• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: prikolice iz kucne radinosti

bobo gde su ščupo tu sliku :scratch :?: :?: :?:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Ma nije bitno odakle je slika, bitno je da ovakav tip glavčine i felge koja ide na nju je prejeben za skinut kad ti se recimo probije guma, još ako nije dugo skidano pa zapeklo, ajme.....

I da, to je za udvojene točkove, vanjski idu ok, al nutarnji......
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: prikolice iz kucne radinosti

Takve su bile čini mi se na starim fapovima i rabama i na starim kamionskim prikolicama!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

Aj!... našlo se malo vremena pa sam napravio i ja svoj proracun ..
Ja sam na brzinu da tak velim pokratio ovi 1,5 metar ispred i iza kotaca (crno i bjelo na skici )
Ostalo je ovo crveno tj. 1000 Kg ...lakše je baratiati s 1000 kila no s 4000
Njegovo težište je tocka F , jer racunamo da je teret ravnomjerno raspoređen
Kad napraviš dijagram to izgleda kao na skici ispod ...
24pc3le.png


Gledano iz tocke Fa to izgleda ovako
F x 2m = F b x 3,5m
dobivam jednađbu s jednom nepoznanicom , kaj je puno lakše za ljude s lošijim ocjenama , slažeš se ?


1000 kg x 2 m = F b x 3.5 m


iz toga sljedi

1000 kg x 2 m
Fb = -------------------
3,5 m

Fb = 571,4 to si ti izracunao i to je bumo rekli tocno


Eh ! ja sam to isto racunao napamet , vjerojatno iz tocke Fb ,i tu sam se zajebo ..

1000 kg x 1.5 m
F a =---------------------
3,5 m

Fa = 428kg = 10,7 % odnosno cca 10% kako sam napisao prije 2-3 stanice ove teme .
Da sam ucio mehaniku na faxu vjerojatno ne bi za tako kopleksnu stvar trebao papir i olovku , ali ovako eto pogriješih
Nadam se da nitko radi toga nije ostao u blatu ,i sad se smrzava bez drva za ogrjev .
Ako je ,i njima isprika
A !...VTZ jesam sad zaradio dvojiku ?
 
S

Sesva

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Evo obecao sam slikice samo da vidite kako je prikolica izdrzala u sumi heheh !

Blato je bilo jako , i tamo kud su isli van i u sumi , evo slikica part , traktor cak nije nijednom okrneuo po blatu islo je dobro ! znaci da tereta na traktoru ima dosta , prikolica ne skace po cesti , sve je dobro , evo par slikica , na zetoru kikic mf !

SP_A2372.jpg

SP_A2373.jpg

SP_A2374.jpg

SP_A2375.jpg
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: prikolice iz kucne radinosti

da ste vi nju natovarili metricama,drugačije bi to išlo... ovako su to samo nadugačko,ogranci i par debla koji i nisu neki teret..
 
S

Sesva

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

a budemo vidjeli kad budu vozili metrice ak budu vozili !
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Razni ljudi, razni običaji.... Ja kad rušim stabla u šumi radi ogrijeva, odmah sve pilim na metar, radi lakšeg utovara i istovara. Koliko vidim, ovdje su natovarena i neka podosta debela stabla, a za to je trebalo i više ljudi?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

abrkili kaže:
da ste vi nju natovarili metricama,drugačije bi to išlo... ovako su to samo nadugačko,ogranci i par debla koji i nisu neki teret..
Jep...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Re: prikolice iz kucne radinosti

abrkili kaže:
da ste vi nju natovarili metricama,drugačije bi to išlo... ovako su to samo nadugačko,ogranci i par debla koji i nisu neki teret..
Metrice su povoljnija situacija za voziti od ovih dugačkih drva. Njihov teret je kontinuiran, pa više opterećuju traktor, dok ga ovi dugački komadi iza prikolice rasterećuju (bez obzira kaj je MOŽDA ukupni teret manji, iako to nebih rekel).

