• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prednji paker valjak.

R

Ratarko

Guest
Da , prvi puta . Nisam u vrijeme sijanja nikada imao Forda slobodnog da on sije , on je bio na nekim drugim poslovima pa mi je RX glavni traktor za tu 3 metra sijačicu . Taj paker jedino mogu koristiti u sjetvi pa zato to i spominjem.
 
B

Bobo

Guest
Ajd, jedva cekam da viim rezultate, ali cisto sumnjam da neces biti zadovoljan...
 
R

robert

Guest
samo kad budes sijao sa a radio sa rortodrljacomjedno oko drzi uvijek na okretajim motora,da ne pocne cuclat malo previse :wink:
 
R

Ratarko

Guest
robert kaže:
samo kad budes sijao sa a radio sa rortodrljacomjedno oko drzi uvijek na okretajim motora,da ne pocne cuclat malo previse :wink:

Malo sam testirao , postižem iste brzine vrtnje rotodrljače sa MF-om na 1500 okretaja motora dok sam sa RX radio na 1900 okretaja. Mislim da ču još i ušparati goriva jer ne mislim vrtiti MF preko 1600 pri sijanju .

Ajde onda mi malo prokomentirajte u što gleda ovaj u JD gusjeničaru :wink: ili stalno radi na leru a ako ne vir u rezervoaru ima sigurno dok je učinak dvojben :shock:

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, ja nemam pojma sto oni tu rade, ali to definitivno nije iskoristenje goriva...

Ako JD vec ima rotodrljacu na sebi, sto ce mu rotodrljaca i na drugom traktoru? Koja je svrha toga?

Ludi britanci...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
To sigurno nije od istog vlasnika! Pogledaj da svaki traktor radi još neobrađenu zemlju!
 
B

Bobo

Guest
Da a ovaj drugi ide prema JD-u... nema mi bas logike to sto oni rade...


Mozda bas i je kako ti kazes i da su na medji, pa je slikar uhvatio obadva stroja.
 
R

Ratarko

Guest
Bobo kaže:
Da a ovaj drugi ide prema JD-u... nema mi bas logike to sto oni rade...


Mozda bas i je kako ti kazes i da su na medji, pa je slikar uhvatio obadva stroja.

Ma bez obzira na to koji je čiji traktor i zašto dvije rotodrljače rade istu njivu meni ne ide u glavu upotreba tolikog JD traktora za tako mali rotosem . Trebao bi min. 6 metara kombinaciju imati...
Svakako mi je drago vidjeti da " pametni " žitelji Evrope koriste tako veliki traktor za tako malu sijačicu a mene je lagano stid što imam samo 3 metra sijačicu za MF-a :oops:
 
B

Bobo

Guest
Ma, mogao je staviti i uzu, mislim da bi mu ucinak bio isti...

Uglavnom, tu se netko gadno igra s novcima a to nikako nije dobro. Kako oni tu nadju racuna raditi na taj nacin? Pa da im mi dodjemo, obogatili bi se ne brzaka ;)

Danas nam profesorica prica da se minimum till i no till upotrebljavaju zbog ekoloskih razloga, ja se skoro nasmijo zeni u facu... Stvar je u potrosnji goriva i smanjenju erozije tla, ako se pravi puno prohoda, a ovi momci imaju i viska radnji...

Jednostavno neobjasnjivo nama "amaterima"
 
R

robert

Guest
to su neki idioti....ovaj sa valmetom radi sto je ovaj sa JD posijao vec,a i priprema im je katastrofa,rotodrljaca u vec malo vlaznijim uvjetima nikako ne radi..ove slike su dokaz da ni u europi,ljudi bas ne znaju sta rade.... :wink:
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ovo vam je isti onaj primjer što sam ja pričao JD 4755 ( 190 ks) i rotodrljača + sijačica 2,5 m. to je upravo i ovdje.Još nešto tip je sa Tarom išao u brazdu neposredno prije sjetve sa rotodrljačom, možete zamisliti šta je bilo poslje
 
R

Ratarko

Guest
Dobar je ... vidim ima naprijed i federe za poravnavanje terena , to je isto dobro . Ti to koristiš pri sjetvi zajedno sa rotodrljačom i sijačicom ? Sve je široko 3 metra ? Kako se Deutz ponaša sa svim tim strojevima prikopčanim na njega ? Da li možeš sijati brže od 6 km/h kada sve to namontiraš ?

Ajde kada sam te toliko zadavio sa pitanjima evo još jedno ili dva... Da li si negdje vidio polovni ili novi DalBo Swing front packer ? Evo slika od njega je u itoj ovoj temi ali na drugoj stranici ... Obrisan neispravan link.

Vidim da je to neka trgovina poljoprivrednim strojevima , da li su to novi ili ima i polovnih strojeva na prodaju ? To je u Sloveniji ? Kakve su cijene u toj trgovini - velike ?
 
S

Simon1980

Guest
paker još nije bio u radu, a čekam još sijačicu 3m (Pöttinger-Vitasem), i onda u sjetvi uljane repice isprobat čemo sve.Radio sam prije sa agrotronom 85 i rotodrljačom 3m i znam što znači laziti (2,5-4.5km/h), tak da sa 5-6km/h bit ču prezadovoljan. Ima jedan kod nas Case-ja 100KS i ima slično kombinacijo sa pakerom :shock: -ali ja bih plakao da moram to voziti :cry: . I ja sam skeptičan koliko če uzet snage taj paker mom DF al ja se tolažim; koliko više snage če trebat za paker, toliko manje če rabit za rotodrljačo. Al svi mi kažu da ono ispred (fedre) da moram to obavezno uzeti; inače ja sam bio prija samo za jednoredni paker. Ta trgovina nalazi se nedaleko od mene i imajo koliko znam samo nove strojeve. Kad sam kupovao rotodrljaču bile su cene dosta niže od lemken, amazone i slično a samo malo više od kojih "no name" znamki. A zanimao sam se tamo i za plug al puno je veča od ostalih top plugova. Tako da plug neče bit kverneland.

Imaju dvojica kod nas Fendta 200 KS i dvojni frontpaker + lemken saphir 7 i mogu da kažem da se voze ko po cesti a setvišče je da ne možeš vjerovati. Ima jedan od njih na lemken plugu i pakerarm al ne koristi se stime jer kod nas su malene njive; ipak mora da bude duga i velika tabla da nešto ovdje profitiraš. A takav sistem ko što si dao sliko, puno je efikasniji jer nema otkačenja i zakvačenja tog pakera..on je fiksiran na prednoj hidrauliki traktora i onda ga samo obrneš na drugo strano. Vidjeo sam to več na slikama al inače nemam nikakvih informacija. Al što je sigurno je to da mora biti jaaak traktor sa vrlo dobro stabilnušču (sva težina kada paker podižeš jest u jednoj VANJSKOJ strani traktora, i da moreš imat spreda hidravličke spojke a šta neznam jest; kako transportiraš ovakav paker po cesti :idea: A neznam i kako djeluju snage na traktor po što je paker uspred i na jednoj strani; sigurno djeluju snage na traktor i možda ga savija unutra.

A šta se tiče DAL-BO vidio sam jednog (front) i meni je premasivan (90cm) i zgledao je ko da vaga 3t!Al sigurno je kvalitetna roba!! Ovaj moj kverneland ima oko 1,2t.
 
R

Ratarko

Guest
Ok , hvala što si podjelio malo svoga razmišljanja o prednjem swing paker valjku :D
Kako na plugu nemam opciju za prikvačiti paker valjak odozada onda sam došao na tu ideju da uzmem taj DalBo prednji swin paker valjak . Ja to čudo od stroja isto nisam vidio , kako to zapravo izgleda u živo i meni je misterija . Nadam se da neće biti toliko problema u transportnom položaju koje si i ti sam uvidio . Ipak mi je bitnije da on radi u polju a do polja ću ga nekako dovesti , polako . Sviđa mi se što sa njim možeš imati kakav god želiš plug iza . To inače nije tako sa paker valjcima koji idu iza pluga , svaki plug ima svoj valjak , makar mislim . Problem mi je što toga nema nigdje za kupiti polovno a u HR nema zastupnika za DalBo .

Malo o kombinaciji za sijanje .
Ne znam da li si vidio ali ja imam 3 metra sličnu kombinaciju za sijanje . Naprijed imam jednostruki 900 mm paker valjak ( bez federa ispred ) a odozada rotodrljaču i pneumatsku sijačicu za žito . To mi MF 7495 prilično lako nosi . Išao sam preko 10 km/h . Ipak mislim da bi za moj traktor bilo puno rentabilnije da imam 4 metra kombinaciju ali ona je problematična na cesti tako da sam samo iz toga razloga uzeo ovu 3 metarsku .

Tvoja kombinacija bi bila idealna za 130 KS traktor ali bez prednjeg paker valjka . Kako niti ja još nisam na čisto koliku silu ustvari pravi prednji paker valjak na traktor ne bih znao kako će to kod tebe ići . Predpostavljam da ti treba jedno 20 - 25 KS za prednji paker valjak ? Kako ti misliš o tome ?

Druga stvar , da li imaš šasiju na DF 130 , pojačanja od prednjeg hidraulika koja se spajaju na mjenjač ?
Prilično je težak valjak a sa njegovih 1200 KG možda može napraviti štete na traktoru ako po rupama na cesti voziš brzo.
 
S

Simon1980

Guest
DA, ima pojačanje do getriba. Prednja hidravlika ima Cat.3 tako da mislim da to nebi smjelo biti nikakvih problema. A nemam puno da se vozim a i prednje vzmetenje ima tako da...Pa ja računam ako sam radio prije sa 85 KS, da iako sad na DF130 računam 100KS za kombinaciju, ostaje mi 30 KS za pakera. A ako se i naslanjam da po EC specifikaciji AT130 ima 141 KS onda bi zaista moglo klapati.

Å ta se tiče DALbo zastupnika obrati se ako poznaješ u Avstriji (odmah preko SLO-AVS granice) tamo gdje je bio prije Peterneli, tamo sad netko prodaje NH i slično...ako baš želiš, možda ti mogu nabaviti telefonsku cifro. ÄŒovjek nabavi sve ako treba...
A jedno moje malo mišlenje: koliko sam zarmatrao imaš prilično teško zemlju; ne bih onda bilo bolje da se ne "mučiš" sa pakerom kod oranja, ja mislim da bi bilo bolje da pustiš jedno 24 sati da se posuši-neznam kako vi kažete tom i onda kad siješ imaš pakera uspred...da ne spominjem da ti u kombinaciji paker služi i kao front balast (ma to itak znaš :mrgreen: )
A to je istina, da nije svejedno koji paker k kojem plugu (u onoj varianti paker+plug), jer bitni je radni zahvat. A ne znam točno kako onda ide to skupa kad oreš sa vario plugom i ponekad recimo zatvoriš plug dokraja (imaš manji radni zahvat), a onda dokraja odprt...nemam izkustva...
A razumjem te da se ti 3m kod tebe čini uzko al ja bih svejedno rekao da si onda nekoliko brži i na cjesti i na njivi.... ma ista dilema kod mene sa kombajnom :D

PS:kako vi ocjenite tip tal; mislim na vsebnost gline...u % gline?
 
R

Ratarko

Guest
Nemaš onda problema ako imaš pojačanja od prednjeg hidraulika prema mjenjaču , neće ti se prepoloviti traktor kao jedan MF sa slika koje sam vidio . Vjeruj mi da me to malo sekira jer moj MF nema ta pojačanja , šasiju ... nadam se da neću imati glavobolje zbog toga jednog dana .

Isto tako ako si prije radio sa 85 KS bez pakera onda bi ti trebalo biti dovoljno snage u ovome DF 130 KS za još taj paker + možda malo brža brzina kretanja , ovo od 2.5 - 4.5 km/h je presporo za sijanje , 6-7 km/h bi bilo poželjno . Ja sam radio samo jednu sezonu sa prednjim pakerom ali računam da za njega treba oko 25 KS , sigurno , jer malo je teže za traktor kada nešto gura ispred sebe nego kada isti taj stroj vuče iza sebe .

Ne moraš mi tražiti broj od Austrijskog trgovca , ne želim te zamarati sa tim , nije toliko važno .

Po pitanju zašto meni traba onaj DalBo paker ... Treba mi za jesen kada orem duboku brazdu za šećernu repu da odmah ide i paker . Zemlja je vrlo teška za obradu i paker bi upravo bio pravo riješenje za mene jer u suprotnom bih to morao potanjurati ili odmah u jesen ili zimu odnosno rano proljeće da bi se zemlja moga kvalitetno pripremiti za repu . Tanjuranje nakon oranja mi se čini toliko odbojno i to ne želim raditi jer je paker valjak pri oranju upravo izmišljen da bi se to izbjeglo .

Za tip tla koji je kod mene ti ne mogu odgovoriti jer nisam dovoljno stručan , možda pročita ROKI ili zvona , oni bi to možda znali ?
 
S

Simon1980

Guest
ne premrzne onda dovoljno preko zime brazda da bih odmah nakon zime sa vlačom isplanirao? ...ne poznam tvoje uvjete...

kod nas se barem tako radi...po tom nema nikakvih problema sa pripravo zemlje.
Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Prvo da ti kažem da nikada nisam vidio takav stroj kao na tvojoj slici :shock: u mojem kraju to nitko nema . Da li imaš sliku kada nije stroj u zemlji da vidim bolje ? ÄŒini mi se da proleti jedna takva slika u tvojem avataru pa možeš nju poslati .

Bez tanjuranja brazda mi jako loše izgleda u proljeće , teško se obrađuje , jako malo izmrzne osobito zadnjih par godina tako da mi treba paker valjak da odmah poravnam njivu u jesen dok orem i onda sam miran . Ako je kod tebe situacija u proljeće drugačija onda možeš biti sretan na tome , ja na drugu stranu imam problema i onda kada svi drugi ljudi obrade i pripreme zemlju jako brzo i jeftino :( a repa posebno voli kada se priredi fino zemlja .
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ratarko pa ti bi mogao umjesto tanjurana u rano proljece, cim vrijeme i zemlja dopuste da koristis tesku drljacu za zatvaranje zimske brazde i onda sa sjetvospremacem
 

Najnoviji postovi

Na vrh