• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci (tvornički i homemade)

sduspara

Član
Tu od
30 Sij 2010
Poruka
118
Za početak, u Googleovom programu nacrtan plan, i otprilike sam se držao dimenzija...
100x60x40.

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php
 
Posljednje uređivanje:

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Što bi mi trebalo od djelova za izradu roto malčera 100cm? Gledam malo ovaj

http://www.njuskalo.hr/strojevi-alati-ostalo/roto-malcer-kosa-tomo-vinkovic-oglas-19844622

Ne izgleda tako komplicirano. Kučište za nož je lako napraviti, malo mehanike za nošenje, kotači, nekakav kutni reduktor i kardan, i na neki način nož uhvatiti za taj reduktor. Jesam nešto previdio? Koji je omjer tih reduktora? Odnosno, koji omjer se preporuča za TV419?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
1:1.9 je omjer originalnih multiplikatora, ja sam radio od nekog diferencijala 1:2.5 i malo je pre brz ali glavni mi je problem što se grije. Kupi originala i tjeraj bez straha (mislim namultiplikator).

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Imaš li negdje sliku kako si to napravio i znaš li možda koliko si na sve potrošio? Ja sam relativno nov na forumu i probao sam pratiti teme od početka ali mnogo slika više nema jer su davno objavljene.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Imao sam mnogo materijala doma pa i besplatnog ponešto. Tokar mi je isto bio jako dostupan tako da je bilo ispod 1000kn. Sljedeci bi bio duplo skuplji s time da je samo multiplikator preko 1500kn. Kupi materijal kako treba i složi ga pošteno da si godinama bez brige.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Bitno ti je reduktor dobro učvrstiti(ne samo na lim) i što budeš bočne limove više približio nožu,bolje će sitnit,ali će i opterećanje biti veće
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Kako ga dodatno učvrstiti? Jedino deblju ploču zavariti za lim pa reduktor onda za tu ploču. Ili misliš nekako bočno ga poduprijeti, da se rasterete vijci, da se ne može uvrnuti?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Znači lim koji služi kao poklopac dodatno pojačaš i onda za ta pojačanja zavariš deblju pločevinu,barem 1 cm debljine,a bolje i deblje,iza nju pričvrstiš reduktor.
Znači to tolazi ispod,a možeš i bočno ali nije toliko neophodno
Pogledaj kako je urađeno na slici koju si stavio kao link:icon_thumright:
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Da gledao sam tu sliku ali nisam razumio što su tu napravili. Kažeš, na tanak lim koji pokriva noževe, zavarena su pojačanja od kvadratnog profila, a između tih pojačanja je neka debela ploča? Vidi se da je taj dio deblji ali nisam bio siguran čemu to.

Možeš li mi reći zašto prodaju kardane koji su navodno baš za roto malčere, imaju neku kopču i naravno skuplji su od običnih? Je li to potrebno, i kako funkcionira?
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Što želiš reći? Da se ne kupuje kardan sa spojkom nego spojka posebno?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ovaj kardan tu sa slike nije za malčere, odmah se vidi neozbiljnost cijelog oglasa. Isto tako se ne stavljaju kotači, tih kotača ne bude vrlo brzo.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Imaju neki reduktori već u sebi imaju tu "kopču",a postoje ti dvije vrste takvih "kopči",jednima je svrha a proklize ili pukne šaraf kod preopterećenja,a drugima je svrha da prenose pogon samo u jednom smjeru.
Ovi drugi imaju svrhu pogotovo kod tv kojima je kardan spojen sa mjenjačem jer kad stisneš kvačilo malčer se ostaje vrtit u slobodnom hodu i "gura"traktor ili lomi zupčanike u getribi zbog svoje brzine i inercije :(nod):
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Ok shvatio sam, znači prava stvar bi bila da se uzme taj kardan sa zaštitnom spojkom.

Kako ocjenjuješ ostatak izvedbe, može se to kopirati ili treba nešto izmjeniti?

Istina oni kotači izgledaju kao za dječja kolica i to ona najjeftinija, ali ne znam da li se malčer uopće na njih oslanja dok radi, možda je to samo za dogurati ga do traktora?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Pa taj kardan ti je bolja opcija ali to je na tebi,trebao bi imati sigurnosni vijak i protočnu spojku ako je nema u reduktoru,a izvedba onog gore nije loša jedino ti kotači nemaju baš neku funkciju,jer je kad radiš je najbolje ispred amlo podignuti na hidraulici ljepše guta travu,a otraga naslonit na valjak,mada puno njih stavlja samo sanjke sa svake strane,jer se na valjak lovi trava i blato pa se zna zablokirat :icon_butt:
 

Drug Mile

Član
Tu od
24 Stu 2010
Poruka
99
Posljednje uređivanje:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
Taj reduktor ti paše,jedino si provjeri sa njima,dali ti pašezbpg smjera vrtnje kardana da nema u sebi protočnu spojku za kontra smjer vrtnje od tvojeg.Ja sam već neke stvari od njih uzimao i vrlo su ljubazni i znaju objasnit :(call):
 

Najnoviji postovi

Na vrh