• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Ove sam godine prvi put zakopčao dvobrazdni plug posavac vk brazda 25 cm posuđeni,a pošto je kod mene politika jednom posudi da probaš a potom kupi razmišljam u tom smjeru
Ovaj posuđeni mi je bio ok,ali mi se činilo kao da su brazde malo preuske u odnosu na dubinu pa sam mislio uzet nešto takvo i proširit malo zadnju brazdu da ljepše okrene
Nije bilo vremena za štelanje nego se zakopčalo pa kako je bio naštelano,tako se oralo,ali se dešavalo da je kukuruzovinu nabiralo na crtalo
Kukuruzovina nije bila malčirananego je pobrano beračem koji sam sam napravio ,pa je bilo i hrpica kukuruzovine,možda bi bilo bolje išlo da smo ih maknuli
Ali želio bih čuti još mišljenja?
Imam u ponudi jedan lemken ravnjak sa svom opremom pa malo važem
Nemam puno oranja pa razmišljam dali dati duple novce za lemkena ili pola novaca za olt,a leopard mi je na sredini?S tim da je lemken 2+1:icon_question:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Konkretno ovaj što mi se nudi je lemken saphyr,da li ga netko ima i kako je zadovoljan?
Pročitao sam na forumu da ih dosta hvale,ali većinom se tu piše o opalu i variopalu,i europalu,a saphir se ne spominje?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Nez cjerohatno je stariji pa ga nema često ja imam opala koji je čest
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Bane, Lemken Saphir su žitne sijačice danas.

To bi trebali biti plugovi ravnjaci. Vjerujem da su daske (radna tijela) identične onima na plugima familije Opal, samo su desne.
OVDJE sam našel sliku:
b6d3fd75d9e166b85b59e748a5e7049f.jpg

Jel izgleda tak?
 
Posljednje uređivanje:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Je baš takav je :(clap):
Evo par slika





Kakav vam se čini?
Kolika mu je vrijednost?
Ima predplužnjake,kotač,i jedno crtalo,2+1 je?
 
Posljednje uređivanje:

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
To dobro izgleda od domaćih plugova bolje.
Tu ti je samo cijena bitna.
Pretplužnjaci dosta znače ili deflektori
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
I meni ne izgleda loše,predplužnjaci su tu samo su okrenuti u zrak
Neznam šta su one "pjege" po daskama,da li je to od istrošenosti ili nešto drugo?
Koliko bi se moglo dati za takav plug?
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Da, te pjege se pojave kad je daska već po prilično potrošena.
Bilo bi dobro prije kupnje potegnut par brazdi da se skine hrđa, tad ćeš vidjeti pravo stanje pluga.
Obrati pozornost na donji dio daske, tamo ispod pera, tu se daska isto jako troši. Ako je oštra ko nož u tom djelu onda je već zrela za zamjenu. Može ona i takva još neko vrijeme poslužit ali je uglavnom pri kraju.

Poslano sa mog F5321 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Koliko vidim, to je 2(3) x 12". Ima li crtala?
Ima li prodavatelj ideju o cijeni?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Ima crtalo na zadnjem plugu,ima on neku cijenu,ali bi želio čut vaše mišljenje da ne navedem nekoga na krivi trag :(rofl):
Znam da se daska troši sa doljnje strane više
Da li su bolji pretplužnjaci ili deflektori?
Imam jedan talijanski pietro moro jednobrazdni sa pretplužnjakom.Isti kao ove tri slike plavog pluga https://www.njuskalo.hr/strojevi-obrada-tla/plug-pietro-moro-br-7-oglas-26486919
Dešavalo mi se to da kad je pretplužnjak ulovio malo više zemlje onda je on ubacio zemlju u brazdu,a glavna se brazda vraćala nazad,a kad je malo uzimao onda se nabiralo na njega
To se dešavalo na nagnutim terenima kad se brazda bacala prema brijegu
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Drug Petar prdi malo bez veze. Lako njemu štelati njegov plug tamo. Bil sam ove godine tamo pa sam videl kakvu zemlju imaju. Mislio sam naručiti kamion da nađubrim svoju zemlju.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Al' ga ovaj naserendao, užas...

Po njemu svi koji imaju velike traktore sa npr. 650mm širine gumom moraju inati plugove barem 25" zahvata.
Prvo kaže da guma ne smije biti šira od zahvata, a onda kaže da je za 577 ili MTZ (koji sigurno nemaju 11.2 gume) bolje imati 3x10, nego 2x14.

Strašne je gluposti rekao, sve u korist reklame svog pluga.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968

Po meni je bolji pretplužnjak malo skine ljepo zaore.
Prsa se tu mjenjaju.
Crtalo je dobro i znači dosta .
Pretplužnjaci štekaju u kuruzovini ako nije malčirano ili potanjurano.
Bilo bi dobro probat plug ako se da.
Većina njih neda probat
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Štelaj pretplužnjake prema dubini oranja. Ako skidaju do 1/3 dubine, sigurno ne buš imal probleme koje spomiješ.
Mene kod oranje zimske braze uopće ne zamara ako se neka gruda vrati natrag u jarak. Glavnije je da je pretplužnjak bacil gornij sloj u dno jarka. Ostalo ionako zimi obično izmrzne i na proljeće se razdrobi. Osim ako zima nije takva kak je kod mene bila ova prošla. Debeli sniježni pokrov u vrijeme niskih temperatura je spriječil izmrzavanje zemlje, tak da su se proljetna oranja ljepše odradila nego jesenska.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Imam jedno zeleno crtalo, neznam od čega je, mislim da je od lemind leskovac, pa posalji mi sliku......
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Koja tvrdoća vijaka mora biti za osigurač brazde ? Stari su 8.8 ali nije bilo nego 10.9
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,692
Kod mene na plugu su isto 8.8 osigurači.

Poslano sa mog SM-A600FN koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh