• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,189
Slažem se, okretač ima puno prednosti, na kraktoru od 80-90 konja, minimalno, i to pravi okretač, koji ima visinu (klirens) od 75cm i razmak između brazi od minimalno 90cm nadalje, a na fergusonu nema nikakvu prednost, pogotovo što ima vjerojatno mehaničko okretanje, i svaki prolaz slijedi okretanje pluga.....

IvanKC, da si sam sijao kukuruz sa svojim fergusonom koji ima kabinu i da trebaš okretati markire, onda bi znao što je to, ja skidam staklo, a u oranju obično bude hladno da se staklo skida, da tako napraviš samo jedno jutro, poslije bi odustao i vratio se starom načinu rada....a novac bolje skupljaj za veći i bolji plug, kada kupiš jači traktor

Veći traktori imaju hidraulično okretanje, i to sve puno lakše ide....

Pa ja bi i htio pravog okretača, tj visokog, ali jednobrasca..
Znam da to sad zvuci glupo i bedasto, da s 539 radim s okretacem, ali meni bi tu bilo puno prednosti, imam par njiva koje idu u trokut i tu ima puno uklinaka pa ima puno voznje u rikverc, onda imam dvije, tri siroke njive na kojima zna biti i dva jarka, i to me muci kod sjetve, prskanja, kultiviranja, ma svega..
Jarci su bas zlo dok su po sred njive..

A sto se tice veceg traktora, nekako sam izgubio volju za tim, jer nije bas bajno stanje u poljoprivredi, pa mi se ne daje sad najmanje 10000 eur za neku staru drlju, a jos bi onda moral i par prikjucaka kupiti, jer ovi moji su svi mali..
Do kraja 11. mj prosle god sam izorao 10 jutara i jos sam mogao toliko da sam imao zemlje, a i sve poslove stizem napraviti na vrijeme, tako da mi veci traktor zasad nije prijeko potreban, jest da patim na udobnost, ali radim s cim imam.

A ovo za okretanje pluga, to sam vec objasnio, zracni cilindar se fiksira na plug i on pod pritiskom zraka kojeg bi pustao iz boce na traktoru pritisne polugu za okretanje i plug se okrene..
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Ivanz nisu tu kod nas u međimurju i podravini zemlje ko kod tebe u slavoniji pa da imamo lijepe cetverokute,ima takvih i kod nas ali bome ima i onih kaj neznas od kud poceti orati kad vidis kojeg je oblika.neznam kak bi kod nas prešel bez da stisces kuplung uopce ram di su na kraju šikare ili pa kad je široka zemlja i npr. Ores skupa pa ga šaltaš svejedno da se ne vozis jedno vrijeme do drugog kraja..okretac ima prednost pogotovo kod tak malih traktora jer imaju veliki ajnslag pa ga smotas bez brige na kraju i s jednim rikvercom i vec si nazad u jarku i tjeras dalje..msm da ti ipak treba manje vremena za okrenut se nego vozit z jednog kraja na drugi ili jos gore kad ga rikvercujes pa imas slobodni hod bezveze,a na malom ferganu kvacilo pretrpi mnogo toga pa svejedno ne ode brzo
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Za male parcele tipa 1 jutro i manje oranje okretačem je danguba,imam ja okretač i dok se ja izrikvercam i vratim nazad u brazdu prođe više vremena nego kad orem sa ravnjakom(i nedobijem upalu mišića na ljevoj nozi od stiskanja kvačila)
Kad orem s ravnjakom samo idem u krug bez da izbacivam iz brzine,,,
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Imam i ja parcela od jedno jutro u strogoj ravnici i tu bi mi baš legao okretac.. Sa ravnjakom je tu uvijek jedan jarak i onda tu uopće kukuruz ni ne bude kako treba, bar 8-10 reda tako..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Zbog toga ja i orem okretačem,ljepše je vidjet njivu kad nema jarka po sredini ili uz obe međe!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije do traktora jel trebaš ravnjak ili okretač, nego do položaja i oblika parcele. Ja sam okretač kupil zbog jedne parcele koja je uska, a dugačka (za naše pojmove) oko 150 m i ima poprečni nagib. Brazde se uvijek bacaju prema gore, a kod frezanja i kasnije obrade sama ode prema dolje. Moram priznati da sam razmišljal o kupnji lijevog ravnjaka, ali takvi imaju puno više cijene.

Duži plazevi na svi daskama mogu samo poboljšati oranje. Međutim to košta pa tko voli nek izvoli. Ja imam podjednako dobro iskustvo s duljim na jednoj daski, neovisno je li to prva ili zadnja.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Za moj pojam je okretač uvjek u prednosti naspram ravnjaka, bila parcela 300 čhv ili 300 Ha, bio traktor 30 ili 300 ks.
Nema mi ljepše kad je parcela ravna, jedan jarak uz među, nema problema kod pripreme, kod sjetve, prskanja, kultivacije, netreba zatvarati jarak, ma milina.

Netko misli drugačije, ja mislim tako kako sam gore napisao, o ukusima se ne raspravlja :)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Okretač imam niemayer 2x12 i s njim samo orem na okretanje a ravnjaka imam leoparda 2x12 s njim orem zimsku brazdu!
Niemayer ima plitke daske pa kad orem dublje od 25 cm onda ide teško!
Komentiram pošto orem sa jednim i drugim pa znam koliko sam sporij s okretačem:drink:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da je malo sporije to svakako je, ali nemam zamjerki na to pogotovo dok vidim ravnu parcelu na kraju, još kad je pravi plug sa opremom, pa je čista parcela ko suza, nema večeg zadovoljstva.

Široke, a kratke pracele, tu sam sa malim okretačem puno brži od ravnjaka, jer dok obiđem cjelu parcelu po uvratini, u kračem roku se okrenem i u okretanju povučem ručku i okrenem plug.
Najviše mrzim oranje na 2, 3 ili više slogova, to ne volim i tu je okretač u prednosti.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,432
Da a kad se sa ravnjakom izgubi vremena dok se uvrtatina poore, lako je na uskim njivama, a na širokima nikada kraja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Slazem se sa Šananom.. Jedva čekam da predjem na okretača, iako mi svi u selu govore kako on nije potreban.. A dok imam parcelu 5-6 rali pa u njoj 3-4 jarka, a svaki zatvaram po dva puta sa rd muka mi dodje i opet neravno..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Istina, na parcelama od 6 i 4 kj su dvije prilično dugačke uvratine :) to se sad sa okretačem izore bez problema, a orem uvratine barem 10 brazdi, da je kvalitetno i duboko izorana pošto se ona najviše ugazi.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Eto još jedan razlog za okretača, ja isto tako orem oko 6-10 puta negdje.. Ali sta sa parcelama koje su u brdu s bočnim nagibom? Znam da se sa okretačem jedne godine ore na jednu stranu, druge na drugu, ali ako je veliki bočni nagib, pa plug ne može bacati brazdu uzbrdo, tj. vraća se brazda nazad što onda?
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Po mom misljenju nema takvog nagiba di bi ja npr. Isel s traktorom a kaj se nebi preklopila brazda,msm da bi se prije traktor prevrnul nego kaj nebi plug okrenul brazdu..meni muka kad je razlika u visini kotaca 50 cm,sav se nutra nekam popigam na kontra stranu,mozda to jer sam z ravnice i nisam naviknut na nagibe,to bolje ovi oko brijegova su naviknuti
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mile, a kak oreš s ravnjakom?? Pola na jednu, pola na drugu stranu pa na godinu obrnuto??
Isto ti je tak i s okretačem.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Možeš i tak, ali do neke određene granice, jer s ove strane od koje budeš stalno rezal budeš dobil "visoki zid" i tu gubiš jedan dio površine jer nebudeš mogle to više obrađivati, a na drugoj strani na koju stalno naoravaš budeš se digel od susjeda u zrak, pa se tu opet nesmiješ ni približiti da se ne prekreneš i opet tu gubiš malo od ukupne površine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh