• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Slažem se, ali ovak učvrstiš rudo i malo bočno. Zato je trokut viši od cijevi.
Gornja stranica nije dostupna.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Obavezno pojačanja, da bude čim teža pa bu lakše vozila te 2 tonice tereta.
Osovinu kasnije lako zamjeniš
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Rudo je dovoljno jako, ali ima slabo mjesto koje bi ja (odnosno jesam na svojoj prikolici za gnoj) pojačal. Na njoj je rudo od dva U80 profila, zavarena u cijev.
Tresla se je pri većoj brzini, a kad je skraćeno rudo i stavljena pojačanja puno je kruća.

Ne moraš, ali bi bilo poželjno pojačati. Radi popreče čvrstoće, dodal bi još jedno poprečno pojačanje, u obliku ploče ili dva trokuta (na slici je skicirano koso, ali može biti i ravno, poželjno od suznog lima, pa može poslužiti ko stepenica):
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Meni ta kuka izgleda slabo i vjerujem da ce se ona skrivit u prvih nekoliko tura, original okretna kuka dode par sto kuna i imas riješenje kako spada
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Krumpi, nije slaba.
Na takvoj prikolici susjed ima >30 g kuku koja je u pol slabija, pa se nije savinula.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Hvala, prikolica nema veliki volumen ali vjerujem da je dosta prilagođena za neravne terene. Ja bih volio da imam vremena i volje da sredim ursusa kao ti svog. Prema kad to i napravim, bit će mi ga žao potjerat u šumu.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Damirko, šteta kaj nemaš daske poda uzduž. Lakše se čiste i cijeli pod je jači.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Bio bi veliki raspon dasaka pa bi morao ubacivati još podkonstrukcije... Samo još teža prikolica onda... Zato ovako
IMG_20191109_101306.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ,
najtočnije je kad se izračuna. Činjenica je da bočno dodane ploče povečaju ukupni Ix za svoje vlastite Ix-ove, a ploče iznad i ispod za svoj vlastiti Ix (obično je zanemariv) plus za umnožak kvadrata udaljenosti od težišta s presjekom ploče. Na screenshotu je na primjeru ojačanja QC 80*6 s dvije ploče 100*5 vidljiva razlika momenata inercije oko x i oko y osi.
 

Prilozi

  • Ojačanje cijevi 80x80x6.jpg
    Ojačanje cijevi 80x80x6.jpg
    68.3 KB · Pregleda: 36

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Štima, no zato se cijev vertikalno ne tumpla flahom nego rebrom-trokutom (pogledaj na mojoj slici).
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod vertikalnih ploča kak ih ti imaš izvedene je materijal korišten racionalno. U mojem izračunu je prikazan samo presjek na jednom mjestu, recimo gdje su ploče najveće. Pomicanjem ploča iz težišta cijevi prema dolje, pomiće se težišna os u tom dijelu. Dodatno treba uzeti u obzir da moment otpora W dobijemo diljenjem momenta inercije s udaljenošću do krajnje točke u nekom presjeku. Dakle i kod jednakog momenta inercije je u tom slučaju moment otpora manji nego kod ojačanja gornje i donje pojasnice.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Damirko,
svatko od nas bi sigurno mogel imati neke primjedbe (opravdane ili ne). Lijepo izgleda i neću kvariti ugođaj. Imam samo jedan prijedlog koji bi ti mogel puno olakšati održavanje, a ne bu ne znam koliko povečal težinu. Prekrij pod pocinčanim, ili obojenim poc, limom debljine 0,5 mm. Kupi lim širine 1250 mm i sa sve 4 strane ga prepigaš prema dolje. To je manje od 4 kg/m2, a zlata vrijedi. Barem iz mojeg iskustva.

No u cijeloj priči je najvažnije da te služi za kaj si ju predvidjel i da si ti zadovoljan. :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh