• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: prikolice iz kucne radinosti

evo malo sam se igrao u paintu,pa da vidite kako sam ja to zamislio..

obrtanj kako smo se i dogovorili,a on bi bio ujedno i prednji nosač šasije,a ove vanjske šinje bi ubacio prema unutra,tako da sjedaju na gornju ploča obrtnja.S tim da bi uzeo iste takve šinje,samo duže,da produžim prikolicu za još metar,jer bale su velikog gabarita,a male specifične težine,pa što dulje i šire to bolje..Nadalje,ispod te dvije šinje zavario bih poprečne šinje tako da na njih paralelno s ovim nosivim zavarim još dvije,ali na vanjskim stranama,da dobijem na širini poda.Zadnju osovinu učvrstio bi za ove dvije unutarnje šinje pomoću nekog i-profila(zeleno) sa stražnje i prednje strane osovine.

evo slikica.

kola1.jpg


kola2.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: prikolice iz kucne radinosti

Čuj, a zakaj se opće ideš igrati s tim?
Napravi samo platon gore. Kad imaš okretanje u krug, kola ti mogu izgubiti stabilnost i prevrnuti se (jer kad zakreneš za četvrtinu kruga, prednji kotači ne drže ništa), dok je to u ovoj varijanti koju sad imaš manje vjerojatno i moguće, pogotovo kad dodaš još dvije uzdužne grede za nadgradnju. I čemu ti smeta svora? Probaj samo povećati kut zakretanja, i mislim da ti bude dobro.
Osim ako imaš baš žarku želju...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: prikolice iz kucne radinosti

već imam jednu prikolicu s takvim obrtnjem i nikad se nije prevrnula a prevezla je bala i bala i skretano s njom i ovako i onako...rijetko kad će se s njom skretati tako jako,uglavnom dok je prazna.a stošnicu bi izbacio ne samo da bi povećao kut,nego i da mogu produžiti prikolicu,a mislim da će onda biti i jača konstrukcija.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: prikolice iz kucne radinosti

abrkili kaže:
već imam jednu prikolicu s takvim obrtnjem i nikad se nije prevrnula a prevezla je bala i bala i skretano s njom i ovako i onako...rijetko kad će se s njom skretati tako jako,uglavnom dok je prazna.a stošnicu bi izbacio ne samo da bi povećao kut,nego i da mogu produžiti prikolicu,a mislim da će onda biti i jača konstrukcija.
Ti najbolje znaš.
No, ne vidim problem u produljivanju prikolice i tome da ostane svora na njoj. Pa kod nas se znalo ići u šumu sa svorom, a doma s natovarenim kolima bez nje, jer je bila prekratka. Znači zamo su se "opleni" ili postolja lancima privezali za klade na kolima.
 
S

Sesva

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Evo netko od clanova je izrazio zelju da slikam kad cemo tovarit metrice i kolko sam citao procitoa sma da ih zanima kak ce se traktor onda nosit s njom , pa evo puna prikolica do vrha najvisa tocka oko 190 cm ...

Ima puno drva tu , slikano prije par min , frisko iz sume XD !

Evo slikice , nemojte zamjerit ako mi izreze imageshack koji dio slike !

link na sliku na imageshack cjela slika dakle : http://img22.imageshack.us/my.php?image=pict0040.jpg
nece mi stavit od imageshack sliku ovdje kaze nemoguce utvrditi velicinu datoteke , pa cu s photobucket

PICT0040.jpg
 
S

Sesva

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

kikic MF kaže:
evo sad trenutno prikolica za šumu inače još ide jedna šasija gore i daske i onda je takozvanio platon
i374577_P1000285.JPG
i374576_P1000284.JPG

da ovi forumasi vide kakve trupce je ta prikolica vozila mislim da bi se zamislili hehhe ...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: prikolice iz kucne radinosti

:lol: :lol: :lol: da jako dugačke i još jako pošteno nametane. šteta kaj nisam slikao dok smo bili meni u šumi na 5 metara dok sam ju rastegnuo i tovario još kolko dugačke otraga van. al bit će ide se još jedan dan u šumu sam kad se pruži lijepše vrijeme. onda bude opet onak puna
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: prikolice iz kucne radinosti

evo mene sa novim zezanjima :blackeye
poceo sad da pravim novu prikolicu za sumu
nesto na ovaj fazon , nisam mogao da odolim a da je ne napravim :mrgreen:
[youtube:1xnsozji]YnC2aFIJjiI[/youtube:1xnsozji]
izrada je pocela od ovih klackalica

uzduzna cijev je 100X100mm a ove male krajnje su 80X80mm stjenka u obje je 5 mm , smatram da je dovoljno

ovdje je sada na redu centriranje koje nije bilo ni malo naivno
glavcine su od OPELA tj. rukavci od zadnjih tockova
ostavit cu i diskove sa celjustima na njima posto imam u planu da povezem kocnicu na sva 4 tocka




a moze bez problema da savlada ovakve prepreke
posto u nailasku na prepreke tipa panja prikolica se naginje za samo pola visine od prepreke
sto je cini nevjerovatno stabilnom
jos kada dodamo i zakretnu rudu stabilnst je fenomenalna

mislim uraditi rudu na ovaj nacin

PRIJEDLOZI MOLIM LIJEPO ??????
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

Izbaci ono vitlo s špagom :lol: ,napravi ovako nešto ..
Pametan tip na videu ,treba cuvati kicmu ..tko bi od vas one komade tovario na onaj nacin ?
Ovako na prvu ruku djeluje da ti je dosadno ,i to je u redu na neki nacin .
Drugi put kad pođeš u šumu ponesi nešto od oruđa ,malo otkopaj i pili tako da ne strše panjevi . ;)
6h3ajr2pzzkgza47n186.jpg
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris, svaka ti čast - majstor uvijek ostaje MAJSTOR! :prayer: :prayer: :supz:

Ova šumska prikolica s Youtube-a ima puno zanimljivih rješenja, jedno od njih je hidraulično vitlo, ostala još nisam ni stigao detaljnije proučiti. A ovo hidraulično rudo, čemu to služi? Jel s time na teškim terenima dodatno manevriraš s prikolicom?
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

puknuti kaže:
Izbaci ono vitlo s špagom,napravi ovako nešto ..

Ovo je kran za utovar, a tamo je kombinacija vitla za izlačenje s teškog terena, i utovar trupaca...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

VTZ ovdje ti je dobar primjer okretnog ruda
[youtube:w8fdiuyc]0jPs9eLCiOg&feature=related[/youtube:w8fdiuyc]

VTZ kaže:
Ovo je kran za utovar, a tamo je kombinacija vitla za izlačenje s teškog terena, i utovar trupaca...
A tko meni brani da si ne privucem komade traktorom/vitlom do mjesta za utovar ?
Je ,krasna je to stvar daljinski itd. Pogledaj kakvi ima stablizator ?
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Koliko sam skužio, okretni rud se koristi radi lakšeg manevriranja na uskim i teškim mjestima, gdje bi prikolica mogla zapeti za neku prepreku i sl.? Pomoću ruda je smotaš da duže ide ravno, pa tek onda skrene za traktorom (radi veći luk?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: prikolice iz kucne radinosti

@ VTZ skontao si za rudu , jos moze da posluzi i za kretanje po velikom bocnom nagibu
ako je nagim nalijevo recimo ti zakrenes rudu na lijevu stranu i tako dobijes dva oslonca na lijevoj strani
1 lijevi tockovi
2 ruda na prednjem lijevom cosku (umjesto na sredini)
ili obratno

ovo sa videa je prelijepo uradjeno nisam pristalica za kran posto kran je ogranicen radijusom kretanja a ovo malo vitlo NE
mozes da dosegnes onoliko daleko koliko imas sajle ;)
za sada sam samo planirao da uradim prikolicu bez krana , za njega nisam supio odgovarajuce komponente
a sto se tice vitla trenutno pravim jos jedno hidrovitlo (manje) koje ce vjerovatno biti montirano na prednjem kraju na VLADIMIRECU ali cu ostaviti mogucnost da sajlu provucem ispod traktora preko jedne ili vise koturaca i da je prebacim preko one grane za utovar :idea:
hidroelektro razvodnik vec imam samo je problem sto je na 220V ali zamijenim spule od elektromagneta stavim od 12V i to je rijeseno , daljinsku komandu je veoma lako prepraviti od daljinskog zaljucavajna centralne brave u autu :idea:
evo koja slika od zapocetog hidrovitla
uzeo sam dva para zupcanika iz golfovih mjenjaca od prenosa na diferencijal i iskoristio njih
inace su ti mjenjaci popucali na auto trkama pa su mi dosli ko dzaba :mrgreen:

evo ga prva zamisao kako bi trebalo izgledati

a ovo je posle tokarenja
hehe ja sam to licno tokario mada nisam neki znalac ali snalazim se

sada je na redu da se naprave bocne strane od plocevine i da se to sve spakuje da bude sto manje

inace mnogo toga kod mene se zasniva na dijelovima auta posto podosta poznajem auto dijelove a i drugar mi drzi autootpad imam velike privilegije za snabdijevanje :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
...
inace mnogo toga kod mene se zasniva na dijelovima auta posto podosta poznajem auto dijelove a i drugar mi drzi autootpad imam velike privilegije za snabdijevanje :mrgreen:
Ne samo to, već su to i vrlo fino i kvalitetno izrađeni dijelovi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: prikolice iz kucne radinosti

ZJ kaže:
Ne samo to, već su to i vrlo fino i kvalitetno izrađeni dijelovi.
a pre svega jeftini :mrgreen: :mrgreen: \
zamisli koliko bi kostalo da se naprave ova 4 zupcanika uuuuuuuuuuuuuuuuuuu mnoooogo bajo ;)
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: prikolice iz kucne radinosti

Pozdrav Svima!
savoris - vrlo interesantno zamišljeno!
Dal ćeš moći sklopiti bočne strane(dekle), da sve bude OK,,,mislim na zazore između zubčanika,,,ležajna mesta,,,itd?
Ako to uspeš,,,pravi si majstor!
Za čega ti služi ovaj vijak?

Srećno sa radovima,,,i čekamo fotke!
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Re: prikolice iz kucne radinosti

@JOEKIKI
taj vijak je trenutno tu samo da se moze slikati zajedno , inace ako bolje pogledas prvu sliku vidjeces da ide 8 takvih vijaka , nisam jos probusio rupe da ih sve stavim ;)

a sto se tice dekla ja msilim da su uspjeti na glodalicu da odrzim centar , uzet cu oba dekla sastaviti ih jedan za drugi i probusiti rupe u koje cu ubaciti caure i zavariti i u njih ce ici lezajevi
e ako to ne uspije ima i rezervni plan : napraviti pokretne caure za lezajeve i pricvrstiti ih srafovima za bocne strane (dekla) , tako cu moci da "setam" sa osama i to mora da uspije
ima jedan bocni nosac lezaja isto na prvoj slici


ali prvo cu probati na glodalicu uraditi izgledat ce tako "majstorskije" :lol:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

Savo mali je to prijenos imaš cca 2 x 4:1 .nemaš pouzdano samokocenje (no to vjerojatno nece biti problem )
Racunaj da su to kosi zubcanici i da aksijalno opterecuju vratilo ,uh! samo kritiziram :oops:
Ovaj zujan na youtube ima pužni reduktor ,znaci min 15:1 ili više :scratch ,jel to kopiraš nešto isprobano ili ?
Kako si natjerao zubcanik na hidro motor ?
 
B

Bobo

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

puknuti kaže:
Savo mali je to prijenos imaš cca 2 x 4:1 .nemaš pouzdano samokocenje (no to vjerojatno nece biti problem )
Racunaj da su to kosi zubcanici i da aksijalno opterecuju vratilo ,uh! samo kritiziram :oops:
Ovaj zujan na youtube ima pužni reduktor ,znaci min 15:1 ili više :scratch ,jel to kopiraš nešto isprobano ili ?
Kako si natjerao zubcanik na hidro motor ?


Zar kod Save nije konacni omjer 16:1 :scratch 4:1 i sve to x4?
 

Najnoviji postovi

Na vrh