• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

presadnice povrca

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
@Johabice na vas se nemogu naljutiti, dobro kaže temptation ovu sezonu je jako teško bilo odraditi kvalitetetne presadnice.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
moja rasada je bila žuta i poslušam savjet i poprskam željezom ali sam izgleda pretjerao s koncetracijom sad imam problem rasad je dobio točkice po listu ,šta mogu očekivati dalje ???
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ja prodajem papriku po kunu komad i dobra je zarada na tome.Paradajiz ide od 1-4 kn komad.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Neznam kako vi, ali da prodajem sadnice, više volim prodati 50 komada po dvije kune nego 100 po kunu....
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
mateuss ja i dalje ne razumijem zašto sijati u velike posude? vidim ja kako to izgleda,razvijen korijen,i bla bla. radio sam i ja tako prošle godine određenu količinu i posadio u plastenik sve skupa sa ostalom rasadom koja je bila u 40 rupa i nema razlike. mene zanima konkretan rezultat,a ne šminka. dakle,dali je netko vagao prinos,mjerio brzinu razvoja i brži početak berbe i ostalo između ta dva načina?
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
@dane001, ja radim manju količinu i upravo zbog korijena radim u čašama kod mene je pjeskovita zemlja i treba što bolje biti razvijen korijen za bolji start i bla bla bla.
Nisam mjerio nikakve rezultate ni u prinosu ni u razvoju za ovu sezonu otišlo je dosta mojih presadnica hibrida rajčice paprike krastavaca i patlidžana u bosnu pa će se vidjeti sigurno razlika jer su rekli da nisu nikad imali takvu rasadu do sada kažu extra klasa.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
mateuss ja i dalje ne razumijem zašto sijati u velike posude? vidim ja kako to izgleda,razvijen korijen,i bla bla. radio sam i ja tako prošle godine određenu količinu i posadio u plastenik sve skupa sa ostalom rasadom koja je bila u 40 rupa i nema razlike. mene zanima konkretan rezultat,a ne šminka. dakle,dali je netko vagao prinos,mjerio brzinu razvoja i brži početak berbe i ostalo između ta dva načina?
Ja ne razumijem kak bi prinos mogal bit drukčiji,ako se radi o istoj sorti?
Razlika je u tome da se uštedi na grijanju,te se može proizvesti kvalitetnija presadnica sa bržim startom,a manjim troškovima...u Nizozemskoj nitko ne sadi paradajz ako nije barem 70cm visine i sa jednom cvjetnom granom...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E,onda ću ja njima sada uvaliti flance - baš takve imam.
978842418.gif
978842418.gif
978842418.gif
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Evo i moji nizozemski flanci.Silom prilika,jer onaj plastenik još nije gotov,više od 8 mj.Mislio sam ga saditi prošli tjedan van i imao sam malu sreću. Jučer bila tuća tamo,oko Križevaca. Ali sad ga moram po silu van.Inaće izgleda lijepo ,pravi "ko da su ga radili Nizozemci"!Ovo crno u pozadini je "maskirani Nizozemac"
 

Prilozi

  • CAM00421.jpg
    CAM00421.jpg
    74.1 KB · Pregleda: 169

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Hebiga,Nizozemac zna da se dobar flanac nemre napraviti bez 900 luxa i lampi,a Hrvati još uvijek misle da su najpametniji i da je to moguće...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
šta misliš kad bi se takvom rasadom pojavio na pijacu,jel bi ljudi kupovali ko ludi ili bi te zaobilazili u velikom luku???
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Hebiga,Nizozemac zna da se dobar flanac nemre napraviti bez 900 luxa i lampi,a Hrvati još uvijek misle da su najpametniji i da je to moguće...

Taj je flanac bio spreman za rasad prije tri tjedna.Moja je najveća greška šta sam mislio ako sam ja pošten ,da su i drugi.Zbog te ,nazovimo "poštene firme",ja nisam imao božičnu salatu,uskrsnu salatu,zajedno oko dvije tone salate, gubim dva kvalitetna kata na rajčici,tisuču strukova... Da sam u Nizozemskoj, to bi mi ta firma morala sve nadoknaditi,ali mi smo u državi Hrvatskoj gdje se nemaš kome obratiti jer uvijek ispada da si si sam kriv.Na kraju ti ne ostane ništa drugo nego da se sprdaš svojoj nevolji.:icon_axe::icon_axe:
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
@sanja9479 ja još ovakav flanac nisam vidio nigdje, ma nemaš brije kad ga zasadiš plod je već tu malo šale i ja malo kasnim vani sa sadnjom kod nas opet danas bio led srećom nije mene zakačio.