Zato je bilo kritika na izvedbu ove prikolice (kotači su trebali biti za skoro metar unazad). Možda to ovom traktoru ne čini veliki problem, no s nekim lakšim traktorom ovo nebi mogli niti pomaknuti (recimo nekin 35-40ks, pogotovo bez prednjeg pogona).
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: prikolice iz kucne radinosti

Čovjek je valjda znao zašto je tako stavio osovine iza...
I ako je njemu dobro odlično...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: prikolice iz kucne radinosti

to sigurno nije tovareno rukama. kaj je vama imam dva utovarivača an traktorima doma i sad da bi ja s rukama tovario nema šanse. ja sam tovario s mf 3080 pa nisam mogao slikat a od sesve tata se nije sjetio toga. bili smo meni u šumi to je jedan čovjek srušio u moju šumu i potrgao ova sitnija stabla zato sam to išao počistiti inače to nije niša to je sitno kako mi inače tovarimo. inače znaju iti kad se sruši bukva ili hrast izađe na 3 prikolice onda znate kao je mala. po meni je to na metrice bezveze piliti jer mi i oduzme puno vremena u šumi a i kad bi nametali 3 prikolice pošto kalač nikad nije bio kod mene u šumi. jedamput je bila ekipa i uspjeli smo natovariti srušiti i opružiti i napiliti metrice za dvije prikolice i bili cjeli dan u šumi i najebali se s tim a poslije ruke ubijaju mišiči i kosti bole tak da ništa od toga ovak mi je i bolje i bržije i jednostavnije. ja drva imam još od prošle godine al kakvih ima ljudi kod mene to bi iz moje šume za par dana nestalo da nisam išao. ovak dovezem doma dužne komade i napilim i kalačem nakalam svaki dan pomalo kad imam vremena i to je to pšolako si spremam uz drugi posao dok čekam a ovak moram odma u šumu i to riješiti onda odjedamput. bdw utovar istovar je vršio utovarivač s vilivama i šakrama. tak da nema nikakve zajebancije s rukama i navačenjem. nejteži posao je radit s motorkom i ove sitne grančice od krošnji stavit na prikolicu.
od sesve prikolica je dobor konstruirana ja sam ito rekao da je možda previše osovina naprijed da ju treba pomaknu nikakvih niti pola metra niti metar nego samo 20cm nazad al sad bez obzira kolko jhe to dugačko bilo natovareno nit je prikolica skakala niti je traktor ljuljala od tereta na vuču kao ona kaj nosi traktor skoro cijeli teret pa onda stalnbo skačeš na sicu i nemaš mira stalno jebe traktor i stalno ga ljulja bez obzira koliko velik bil. po cesti se nije niti primjetilo da ju traktor vuče iza sebe jer dosta lijepo ide a kroz kakve smo puteve išli traktor je imao dosta tereta nu vuču jer je išao ko mina po blatu na sitnom gasu s obzirom da je kinez i da nije težak bez obzira na snagu išao je bez problema jer ga je prikolica dosta pritiskala. ovo drvo je sad najgorje koje je friško rušeno puno je vode kad ga prerežeš s motorkom voda ide iz njega i dosta je teško a i puca sam tak. kad čeju biti metrice natovarene prikolica ima raspoređen teret i pritisak na vuču tak da nemojte pričati gluposti. sad kad sam vidio sliku slika puno više vara nego dok je uživo viđena. ako se pomakne nazad osovina 40ks bez prednje vuče nem kaj radit pod njom prednji kraj je u zraku 100000000% a ikaj bi radio s 4.30 metra tovarnog prostora na metar i pol visine to je ukupno metrica 6 metara i recimo 539 se može plakat ispod 60ks s prednjokm vučom nema kaj radit s njom. to nisu više mali strojevi da nebi mogli vuč takvu prikolicu to su traktori od 65 do 100 ks s prednjom vučom tak da netreba imat neizmjerno puno tereta na vuču rer mu onda oduzimaš teret sprednjeg kraja i prvi pogon nema tolko funkcije kao nekad dok su male ferce opterečivali jer nisu imali kaj napriejd d ih povuče pa su tovarili i i opterečivali vuču na traktoru sam da bi traktor imao snagu i gripa da povuče al opet kad je prikolica malo propala ili su se propinjali do boga i stali ili su se zakopali do trupa pa onda je trebalo ili istovariti pa na dva puta odvesti ili drugi traktor s prednjom da ga izvuče iz šume van i opet puteve razrovaliu i opet to nije ništa. al ovo su danas više manje traktori s prednjom vučom u prosjeku oko 75-80 ks koji ideju s bilokakvom prikolicom. tak da nema boga da propadne zapadne i puteve razje.... :mrgreen:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Kiki koristi interpukcijske znakove i malo urednije tipkaj, ovo je prilično nepregledno...

