• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
1. jel plug bio savinut?
2. koliki je unutarnji razmak kotača?
3. u koju stranu vuče (izorano ili neizorano)?
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Nije bio plug savijan nikada...
Unutarnjirazmak je 140 ili 145 nisam siguran moram provjeriti
I vuce na izorano
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Znači zahvat pluga je 3*16*2,54=~122 cm. Os otpora trobrazdnog pluga 16" je na 1/3 srednje brazde ili ~55 cm od unutarnjeg ruba kotača koji je u jarku, a os vuče je na 70 ili 72,5 cm (za širine 140 ili 145 cm). Dakle ta razlika od 15 - 17 cm stvara moment na traktor i vuče ga u izorano. Kod lagane zemlje i ako je traktor dovoljno težak se to nebi trebalo jako osjetiti, ali u težoj zemlji i kod lakšeg traktora se to jako osjeti.
Potrebno je na koljenastoj osovini, ili nekoj drugoj regulaciji koju ima taj plug, odbrazditi plug. Znači zadnji kraj pluga treba biri više prema neizoranom. To podešavanje može uzrokovati smanjenje širine prve brazde. Ako je to smanjenje veće, onda treba ponovno podesiti širinu prve brazde. Drugi način rješavanja problema je prilagoditi (smanjiti) razmak kotača, ili kombinirano.
Ovo je moje logičko razmišljanje, a ako sam nekaj, u želji da pomognem, krivo iznesel, molim znalce da me isprave.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Nema tu nuklearne fizike jer po napisanom kad ore plug mu ne stoji ravno iza traktora vec lagano u koso.

Ima spaner kojim podešava kosinu u odnosu na traktor i taj španer treba podesit da je plug kad je u brazdi ravno iza traktora i mora ici ravno
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Ovo tvoje drži vodu ako je razmak između kotača usklađen sa zahvatom pluga. Kod premalog razmaka traktor teži skretanju u nepoorano (češći slučaj kod oranja 4 i više brazdi odjednom), a kod prevelikog razmaka kotača želi skrenuti u izorano (često kad se ore s jednobrazdnim plugom).

Nije to nuklearna fizika, ali lakše se razumije uz osnove fizike, preciznije mehanike. Lako si je predočiti pokusom s običnim listom papira. Jednom rukom ga treba primiti u sredini jedne stranice, a drugom na četvrtini nasuprotne stranice i pokušati rastegnuti papir. Papir se bu zaokrenul. Jednako se ponaša i traktor. Zato je važno da je udaljenost pravca vuče i pravca otpora čim manja, a najbolje je kad je nema.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ako nema dovoljno prostora da se plug poravna u os traktora pomoču ručke koja zakreče koljenastu osovinu a da pri tome zahvat prve brazde bude prevelik ili premal,tada ostaje mogućnost da se cjeli plug tj.radna tjela pomiću po koljenastoj osovini.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Za koliko bi se para dao nabaviti, ili uvesti 2-brazdni prekretač, hidraulično štelajući 12-14 coli s rešetkastim daskama s predplužnjacima?
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
A kaj misliš da nebudem? Meni nikad nije problem kupiti nekaj kaj mi se sviđa, tak da.... :eek::
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Niti ja nisam nikad orao sa okretačem niti sam u živo gledao jer kod mene to je svima glupost imati i bacanje para ali kak ja to sebi zamišljam bila bi jako dobra stvar samo da je više love, ali čim bude para biče i okretač.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Nis ni ja do prekjučer, dok nisam imao priliku prvi puta probati raditi s time, Đoni 6820 i kverneland 3 br rešetkasti..ludilo :)

Ovo kaj bi htio, nekih 2 hiljade eura, dao bi se naći pristojni
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Zaboravi.. Naveo si da hoćeš vario plug, a takvih 2br ili nema u ponudi ili su rijetki.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Za vario plug nemaš dosta hidro izvoda na Zeki,a i nikad nisam vidio vario plug 2+1...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Meni se po obliku daske več jako dugo sviđa Regent ali oni su, barem koliko sam do sad vidio, svi fiksni osim ovih večih. Ima sada na njuški par kvernija ali svi su ili prevelike colaže ili za mene preskupi za sada. Za lemkena i rabea mi se čini da rade dobro samo zbog dobrih predplužnjaka ali to je samo moje mišljenje. Ja pratim u rasponu 12-18 cola i da je 2+1 pa bumo vidjeli šta če biti. Zašto hidraulično štelanje kad za to samo treba još više hidrauličnih izvoda koje zeko nema. Samo si kompliciraš život sa tim.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Pa kaj je veliki problem napravit jos nekoliko izvoda na zeki a cini mi se da nebi bilo ni skupo razvodnik i nekoliko crijeva i prikljucaka kolko hoces ili grijesim??
 

Najnoviji postovi

Na vrh