• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Re: prikolice iz kucne radinosti

puknuti kaže:
Savo mali je to prijenos imaš cca 2 x 4:1 .nemaš pouzdano samokocenje (no to vjerojatno nece biti problem )
Racunaj da su to kosi zubcanici i da aksijalno opterecuju vratilo ,uh! samo kritiziram :oops:
Ovaj zujan na youtube ima pužni reduktor ,znaci min 15:1 ili više :scratch ,jel to kopiraš nešto isprobano ili ?
Kako si natjerao zubcanik na hidro motor ?
hmm nisam uzeo u obzir aksijano opterecenje osovine u pravu si , nista samo cu pojacati lezajeve i staviti deblje ploce sa strane
pokusat cu da napravim kutiju kao kuciste tako ce biti cvrsce
prenos je dovoljan imam 3,88:1 i to sve X2 = 15:1 sasvim dovoljno

samokocenje nije potrebno posto nemam potrebu za drzanjem tereta , mada moze i drzati jer kada se onemoguci protok ulja kroz hidromotor on se ponasa kao kocnica (mada svaki popusta ali te kolicine su zanemarive spustace polako sto i nije problem)
na onoj drugoj hidrolancari mi je prenos 34:1 i to je previse lagano moze prekinuti traktor
u ovom slucaju sam duplo brzi sto mi i treba a slabiji sto takodje treba posto ovo ide na vladimireca naprijed kao samoizvlacece vitlo
EDIT danas sam radio malo oko prikolice i vec pocinje da dobija formu
da ne kazem lici na nesto hehe

morat cu da daodam jos jednu traveznu kroz sredinu posto se ovo savija kao da je od papira
uzecu ova dva "U" profila sastaviti ih tako da dobijem cetvrtastu cijev i staviti kroz sredinu
i jos nekoliko poprecnih ankera
osovina hidromotora je naricnovana , nisam imao mogusnost da naricnam zupcanik sa unutrasnje strane posto je ljuto ko djavo , ostavio sam malo manju toleranciju i u svaki utor od ricnova ili svaki drugi cu da stavim stift
mada kako je tijesno naisao ja mislim da ce drzati i ovako

ni slucajno ne bih rekao da kritikujes
TU SMO DA PODIJELIMO MISLJENJA , a tvoje svakako uvazavam :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,910
Re: prikolice iz kucne radinosti

Savo, ova prikolica ti nebu valjala - kotači su previše natrag, moraju biti na sredini prikolice ;) :mrgreen:
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Ako dobro vidim, ovi profili su izrađeni savijanjem pločevine, ili se možda varam? Osovina s 4 kotača dosta obećava, šteta bi bilo nosivost prikolice smanjiti zbog preslabih uzdužnih greda.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Re: prikolice iz kucne radinosti

@ZJ objasni zasto bi morali biti na sredini? po mome misljenju osovina je na pravome mjestu :scratch
imajuci u vidu da se ja nalazim na relativno brdovitom terenu potrebna mi je i sila pritiska na traktor

@VTZ ne varas se dobro si primijetio prije se moze reci da je dobijen savijanjem lima a ne plocevine ;)
ne sjecam se tacno koliko je ali ja mislim da je debljina oko 3.5mm TANKOOOO

razmisljao sam o tome da napravim dva drvena uloska koja bi ubacio u ovaj U profil i tako ojacam ali sam odustao od toga jer bi mi bilo tesko montirati one poprecne ankere, a smeta i onaj prednji dio sto je sveden prema rusi
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
@ZJ objasni zasto bi morali biti na sredini? po mome misljenju osovina je na pravome mjestu :scratch
imajuci u vidu da se ja nalazim na relativno brdovitom terenu potrebna mi je i sila pritiska na traktor
Mislim da se kolega ZJ samo sali aludirajuci na jednu raspravu o polozaju osovine na prikolici ;)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Re: prikolice iz kucne radinosti

:lol: :lol: :lol: a necemo reci o kome i o kojoj prikolici :roll:
ako je tako onda OK :lol:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,910
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
:lol: :lol: :lol: a necemo reci o kome i o kojoj prikolici :roll:
ako je tako onda OK :lol:
Savo, stariš! Kužiš sve slabije ;) :lol:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Re: prikolice iz kucne radinosti

:partyman:
jbga imam ja i sijedih na glavi nije cudo :mrgreen:

ne pokreci lavinu tek smo utvrdili polozaj osovine i svi se u tome slozili a ti sad ..... :roll:
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Ako ne staviš dovoljno čvrste uzdužne profile, možda nebi bilo loše osovinu staviti na sredinu? :scratch :lol:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Savo, staviš rudo do osovine, uzmeš 2 ''U'' profila 120 ili 100 i spojiš ih, između osovine i prednjeg dijela staviš još 2 poprečna u profila i cijelu stvar učvrstiš dodatno rudom.. U kuteve navariš, staviš ćoškove, prvokutne trokutiće koji dosta učvrste cijelu stvar i nema izvijanja.

