• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plastenici

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mi imamo dva plastenika od prije deset godina,radne visine 320 cm.Prvo zbog toga da traktor od 80 ks sa kabinom može bez problema unutra raditi.Iz istog razloga je i širina vrata oko 4 metra.Kao i zbog prozračivanja.Visina luka je neznam koliko,ali je sveukupna visina plastenika 5,5 metara.Na čelima od polikarbonata su prozori na obje strane.I ovaj što će nam ga sutra završiti je istoga tipa.Ništa niže niti drugačije nebismo radili jer se u plastenicima takvih gabarita puno kasnije rashlađuje zrak,što se pokazuje jako bitnim u noćima niskih temperatura.Cijena je visoka,ali je i stabilnost i trajnost zajamčena,a folija traje 8-9 godina.Ne da nam je ne pada na pamet skidati,nego je više vjerojatno niti nebismo mogli vratiti na mjesto,jer su dvije,a za postavljanje treba desetak ljudi.Ovakvi plastenici koštaju dvjestotinjak i više kuna po kvadratu,ali zato mirno(relativno)spavaš kada padne pola metra snijega ili puše olujni vjetar.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Mi imamo dva plastenika od prije deset godina,radne visine 320 cm.Prvo zbog toga da traktor od 80 ks sa kabinom može bez problema unutra raditi.Iz istog razloga je i širina vrata oko 4 metra.Kao i zbog prozračivanja.Visina luka je neznam koliko,ali je sveukupna visina plastenika 5,5 metara.Na čelima od polikarbonata su prozori na obje strane.I ovaj što će nam ga sutra završiti je istoga tipa.Ništa niže niti drugačije nebismo radili jer se u plastenicima takvih gabarita puno kasnije rashlađuje zrak,što se pokazuje jako bitnim u noćima niskih temperatura.Cijena je visoka,ali je i stabilnost i trajnost zajamčena,a folija traje 8-9 godina.Ne da nam je ne pada na pamet skidati,nego je više vjerojatno niti nebismo mogli vratiti na mjesto,jer su dvije,a za postavljanje treba desetak ljudi.Ovakvi plastenici koštaju dvjestotinjak i više kuna po kvadratu,ali zato mirno(relativno)spavaš kada padne pola metra snijega ili puše olujni vjetar.

e hebi ga.. ovo je već profi.

Al mirno se spava i sa plastenicima od 120 kn/m2, što je skoro duplo manje, ali opet, ispod tih ne ide Valtra S ;-)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A čuj, nisam ni ja napisao da je to sa folijom cijena, folija ispada nekih 5000 kn još. Ne dobivaju se lajsne za učvršičivanje, nego kopče. Nije to profi plastenik već ista solucija da se što jeftinije dobije što više kvadrata. Tko poznaje Čajkulića zna da on ima 80-ak sličnih plastenika 8x50 m i čovjek lijepo funkcionira.
Što se tiče visine, plastenik mora biti visok. Moji veronezi su nekih 30 cm razlika u visini i u ovom višljem je uvjek drugačija klima, nevjerojatno dok ne isprobaš.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Dečki ovako...
Agroservis trgovina iz virovitice mi je ove zime napravio predračun za plastenike koje sam im specificirao. Radilo se o dimenzijama 40 x 8 metara, lukovi od 60,2 x 2 mm, sva ostala ukručenja od 32 x 1,5 mm, poprečna cijev i dvije cijevi koje ju drže, kipanje čela plastenika da bolje struji zrak. Nisam htio bočno provjetravanje zbog vjetrova a sve bi bilo u polju. Za takvih 6 plastenika napravljen je predračun od 17.555,00 kn po komadu, bez pdv-a. Takve plastenike ima jedan moj prijatelj i stvarno su super, nema problema ni sa snijegom ni sa vjetrom. D-H plastenici su po komadu bili skuplji nekih 2 tisuće kuna. Tak da nije sve kvalitetno baš tak skupo.... za razliku od ovih kineskih, koji vjerujem nebi držali paradajz na sebi

A jesu to vruće cinčane ili hladno cinčane cijevi?...jer od hladno cinčanih baš ne budu trajali predugo...ipak je ogromna vlaga unutra gotovo cijele godine...
 

gec67

Član
Tu od
26 Ožu 2011
Poruka
768
Eto,naš plastenik je u fazi montaže,pola je postavljeno,a sutra se nastavlja sa poslom pošto su ovi blagdanski dani omeli privođenje radova kraju.Po riječima montažera,još dva-tri dana i biti će gotovo,a ja vjerujem da će već u ponedejak u njemu nešto rasti.:gitarist::p:p

Jel raste šta? I konačno ko je izvođač ?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Jel raste šta? I konačno ko je izvođač ?

Proizvođač je MeDes iz Čakovca,Cijena je bila takva kakva jeste iz više razloga koje nebi bilo korektno prema izvođaču iznositi u javnosti,jer je redovna cijena za sedamnaest kuna veća od pogođene.Trenutno rastu krizanteme, kale,još dvije vrste cvijeća za cvjećarne,greda salate koja ne smije otići u cvijet jer je planirana za berbu oko Velike Gospe(da zaradim kunu),a za tjedan dana će biti posađen krastavac salatar,500 komada,a jedna greda će postepeno biti sađena salatom,onako svaka dva tjedna pomalo,isto ne smije ići u cvijet iz istih razloga,pod prijetnjom čupanja.Bili su korektni,dogovoreni rok nije probijan jer sam ja tražila da krajnji pok završetka radova bude 01.07.što se ispoštovalo.Temeljni stupiči su se napravili i prije dogovorenog početka izrade,ali je ostatak isplate išao prvog dana montaže.Ne nakon završetka radova.Kažu,previše nenaplačenog imaju na sudu,a negdje oko Dubrovnika su bili ptisiljeni demontirati plastenike u vrijednosti dva milijuna kuna,a i onaj u Zagorju što je prije dvije-tri godine bio u poljprivrednoj emisiji nedjeljom je isto demontiran.Sada imaju sistem-plati prilikom sklapanja ugovora ili od posla nema ništa.Kada čovjek razmisli-potpuno su u pravu.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Neznam tko je sada gazda tamo ali kad su počimali 2005 godine jedan od dvojice je Antun zvani toni koji se bavio šivanjem odmah na ulazu u Čakovec poznavajući njega nije mi čudo da su mu ostali dužni samo mi je čudno da mu fali posla.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sada im ne fali posla,iza nas su opet otišli negdje oko Dubrovnika,imali bi ga i više da rade na poček,ali zbog toga su i bili u problemima.Mi smo posao dogovarali sa Marjanom,on je direktor,bar tako mislim.Ranije su se zvali MDS,pa su zbog svega što sam navela završili u stečaju,a ovo je nova firma sa istim ljudima i na istoj lokaciji.I ranije su imali posla,samo-kako mi je rekao jedan od radnika-zbog navedenih problema sa naplatom,ponekad nije bilo novaca za plače.Kaže,to što se plastenik demontira pa proda nekome drugom nije neka korist,jer se gubi na radu,djelmično i materijalu,putnim troškovima,ali se bar nešto izvuče.A sudovi se dobijaju,ali novci teško ili nikako.Zato sam od prvog šoka što su tražili plačanje unaprijed ipak shvatila da su u pravu,jer niti ja više ne dajem svoju robu nikome dok ne izroji pare.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ajde se potrudi pa nabaci koju slikicu tog navog plastenika da se vidi šta je to napravljeno.

(ona priča da mob. neće da sluša više ne prolazi)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajde se potrudi pa nabaci koju slikicu tog navog plastenika da se vidi šta je to napravljeno.

(ona priča da mob. neće da sluša više ne prolazi)

Evo,prvom prilikom kada navrati sin zamoliti ću ga da napravi i instalira slike.Mi bismo još i poslikali,ali za prenjeti ih bi nam trebalo pola dana,meni možda i koja godinica(inače sam poprilično pametna:mrgreen:,ali sa tehnikom sam na:axe:.Šta ćeš,nismo svi za sve,iliti u svakom žitu ima kukolja:roll:).Sin je programer pa mi obično sve što mi neide on preko svog kompjutora instalira na moj.Tako.Sada znaš istinu.:p
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Evo,prvom prilikom kada navrati sin zamoliti ću ga da napravi i instalira slike.Mi bismo još i poslikali,ali za prenjeti ih bi nam trebalo pola dana,meni možda i koja godinica(inače sam poprilično pametna:mrgreen:,ali sa tehnikom sam na:axe:.Šta ćeš,nismo svi za sve,iliti u svakom žitu ima kukolja:roll:).Sin je programer pa mi obično sve što mi neide on preko svog kompjutora instalira na moj.Tako.Sada znaš istinu.:p


E vidiš zato ja imam sina od 10,5 godina i sve što mi treba ja ga lijepo zamolim i on mi napravi istina ponekad ucjenjuje ali šta se može.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Bok dečkovi...opet ja malo da zagnjavim.

Što mislite o ovom dizajnu konstrukcije. Da li je to ok za kontinent ?

Na slici se vide svi gabariti cijevi samo da napomenem da je razmak između stupova 2 metra. Osnovna konstrukcija je 58 x 2 mm ostali dijelovi 38 x 1.5 mm i 32 x 1.5 mm.

Svaki luk se sastoji od 5 dijelova. 2 idu u zemlju na dubinu od 90 cm (mogu se betonirati) svaki luk 1 komad i 1 komad koji služi kao spojno mjesto na vrhu. Plastenik drže 3 uzdužne cijevi, po jedna na pregibu sa svake strane i jedna na vrhu plastenika.

Da li je ovaj dizajn ok za izdržati vremenske prilike odnosno neprilike na kontinentu ?

thx na svajetima
 

Prilozi

  • greenhouse_design.jpg
    greenhouse_design.jpg
    19.2 KB · Pregleda: 176

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bok dečkovi...opet ja malo da zagnjavim.

Što mislite o ovom dizajnu konstrukcije. Da li je to ok za kontinent ?

Na slici se vide svi gabariti cijevi samo da napomenem da je razmak između stupova 2 metra. Osnovna konstrukcija je 58 x 2 mm ostali dijelovi 38 x 1.5 mm i 32 x 1.5 mm.

Svaki luk se sastoji od 5 dijelova. 2 idu u zemlju na dubinu od 90 cm (mogu se betonirati) svaki luk 1 komad i 1 komad koji služi kao spojno mjesto na vrhu. Plastenik drže 3 uzdužne cijevi, po jedna na pregibu sa svake strane i jedna na vrhu plastenika.

Da li je ovaj dizajn ok za izdržati vremenske prilike odnosno neprilike na kontinentu ?

thx na svajetima


Ovo mogu izbaci i stavi obavezno i nepotrebno je 90 cm. 50 cm u zemlji puna kapa i cjevi od 38mm slobodno zbog uštede a i nije potrebno više od 32mm a one od 32 zamjeni sa 28mm drugo sve ide bez problema.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mene samo zanima zašto su bočne cijevi ukošene od tla prema početku krova,To će izazvati probleme kod pripreme tla,jer ukolilo imaš traktor sa kabinom može se dogoditi da tridesetak centimetara ili pola metra ili više uz rub nećeš moći obraditi pa će ostati tvrdo sa tendencijom rasta korova,a kod npr sadnje salate i djelomočno neiskorišteno.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
@Siki - znači cijevi koje su 38 x 1.5 zamijeniti sa 32 x 1.5 a ove od 32 x 1.5 zamijeniti sa 28 x 1.5. Da, na dva komada 75 metara dugih plastenika to bi svakako smanjilo trošak materijala. Vidjeti ću kolika bi bila razlika u cijeni, jer ako je neš sitno radije bih ostavio veći fi.

@Johabica - originalni dizajn plastenika je takav, mi smo samo dali sugestije proizvođaču što se tiče dodatnih pjačanja i gabarita cijevi koje da se koriste.
Ovaj kosi dizajn je navodno zbog transporta plastenika, Puno više stane i lakše se trpa u kontejnere, da je ravan dizajn nebi cijevi stale u 20" kontejner.

BTW. ćemu služi ova bočna cijev koja ide od stupa prema krovnoj konstrukciji ? To vidim na svim malo ozbiljnijim plastenicima. Ima li ona neku značajniju ulogu ili koristi samo kao neki balans ?

thx
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
evo,ja ću ti reći čemu služ kosa cijev za koju si pitao BTV.To ti je pojačanje za povečanje nosivosti težine kada padne snijeg,stabilnost plastenika kada puše vjetar i sl.A što se tiče objašnjenja ukošenosti bočnih cijevi,ukošenost ide na tvoju štetu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Mene samo zanima zašto su bočne cijevi ukošene od tla prema početku krova,To će izazvati probleme kod pripreme tla,jer ukolilo imaš traktor sa kabinom može se dogoditi da tridesetak centimetara ili pola metra ili više uz rub nećeš moći obraditi pa će ostati tvrdo sa tendencijom rasta korova,a kod npr sadnje salate i djelomočno neiskorišteno.

da, plus te kose noge pate u svakom slučaju najviše kad nakrše pol metra snijega i sav ti s krova scuri na te stranice...razmak od 2 metra će imati za posljedicu da će najlon biti pod težinom snijega naguran u plastenik...
daklem, malo jače se upiga i imaš ravnu nogu, to moš i sam popravit ako je baš plastenik origigi takav kak si nacrtal
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
...da bit će takav, identičan. Slažem se da je to sa kosim stupovima problem. Ne znam dal je to velika hebada da se cijevi malo popigaju naknadno tako da plastenik bude ravan..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
...da bit će takav, identičan. Slažem se da je to sa kosim stupovima problem. Ne znam dal je to velika hebada da se cijevi malo popigaju naknadno tako da plastenik bude ravan..

i je i nije hebada...
treba jače upigati prvi metar cijevi iznad koljena (ustvari na takvim konstrukcijama koljena ne bi smjelo niti biti, već bi to trebalo riješiti ovak kak sam napiso)

ako ga ideš krčit na jednom mjestu, realna je šansa da će se zgužvati i tako oslabiti konstrukciju
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
evo ekipa..na slikama je predloženi finalni dizajn.

Sve je nacrtano u mjerilu.

Širina plastenika 8 metara visina 4.5 metara.

Dodane su horizontalne cijevi koje spajaju svaki luk međusobno sa 4 cijevi. Pitanje. Da li je to uopće potrebno? iako ne poskupljuje puno sam plastenik, nekih 200 dolara razlike.

Glavne cijevi su 58 x 2, horizontalne krovne i rubne 32 x 1.5. Sve ostale 25 x 1.5.

Jedino je pitanje što krovna konstrukcija počinje tek na 3 metra. Dakle krovna konstrukcija nije 2 metra od horizontalne cijevi do vrha nego 1.5 metara. Da li je to problem za stabilnost ?

što se tiče ravnih bočnih stupova, rećeno je da se to također može napraviti tvornički, ako se želi...

možda eventualno da se spuste ove horizontalne cijevi koje povezuju glavne stupove, da se spuste do samog pregiba ili može ostati ovako ?


thx
lp
 

Prilozi

  • final1.jpg
    final1.jpg
    21.2 KB · Pregleda: 181
  • final2.jpg
    final2.jpg
    16.3 KB · Pregleda: 161

Najnoviji postovi

Na vrh