• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Za mene je apsolutno bespredmetno raspravljati da li je bolji obrtac ili ravnjak. Prednost ravnjaku moze dati samo onaj ko nije radio sa obrtacem ili ko je radio sa losim obrtacem. Obrtac je dobar i na motokultivatoru, a kamoli na traktoru.
Sto se tice brdovitog terena, mora biti bas dobro brdo da se plug nemoze nastimati da nevrca brazdu.
Ali ako je vec toliko brdo onda je i bolje orati stalno na jednu stranu, jeste da ce se na gornjoj strani dobiti brina i izgubiti jedan manji dio parcele, ali ce se vremenom smanjiti nagib na toj parceli
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Možda bi bilo dobro dvije godine na jednu stranu pa onda normalno, da se izravna.. Mi sa ravnjakom neke nove parcele što kupimo dvije godine odoremo od susjeda i onda nemamo brige sa medjom..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na velikom nagibu nije moguće orati poprek da brazde okrećeš prema dolje. Ako je traktor već skoro na vagi na neizoranom, kaj se bu dogodilo kad donji kotač uđe u jarak od brazde koji je npr, 25 do 30 cm dubok. To je dodatno povećanje nagiba za 10°. Čisto dosta da se traktor kad je plug dignut prevrne na bok.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sve dok je plug u brazdi traktor ne mrda nikud, to je pravilo, bilo i bit će.

Ako je mogao moj deda orati prije 35 godina po Bilogori sa IMT 533 i slavoncima plugovima pa se nikad nije prevrnuo, a orao je brda u koja te je strah pogledati. :)
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,214
Slavonac ti ide tolko u zemlju da meni digne prednji kraj u zrak...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Ajoj.. Onda moj SLAVONAC ide do kine..
f03c829862d85488072305d5a88c3d16.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sve dok je plug u brazdi traktor ne mrda nikud, to je pravilo, bilo i bit će.

Ako je mogao moj deda orati prije 35 godina po Bilogori sa IMT 533 i slavoncima plugovima pa se nikad nije prevrnuo, a orao je brda u koja te je strah pogledati. :)

Si pročital i zadnju rečenicu u mojem postu? :icon_scratch:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jesam naravno, zato sam i napisao ono gore :)

Nisam sad siguran, morao bi pitati deda (sad ima 72 god i još radi ponešto s traktorom), ali mislim da mi je ostalo u sječanju da je krajeve čak orao i polukružno tak da se traktor izravnao prema brijegu da je mogao dizati plug bez bojazni da se prevrne.
Znam da mi je pričao da je bilo nekih caka, al nisam sad ovog trena siguran.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Ako se brazda baca niz brdo onda je naj opasniji ulaz u brazdu jer traktor ulazi u jarak i naginje se, a plug jos nije usao u zemlju da ga zadrzi. A kada izlazi traktor izadje na ravno, a plug je jos u brazdi
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,213
Ma lako je tu pričati.. Ja nekad kad vadim jarak sa Z6245 i 2X12 tu jako polako idem, da ga potjeram druga, treća direkt na brzinu bi bio na boku.. Dok sa Z3511 tu nema bojazni..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ranko je shvatil o čemu sam pisal, a vidim da si sad i ti.

Šanana, to nije isto o čemu sam ja pisal. Za to moraš imati adekvatnu njivu. Problem je kaj su njive kod mene obično tak uske da se ni ne možeš polukružno okrenuti a da ne zgaziš susjedovo. Za skretanje s plugom za barem 45°, trebal bi poorati pol susjedove parcele. :icon_rofl: Doduše i kod širih njiva ostaje problem ulaska u brazdu kod nekoliko zadnjih prohoda.

A ako misliš da se traktor nemre prevrnuti s plugom u zemlji, varaš se. Samo mora biti dovoljno velik nagib pa da vidiš kak bu plug izbacilo iz brazde. Pogotovo u lakšoj zemlji.

Ja sam znal orati s Tomekom ili Pasquallijem tak da sam sedel na gornjem blatobranu, ali to je bilo dok sam bil mlajši i spretniji. Sad ne bi, hvala lijepa.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Al treba priznati, ima i do ljudi i do njihove psihe :)
Netko se boji dok traktor upadne u kakav malo veči jarak, a kamoli tek da rade na nekom nagibu, dok kod drugih je pak to dosta "smirenije".
Neznam kak drugi, ali ja nemam previše problema s nagibima, doduše, jesam ja uravnici, ali ima raznih "pizdarija" gde bi se netko možda i prevrnul tu kod nas, al mene toga nije nekaj strah, ne sad da iskušavam sreću, ali prolazio sam na nekim mjestim dok su se drugi bojali gledati.
To mi je valjda sa bakine strane u genima, ona je sa Bilogore :D
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Tu gdje je nagib da cupa plug iz zemlje, samo ograditi zicom i pustiti ovce da odrzavaju :icon_super:
 

Najnoviji postovi

Na vrh