Dakle po meni samo dobro rudo i šasija nenosi puno ;) a i nećeš ju razvuć nikako

I da, osovina mora ići barem 1m naprijed :lol:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

Nek te ne brine šasija , i najskupljem kamionu se šasija uvija .
bdevej gledaj kakvo vitko ide na prednji kraj traktora ,e sad pošto mene matematika jebe izracunaj koliki je to prijenos :scratch .
Jednom sam kemijao s elektromagnetnim razvodnikom , sigurno radi na 12 V (akumulator) a imao je špule 24V .

cekrk.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

UUUUUUU, vidi stroja...

Ovo je u stanju slomiti traktor, bez obzira sto ima "sasiju" al ovo je prevelik prijenos za ovu upotrebu. U nepazljivim rukama, ovo cuda radi...


Za ideju i realizaciju 5+ Svaka cast!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Re: prikolice iz kucne radinosti

osovina ide na sredinu vecina je preglasala :blackeye

@PETAR tvoja teorija otpada zbog toga sto se ruda treba kretati lijevo desno za sta ce biti zaduzen jedan klip
da nema toga bio bi veoma u pravu

@PUKNUTI ne brien mene gibanje sasije ali ono sto je bilo prvobitno je preeeeevise se gibalo
a ako uzmemo u obzir da cu nekada u buducnosti montirati i onaj kran onda bi trebalo to biti malo cvrsce
ovo vitlo sto je na slici izracunao sam prenos iznosi 1:u tri picke materine :mrgreen:
pa sa ovolikim prenosom dovoljan je i motor od brisaca da prekine traktor, samo brzina mu je vjerovatno tolika da prije poludis nego sto namota ovu sajlu inace za konstrukciju i iskoristenje imajucih dijelova dajem 5+ ;)

e danas sam ojacao sasiju
uzeo sam jos dva profila i sklopio ih tano da dobijem kutiju i to stavio po sredini , nesto slicno kao sto je rekao petar
stavio sam i one bocne strane , jos uvijek nije sve povareno posto nista ne varim fixno dok sve ne sklopim (zbog gresaka i predomisljanja) i cvrstoca se nevjerovatno povecala
sad je ok

ali danas mi je sinula nevjerovatna ideja , sjedim ja tako i odmaram malo i gledam onaj zadjni dio karete
znaci onu zadnju gredu na kojoj obicno stoji signalizacija , i dosao sam do zakljucka da bi se tu mogao namontirati cjepac koji bi bio integrisan u karetu :idea:
nesto ovako ako ko moze da desifruje moje brljotine u paintu

nesto me zeza telefom nemozem da prebacim slike sta sam danas radio :evil:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,910
Re: prikolice iz kucne radinosti

Štima, Savo, no gdje bi ti bil cilindar? On, naime, mora gurati sjekiru. Jedino ako bi bil sklopiv ili bi se cijeli cjepač dodaval na kraj prikolice.
Ako misliš ovako montirati cjepač, onda ugradi i pod s lancima, da ti privlače drva na njega ;) :D (šala).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Re: prikolice iz kucne radinosti

a ko kaze da on mora gurati sjekiru kada je moze i vuci

nesto sam zamisljao posto imam cetvrtaste dvije cijevi masivnije jedna je 100x100 a druga 120x120 stjenka je dovoljno debela
da ubacim cijev u cijev stavim klip sa hodom od oko 30-40 cm ja mislim da je dovoljno a klip sakrijem u tu vecu cijev
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,910
Re: prikolice iz kucne radinosti

Nebu ti to išlo. Ti trebaš kalač za metrice a ne za cijepanje drva. Imaš velike sile savijanja jer je cilindar dosta niži od sjekire. Znači, kad je rastegnut, barem 30-40 cm cijevi bi se moralo preklapati.
Osim toga, u 100x100 cijev baš ne stane neki jaki cilindar, pogotovo kad mora vući.
 
D

draž

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

pozdrav zanima me jel bi se mogla napraviti kiperica od prikolice itas sandučarke 10tonke
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: prikolice iz kucne radinosti

Pozdrav!
draž kaže:
pozdrav zanima me jel bi se mogla napraviti kiperica od prikolice itas sandučarke 10tonke

Može... :lol:
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Re: prikolice iz kucne radinosti

@ZJ pa imalo bi to dovoljno preklapanja :scratch
a klip ide u onu deblju cijev , da to je za metrice i njoj ne treba sjekira da ide po citavoj duzini dovoljno je da udje nekih 30tak cm i ona je precijepljena

mogao bi da potrazim i deblje cijevi ne bi mi bio problem ;)
imam jedan klip od MTZa viska taj je i vise nego jak samo problem je sto mu je mali hod

e od danas mi je ona daljinska komanda za vitlo jedan korak blize posto sam u Rumi kupio elektrohidraulicni ravodnik za cijelih 10 evra :mrgreen: ispravan :gitarist:
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: prikolice iz kucne radinosti

evo jednog dobrog primjera cjepača za metrice iz domače radionice


 

Najnoviji postovi

Na vrh