Ove razloge što si naveo da netreba osovina nazad govore baš suprotno.... jer 1t tereta na zadnjoj osovini puno znači, dok taj teret skida s prednje osovine traktora cca. 200kg, ovisi o dužini traktora i poteznica na koju se kvači prikolica. Recimo ako je ona kuka koja je skoro pod traktorom......

bdw. onu sesvinu prikolicu bi traktor bez prednje vuče od 50-ak konja vukao uz masnu banderu samo da ima osovinu više nazad pomaknutu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,077
Re: prikolice iz kucne radinosti

petar kaže:
Kiki koristi interpukcijske znakove i malo urednije tipkaj, ovo je prilično nepregledno...

Ove razloge što si naveo da netreba osovina nazad govore baš suprotno.... jer 1t tereta na zadnjoj osovini puno znači, dok taj teret skida s prednje osovine traktora cca. 200kg, ovisi o dužini traktora i poteznica na koju se kvači prikolica. Recimo ako je ona kuka koja je skoro pod traktorom......

bdw. onu sesvinu prikolicu bi traktor bez prednje vuče od 50-ak konja vukao uz masnu banderu samo da ima osovinu više nazad pomaknutu.
potpisujem

i dodajem
skontaj sad koliki je teret na toj osovini, prikolice uzmi u obzir sirinu i obim guma prikolice i reci mi da nece da propada ako je puna kako ti rece 6 metara da se tovari na nju
ma ima da propadne ako se zec popisha na put , u suprotno me je nemoguce ubijediti sa ovoliko iskusta koliko imam sa tim sranjima

ali ipak kazem ako je dobra vlasniku dobra je i meni
 
S

Sesva

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

20 cm max nazad . end dosta sad baljezganja , ima ko jos kakvu sliku prikolica iz kucne radinosti ????

E da btw. sad ce stari dovrsit one skare za sumu za izvlacenje trupaca , nije imao vremena do sad , pa ce tek sad zavrsit !
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Re: prikolice iz kucne radinosti

Sesva kaže:
20 cm max nazad . end dosta sad baljezganja , ima ko jos kakvu sliku prikolica iz kucne radinosti ????

E da btw. sad ce stari dovrsit one skare za sumu za izvlacenje trupaca , nije imao vremena do sad , pa ce tek sad zavrsit !
Pomak od 50cm bi bila optimalna mjera. No radi kaj hoćeš (i koliko možeš pomaknuti).
I nemoj govoriti nekome da baljezga, jer ne vjeruješ ljudima skoji imaju iskustva i znaju računati. A i hoće ti pomoći.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,077
Re: prikolice iz kucne radinosti

Sesva kaže:
20 cm max nazad . end dosta sad baljezganja , ima ko jos kakvu sliku prikolica iz kucne radinosti ????

E da btw. sad ce stari dovrsit one skare za sumu za izvlacenje trupaca , nije imao vremena do sad , pa ce tek sad zavrsit !
slusaj ti mali seratoru ako ti zoves "baljezganje" ovo sto svi osim tebe pokusavaju da ti kazu onda sa tobom dobrano nesto nije u redu
sad kazes 20 cm a mrzi me traziti da te citiram kako ni slucajno ne treba micati osovinu ni milimetra
sutra ces reci da treba jos 20 cm pa posle jos 20 cm i tako sve dok ne dodjes do onoga sto ti mi sve vrijeme pokusavamo reci

OBRATI PAZNJU NA RIJECI KOJE UPUCUJES PRIJE SVEGA STARIJIM PA I ISKUSNIJIM :evil:
 
S

Sesva

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

prvo ti nju zakopci i odi u sumu s njom a onda komentiraj ....
koji k se smao tu svi preseravate sa svojim "znanjem"..... pola vas blage veze nema
 

Najnoviji postovi

Na vrh