• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prijenos, mjenjač, hidraulika, upravljanje, kočnice.....

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Pozdrav
Imam problem sa mjenjacem Tomo Vinkovic 732. Rucica za promjenu smijera je zablokirala i nisam mogao ubaciti u hod nazad. S obzirom da je u Sarajevu inace tesko naci majstora za traktore a imamo i ovu situaciju sa Corona virusom zamolio sam prijatelja koji je inace stariji mehanicar i pomalo radi i traktore da proba nesto uraditi.
Rastavili smo mjenjac i ustanovio je da bi mogao biti problem sa zupcanikom slobodnog hoda i promjene smijera da su izudarani. Kada sam otisao u prodavnicu dijelova prodavac kaze da zupcanici i nisu toliko losi ali sam uzeo nove.
Prvi problem se javlja da zupcanik slobodnog hoda nije moguce navuci na osovinu(na to me upozorio i prodavac kao zna se nekad desiti) i zbog cjelokupne situacije odlucimo vratiti stari a promijeniti zupcanik promjene smijera.
Kada je sastavljao mjenjac vracao poklopac mjenjaca ako se tako zove zavrtao ravnomjerno sve sarafe okolo na samom kraju stezanja cuo se cudan zvuk kao da je nesto puklo.
Ponovo sve rastavio provjerio nije nista otkrio i opet sastavljao i opet se cuo taj zvuk kada je stezanje bilo na samom kraju to je zanemario sastavio sve ostalo sto se moralo rastaviti.
Kada smo konacno pokrenuli traktor saltanje brzina je radilo jako lijepo bolje nego i prije kvara malo sam krenuo prvom sporom naprijed i bilo je ok ali kada sam krenuo nazad osjetio se neki otpor i onda se cuo jos jaci zvuk u mjenjacu( pomislio sam da se cijepa neki drveni podupirac koji smo stavljali ispod traktora).
Nakon toga sam opet pokusao ici nazad i nije bilo nekih problema.
Ali kada sam poslije pokusao kretati se nazad uz neku uzbrdicu znaci pod nekim opterecenjem zvuk iz mjenjaca je jako izrazen mnogo jace nego sto je bio prije kvara p cak na momente ima i neke dodatne cudne zvukove.
Molim vase misljenje savjet iskustvo bilo sto?


Pozdrav!

Ako nije Stvar riješena nekako mi smrdi na bačvaste ležaje na kod bočnih reduktora da to puca. Podići traktor da su kotači slobodni i okretati ručno kotače i otkriti dali gdje zapinje
 

hare_a

Novi član
Tu od
21 Ožu 2020
Poruka
5
Pozdrav
Nije jos u potpunosti rijeseno,mislim da ce uslijediti ponovo otvaranje mjenjaca,samo se jos ne usudjujem sam krenuti u projekat :)

Moze li neko dati preporuku gdje u BiH nabavljati dijelove za TV?
Trenutno mi konkretno treba osovina freze?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Po mojem mišljenju, trebalo bude skidati rukavce dole, kako sam vam gore opisao postupak provjerite stanje pa javite stanje.
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
osvinu freze mozes uzeti u Zlatnom polju (Gracanica), Nada u Zivinnicama, Alter u Zenici, Agromehanika u Zivinicama, ima neko u Kalesiji, a moze se i napraviti kod mene ii u Tesnju. mada sam ja zadnja opcija jer zamorno je to praviti
 

Mikša

Novi član
Tu od
16 Pro 2019
Poruka
24
Prije par godina imao sam sličan problem na 523.
Pomoglo je podešavanje pločica komandnih ručica mjenjača i reduktora. Ne tvrdim da će isto biti i kod tebe.

U radioničkom priručniku za 523 piše:

"PLOČICE KOMANDNIH RUČICA
PODESAVANJE
Bitno za ručicu mjenjača i ručicu reduktora
Otpustiti vijke kojima je pločica pričvrščena za kučište.
Polaganim pomicanjem ručice, u srednjem položaju, iznaći
srednji položaj ukljućenosti prijenosa.
Zadržavajući ručicu u tom položaju namjestiti ploćicu tako da
kuglica rućice potpuno sjedne u srednju rupu.
Pritegnuti vijcima plodicu za kučište.
Prekontrolirati, i ako nije u redu ponoviti postupak."

