• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
možda znaš dal je vlasnik imal kakvih problema s njime,mislim na getribu i diferencijal
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,175
Mislim da nije,uvjek je u pogonu,jedino kaj motor cudno dela na ler gasu...kak bi rekli,ko traktor...trokira
Imam u selu 61.000,taj ide ko zmaj...4500 sati
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Može pitanjce za lakšu odluku o kupnji pluga okretača?

Možete li iznesti svoje mišljenje o plugovima:
Vogelnoot, Regent, Rabewerk, Kuhn, Pottinger, Krone, Lemken, Niemeyer.

Molim Vas da ih po svojem nahođenju razvrstate od najboljeg prema najslabijem tako da se dobiju 2 liste s obzirom na:
1. kvalitetu zaoravanja (okretanja brazde) ako je prethodna kultura prije oranja malčirana,
2. koji se lakše vuče

Za oranje u teškoj zemlji.

Još nešto. molim Vas da ne komentirate bilo čiji poredak, nego samo napišete svoj. Ako Vam je neki plug nepoznat i ne znate kam bi ga smjestili, izostavite ga s popisa.

Unaprijed zahvaljujem.
lp
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Evo ovako vogela i lemkena ima dosta u mom kraju i ljudi ih hvale ali ja na to gledam i ovako!!!
Posto sam metalske struke ja na lemkena i vogela gledam ovako kvaliteta im i nije na nekom visokom nivou na njima pucaju daske i motaju se tako da i nisu nesto hvale vrijedni s te strane!!
Rebewerk je puno kvalitetnij dok za ostale meznam bas puno!!
Ja imam Niemayera i sto se njega tice nemam zamjerki dosta je robusno napravit.Moj je 2x12 mehanicki okretac i mehanizam za okretanje radi bezprijekorno!!!
Sto se tice zaoravanja mase bila ona izmalcirana ili ne ja sam zaoravo i kukuruznjak koji je rucno bran znaci nije malciran i tom plugu je to svejedno!!!
Razmak izmedju brazdi je 90cm i jako rijetko se stopa!!! I pri malim brzinama usljed proklizavanja traktora plug jednako dobro okrece brazdu!!!
Ja ga vucem sa rusom T40 bez prednje vuce u prosjeku 7km/h vuce se dosta
lagano!!
Jedina moja zamjerka je ta sto je plug dosta dugacak pa ostaje velika uvratina!!!
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
e moj Mato tu smo susjedi starno si se dobro izjasnio staviti neimara i još tog tvog ispred lemkena ---------oćito nisi vidio što taj plug radi ,,,,,,taj tvoj neimar bi bio na zaćelju liste plugova
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
e moj Mato tu smo susjedi starno si se dobro izjasnio staviti neimara i još tog tvog ispred lemkena ---------oćito nisi vidio što taj plug radi ,,,,,,taj tvoj neimar bi bio na zaćelju liste plugova

Kako mislis susjedi?
Krivo si protumacio napisano nigdje nisam naveo koji plug bolje odradi posao nego sam naveo nedostatke koje lemken i vogel imaju a posto imam niemayera opsirnije sam naveo kako on radi!!!
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
Od plugov sam imao;
1.IMT skup metalurgije koja naginje poli-vinil kloridu
2.rabewerk 2x14,masivan i odličan za zaoravanje biljnih ostataka,težak za vuči
3.niemayer okretač 2x10 plug za manje traktore i lakšu zemlju
4.landsberg 3x14 lagan za vuči,druge kvalitete nisu na njegovoj strani
5.ventzi okretač 2x12 sve isti ko i broj 3.
6.leopard jednobrazni 16" taj zaora sve kaj je na zemlji,ali su brazde u ilovači ko kotač od tomo vinkoviča.
7.rabewerk 4x12 sve ko i broj 2 s time da ima odlične predplužnjake
tu ih je večina



 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Eh sused, sused, onaj pod brojem dva ti je trebal ostati doma, je fruga od pluga, malo zeznuti za nas kraj, al to se ne popiga sam tak, sad bi mi odlicno pasal na ficeka
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ma 2x14 mu uvrh glave, pogtovo rabe koji se malo teze vlece, ovaj kaj sad imas je prevec ipak, landsberg 3x11 mu taman u ravnici, u bregu vec je na knap
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sve kaj ste napisali bu mi pomoglo kod odabira pluga iz oglasnika. Do sad sam naučil da je za tešku zemlju bolji plug s dugačkim, a za lakšu s kratkim daskama. Jasno mi je da dugačke daske ljepše sfrčeju brazdu u teškoj zemlji, ali ne znam kakva je mana dugačkih daski u lakoj zemlji. S obzirom da je od zemlje koju obrađujem 3/4 lakša zemlja bilo bi logično da iščem plug za nju, a opet ako dugačke daske nemaju prevelikih mana u lakoj zemlji, rađe bi se odlučil za njih. Lijepo molim, navedite, ako netko može, nedostatke kratkih daski u laganoj zemlji.Ono s čim sad imam problema kad orem s ravnjakom koji ima izrazito kratke daske, je slabo okretanje brazde u teškoj zemlji pa se onda na proljeće njiva razeleni.

Još jedanput svima koji su se uključili u raspravu, najlepše zahvaljujem.

Imam još jednu kombinaciju. Kupiti plug 2x12" kojega bi traktor u lakšoj zemlji trebal normalno vući, a kad orem zimsku brazdu na teškoj zemlji skinuti zadnju glavu s daskama i orati jednu brazdu. Je li to suluda kombinacija ili ...?

@danek

Ako sam dobro razmel onog Niemeyera 2x10 više nemaš. Šteta. Možda bi se za njega bili dogovorili.
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
nemam ga godinama,ali moraš znati da svi ti okretači manjeg zahvata su velikom večinom i niskog klirensa tako da nebreš računati na neku kvalitetu zaoravanja biljnih ostataka.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tko mi kriv kaj sam prvo kupil frezu 150 cm za slabiji traktor i kaj imam uski šumski put pa mi paše da je traktor podešen na vanjsku širinu 145 cm tak da sam i šumsku prikolicu prepravil na tu širinu. Zato se sad malo patim s iskanjem pluga. :mur: Ako najdem odgovarajuči plug onda bu takav uski traktor pokazal neke prednosti, npr. kod odoravanja bu uže ostalo nepoorano za susjedovim. :icon_super:

Koliki je min klirens potreban za kvalitetno zaoravanje zmalčirane kuruznice?
Na sadašnjem ravnjaku su uzdužne grede na 53 cm visine, ali je poprečna koja je umjesto koljenaste osovine na 50 cm i tam gdje je više mase se zaštopa ispod poprečne.
Bi li 60 cm bilo zadovoljavajuće ili ne ići ispod 65 cm? Bez malčiranja ne mislim zaoravati. Potroši se nekaj više goriva i vremena, ali se masa brže razgradi.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Svaki se plug moze zastopati bez obzira na klirens kad navuce masu na nosac glave!!!
Kod pluva ti je jako bitno koliki je razmak izmednu prve i druve brazde(koliko su daleko) jer ako je razmak mal onda se stopa!!!
Za malciranu kukurjzovinu ti je dovoljno 60cm klirensa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh