• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plug za vađenje krumpira

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Puknuti,
ovaj tvoj ručni rad bi, po mojoj skromnoj procjeni, trebal davati jenake ili bolje rezultate nego onaj za dviiljade kuna (neka se ne uvrijede vlasnici skupog plugića)
Možeš li izvuči klin i poslikat plug s prenje strane tak da se vidi koliko je svinut lim koji reže zemlju?
Kolike debljine je taj lim? Jel dosta 4 mm?
Ja sam ove godine napravil probu s plugom za ogrtanje, samo sam ga suzil maksimalno.
Misam baš bil prezadovoljan, jer mi je dosta krumpira ostajalo pokriveno zemljom.
Ak si ti zadovoljan, možda dogodine napravim nekaj slično.
l.p.
Ovako napamet bi se kladio da je lim 2 mm,kad provjerim javim ti .
Za test sam ga ugurao u u travnjak , znaci na proljeće u zemlju koja nije orana prošlu jesen .
ovak , dan prije je tata probao kad su šipke bile ravno i reko mi da nije razgrnuo nego je samo nadigao zemlju .
Kad sam ja ovo savinuo kako je , ćini mi se da je previše pa počne okretati kao da je plug , tj. krumpir koji se otkotrlja u jarak između jamice nadignuta zemlja zatrpa ..mislim da sam praviše savinuo šipke .
no iskapao sam na brijegu pa i to malo ujebe stvar , uglavnom ja sam zadovoljan
Za slike se strpi kad budu stavim tu .
Nevalja još jedna stvar , iza zgloba napravi cilindrićni dio kad ideš u prazan povratni hod da ga možeš zaokrenuti za 90 ili čak 180 stupnjeva jer se hoće nasukati .
Ja ga dignem na ovom gdje podešavan dubinu ,ali čini mi se da bi ovo gore bilo pratičnije .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nevalja još jedna stvar , iza zgloba napravi cilindrićni dio kad ideš u prazan povratni hod da ga možeš zaokrenuti za 90 ili čak 180 stupnjeva jer se hoće nasukati .
Ja ga dignem na ovom gdje podešavan dubinu ,ali čini mi se da bi ovo gore bilo pratičnije .

Ovaj tvoj način je jednostavniji. Ako u rupe staviš vijak i na drugoj strani umjesto matice izbušiš vijak i umetneš osigurač (šles), onda dizanje pluga ide jako brzo. Samo treba malo podmazati da lakše ide gore dolje.
l.p.
 
D

dalmatino

Guest
Poštovani forumaši. Dali netko možda zna gdje se može kupiti ovakva vadilica krumpira
 

Prilozi

  • krompira.jpg-mio standard.jpg
    krompira.jpg-mio standard.jpg
    31.4 KB · Pregleda: 4,023

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Nazovi MIO Osijek pa tam pitaj. Možeš pitati i u Hogoldoniji.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali netko korist plug što se montira na bočnu kosu (kao što je prikazan na stranici br. 1.) i kakva su iskustva.
Ako dobro radi možda bih ja kupio takav.
Hvala.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dana 30-04-10 u 19,29 aurisak je napisao sljedeći tekst:
pozdrav forumaši!

Evo neki dan sam nabavio ovu mašinu ali nije mi baš jasno njezino priključivanje na kosišče. Možda je problem u tome kaj imam kosu s vlastitim hidraulikom.Ak ima ko kakvu ideju...

......ispod ovog teksta je slika vadilice krumpira "gramip dubrava VK 1"

Od ove tri stranice pogledaj prvu, post br.5.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Evo moje prerađene vadilice. Prije je okretala one žice u krug i dosta je razbijala krumpir. Sad vadi super i brže nego prije.


 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Da bez kardana. Sad samo na toplingu naštelam nagib noža (motike) i vozi. Sad vadim trećom sporohodnom i mogu vaditi i mladi krumpir.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam nabavio motiku - pačju nogu dosta je velika i jaka (od konjskog pluga) i mislim na nju navariti željezne šipke i mislim da će funkcionirati. To me neće koštati ništa samo par sati posla.
 

bobe

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
312
Ja imam i onu šta trese i izbaciva na stranu al kako sam ovu prepravio ona se nije zakačila za traktor.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ja iz dosade uradih vadilicu za krompir,iskoristio sam gredu od starog konjskog pluga i jos nesto materijala sto sam imo,jos ostaje samo klinove za poluge da kupim
20141227160153.jpg

20141227160234.jpg

20141227160201.jpg
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Izgleda super samo da ti raonik nije od mekog materijala. Možda bih ga bilo dobro kod kovača zagrijati i zakaliti.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Nebi trebalo,to je lim 4,5mm debljina,i meni je kovac pao na pamet,al umedjuvremenu vec zavarih i sad je gotovo
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam napravio od konjskog pluga raonik da se pomiče kroz četvrtastu cijev gore - dole. Ipak sam uspio saviti držač raonika premda je od punog željeza kao i kod tebe.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ZAšto svi rade plug takvog oblika , zašto plug ne bi imao tjelo okrenuto kontra .?

Krumpir se razvija i širi uokolo u odnosu na sjeme , zar ne?
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
Nacrtaj neki prototip možda se i ideja prihvati samo nemoj tražiti naknadu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh