• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

Z

zrine892

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
bit če isto ko i na onoj slici ;)
a nego koliko je cola onaj 3 bražnjak kaj sam stavio sliku???
16cola po brazdi grabi 40cm=????

pa hvala bogu da ce biti isti kao na slici jer je to 16 cola na 20 cola kao sto si rekao...onaj sto si ti stavio 3 braznjak je 12 cola...isto kao onaj plug sto vuce ona rus...samo sto se čini manja jer je fendt širi od rusa...16 cola je 40.64
eto koliko je...i ti mi ides na natjecanje orača...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
možeš ti onda ič umjesto mene koliko vidim da si pametniji :mrgreen:
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
marko hurlimann xa86 kaže:
ZRINE: kod mene JD 155ks s 4×18 piči nekih 7-8km/h ;)
tak da s 4×12 130 ks bi isto išao...

kod mene, nema šanse, kod vas u pijesku i na 20 cm možda
 
Z

zrine892

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
možeš ti onda ič umjesto mene koliko vidim da si pametniji :mrgreen:

ne hvala...samo se ti pravi pametan...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
TX75 kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
ZRINE: kod mene JD 155ks s 4×18 piči nekih 7-8km/h ;)
tak da s 4×12 130 ks bi isto išao...

kod mene, nema šanse, kod vas u pijesku i na 20 cm možda
budem opet nekaj rekao ali opet mi nečete vjerovati..
Hurlimann 105ks ore s lemeknom opal 110 4×12 na 20-25cm...

@zrine : nije mi bio cilj da se posvađam s tobom..al vidim da si krivo shvatio..
 
Z

zrine892

Guest
marko hurlimann xa86 kaže:
@zrine : nije mi bio cilj da se posvađam s tobom..al vidim da si krivo shvatio..

nisam ja nista krivo shvatio...nego mi ide na zivce sto pricas gluposti...kao onaj plug kojeg si stavio je 20 cola,a nije uopce 20 nego 16? a tamo crtas kako on ore 4x12 sa traktorom od 130 ks...moze bez problema....onda kasnije kazes da hurliman od 105 ks vuče 4x12..stvarno bez veze pises...to uopce nema smisla...ja tebi crtam da on mozda ore na pijesku kod vas...ali tu okolo nema logike orati..o tome ti pricam...covjek te pitao koliko je potrebno ks za taj plug...ti si ocitao mislio na najlaksu zemlju...tako da stvarno gluposti pricas...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
nisam opče rekao da ore s 4×12 i 130ks nigdje...
a ovo kaj sam rekao da ore s 105ks i 4×12 je istina ..ako on more s 4×12 orat kod mene u "lakoj" zemlji kak onda ne bi mogao s istom colažom orati s 25ks jačim traktorom u težijoj zemlji???????
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
marko hurlimann xa86 kaže:
ZRINE: kod mene JD 155ks s 4×18 piči nekih 7-8km/h ;)
tak da s 4×12 130 ks bi isto išao...
NHF
markiću postaješ zaboravan kao Kanader Ivo
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
petar kaže:
marko hurlimann xa86 kaže:
ZRINE: kod mene JD 155ks s 4×18 piči nekih 7-8km/h ;)
tak da s 4×12 130 ks bi isto išao...
NHF
markiću postaješ zaboravan kao Kanader Ivo
da al nisam rekao da sam vidio ili kaj ili da ima kod mene ..
nego samo da bi mogao vuč.
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Pa mislim da ste svi u pravu, bez obzira što jedni drugima ne dajete za pravo! :D
Evo za pr. kod mene na ilovastom tlu 80ks(zetor 7340) sa 3*14 v&n prekretni plug bez problema na 30cm u slučaju da nije mokro, a ako je vlažnije, brzina niže i opet ide bez problema!
E a opet taj isti traktor negdje gdje ima veči postotak gline ima što raditi i sa 2*12 ravnjakom!
Nije fora radiiti sa slabijim traktorom i večim zahvatom o d susjeda već je bit da se radni agregat prilagodi do te mjere da posao bude obavljen najkvalitetnije što je moguče, uz što veći vremenski učinak uz što manje opterečenjei da dalje ne nabrajam ono što svi znate!
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Onda si ljepo kupiš plug kojim normalno oreš u srednjo teškoj zemlji i radiš kaj oćeš u bilo kakvoj zemlji...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bok društvo.
Ja sam malo skromniji, jer kod nas u Zagorju s ovakvim traktorima i plugovima (obzirom na veličinu parcela) ne možeš napraviti dva, tri prolaza, a da ne izoreš pola susjedove parcele
Jedno vrijeme sam tražio 2-br. plug 8 cola za Pasquallija 970 (33 KS) jer mislim da bi s 2x10 cola ubio traktor. Pronašao sam Batuje 2x8 cola proizveden 1981 (podatak na pločici) za 500 kn. Crtalo je klimavo na ležaju, daske nisu istrošene, ali su dosta kratke. Ima metalni kotač za dubinu kod zadnje daske. Jesu li kratke daske prednost ili nedostatak? Za sada nemam fotke. Kakav je u oranju? Jel dobro okreće brazde? Vrijedi li te novce? Koliko duboko može orati, a da dobro okreće brazde? Kako se podešava? Nemam nikakvog iskustva s dvobraznim plugovima.
Svaki savjet i komentar je dobro došao.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tako je toma, za traktor od 95-100 ks je zakon ravnjak 2x14'' u teškoj zemlji i 3x14'' u lakoj zemlji, jer nevjerujem da bi u nekom teškom glinastom tlu traktor od nekih 95 ks vukao 3x12'' na 25-30 cm dubine!
Kod nas traktori od 75 ks vuku max 2x16'' plugove na 25-30 cm u svakakvoj zemlji.
Traktori oko 60 ks vuku 2x12'' do 25-30 cm dubine.
Inače je prosjek 30-35 ks po brazdi, a ima i zemlje gdje je min 4o ks potrebno po brazdi za kvalitetno oranje sa 1x14'' na 25-30 cm dubine!
Isto tako ima što raditi i traktor od 95 ks sa 2x14'' na takvoj zemlji, do jaja mu je!!! :mrgreen:

A opet ima zemlje gdje ja npr orem sa 65 ks u prolječe sa 3x10'' do 20-25 cm dubine i sa 95 ks sa 3x16'' jer nemamo u okolici plug 4x12'' :!:

Najbolje je kupiti za veči traktor plug s kojim čeon orati u ama baš svakakvoj zemlji, u težij malo sporije, a u lakšoj brže, kod mene je zakon v&n ravnjak od 3x12'' do 16'' za traktore od 85 - 100 ks!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Najbolje je kupiti za veči traktor plug s kojim čeon orati u ama baš svakakvoj zemlji, u težij malo sporije, a u lakšoj brže, kod mene je zakon v&n ravnjak od 3x12'' do 16'' za traktore od 85 - 100 ks!

kak nema kod tebe u okolici :shock:
kod mene stoje v&n trobrazni 12-16 cola, i fužinar 12-14 cola dvobrazni, oprani, stoje i plaču od dosade ;)

moj massey ne osjeti trobrazni na 14 cola, vožakam se ko naprazno, isto tako ni zekan 4320 ne osjeti fužinara na 14 cola
 
B

Bobo

Guest
Decki, mislim da ovo rjesava sve nesuglasice oko toga tko moze orati s kakvim traktorom i s kakvim plugom...

[youtube:1pew7rti]BpUVYRxILUY[/youtube:1pew7rti]

Plug je od dva jako poderana dvobrazna 10" pravljen trobrazni u kucnoj radinosti i vjerovali ili ne na clipu je orano na nekih 18-20cm duboko a traktor ima 35ks! Njiva ide blago uzbrdo,a orao je i na strmijim njivama...

Fale mu samo dobre zadnje gume i orao bi on s ovim plugom i na 25cm, ali nema gripa...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Bobo je Ursus 335, on se ne može u ni kojem slučaju pariti sa IMT 539 i sl.!
Ajde stavi ti taj plug na IMT 539 po će onda vidjeti kako će orati!
Već sam negdje napisao da moj susjed ima IMT 593 i ne može orati u brijeg ni sa jednom brazdom, a mislim da tri ne bi vukao ni po ovakvom terenu!
Ja na toj istoj njivi orem bez problema sa svojim TV 730!

Ursus 335 ima bočne reduktore koje IMT 539 ni ne pozna!!
 
B

Bobo

Guest
Nemaju u ovom slucaju veze bocni reduktori, koliko tezina traktora... 539 je za ovakve peripetije prelagan i ne bi mogao orati s ovim plugom. ursus je samo tonu tezi od 539 pa eto, moze...

Govorim o velicini traktora i velicini pluga, te kako je lako obradiva zemlja ovdje...


nista vise
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Najbolje je kupiti za veči traktor plug s kojim čeon orati u ama baš svakakvoj zemlji, u težij malo sporije, a u lakšoj brže, kod mene je zakon v&n ravnjak od 3x12'' do 16'' za traktore od 85 - 100 ks!

kak nema kod tebe u okolici :shock:
kod mene stoje v&n trobrazni 12-16 cola, i fužinar 12-14 cola dvobrazni, oprani, stoje i plaču od dosade ;)

moj massey ne osjeti trobrazni na 14 cola, vožakam se ko naprazno, isto tako ni zekan 4320 ne osjeti fužinara na 14 cola

A nema u okolici niti jedan 4x12'', ima jedan 4x14'', al to je za traktore od 135+ konja :!:
Ima samo jedan vogel kakov je tvoj u prugovcu, a sve ostalo su dvobrazni i trobrazni kojekakvi stari :mrgreen:
Jel mi posudiš vogela, moram kod deda još poorati jedno 7 rali kaj nesem stigel jesenas :?: :?: :?: :D i ja imam još jedno 3 za poorati :mrgreen:

Same ne osjeti 2x14'', orem u 2. transportnoj ak oču!!! :mrgreen:


kja se tiče videa gore- ja orem s 565 i 3x10'' i to čak do 25 cm :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh