• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Pripazi samo kod kupovine da bude lakša izvedba jer ima čak i dvobraznih okretača s kojima ce se tvoj traktor patit.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Ako kolega vuce sa Zetorom 3x13 trebao bi i ti moci vuci plug slicne colaze
Ako je jednoradni cilindar na plugu onda je dobro da ima federe za vracanje, ako nema onda se zna desiti da se nece okrenuti
Mi smo imali taj problem sa dvobrazdnim Regentom, imao je jednoradni klip i na jednu stranu se nije htjeo okrenuti pa smo morali ugraditi dva federa, onda je isao bez problema
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,263
Nek se javi kolega Tibor on je imao par godina Mf 3060 ako se ne varam pa je orao s njim i sa 2br okretačem i sa 3br..
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
To sve zavisi od zemlje. Recimo kod nas nebi mogao vuci trobrazdac. Samo 2x16.
Vucko sa 85ks vuce 3x16, a kod nas 130ks vuce 3x16, ide lako, ali opet bez 100ks i 4.5-5t tesko
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Pripazi samo kod kupovine da bude lakša izvedba jer ima čak i dvobraznih okretača s kojima ce se tvoj traktor patit.

Naravno,treba pripaziti i izbjeći bilo kakvu lakšu izvedbu,što god selo reklo.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Ovako nešto izjavit je meni prilično ograniceno razmišljanje, osobito na ovakvom forum i to još od nekog tko zna ponešto o plugovima.

Plug se uvijek kupovao i kupovat ce se po zemlji koju imaš, dakle ako ima još lakšu zemlju od mene što očito ima jer njegov zetor s 44ks vuce plug 2x12 ko i nas s 63ks trecom brzinom to znači da u najmanju ruku može uzet laku izvedbu pluga kao moja, a savjetovat mu tešku masivnu izvedbu je isto ko da mu kažeš kad jači vjetar puše da piša direktno u njega, rezultat je isti.

Znam jako puno pametnih koji su pokupovali plugove po savjetima još pametnijih pa sad oru s dve brazde okretačima od 800kg s kojim se pate i oni i traktor od 90ks i onda se čude kako netko može s malo slabijim traktorom vuc brazdu više bez grča.

Toliko je tipova zemlje, toliko tipova plugova danas da svatko može odabrat što želi, ali i dalje savjetovat traktoru od 80ks u lakoj zemlji 2x14 ili tešku izvedbu pluga je loš savjet, dok sa 2+1 okretačem koji se stela se može postic sto god želiš od zahvata i broja brazdi.

Još mu savjetujete imt 2x14 pa ne ide sve u krasni.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Težina pluga nema apsolutno nikakve veze s otporom koji plug pravi,i ja sam mislio da se lakši plug lakše vuče,međutim sad vidim da,u mom slučaju, 2x14" plug od nekih 200kg,ide teže nego 2x16" koji je puno,puno teži.
Razlika je samo u transportu,i to kad se radi o plugovima s tri brazde.
Opet,ako se čovjeku savjetuje da uzme 2+1 plug lake izvedbe,treba znati da to može imati kojekakve posljedice,jer na taj način pati okretište i rama za kopčanje.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
618
Lake izvedbe plugova su za lake i srednje lake zemlje.

Težina samog pluga nikad nije imala veze s vučnom silom potrebnom, to uvjetuju daske i podešenje samog pluga.

Ovo zbilja ne kužim kako bi rama i okretište mogli patit kad su predviđeni za taj plug koji bez ikakvog problema ore i jako tešku zemlju, a ako ste pogledali malo rame od plugova i nosače glava vidjeli ste da su prilično elastične plus zaštita od preopterečenja barem na lemkenima što više manje je razlog što baš i ne pucaju ko repa za razliku od nekih drugih koje sam vidio.

Kupit tešku izvedbu pluga za laku zemlju je fail ko kuca, a objasnit nekom da je neki plug s 3x14 lakše vuc nego drugi s 2x14 je skoro nemoguce a u praksi dosta često.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Po 1117393619 puta, plug koji ima štelanje colaže mehanički nitko nikad neće preštelavati. Ja nikad u životu nisam vidio da to netko radi i tko bi uopće to želio svako malo radit, nije to 5 minuta posla, 'eto tek tolko idem malo preštelat', nije to samo tak. Kod mene je na 16 otkad je kupljen, ak je teže brzina manje, ako je lakše brzina više.

Kupovina teško pluga nije nikakav fail, kao što je rekao gogo, nema težina baš puno veze s vučom.

Po tvojem bi ljudi trebali imati bar dva do tri pluga onda ako imaju sve tipove zemlje...

Komer, 2x16 mila majka. Ores gdje hoćeš, kad hoces, kak hoces...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da to je ok ako imaš roto branu ili frezu s kojom češ usitniti te velike brazde,barem u našoj turopoljskoj ilovači.
Po meni 12" maksimalno pa i tri brazde ako se ima težak traktor i zemlja je donekle rahla,ili ti lakša.
Okretač je ok ali na malim kratkim parcelama ja ne vidim njegovu prednost,a cijena...?!

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Okretač je ok ali na malim kratkim parcelama ja ne vidim njegovu prednost,a cijena...?!

Pa sa okretačem možeš orati kao i sa ravnjakom,ako ti je baš do toga,ali obrnuto ne ide.
A o cijeni je suvišno raspravljati,ako već kolega ima traktor od 10 000e,onda 2500-3000 eura nije puno dati za dobar plug,jer je to svakako investicija koja se isplati,oranje je najskuplji zahvat u obradi zemljišta,i plug mora biti čim bolji da se troškovi smanje.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Ma koje brazde, da ste probali drugi plug osim Imta onda bi vidjeli da ima daski koje rasipaju i na 16 cola. Izuzev onih slanina ultra teških, mada ni onda ne vidim razliku izmedju 12 i 16 cola, moras usitnit kako god....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E kolega HR je raznolika,i to jako po strukturi zemlje tako da i drugačije izgleda brazda i drugačije se rasipa,i naravno treba znati kada iči orati,a ne samo da se obavi.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Lako je kalkulirati na dva-tri jutra,a što kad imaš 50,100 ili 200 jutara za oranje,a desi se godina ko 2014. kad je padalo cijelo ljeto,jesen i zimu,sve tamo do travnja druge godine?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Lako se k urcit onima s traktorima od 120+ konja i govorit da je isto 12 ili 16 cola,probaj to pripremit s traktorima 30-60 konja pa čes krv pišat drugi dan!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Zato bi ovdje trebalo pomoči čovjeku koji ima MF-a 80 ks da izabere plug a ne kukati šta čemo mi sa tim. Nečemo mi to raditi to nego komer !
Pomozite mu odabrati odgovarajuči plug vi koji se razumijete u te stvari.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Dado,pa uvijek ce neko reci za jedan,neko za drugi....tako to ide,a njegovo je da procijene koji mu pase u zavisnosti od financija,zemljista za obradu,potrabne velicine
 

Najnoviji postovi

Na vrh