• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prijenos, mjenjač, hidraulika, upravljanje, kočnice.....

Zec

Novi član
Tu od
15 Velj 2020
Poruka
9
Rješeno
Popustio ove pločice i traktor se počeo ponašat normalno (uvijat) 20200319_142548.jpg
 

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Vidi u cemu je problem i stegni vijke, da ti ne ostanes na sjedistu sa zadnjim trapom a motor i mjenjac nastave svojim putem. Moze se desiti da ti otkine, taj dio u zglobu, i tek si onda napravio posao. Imam takav jedan u garazi, mogu ga samo baciti, kupio ga za male pare, mislio ga uraditi, povadio kardane i osovine i ostao na koliko toliko pozitivnoj nuli. Pločice su iste kod svih.
 

Zec

Novi član
Tu od
15 Velj 2020
Poruka
9
Ma odpustio san samo pola kruga i podmaza
Vozit ću ovako malo bez opterećenja neka mast razradi pa ću stegnuti.
Vjerojatno su os stajanja korodorale i zapekle, još je vjerojatno pofarban preko ovoga spoja gdje kližu ove pločice ....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Izgleda da je neko dobro štedio mast, podmaži ove čepove u zglobu, i oni su, koliko vidim na slici, žedni masti, takođ dobro podmaži i na ovoj mazalici što se vidi na slici, isto tako i sa druge strane.
 
  • Like
Reactions: Zec

goran96

Novi član
Tu od
20 Ožu 2020
Poruka
1
Pozdrav,
ljudi relativno sam nov u radu s traktorima i skoro da nemam pojma nista osim najosnovnijih stvari. E sad, imam problem da mi pumpa za gorivo ne izbacuje naftu u motor. Kad odvrnem vijak i pokusam upalit ne izbacuje ni kapljicu van. Sto trebam napraviti u tom slucaju, imam Tomu 821. Pliz objasnite ko debilu ko sta i jesam za ovo jos uvijek.
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Pogledaj da li ti izlazi gorivo iz rezervoara pa onda iz filtera pa creva,ako neće iz pumpe uzmi kanap pa pokreci motor levo desno od kraja da bi pumpa povukla naftu
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Najprije provjeri lajtung iz rezervara da li uopće prolazi gorivo do pumpe da nije negdje zastopano a isto tako provjeri da nije lajtung negdje šupalj pa vuče falš zrak pa onda pumpa ako je i ispravna ne može dobavit gorivo
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,644
Najprije očisti smeće iz rezervara goriva, pa filter goriva, cijev goriva da pumpe isto kao i lajtunge.
 

hare_a

Novi član
Tu od
21 Ožu 2020
Poruka
5
Pozdrav
Imam problem sa mjenjacem Tomo Vinkovic 732. Rucica za promjenu smijera je zablokirala i nisam mogao ubaciti u hod nazad. S obzirom da je u Sarajevu inace tesko naci majstora za traktore a imamo i ovu situaciju sa Corona virusom zamolio sam prijatelja koji je inace stariji mehanicar i pomalo radi i traktore da proba nesto uraditi.
Rastavili smo mjenjac i ustanovio je da bi mogao biti problem sa zupcanikom slobodnog hoda i promjene smijera da su izudarani. Kada sam otisao u prodavnicu dijelova prodavac kaze da zupcanici i nisu toliko losi ali sam uzeo nove.
Prvi problem se javlja da zupcanik slobodnog hoda nije moguce navuci na osovinu(na to me upozorio i prodavac kao zna se nekad desiti) i zbog cjelokupne situacije odlucimo vratiti stari a promijeniti zupcanik promjene smijera.
Kada je sastavljao mjenjac vracao poklopac mjenjaca ako se tako zove zavrtao ravnomjerno sve sarafe okolo na samom kraju stezanja cuo se cudan zvuk kao da je nesto puklo.
Ponovo sve rastavio provjerio nije nista otkrio i opet sastavljao i opet se cuo taj zvuk kada je stezanje bilo na samom kraju to je zanemario sastavio sve ostalo sto se moralo rastaviti.
Kada smo konacno pokrenuli traktor saltanje brzina je radilo jako lijepo bolje nego i prije kvara malo sam krenuo prvom sporom naprijed i bilo je ok ali kada sam krenuo nazad osjetio se neki otpor i onda se cuo jos jaci zvuk u mjenjacu( pomislio sam da se cijepa neki drveni podupirac koji smo stavljali ispod traktora).
Nakon toga sam opet pokusao ici nazad i nije bilo nekih problema.
Ali kada sam poslije pokusao kretati se nazad uz neku uzbrdicu znaci pod nekim opterecenjem zvuk iz mjenjaca je jako izrazen mnogo jace nego sto je bio prije kvara p cak na momente ima i neke dodatne cudne zvukove.
Molim vase misljenje savjet iskustvo bilo sto?
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Rastavite traktor i probajte staviti i taj drugi zupcanik; kad stavite poklopac menjača bez da kacite sredinu, volan i ostatak traktora dignute točkove u vazduh i upalite traktor i vidite kako radi menjač da bi ste eliminisali da u zadnjem diferencijaciju postoji kvar koji pravi problem . Pogledajte sve ležajeve i postavite slike od zupcanika koje ste zamenili i sliku menjača ovde da vidimo
 

Slobodan2309

Novi član
Tu od
31 Ožu 2020
Poruka
7
Veliki pozdrav svim poštovaocima lika i dela Tomiše. Potrebna mi je mala pomoć. Od skoro sam korisnik traktora TV 731 (poklon od dede). Traktor se ponekad cudno ponasa prilikom polukruznog okretanja. Uspeo sam da podignem ceo traktor i video da se u hodu okrecu tri točka, oba prednja plus jedan zadnji koji ima manje opterećenje. Ručica za blokadu diferencijala je u položaju ka motoru, trebalo bi da je isključena blokada. Takođe, pre desetak dana sam provukao neku šljivu da je iščupam i kad je Tomica zapeo okretala su se tri točka. Nakon toga pri motanju u levo ("pun levi") kad se traktor ispravio cuo se čudan zvuk kod prednjeg levog točka. Molim sve članove koji znaju da mi daju odgovor da li je ovaj princip rada tockova ispravan kao i za misljenje sta bi mogao da znaci zvuk iz pravca tocka. Traktor sam dovezao do kuce i probao ga u sporom i u brzom hodu, jos jednom se cuo takav zvuk ali traktor vuce. Hvala svima unapred. Pozdrav
 

Eniz826

Član
Tu od
6 Ožu 2018
Poruka
54
Traktor kada nije ukljucena blokada okrecu jedan prednji i jedan zadnji,a kada ukljucena 2 prednja i jedan zadnji.
Da li ti je tesko da okreces volan jer je moguce da se nesto desilo unutar gdje se ukljucuje blokada i ostala ukljucena, e sad ako mota normalno a okrecu oba prednja nisam siguran sta bi moo biti
To je sto ja mislim nek me neko ispravi ako nije tako :D
 

Slobodan2309

Novi član
Tu od
31 Ožu 2020
Poruka
7
Hvala na brzom odgovoru. Nema poteskoca pri okretanju jer je volan hidraulicni (fabricka ugradnja) i to se tesko oseti. Dok sam kao mladji par puta vozio taj traktor dok jos nije bio kod mene cini mi se da mu je trebalo manje mesta za polukruzno okretanje. Takodje, pri motanju uvek jedan tocak ostavlja trag i na cvrstoj i na mekoj podlozi. Znam da je pre par godina nesto radjeno u menjacu. Postoji li mogucnost da se razblokira bez rastavljanja? Hvala jos jednom.
 

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Podigni prednji kraj, kada okreces tockove jedan treba da ide naprijed a drugi nazad, ako nema nikakvih kerckanja i zapinjanja onda je diferencijal ok.
 

Slobodan2309

Novi član
Tu od
31 Ožu 2020
Poruka
7
Podigni prednji kraj, kada okreces tockove jedan treba da ide naprijed a drugi nazad, ako nema nikakvih kerckanja i zapinjanja onda je diferencijal ok.
A kada se okrecu zadnji tockovi?
 

Eniz826

Član
Tu od
6 Ožu 2018
Poruka
54
Zadnji tockovi nemaju blokadu tako da u radu okrece se samo jedan a i oni kad se dignu jedan ide naprijed a jedan nazad
 

Slobodan2309

Novi član
Tu od
31 Ožu 2020
Poruka
7
Zadnji tockovi nemaju blokadu tako da u radu okrece se samo jedan a i oni kad se dignu jedan ide naprijed a jedan nazad
Mozda sam dosadan, izvinjavam se. Sta se desava kad se ukljuci blokada, koji tockovi se tad okrecu? Nemam iskustva a ne bih da napravim neki gadan kvar posto nema ni majstora specijalizovanih za Tomicu a ni kvalitetnih delova. Iz iskustva sa drugim masinama znam da sve sto nije fabricki uglavnom ne radi kako treba.
 

Eniz826

Član
Tu od
6 Ožu 2018
Poruka
54
Kad se ukljuci blokada okrecu oba prednja i jedan zadnji, a kada je iskljucena onda jedan prednji i jedan zadnji
 

Slobodan2309

Novi član
Tu od
31 Ožu 2020
Poruka
7
Kad se ukljuci blokada okrecu oba prednja i jedan zadnji, a kada je iskljucena onda jedan prednji i jedan zadnji
Kod mene je sad tako (oba prednja i jedan zadnji) iako rucica za blokadu stoji u polozaju ka motoru, odnosno blokada je iskljucena. Kako da je iskljucim?
 

Eniz826

Član
Tu od
6 Ožu 2018
Poruka
54
Kod mene je 826 i blokadu ukljucujem nogom na papucu a kod ostalih je rucica i nisam siguran ali koliko sam upratio da je prema motoru iskljucena ali kazem nisam siguran
 

Najnoviji postovi

Na vrh