• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PLUG

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Nastavci na dasci koje još nisam vidio
055b630a276a6e673644404bc8ac0fff.jpg


Poslano sa mog HTC Desire 828 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bduda

Član
Tu od
24 Stu 2013
Poruka
71
Tocak ovdje ide ispred pluga?

Poslano sa mog HummerLE koristeći Tapatalk
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Kakve osigurače da stavim na plug a da budu dobri i da ne pucaju, dal neke sarafe sa duplim maticama ili da nesto trazim kod kovača od kovanog zeljeza? Treba mi nesto baš tvrdo da ga ne pojede kugla od poluga pa da mi ne spadne plug.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Mehki osiguraci i kako hodaju podizne poluge usijecaju kugle osigurac. Imam takav slucaj na sini na koju kacim balirku, ne mogu orig osiguraci od traktora jer su manje rupe i stavio ove iz prodavnice i svake godine ih zamjenim koliko ih usijeku kugle. A sa obzirom na cijenu ne osvrcem se na to.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Po meni postoji jako jednostavno rješenje. Povezati međusobno nekim španerom podizne ruke i osigurači buju rasterećeni. U funkciji buju samo ako bi se kojim slučajem španer otpustil.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Jesu li klinovi i rupe u kugama istih dimenzija ( da nisu klinovi tanji) na balirci kocki sam imel tanje klinove pa su kugle grizle osigurače to sem riješil sa cijevima između kugle i klina i još pločica između kugle i osigurača .
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Najjednostavnije je staviti podlosku izmedju kugle i osiguraca. Kod mene su kugle i klinovi na knap, samo nekad zaboravim poluge pribiti do osiguraca i stegnuti spanere pa od hodanja usijece osigurac.
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Pojede osigurac i spadne mi jedna strana pluga :( muke isusove dok sam ga vratio na poluge, plug trese mrda traktor skace lomi stavio sam blokadu na poluge al opet ima malo lufta. I sad ova jedna strana se moze pomjerati gdje se kači plug i ja dotegnem sarafe do kraja i ono malo po malo pomjeri se prema plugu ne znam sta da uradim da stoji kao i na kontra strani ravno uz cijev to jest vučnu sipku pluga?

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php


na slici se moze vidjeti i kako se klin ukrivio od kako se otkacio njega cu morati zamjeniti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gdje je slika? Značila bi više od tisuću riječi.

Edit:

Pogledal sam video. plug ima standardno kopčanje. Kugle se nataknu na štifte od strane kotača. Dakle nije mi jasno zakaj izbjegavaš ovaj moj prijedlog.
Čak ne mora biti španer. Može se koristiti gurta, lanac, sajla. Bilo što kaj ne dopušte širenje poluga niti kod otpuštenih traktorskih španera.
 
Posljednje uređivanje:

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Prvo daj napraviti nove klinove tj. šarafe di se kopče poluge od poboljšanog materijala jer je ovo očito neki čelik u nuli
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Ma to cu kupiti u prodavnici sta cu praviti a ne znam sta cu sa ovim djelom sto mi klize niz vucnu sipku pluga, ono treba da stoji uz ivicu a meni se pomjeri kako plug treska unutra :(

Gdje je slika? Značila bi više od tisuću riječi.

Edit:

Pogledal sam video. plug ima standardno kopčanje. Kugle se nataknu na štifte od strane kotača. Dakle nije mi jasno zakaj izbjegavaš ovaj moj prijedlog.
Čak ne mora biti španer. Može se koristiti gurta, lanac, sajla. Bilo što kaj ne dopušte širenje poluga niti kod otpuštenih traktorskih španera.

Ma nije problem poluge one su fiksirane sa blokatorima i one ne mogu spasti sa pluga ali se plug izvuce to jest kad se treska lijevo desko on oglodje osigurac i svuče se a poluge stoje na istom mjesu ako me shvatas, a ne znam jel vidis slike imas u albumu mome pa pogledaj.

Mislim da o ovome prica. Pomjera mu se komplet nosac klina gdje se kaca plug. Stezanjem sarafa i dalje se pomjera.. Ili sam ja krivo skontao?
3ef343119253182e7dce99381c23bd64.jpg


Poslano sa mog Picasso koristeći Tapatalk

Upravo tako nosač mi se pomjera iako ga stegnem do kraja taj saraf ono se pomjeri, al sad nesto razmisljasm izgleda da mi se ta sipka pomjerila ovamo unutra pa mi je taj nosač klina vratio tamo gdje treba da bude samo je sipka ovamo ispala pa bi je trebalo vratiti na onu stranu. Sutra moram nazvati tamo u fabriku da mi kazu gdje je centar sipke to jest koliko treba sa jedne strane da viri a sa koliko druge posto na jednu ide vise sad ne znma koliko tacno .

Ja mislim da govori o kompletnoj osovini, da se ona pomice lijevo-desno tokom oranja.

Ja to rijesavam ovako kako je na slici i nikad nikakvih problema, cak tokom teskog oranja kad plug bude na spaneru i bude svakako.

Mislim da je kod tebe nesto drugo u pitanju, a ne mekani osiguraci ili nesto drugo.

Cijela osovina se pomjerila izlgeda u lijevu stranu pluga tako da je pomjerila nosac klina ka unutra a samim tim posto poluga nije mogla dalje da ide unutra za klinom od osovine onda je opterenje i glodjanje preslo na vrh klina gdje je osigurac i tu je glodjalo dok nije spalo, mada je mozda i moguce posto je plug naget na jednu stranu kad je izvan brazde pa onda kad je truckao traktor plug je klizio niz sipku to jest osovnu vučnu i zato je i spao jesam upravu?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
Imaš više rješenja,ali najjednostavnije ti je ako ti bježi samo prema unutra,da sa unutarnje strane punktiraš sa aparatom za varenje samo unutarnju stranu šipke,a ako ti nešto treba skinut to lagano pobrusiš.
Ako ne odeš do tokara da istokari deblju "pušu"kao cijev i bočno izbuši rupu,napravi navoj,a na postojećoj šipki,izbušiš ili izbrusiš lagano udubljnje za taj vijak i pritegneš:icon_axe:

Čini mi se da ne koristiš prave osigurače već one tanke kao žica
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,446
Prvo rijesi uzrok, a poslje misli o bolcnama i osiguracima. Ne moze ti plug tako radit.
A kvalitetu bolcni i osiguraca ne treba komentirat.
 

Knele

Član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
162
Imaš više rješenja,ali najjednostavnije ti je ako ti bježi samo prema unutra,da sa unutarnje strane punktiraš sa aparatom za varenje samo unutarnju stranu šipke,a ako ti nešto treba skinut to lagano pobrusiš.
Ako ne odeš do tokara da istokari deblju "pušu"kao cijev i bočno izbuši rupu,napravi navoj,a na postojećoj šipki,izbušiš ili izbrusiš lagano udubljnje za taj vijak i pritegneš:icon_axe:

Čini mi se da ne koristiš prave osigurače već one tanke kao žica

Bice red tako uraditi apart i zavariti i gotovo kad cu ja to pomjerati odoravati ili sta vec sluzi tome, da sam znao rekao bi da tamo u fabrici vec to urade da sam znao da ce ovo biti problem. Nesto cu srediti do sledeceg oranja.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,009
Ne moraš zavarit zajedno,šipku i komad gdje je klin,nego samo na šipki napraviš "grbu" koju poslije lako izbrusiš :cool2:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Knele možda ja ne razumijem tvoj problem. No, ako podizne poluge međusobno povežeš, nema šanse da plug ispadne. Da bi ispao potrebno je poluge međusobno razdvojiti barem 8-10 cm (ovisno o dužini štiftova na plugu).

Slažem se s NEWHOLLANDOM da uvijek treba otkloniti uzrok, a ne sanirati posljedicu. Moj prijedlog ne treba biti trajno rješenje, ali ne košta gotovo ništa i trenutno rješava problem.

Knele, znaš li ti postaviti neki link na slike ili treba guglati da se dođe do tvoga albuma i onda među slikama, kojih je možda na stotine, pronaći pravu. :icon_scratch: :icon_e_surprised:
Možda ti niti ne trebaš pomoć, možda imaš neke duge namjere. :(n):
 

haz0r

Član
Tu od
1 Lip 2012
Poruka
460
Mislim da o ovome prica. Pomjera mu se komplet nosac klina gdje se kaca plug. Stezanjem sarafa i dalje se pomjera.. Ili sam ja krivo skontao?
3ef343119253182e7dce99381c23bd64.jpg


Poslano sa mog Picasso koristeći Tapatalk
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Uzmi aparat i zavari to i kao i na drugoj strani. To je tako napravljeno jer se osovina provlaci kroz rucicu za pomjeranje pluga, a kad ces ti vadit osovinu, nikad.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ja mislim da govori o kompletnoj osovini, da se ona pomice lijevo-desno tokom oranja.

Ja to rijesavam ovako kako je na slici i nikad nikakvih problema, cak tokom teskog oranja kad plug bude na spaneru i bude svakako.

Mislim da je kod tebe nesto drugo u pitanju, a ne mekani osiguraci ili nesto drugo.
 

Prilozi

  • IMG_20171206_195102.jpg
    IMG_20171206_195102.jpg
    15.4 KB · Pregleda: 105

Najnoviji postovi

Na vrh