• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Priključci (tvornički i homemade)

Beslic

Član
Tu od
26 Svi 2022
Poruka
32
Ne bih dodavao po dva već samo jedan. Jedan je tvornički. Trebalo bi biti kao na drugoj slici
 

Prilozi

  • proširivač.jpg
    proširivač.jpg
    62.7 KB · Pregleda: 40
  • proširivač 2.jpg
    proširivač 2.jpg
    30.8 KB · Pregleda: 40

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,902
Jedan proširivač na svakoj strani je sasvim dovoljan. Ako bi stavio dva, mislim da bi bio problem kada smotaš puni volan, vjerojatno bi ti se kotači međusobno udarili, a i mogućnost da pukne poluosovina je velika.

tv420. Po jedan ovakav dio već ima između točka i kočnice. Znači dodajem po još jedan...Da li se nakon proširenja mijenja način oranja? Moramo li ići točkom više desno po brazdi?
Nakon proširenja ako ostaviš plug na istom mjestu više ti bude uzimao na prvoj brazdi. Plug treba samo premjestiti za jednu rupu/točku udesno, najviše dvije, zavisi koliko hoćeš da ti bude širina prve brazde, najbolje i najtočnije je probati na zemljanoj površini i podesiti kako ti najbolje odgovara.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,039
Ako pomakneš plug van iz centra,bude ti traktorčić vuklo u bok,jedan proširivač je dovoljno,ja orem bez proširivača i ide solidno
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@Beslic,
dobio si odgovore prije nego sam pročitao tvoj post. Mislim a je tvoj traktor primjerena vanjska širina cca 100 cm. Dodatno proširivanje donosi nove rizike (poluosovine, ležajevi).
Pretpostavljam da imaš velike strmine, jer inače ne bi niti razišljao o dodatnom proširenju. Ako se unatoč rizicima odlučiš za proširivanje, moral buš jako voditi brigu o opterećenju traktora, a plug bi moral nabaviti jednobrazdni s mogućnošću eliminacije kose vuče.
 

paparaco

Član
Tu od
5 Pro 2016
Poruka
110
Nisam masinski strucnjak , ali po meni se sirenjem raspona izmedju tockova vrsi pritisak na osovinu,lezajeve itd...mislim da bi mu duplo skodilo, citao sam na forumima da vlasnicima pucaju osovine, na nekim modelima vise na nekim manjem, javice ti se neko ko je vec to uradio
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,902
Moj prijatelj je na svojega TV420 stavio proširenje, jedan proširivač na svakoj strani ako se ne varam cca 5cm. Tako radi već godinama i nije mi se nikada požalio da mu je pukla poluosovina ili ležajevi. Postoji dakako veća mogućnost od samog pucanja, no kod njega za sada nije bilo takvog slučaja, vjerojatno toliko ne opterećuje sam traktor pa je sveo rizik od pucanja na minimum. To je recimo njegov primjer, da ja znam, više manje kod nas u obližnjim selima svi imaju original tvornički složeno, dakle bez proširivača.
 
Posljednje uređivanje:

paparaco

Član
Tu od
5 Pro 2016
Poruka
110
Sve sto si rekao je tacno, ali moramo se sloziti sta je to tvornicki .dobos i odmah felga ili..jer na slici 1 je dobos + prosirivac= felga....a na 2 slici..je sve to plus jos jedan prosirivac...sto znaci od dobosa 2 puta...mislim da je kolega Beslic o tome prica....jer....ako se ne varam svi se slazu da je pozeljno bez lomova osovine je dobos plus 1 prosirivac i onda tocak....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,902
Znam o čemu priča/pričate, sada kada sam bolje pogledao sliku vidim o čemu se radi, ja sam si to drugačije protumačio.
Htio sam samo reći da se proširi na ovaj način, a sad svatko si napravi za sebe kako njemu odgovara, naravno da uzme u obzir sve navedene rizike. Možda bude sada jasnije. Na ovaj način je kolega složio kod sebe na TV420.

1667903144501.png
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Beslic

Član
Tu od
26 Svi 2022
Poruka
32
Treba li ovaj ovaj gornji vijak koji nosi dasku pomaknuti u lijevo? Plug Batuje za TV...
 

Prilozi

  • Šraf na plugu.jpg
    Šraf na plugu.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 21

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,039
On ti služi za štelanje nagiba pluga,i nema neku određenu poziciju jer da ima imao bi tvornički običnu rupu
Znači to si sam podesiš,tako da ti ovaj vanjski dio pluga stoji vodoravno,u radnoj poziciji
Ako plug nagneš prema naprijed previše,bude ti se jako zaoravao i nećeš ga moći vući,a ako ga nagneš prema nazad onda će ti teško ulaziti u zemlju
Plug je delikatan priključak za podesiti,i tu treba malo iskustva,kad ga jednom podesiš prema svojoj frezi i bude radio dobro,bit ćeš zadovoljan,što ne znači ako ga nekome posudiš za drugačiji tv da će i njemu ići dobro

Ovako kako sada stoji namješten je za maximalno ulaženje u zemlju i može bit da ćeš ga teško vući,pa ga probaj vratiti cca na sredinu,ali moraš paziti na priključku pluga da je dobro podešen

Evo ti jedan video,da lakše shvatiš o čemu sam ti pričao
 

Beslic

Član
Tu od
26 Svi 2022
Poruka
32
Još jedno 'glupo' pitanje :) ... može li se šina za koju se kači plug zašarafiti za ova 4 vijka kod kardana (tv 420)?
 

Prilozi

  • kardan.jpg
    kardan.jpg
    45.3 KB · Pregleda: 12
Na vrh