Ako sam dobro shvatio bit ovog podešavanja je podesiti pločice tako da ključ mjenjača cijelom površinom leži na zupčanicima.
Radio sam to na tv 730 i rijesio problem
 

tamburash1

Novi član
Tu od
8 Lip 2020
Poruka
17
Pozdrav.
Imam problem sa hidraulikom. Naime, koliko sam istrazivao po forumu, trebao bi zamijeniti samo O ring na pumpi? Naime, sta se događa. Kada podizem hidrauliku, jako rijetko ju digne odma. Najcesce ju moram "cimati" malo po malo da podigne prikljucak. A padne za nekih 5 - 10 minuta. Radi se o TV 521 koji ima pumpu u rezervaru.
Unaprijed zahvaljujem!
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,186
Tu je i upitno stanje pumpu....mozda jesu gumice ali....drzim fige
 

tamburash1

Novi član
Tu od
8 Lip 2020
Poruka
17
Sta mi onda svjetujete? Mozda prvo promijeniti gumice? pa ako ne radi onda krenuti u sanaciju pumpe? Gdje ima za kupiti gumice? ili mozda ici na novu pumpu?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,186
Naravno da prvo probaj gumice...kod susjeda isti simptomi i na kraju pumpu zamjenili...
 

Andy

Novi član
Tu od
14 Ožu 2019
Poruka
12
Pozdrav,
u potrazi sam za hidrauličnim volanom za seriju 800,
napomena ne interesira me servo već hidro i to sa cilindrima na centralnom zglobu.
molim za pomoć ako netko ima info gdje nabaviti, netko radi...
hvala lp
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
Andy ti zelis hidraulicno motanje sa dva klipa koje se kaci na sredu tome? Imas li plocu na koju dolaze klipovi? Ja sam vidio dvije verzije sa hidraulicnim motanjem. Jedna je sa dva klipa koji su jednoradni i druga verzija sa jednim klipom koji je dvoradni. Koja te vrsta interesuje ja ti mogu naci u roku od 15 minuta
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Uvijek su bolja dva cilindra, bili jednoradni ili dvoradni.
 

rosto

Novi član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
6
Pozdrav. Pitanje u vezi 420. Ovdje gdje je donja guma kapa mi ulje, pretpostavljam da je to ulje iz volana. Da li se tu trebaju promijeniti samo ove gume ili cijeli sklop? I ako se mijenja samo guma dali tomogu odraditi sam, skinem sigurnosne kopče, odšarafim matice i zamijenim gumice? I pretpostavljam da če mi ulje kod toga iscuriti pa koje ulje ide u volan i gdje se toči!
 

Prilozi

  • 20200611_195923.jpg
    20200611_195923.jpg
    52.7 KB · Pregleda: 22
  • 20200611_195912.jpg
    20200611_195912.jpg
    49.8 KB · Pregleda: 22

Tv420s

Član
Tu od
31 Ožu 2018
Poruka
50
Ide isto ulje kao i u mjenjac, 80w90. Mislim da kod ovih manjih tv ide 1,5 l tog ulja, sipa se na saraf na stubu volana sve dok ulje ne bude u nivou tog otvora za saraf. A taj semering skines, na njemu imas napisane dimenzije i kupis isti, ne bi trebalo biti komplikovano. Dimenzije semeringa po katalogu su 30x50x10
 
Posljednje uređivanje:

tamburash1

Novi član
Tu od
8 Lip 2020
Poruka
17
Pozdrav.
Evo mene sa jos jednim problemom. Nadam se da cu uspjeti objasniti. Dao sam diznu srediti, te kad sam ju vracao nazad (jos nije bila montirana) mali sin je stisnio prekidac za paljenje. Ne znam ima li veze njegovo paljenje dok dizna nije bila montirana, ali vise ne pali, odnosno kao da zamasnjak ne okrece. Mogu ga slobodno okretati bez da mi stvara otpor.
 
Posljednje uređivanje:

tamburash1

Novi član
Tu od
8 Lip 2020
Poruka
17
Nema, vratio ju nazad i nema nikakvu kompresiju. Dali se nesto "pobrkalo" s njegovim paljenjem dok dizna nije bila montirana?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,186
Nesto se slucajno dogodilo u isto vrijeme...ventili usis ispuh ili??? Ima ovdje strucnjaka siguran sam da ce netko odgovoriti i pomoci ti da krenes pravim putem.
 

Najnoviji postovi

Na vrh