• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Plugovi Lemken

  • Temu pokrenuo lovrenčić
  • Datum prvog posta

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Prije đurđevca sam vidio hurlimana manjeg s mozda 90ks da ore s 3 brazde okretačem, očito samo onda kod kloštra podravskog same od 90ks ne može s takvim plugom orat...mislim svašta.


I probaj uzet treću glavu tak da možeš dodat i četvrtu

Svaka čast za ovaj dio.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Samo jedan komentar. Nikad nije isto npr 2x18" ili 3x12", stavimo sad veličinu brazde po strani, gledajmo na to koja je propusnost 2x18" pluga, a koja je 3x12" pluga, tu se javlja jedna stvar, a ta je da se na večem zahvatu smanjuje mogučnost štopanja i povečava se kvaliteta zaoravanja mase.
Druga je stvar da je lakše obradiit manju brazdu, to stoji, ali samo u tvrdoj zemlji, večina naše zemlje nije tvrdica i tu se komotno može orati na 18" ili 20", jedan manji dio koji je tvrđi bez problema se rastepe na 14" kad su bolji uvijeti, pa čak i kad nisu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
I još je problem nošenje pluga od tri brazde,pošto su pojedini traktori lagani,i ako nemaš PH da gore okačiš dobar uteg,u problemu si.
Kolega stalno cvili kako ga plug zanosi,i da teško vlada traktorom,a to je DF od 100ks.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Samo jedan komentar. Nikad nije isto npr 2x18" ili 3x12", stavimo sad veličinu brazde po strani, gledajmo na to koja je propusnost 2x18" pluga, a koja je 3x12" pluga, tu se javlja jedna stvar, a ta je da se na večem zahvatu smanjuje mogučnost štopanja i povečava se kvaliteta zaoravanja mase.

Ne slažem se samo za ovim zadnjim boldanim dijelom jer štopanje nema nikakve veze s veličinom brazde vec samo i jedino sa razmakom između samih brazdi.

Ako je brazda veca ne postiže se baš nešto veca kvaliteta zaoravanja vec samo vecu količinu zemlje u komadu prebaciš.

Uzmi primjer lemkena kakvog imaš, da ga smanjiš na 12 jednako ce ti okretat brazdu kao i sad kad je 14 i kad ga digneš na 16 brazda ce se i dalje jednako okretat samo ce zahvat veci bit.

Nedostatak pretjerano velikih brazdi tipa 18 je sto trebaju dosta veliku dubinu,oru po 40cm a tako duboko na našim zemljama nema nekog smisla orat a nema ni smisla kupit plug 18 pa orat 30cm samo.




I još je problem nošenje pluga od tri brazde,pošto su pojedini traktori lagani,i ako nemaš PH da gore okačiš dobar uteg,u problemu si.
Kolega stalno cvili kako ga plug zanosi,i da teško vlada traktorom,a to je DF od 100ks.

Takvi ko tvoj kolega imaju jedan osnovni problem, žele velikoga,dugačkoga i debeloga a za njim najčešće nemaju potrebe i nemaju ga kud stavit, al posto o plugu se priča onda nemogu ga nosit :D

Najčešći problem koji viđam kod ljudi je sto kupe previše masivne plugove koji su teški, kao što je poznanik s samom ko šananina kupio dvije brazde okretač 16 cola mislim ali sa 14+ cm gredom i strašno masivno napravljen i traktoru nije baš lako s njim jer je masivan i težak a kad je posudio moj opal 090 3 brazde se čudio kako lagano ga nosi i ore s njim.

Baš me zanima kakav ti kolega plug ima i jel to govori da ga zanosi u brazdi ili kod voznje?

Jer naš agroplus 85 je oko 4 tone ,mozda koja kila ispod a nema naprijed nikakve utege kad se naš trobrazni opal zakvači i digne ja i stari zajedno 230ak kila se popnemo iza na plug i ne možemo nimalo zaljuljat traktor niti se u voznji osjeti da je plug iza.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja sam sa istim traktorom orao sa Opalom 080,i sad sa dva Kvernelanda koji su tri puta teži,razlika je nebo i zemlja kaj se tiče lakoće oranja,a s nošenjem nemam problema,i bez utega. I ja sam mislio da teži plug teže ore,ali nije istina,težina i masivnost mu samo može biti prednost.

Ima starog V&N 950,možda je mrvicu teži od Opala 090,a naprijed ima utege od Torpeda oko 100-150kg. Zanosi ga i u vožnji,i kod okretanja na uvratinama... Imaš li ti EHR hidraulik?
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Ne standard hidraulik, tak da zbilja ne kužim kakav je taj DF koji ne može nosit ili osjeća u voznji lemken opal 3 brazde.

Jednostavno nije moguce da plug od nekih 600 kila to radi trakoru od 4 tone, po tome ispada da se ponaša ko moj 539 kad mu roto kosu 165 zakvačiš.

Plus sto DF ima sredinu zadnje osovine ravnu sa zadnjim krajem kabine apoluge nisu puno duže od toga tako da teži priključci ga ne bi smjeli vagat jako. Na zetorima je koje sam vidio sredina zadnje osovinepola metra još pod kabinom.
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Danas sam montirao nove dijelove na plug.
Znači, komplet M2 daske predplužnjaka, 2 nova lemeša predplužnjaka, 2 velika lemeša i zadnji plazevi, stavljeno je novo sve što je nužno trebalo biti novo gore.









A da se ne bace još iskoristivi dijelovi u staro željezo, napravio sam od debljih strana prednjih i zadnjih starih plazeva "nove" prednje plazeve i još će orati hektara i hektara :)
Vareni su sa GUS elektrodom pa nije var baš najljepši, ali bilo me strah variti sa običnom elektrodom pošto je neki ljut materijal (original još) da ne pukne po varu.







I eto ga, pofarbano, ma ko original :D: Složeni su tak da su okretni, dok se obadvije strane ne potroše nema novih :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To kaj sam nabrojal gore, ugrubo 300€

Možda več sutra zaore ako nebude nikakve kiše, ujak je danas izvezo nešto gnojevke, treba to zaorati odmah :D:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Jeste to Lemken, vidjeli smo svi kako dobro radi taj plug, ali meni osobno taj plug stvarno smiješno izgleda.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da, izgleda "prazan", ajd sad više ne kad su došli ovi veliki predplužnjaci pa popune prazninu.
Jbg, visok je i dugačak, a ima nižu dasku na takvu konstrukciju pa ostavlja takav dojam.
No, to nema nikakve veze, bitno da dobro ore i zaorava.
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Kakve si prije imao predplužnjake i dal su ti kod ovih rupe pasale ili si kaj razvrtaval.
Ja imam isto takvoga lemkena i mislim isto staviti M2 ali po rupama bi mi to nekak dosta koso došlo.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo ovakve, to su klasični koji idu valjda uz svaki taj plug tvornički. Mislim da je oznaka S2.



Inače sve ti paše gore bez ikakvih prerada, reko mi je ovaj u BKL-u da svi modeli Opala imaju iste predplužnjake, znači od 080 pa do valjda 140, znači kod svih su isti nosači i iste daske mogu na bilo koji model.

I lemeši predplužnjaka ostaju isti i za male i za velike daske. Dvije su vrste lemeša, uži i širi, po preporuci sam ostao na širem lemešu, a i osobno mi se bolje sviđa nego uži.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Da, izgleda "prazan", ajd sad više ne kad su došli ovi veliki predplužnjaci pa popune prazninu.
Jbg, visok je i dugačak, a ima nižu dasku na takvu konstrukciju pa ostavlja takav dojam.
No, to nema nikakve veze, bitno da dobro ore i zaorava.
E, to je ta rijec koju sam trazio, ali nisam se sjetio.. Neka, bitno da on ore kako treba!

Poslano sa mog V7A koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Nema do dužine i visine, to je bitno kod oranja :)

Bili smo danas pogledati ovu 3. brazdu za lemken, ali nepaše nam.
Naš je model A2 N95, a ovaj je A2 N85, znači greda je kraća za 10 cm, visina nije bitna iako je naš 78cm, a ovaj je 72 cm, to bi se lako riješilo sa novim nosačima brazde.

Tako da ostajemo na 2 brazde i dalje.

Ako ima interesa za Opal 090 A2 N85 2+1 sa kotačem i predplužnjacima, potrošen kojih 50%-60% nek mi se javi, cjena je 13.000 kn
 

Ero

Član
Tu od
27 Svi 2008
Poruka
202
333ba5u.jpg
 

Vinc

Novi član
Tu od
31 Lis 2016
Poruka
1
Ja imam plugove Lemken opal 90 dvobrazne . Zanima me kak se more podesiti kosina pluga , jer ja budem zutra oral na mekoti di je kraj međe ograda i trebal bi ukosit pluga jer gume od traktora idu do ograde al ostaje jos bar za 2 brazde lufta , nez kk da ukosim pluga da ore tik uz ogradu da uzorem to , svaki savjet je dobro došel , hvala unapred .
 

Najnoviji postovi

Na vrh