• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

presadnice povrca

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
296
A reci mi, dali ove matičnjake, koji pustiš u jesen u prolječe šta pinciraš, ili upotrebiš za reznice samo vrhove koliko ih biljka izbaci?
 
Posljednje uređivanje:

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
A reci mi, dali ove matičnjake, koji pustiš u jesen u prolječe šta pinciraš, ili upotrebiš za reznice samo vrhove koliko ih biljka izbaci?

prvo ih posisam i ocistim i to vec krajem ovog mjeseca dok su jos suhi i onda ih u veljaci pocnem polako zaljevati i kad vidim koliko ih pocne tjerat (jel ne potjeraju uvjek sve) uzimam koliko mi treba i njih ukorjenjivam i kad je vrijeme za sadit onda ih posadim..;kazu neki da nije kao dobro tu reznicu sadit nego od nje radit maticnjak pa onda od nje trgat i ukorjenjivat za sadnice ali ja to ne radim i ne vidim smisla u tome (dupli posao) ako je reznica dobra primit ce se a ako nije nece i to je to...
 
S

Suncokretica2

Guest
@danijellaura: pa zaboga gdje ti je trava po tim multiflorama? :D
 
D

daany

Guest
mozete dobiti i 5 ako je mislite sadit u osmom mjesecu...najvise jednu mozete eventualno iskoristit a da vam se bude stigla ukorjenit i to ako ju mislite sadit u zemlju a ako mislite ici odma u teglu s njom onda zaboravite...treba vam 3 sadnice za jednu biljku...znaci morate narucit najraniju isporuku mislim da je to 22.tjedan kraj petog mjeseca i njih odma puknut u tegle recimo 9 otrgnut vrh koji morate zakorjenit i treba vam ovisno o vremenskim uvjetima otprilike 20-30 dana da se ona zakorjeni kak treba i to vam je vec kraj sestog mjeseca a tu je vec rizik da ce vam stic narast do potrebne velicine zato morate metnut 2-3 sadnice i eto vec sam vam pobio njihovu pricu...prica je jedno a praksa drugo...ako vam se poklope vremenski uvjeti mozete vi nju zakorjenit i za 15 dana ali ispod ne ide nikako nije dobra sadnica...ja imam svoje maticnjake ostavim si svake godine odredjeni dio koji se ne proda ako je ostecena ili ostala manja a od rezanih si iscupam u jesen korenjake i posadim ih u gajbice i u proljece oni potjeraju a ako mi slucajno fali i ako hocu neke nove sorte onda kupim ali isto reznice i to kupujem kod jednog covjeka u vinici i zadovoljan sam sa njegovom robom...uzimao sam prije kod neke zene u dugom selu ali mi je prodala smece pa sam presao kod pavetica u varazdin pa kod vrtka a od kad sam sam poceo ukorjenivat onda uzimam u vinici...mislim da je u vinici rezana 1,00kn a multiflora i krupnocvjetna 1,50kn ali nisam siguran jel je kupujem reznice a one su po 0,50kn...dobio sam informaciju da u zg ima jos jedna firma koja se bavi prodajom (nije eurobrod) i to cu ici provjeriti uskoro jel bih si htio malo promjenit asortiman...ovo je moja multiflora od lani i sve su bile moje i reznice i sadnice:

Vaše mutiflore super izgledaju...i mene muči gdje nabaviti reznice, dobre a ne preskupe...prošle godine sam planirala imati multiflore ali sam upravo zbog toga odustala..reznica 3,30kn plus tegla 2kn +zemlja +gnojivo+zaštita...i kak onda može biti jeftina biljka u jesen.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Vaše mutiflore super izgledaju...i mene muči gdje nabaviti reznice, dobre a ne preskupe...prošle godine sam planirala imati multiflore ali sam upravo zbog toga odustala..reznica 3,30kn plus tegla 2kn +zemlja +gnojivo+zaštita...i kak onda može biti jeftina biljka u jesen.

da bile su dobre lani ali je bio problem kaj se nisu bas rascvjetale kak su trebale ali to je bio manje vise problem kod skoro svih jel je takva bila godina..a da vas ispravim (bez uvrede) reznica i sadnica nisu isto...reznica nije ukorjenjena a sadnica je i ona kosta 3,30kn kod vrtka...reznicu ako kupite onda ju morate i ukorjenit sto vam nebih preporucio ako to jos niste radili bar ne prve godine dok malo ne skupite informacija pa onda probajte sa manjom kolicinom da vam se ne dogodi da ostanete bez svega a kasno je vise narucit sadnicu...vama trebaju gotove sadnice...a tegle imate u samoboru covjek radi super povoljno sve dimenzije i dvadesetka kaj vam treba za multifloru je tocno 1,00kn nema jeftinije od njega a zemlju trazim jos gdje ima najjeftinije cekam bas neku ponudu pa da vidim da li je povoljnije...kod zastite nemate nekih prevelikih izdataka za multifloru ona nije bas tak osjetljiva sto nije slucaj sa smitovkom ona je pak preosjetljiva nju treba stalno spricat....uz to vam jos ide i vrecica ona vam je oko kune i najveca stavka vam je voda ako je godina kao lani...a cijena...mizerija...meni kaufland platio prosle godine 12,00kn
 
D

daany

Guest
da bile su dobre lani ali je bio problem kaj se nisu bas rascvjetale kak su trebale ali to je bio manje vise problem kod skoro svih jel je takva bila godina..a da vas ispravim (bez uvrede) reznica i sadnica nisu isto...reznica nije ukorjenjena a sadnica je i ona kosta 3,30kn kod vrtka...reznicu ako kupite onda ju morate i ukorjenit sto vam nebih preporucio ako to jos niste radili bar ne prve godine dok malo ne skupite informacija pa onda probajte sa manjom kolicinom da vam se ne dogodi da ostanete bez svega a kasno je vise narucit sadnicu...vama trebaju gotove sadnice...a tegle imate u samoboru covjek radi super povoljno sve dimenzije i dvadesetka kaj vam treba za multifloru je tocno 1,00kn nema jeftinije od njega a zemlju trazim jos gdje ima najjeftinije cekam bas neku ponudu pa da vidim da li je povoljnije...kod zastite nemate nekih prevelikih izdataka za multifloru ona nije bas tak osjetljiva sto nije slucaj sa smitovkom ona je pak preosjetljiva nju treba stalno spricat....uz to vam jos ide i vrecica ona vam je oko kune i najveca stavka vam je voda ako je godina kao lani...a cijena...mizerija...meni kaufland platio prosle godine 12,00kn

Mislim da je 12 kn premalo za sav taj trud, ja nebi neku veliku količinu za prvu godinu. Znam da je različito reznica i ožiljena reznica, ali oboje je skupo od Vrtka ili Eurobroda ili rasadnika Dives, te sam još jedino pronašla Poljotehna da ima reznice ukorijenjene. Dajte mi pošaljite na pp broj i adresu tog čovjeka u Samoboru, jel ima i manje tegle 8 i 9 cm ? A razmišljam i o rezanim krizantemama ali za početnika je to previše. Jel taj čovjek iz vinice tu pokraj Vž? to mi je blizu..30 km.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Mislim da je 12 kn premalo za sav taj trud, ja nebi neku veliku količinu za prvu godinu. Znam da je različito reznica i ožiljena reznica, ali oboje je skupo od Vrtka ili Eurobroda ili rasadnika Dives, te sam još jedino pronašla Poljotehna da ima reznice ukorijenjene. Dajte mi pošaljite na pp broj i adresu tog čovjeka u Samoboru, jel ima i manje tegle 8 i 9 cm ? A razmišljam i o rezanim krizantemama ali za početnika je to previše. Jel taj čovjek iz vinice tu pokraj Vž? to mi je blizu..30 km.

evo poslao...a malo je al ja 6000komada multiflori nemrem ni na jednom placu prodat a ovak ipak ode veca kolicina i kad mi plate nije to ni tak malo u komadu
 
M

mojca

Guest
Ja isto radim sama sve flance osim krizanteme za rez,nje uvijek moram kupiti dio.Uvijek mi uspiju flanci,tegle isto uzimam u Samoboru,a zemlju uzimam kts od euro broda i štender kod Pecine i miješam,je malo skuplje ali i bolja kvaliteta.Sve imam navodnjavanje kap na kap.Ručno se ne isplati ni probat jer na neku veću količinu moraš zalijevat od jutra do navečer i kad misliš da si nešto napravio one prve već suhe i odma loše napreduju.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Ja isto radim sama sve flance osim krizanteme za rez,nje uvijek moram kupiti dio.Uvijek mi uspiju flanci,tegle isto uzimam u Samoboru,a zemlju uzimam kts od euro broda i štender kod Pecine i miješam,je malo skuplje ali i bolja kvaliteta.Sve imam navodnjavanje kap na kap.Ručno se ne isplati ni probat jer na neku veću količinu moraš zalijevat od jutra do navečer i kad misliš da si nešto napravio one prve već suhe i odma loše napreduju.

ako radis na vecu kolicinu znaci da dio prodajes na veliko a onda nemres ni prodat po 20-25kn i ako hoces da ti nekaj ostane moras sam radit sadnicu to je cista racunica...problem je definitivan kod tog supstrata ako se napravi korica vise nebude povukao zemlju ili jako tesko...probao sam i sa glinom i bez gline i osobno sam skuzio da apsolutno nema nikakve razlike...jel vam se stopaju igle od kamenca?
 
M

mojca

Guest
Pa ove godine smo mijenjali sve pa nisu,ali one prijašnje jesu,ali ne previše,no imali smo ih mislim pet godina.Mi imamo drugi problem,kako ih imamo vani svako malo nam zečevi pregrizu cjevčice tak da ih moramo svaki dan pregledavati i zamjenjivati da nam se tegle ne posuše.Ove godine smo imali zbilja posla s teglama kolko smo ih se nanosili u natkriveno nebili se rastvorile,nadam se da ove godine neće biti tako velikih temperatura u devetom mjesecu i da će biti normalniji uzgoj.Imali smo predivne biljke,a cvijet ????Bože sačuvaj.Pričala sam sa stručnjacima koji kažu da pup kad je nastajao bilo bile su ekstremne vručine i zapekao se ,vrijeme mu je totalno promijenilo tok razvoja,a nakon toga je došlo prehladno i zato smo imali to što smo imali.Isto nam je bilo i sa rezanim no grijenjem smo ipak postigli u konačnici puno,no trošak za to......e to je neka druga priča.Kts uzimam sa glinom,da mi se isplati osobno bih koristila isključivo štender,no novčanik je ipak novčanik.Kad sadim osobno svoje tegle npr surfinije nikad ne štedim kupujem najskuplju zemlju,svi se dive zakaj su moje tako lijepe a njima nisu i opet unatoč dokazu rijetki su koji kupe skuplju zemlju.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
Pa ove godine smo mijenjali sve pa nisu,ali one prijašnje jesu,ali ne previše,no imali smo ih mislim pet godina.Mi imamo drugi problem,kako ih imamo vani svako malo nam zečevi pregrizu cjevčice tak da ih moramo svaki dan pregledavati i zamjenjivati da nam se tegle ne posuše.Ove godine smo imali zbilja posla s teglama kolko smo ih se nanosili u natkriveno nebili se rastvorile,nadam se da ove godine neće biti tako velikih temperatura u devetom mjesecu i da će biti normalniji uzgoj.Imali smo predivne biljke,a cvijet ????Bože sačuvaj.Pričala sam sa stručnjacima koji kažu da pup kad je nastajao bilo bile su ekstremne vručine i zapekao se ,vrijeme mu je totalno promijenilo tok razvoja,a nakon toga je došlo prehladno i zato smo imali to što smo imali.Isto nam je bilo i sa rezanim no grijenjem smo ipak postigli u konačnici puno,no trošak za to......e to je neka druga priča.Kts uzimam sa glinom,da mi se isplati osobno bih koristila isključivo štender,no novčanik je ipak novčanik.Kad sadim osobno svoje tegle npr surfinije nikad ne štedim kupujem najskuplju zemlju,svi se dive zakaj su moje tako lijepe a njima nisu i opet unatoč dokazu rijetki su koji kupe skuplju zemlju.