Dovoljno je i par dana i već ode uvis visoke temperature a sunca nema svaki dan kiša vrijeme jako loše evo i mojih Nizozemeca visina je negdje oko 40 cm možda 45 cm oni veći idealni za sadnju ali kad budem sadio biće i preko pola metra ako se ovakvo vrijeme nastavi srećom najavljuju malo zahlađenje pa će se malo usporiti.

Ova prva slika je prije tri dana slikana ostale danas dnevno preko 2-3 cm rastu nemožeš ih zaustaviti.





 
Posljednje uređivanje:

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Ne znam šta bi sa presadnicama.Visoki su 60 cm.Jedan dan bi sve bacio,drugi dan mi je žao.Još je gore što je to cijep pa ga korijen samo tera u vis jer mu moram svaki dan dati neku prihranu da ne odbaci vrh...Tražio sam drugu firmu da završi posao ali pala temperatura, pa skoro svaki dan kiša. Ne možeš foliju navuči kod 18 stupnja, kad dođe ljeto vjetar će to sve potrgati.Evo slike jada.
 

Prilozi

  • CAM00398.jpg
    CAM00398.jpg
    51.9 KB · Pregleda: 171
  • CAM00293.jpg
    CAM00293.jpg
    52.6 KB · Pregleda: 163

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Nešto me ovaj model plastenika podsjeća na ove iz Virovitice, možda griješim ako je zašto je trebalo toliko dugo vremena, nije bilo na lageru ili već neki drugi problemi.

Svaki dan je bitan što prije riješiš manje glava boli, puno sreće..
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
šta misliš kad bi se takvom rasadom pojavio na pijacu,jel bi ljudi kupovali ko ludi ili bi te zaobilazili u velikom luku???

Ljudi bi to kupovali ko ludi,jer ne znaju kak mora izgledati normalno razvijena presadnica,budući da jako malo ljudi uopće zna napraviti dobre flance,pa ih je većina što se prodaju na tržnicama i drugdje prerasla,odnosno kad se posadi u zemlju idu 10-ak dana u rikverc,umjesto da odmah napreduju...

Taj je flanac bio spreman za rasad prije tri tjedna.Moja je najveća greška šta sam mislio ako sam ja pošten ,da su i drugi.Zbog te ,nazovimo "poštene firme",ja nisam imao božičnu salatu,uskrsnu salatu,zajedno oko dvije tone salate, gubim dva kvalitetna kata na rajčici,tisuču strukova... Da sam u Nizozemskoj, to bi mi ta firma morala sve nadoknaditi,ali mi smo u državi Hrvatskoj gdje se nemaš kome obratiti jer uvijek ispada da si si sam kriv.Na kraju ti ne ostane ništa drugo nego da se sprdaš svojoj nevolji.:icon_axe::icon_axe:
A gdje samo uspiješ pronaći takve,kad ih ima i normalnih,koji odrade sve u roku...doduše svakim danom sve manje,jer su ozbiljne firme krenule sa montažom plastenika po Rusiji,Italiji,Makedoniji,jer kod nas se nema novaca, niti posla...

004.jpg

001.jpg

Meni moji baš nisu preveć otišli u zrak,unatoč lošem vremenu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Kod vas u Karlovcu je drugačija klima nego kod nas, ako ništa bar su noći hladnije, kod mene ostalo nešto ktastavaca od RZ u čašama i ima krastavaca po 2-3 cm više nisu za sadnju.

@temptation čisto me zanima pošto vidim da su vani dali ih pokrivaš nebojiš se nevremena leda ili jake kiše.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nije bilo izbora ove godine...ili imati flance paradajza od 1,00m i nositi ih na plac da mi se ljudi smiju ili sve staviti pod vedro nebo,pa kako im bude...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
koja je razlika osim što bude bolji flanac i što trošite više zemlje i love to što sadite u te velike posude svaki flanac posebno?

E ovako, ja sam to nekad proučavao i našao na netu pokus, koji neggdje imam ali mi se neda tražiti pa ak tko ne vjeruje ne mora. Prinos u malom ili velikom sjetvenom mjestu paprike na kraju se ne razlikuje puno. Ako berbu podijelimo u grubo u tri etape slijedi:::::U velikoj posudi paprika najviši prinos daje u prvoj berbi (brža je) dok u maloj posudi daje u posljenjoj. To je onaku u grubo...

Ahm,je,tako ćemo - prodati flanac koji će za mjesec dana roditi a onda ćemo htjeti tom istom kupcu prodati svoju ranu papriku.Ili paradajz.Jel.Šta smo - il bedaci il idioti.I još budemo flance po kunu dali.Je,je,al smo trgovci......:mur::icon_eyes::icon_e_wink:

Kako si pogodila kakva će biti cijena tek u srijedu 30-tog!!!!:icon_pray:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
E to te ja pitam Plevak,tko ce drugi nego ti. Samo pokusi i konkretni rezultati su bitni,a ne ja vidio pa sadim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh