• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

puknuti kaže:
Nemam sad vremena , ali ovo baš i nije tocno .

:lol: :lol: :lol:

Kladim se da si jedva prolazio razrede u nekakvoj srednjoj školi, a matematika i fizika bili su ti najmrskiji predmeti! Ja ti ne mogu sad u jednoj rečenici nadoknaditi sve tvoje neznanje, niti nemam dalje namjeru raspravljati s tobom.

Već dva puta si napisao da nemaš vremena, a ja sam ovaj proračun napravio za 15 minuta, skupa s nacrtom. Inače, ovo su zadaci za kontrolni ispit u drugom razredu srednje škole. Tko to ne zna izračunati, smješi mu se kolac iz fizike.
 

zelenko

Član
Tu od
19 Lis 2008
Poruka
33
Re: prikolice iz kucne radinosti

VTZ,svaka ti čast,skidam kapu na izračunu,konačno da znanje odigra svoju ulogu.no,moram ti skrenuti pažnju na jednu stvar,a to je da je težina od 571 kg težina na kraju prikolice,i da je traktor tu prikopčan onda bi nosio tu težinu,ali bez ruda.zanima me šta je sa tim,odnosno kolika je sila pritiska na traktor na kraju ruda?ako griješim ispravi me :idea:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

@ VTZ potpuno si u pravu ,moja graška .i naravno moja isprika ..

Eto vidiš kaj je brzina ..ja sam izracunao bez skice cca 428 kg .. i to oko 11% ukupnog tereta :scratch

Iskreno još i sad ne vidim gdje sam griješio ...hvatam se olovke ....
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

zelenko kaže:
....a to je da je težina od 571 kg težina na kraju prikolice,i da je traktor tu prikopčan onda bi nosio tu težinu,ali bez ruda.zanima me šta je sa tim,odnosno kolika je sila pritiska na traktor na kraju ruda?

Griješiš, i očito nisi razumio ono što sam već dva puta napisao:

a) prikolica ima dva oslonca prema zemlji, osovina s kotačima (A) i kuka (B)

B) TEŽIŠTE tereta je na sredini tovarnog prostora, a sredina tovarnog prostora je pola metra ispred osovine (tako je ispalo zbog konstrukcijskih gabarita).

c) to isto težište (4000 kg) djeluje na oslonac B na kraku dužine 3 m (toliko je težište udaljeno od kuke)

d) rezultate proračuna ste pročitali, imate i skicirano. Tko ne može razumjeti tako jednostavne stvari, bolje da se uopće niti ne zamara. Šteta vremena i truda.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

VTZ kaže:
:lol: :lol: :lol:
Kladim se da si jedva prolazio razrede u nekakvoj srednjoj školi, a matematika i fizika bili su ti najmrskiji predmeti! Ja ti ne mogu sad u jednoj rečenici nadoknaditi sve tvoje neznanje, niti nemam dalje namjeru raspravljati s tobom.

Već dva puta si napisao da nemaš vremena, a ja sam ovaj proračun napravio za 15 minuta, skupa s nacrtom. Inače, ovo su zadaci za kontrolni ispit u drugom razredu srednje škole. Tko to ne zna izračunati, smješi mu se kolac iz fizike.
Šteta kaj usput nisi pokupio malo ljepih manira , ja se iz tuđeg neznanja ne ismijavam .
Ako mogu nastojim pomopci .
Ti zadacu su 20 god. iza mene .
Ne boj se nitko ti nece uzeti diplomu , barem ne ja .
 

zelenko

Član
Tu od
19 Lis 2008
Poruka
33
Re: prikolice iz kucne radinosti

je,u pravu si,ja sam smatrao da su točke Fa i Fb krajevi prikolice,a točka F da je položaj kotača,sorry :!:
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

puknuti kaže:
Šteta kaj usput nisi pokupio malo ljepih manira , ja se iz tuđeg neznanja ne ismijavam .
Ako mogu nastojim pomopci .
Ti zadacu su 20 god. iza mene .
Ne boj se nitko ti nece uzeti diplomu , barem ne ja .

Sorry prijatelju, nije bilo neke loše namjere, ali teško mi je bilo odoljeti, a da se ne nasmijem. Napisao si da nisam u pravu, da sam "natovario drva po čitavom rudu", i ne znam što još.

U tehnici i znanosti odmah se iznose kontraargumenti, dakle druga skica opterečenja, i drugi (točniji) proračun. A ovo za srednju školu nisam lagao, to je fizika za početnike. Tu nema milosti za nikoga, ili znaš - ili ne znaš (što ja ne smatram sramotom, ali za to se dobiva kolac)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
sesva nisi shvatio covjeka sta ti kaze razmisli malo

da bi bila u "vagi" racunaj 1.5m nazad i 1.5m napred ostaje ti 1m pritiska na traktor a kada uzmes u obzir da je taj pritisak preko rude koja je duga jos 1m i onda odbijes od toga metra jos nekih 30tak % ostaje ti pritisak na traktor 70tak % od jednog metra a to ti je nekih 600kg a to je MALOOOOOO jako malo videces :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

BTW one cijevi sto nisu uklapane pod uglom od 45 stepeni odzada stvarno izgledaju prejadno

cijenim trud koji je ulozen za cincanje
a dzaba vama ocjene iz fizike ja sam to onako seljacki od oka izracunao :!:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

VTZ kaže:
za to se dobiva kolac)
Ajde ti sad ,pošto ti je naraslo perje ...
Iskoristi tu svoju diplomu s kojom mašeš i nas ,(narocito mene) poduci i postaj ovdje kompletan proracun .
Hvala ....
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

savoris kaže:
a dzaba vama ocjene iz fizike ja sam to onako seljacki od oka izracunao :!:

Svaka čast, pretpostavke su ti bile dobre, i nisi puno fulao! Kad se radi o uzbrdici, stvari su još gore, težište se pomiče još bliže zadnoj osovini, i gume nose još veči teret. Nisu bez razloga kod brskih prikolica za gnoj gume gotovo u ravnini sa zadnjom stranicom prikolice. Na uzbrdici bi inače natovarena prikolica mogla se prevagnuti, ili podiči zadnji kraj traktora.
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

puknuti kaže:
Iskoristi tu svoju diplomu s kojom mašeš i nas ,(narocito mene) poduci i postaj ovdje kompletan proracun
Hvala ....

Ponavljam, za tako jednostavne stvari nije potrebna diploma, danas postoji puno pametne i nadarene djece, koja bi ti ovakav zadačić riješila za par minuta. Ne znam koji dio tebi nije jasan, i u čemu te treba podučiti?

proracun-1.jpg


Ukupna težina raspoređena je u dvije točke (dva oslonca), dakle zbroj sila Fa + Fb = 4.000 kg

Težište je točka u kojoj bi prikolica stajala u ravnoteži, ako bi bila odozdo poduprta točno u toj točki (naravno, u praksi dosta teško izvesti). Dakle, momenti sila u točki težišta su u ravnoteži, ili jednaki (moment je sila puta krak)

Fa x 0,5 = Fb x 3

Sad imamo dvije jednadžbe s dvije nepoznanice (Fa i Fb)

Iz druge jednadžbe dobivamo da je Fa = 6Fb, kad to uvrstimo u prvu jednadžbu dobivamo 7Fb = 4.000 ili Fb = 571,4 kg
Fa = 6Fb = 3428 kg
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: prikolice iz kucne radinosti

Ovako, da probam ja pojasnit...

Fa oslonac predstavlja osovinu, a Fb kuku na traktoru. Sva težina tereta skoncentrirana je je u jednij točci F. Dalje je objašnjeno matematički 2 jednadžbe.

Netreba crtat cijelu prikolicu nego samo hvatišta(centre) sila što je vtz i napravio.

Dakle vidi se da traktor nosi samo 1/7 tereta što je jako malo trebao bi => 1/3

edit: je puki istina 1/7
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: prikolice iz kucne radinosti

petar kaže:
Dakle vidi se da traktor nosi samo 1/6 tereta što je jako malo trebao bi => 1/3
nemoj sad i ti :scratch ,imamo perfekcionistu na forumu ..nije 1/6 nego 1/7
 
S

Sesva

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

VTZ svaka cast , evo procitao sam sve postove !

Nije me bilo par dana na forumu pa se puno toga nakupilo , racunao sam i ja na papiru sad malo i da ispada po tome ako je teziste udaljeno 3m od kuke da je 1/7 tereta na kuki tj , to bi nosio traktor !

Stavit cu ja svoje proracune isto na forum tu , ali poslije sad mi se neda !
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Re: prikolice iz kucne radinosti

VTZ kaže:
proracun-1.jpg


Iz druge jednadžbe dobivamo da je Fa = 6Fb, kad to uvrstimo u prvu jednadžbu dobivamo 7Fb = 4.000 ili Fb = 571,4 kg
Fa = 6Fb = 3428 kg

Ovo je vrlo jednostavno izračunati i skica je prilično jasna. Što se događa ako je tandemka u pitanju?
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

slafko kaže:
Ovo je vrlo jednostavno izračunati i skica je prilično jasna. Što se događa ako je tandemka u pitanju?

Ukoliko su na zadnjem dijelu prikolice dvije osovine, opterećenje se prenosi na obje, ali ne 50-50 %, nego ona osovina koja je bliže točki težišta nosi više, a ona udaljenija nosi manje.

Naravno, u vožnji to izgleda drugačije, raspored težina stalno se mijenja, ovisno o konfiguraciji puta, nagibima i slično. Na uzbrdicama raste opterećenje osovina, a nizbrdicama opterećenje kuke.
 
B

Bobo

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Nije uvjek slucaj da se ne prenosi jednako tezina kad su tandem osovine u pitanju. Ako su obje vezane "torkutom" u jedno tocku na kojoj se gibaju (kao klackalica) onda bi se tezina izmedju odovina morala prenositi 50:50, zar ne?
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Re: prikolice iz kucne radinosti

Bobo kaže:
Nije uvjek slucaj da se ne prenosi jednako tezina kad su tandem osovine u pitanju. Ako su obje vezane "torkutom" u jedno tocku na kojoj se gibaju (kao klackalica) onda bi se tezina izmedju odovina morala prenositi 50:50, zar ne?

Bobo, jel bi to moglo biti ako npr. tandemka ima jednu veliku oprugu koja se ravnomjerno proteže na obje osovine ?

Ili je možda bolje da svaka osovina ima svoje opruge?
 
V

VTZ

Guest
Re: prikolice iz kucne radinosti

Bobo kaže:
Nije uvjek slucaj da se ne prenosi jednako tezina kad su tandem osovine u pitanju. Ako su obje vezane "torkutom" u jedno tocku na kojoj se gibaju (kao klackalica) onda bi se tezina izmedju odovina morala prenositi 50:50, zar ne?

Točno tako, profesionalno rješenje je baš u tom trokutu, zbog kojeg se oba kotača prilagođavaju podlozi, na način da uvijek nose 50-50%.
 

Najnoviji postovi

Na vrh