ja imam problem sa srnama i dvije godine za redom sa konjima..;lani je problem bio to divlje vrijeme profitirali su jedino oni koji su sadili ranu sortu multiflore ona je dosla taman...meni je lani susa odnesla minimalno 50% rezanih krizantema jednostavno ih je spalilo sunce i vrucina nije pomogla ni mreza za zasjenjivanje imao sam rupe u plasteniku strasno za vidjet malo ima krizanteme a malo gola zemlja..jos zuta donekle ali bijela je bila katastrofa a sitno mi je ostalo nisko ali mi je multiflora bila dobra ako zanemarimo da nije procvala na vrijeme..veliki problem je kod kultura koje moraju bit u odredjeno vrijeme kao sto su krizantema, bozicna psenica tu moras bit carobnjak i sam si radit vrijeme ali nesto mozes a nesto i nemozes jos ako je hladno pa ces podgrijat ali ako je vruce nemozes rashladiti... lako je kod povrca ako kasni ili ako dodje ranije tjedan dva nema veze uvjek ces ga prodat al krizantemu nemozes posle sisveta ju nece nitko a ni dva tjedna prije isto i sa psenicom...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Pričala sam sa stručnjacima koji kažu da pup kad je nastajao bilo bile su ekstremne vručine i zapekao se...
Pa nije to bučnica, da se zapeče na 250 C :rolleyess:
 
M

mojca

Guest
Nije bučnica,ali nije bio ni daleko od toga u plasteniku,To su biljke hladnih dana i cvatu u hladno vrijeme,stoga kad počnu razvijati pup treba im niža temperatura kakva je primjerena devetom mjesecu sa hladnijim nočima,a ova godina je bila sve samo ne takva,tako da je biljka doživjela svojevrsni šok te umjesto da se razvija pup on je zastao u razvoju.Eto pod time sam mislila da se zapekao,a ne u doslovnom smislu.Ovo je bila metafora.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nije bučnica,ali nije bio ni daleko od toga u plasteniku,To su biljke hladnih dana i cvatu u hladno vrijeme,stoga kad počnu razvijati pup treba im niža temperatura kakva je primjerena devetom mjesecu sa hladnijim nočima,a ova godina je bila sve samo ne takva,tako da je biljka doživjela svojevrsni šok te umjesto da se razvija pup on je zastao u razvoju.Eto pod time sam mislila da se zapekao,a ne u doslovnom smislu.Ovo je bila metafora.
Ma ovaj dio me je malo "razljutio":"...Pričala sam sa stručnjacima...". Eto, sada već više od 10 godina rada na terenu sretao sam se sa različitim stručnjacima i "stručnjacima".
Ovim prvima, kapa dole, ima se što od njih čuti i naučiti; ali ovi "drugi" valjaju takve gluposti, pa sam mislio i da je ovo "zapečeni" pup još jedan njihov novi stručni termin:cry:.
Ma, jasno je da je bila doista "luda" godina, pogotovo po pitanju temperatura i oborina, koje su značajno ograničile razvoj pupova. Ali to je jedan od rizika poljoprivredne proizvodnje.
Bit' će bolje.
:partyman:
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Jel rano sijati sjeme paprike i rajčice za prodaju presadnica za uzgoj na otvorenom,plan je bio posaditi oko 2000 paradajza i toliko paprike ,pola bi bilo u kontejnerima a pola u gajbice pa poslije pikirati, stavio bi na toplo u sobi na katu uz staklenu stijenu a kad nikne u mini plastenik vani,sijaću i dinju i krastavce a nijh je još rano jer se vani ne sade do maja,ispravite me ako griješim ,kad vi šta sijete (sadite)
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Jel rano sijati sjeme paprike i rajčice za prodaju presadnica za uzgoj na otvorenom,plan je bio posaditi oko 2000 paradajza i toliko paprike ,pola bi bilo u kontejnerima a pola u gajbice pa poslije pikirati, stavio bi na toplo u sobi na katu uz staklenu stijenu a kad nikne u mini plastenik vani,sijaću i dinju i krastavce a nijh je još rano jer se vani ne sade do maja,ispravite me ako griješim ,kad vi šta sijete (sadite)


E pa ti jako grešiš. Ja sam krastavce posijao prije tri dana i lubenice i dinje a sada svaki dan supruga sije papriku. Rasad za sadnju nebi smio biti stariji od 52 dana ali to je samo "nebi". Ako ti je to za prodaju a ona počinje sredinom travnja sada bi trebao posijati dio i malo kasnije drugi dio a lubenice dinje i krastavce ja sadim na otvoreno do 10.04. posle toga kasnim zašto ti sadiš tako kasno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh