• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice iz kućne radinosti

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
El bude zdržala bika od 700 kg??

Još ak je bik malo lud i bedast....
 

Picok!

Član
Tu od
20 Srp 2012
Poruka
68
El bude zdržala bika od 700 kg??

Još ak je bik malo lud i bedast....


Možda na prvi pogled zgleda slabo, ali dosta je čvrsto napravljena, sprobano već kaj se tiče el bu zdržala bika tak žmekog ili ne... A i nebum ni vozil više ništ tak žmekog jer krave više ne držim, više ju bum koristil za ovce i svinje...
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Imam jedno pitanje, pravim prikolicu za transport preko kardana od traktora i ona bi negdje trebala ići oko 40km/h pa me zanima hoće li ta brzina imat utjecaj na reduktore ili na diferencijal radi se o mf 158??
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Ako uskladiš prenosni odnos, onda neće bit problema...ali u suprotnom hoće!
Neznam kave su ti mogućnosti, i ako ti nije jako bitna zadnja vuča...ja bi batalio posao...
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Ako uskladiš prenosni odnos, onda neće bit problema...ali u suprotnom hoće!
Neznam kave su ti mogućnosti, i ako ti nije jako bitna zadnja vuča...ja bi batalio posao...

Mislim da me nisi razumio,traktor neće biti u brzini,samo me zanima hoće li ta brzina smetat planetarima, reduktorima ili nečem drugom:roll::roll:
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
587
Imam jedno pitanje, pravim prikolicu za transport preko kardana od traktora i ona bi negdje trebala ići oko 40km/h pa me zanima hoće li ta brzina imat utjecaj na reduktore ili na diferencijal radi se o mf 158??

koja je namjena te prikolice? to bi imalo smisla za transport po mekom terenu, koji dopušta proklizavanje. pogon na prikolicu po asfaltu, pri 40km/h mi nema nikakvog smisla.

ili si mislio da prikolica "gura" traktor??
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
Ja mislim da on misli na to da prikolica gura traktor.....
Ako je tako....od toga po meni nema neke vajde...prvo sama osovina i kardan mora biti jaka..jer valja traktor gurati....drugo...pri svakoj krivini ili skretanju...izgurace traktor...jer ce prikolica teziti da ide naprijed...bezobzira sto ima diferencijal....jer kad udjes u krivinu prikolica jos nije uhvatial zavoj..i diferencijal nece obaviti poso nego ce gurati naprijed i dalje.....druga je prica recimo kod motokultivatora...koji se mogu voziti sa samo zadnjim pogonom...ali kod njih rastojanje izmedju prikolice i prednjeg kraja je malo..i nece izgurati prednji kraj...a naprijed ima samo jednu osovinu a ne dvije kao sto traktor ima....I kako bi na kraju uopste krenuo sa samo pogonom na zadnju osovinu sa kardanom...jer nemas brzina prikolica bi ti samo klizala...a i da prebacis kardan preko tockova i tu je brzina veca i tu bi bio problem sa kretanjm iz mjesta...Uglavnom po meni to ne bi funkcjonisalo...Mada bolje cuti i druga misljenja..ovde ima dosta kolega sa zavidnim znanjem..pa ce oni to malo bolje i objasniti..Pozdrav..
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Prikolaca je već napravljena osim rude,diferencijal je od lade nive, ima pogon preko remenice na kardan, i služit će samo za transport traktora nekih 25-30km, biti će teška oko 250kg pa sumljam da će izgurat traktor od 2,5t.
Ako ne bude valjala lako ću skinit kardan i remenicu:axe::axe:
 

fendonja

Član
Tu od
11 Pro 2010
Poruka
327
Ovo je potpuno bezveze sta mislis napraviti, vecu glupost nisam cuo u zadnje vrijeme
 

budo

Novi član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
23
pozz

druze ja sam novi na ovim temama al to što si ti zamislo je izvodljivo samo moraš da izracunaš koliki ti je bortni moment na izlazu vratila u traktora ako ideš sa rucicom u donji polozaj tj kako se okrecu pogonske gume tak i vratilo ako ti je diferencijal od lade ja milslim da je obrtni moment 1- 3 to je izvodljivo jer je u mene prijatelj napravio za fergu malog i ide vozi drva sa njom znaci treba samo obtni moment uskladiti kad je zakaciš za traktor spojiš kardan i ukljuciš vitlo podigni jednu staranu traktora i jedni stranu prikolice i okreni rukom pogonski tocak na traktoru prije tog zabiljezi jednu tacku na pogonskoj gumi i gledaj koliko ce ti se puta okreniti točak na prikolici dok jedan napraviš krug sa gumom pogonskom kad uskladiš prenos neš imat niki problem ili daj nekom mašinskom inzinjeru da ti izracuna omjer br obrtaja izlaznog vratila sa traktora kad ide preko tockova i izracuna izlaz na diferencijalu i to uskladiš preko visine i obima gume koja ide na prikolicu
 

Rancher

Član
Tu od
4 Velj 2011
Poruka
135
Daj se malo raspisite koliko tereta u prikolicama vozite i s koliko jakim traktorima....
Npr. s koliko konja vucete vagonku po brdovitim terenima, koja je snaga optimalna a koja je knap i slicno.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Ja sam moju prikolicu isekao pre koji dan, na proste činioce...:cry:
Jer je nemogu registrirati...:madmana:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
druze ja sam novi na ovim temama al to što si ti zamislo je izvodljivo samo moraš da izracunaš koliki ti je bortni moment na izlazu vratila u traktora ako ideš sa rucicom u donji polozaj tj kako se okrecu pogonske gume tak i vratilo ako ti je diferencijal od lade ja milslim da je obrtni moment 1- 3 to je izvodljivo jer je u mene prijatelj napravio za fergu malog i ide vozi drva sa njom znaci treba samo obtni moment uskladiti kad je zakaciš za traktor spojiš kardan i ukljuciš vitlo podigni jednu staranu traktora i jedni stranu prikolice i okreni rukom pogonski tocak na traktoru prije tog zabiljezi jednu tacku na pogonskoj gumi i gledaj koliko ce ti se puta okreniti točak na prikolici dok jedan napraviš krug sa gumom pogonskom kad uskladiš prenos neš imat niki problem ili daj nekom mašinskom inzinjeru da ti izracuna omjer br obrtaja izlaznog vratila sa traktora kad ide preko tockova i izracuna izlaz na diferencijalu i to uskladiš preko visine i obima gume koja ide na prikolicu


kakav obrtni moment?????

valjda misliš na prijenosni omjer????
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Savo, jesi li tu negdje, da te pitam, kad si radio tandem osovinu , jesi li cjev koja spaja dva kotača samo probušio i kroz nju ide bolcn oko kojeg se giba kad prelazi preko neravnog terena, ili si u cjev ugradio kakvu piksu , i koliko ta cijev ima debelo meso - stjenku ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Cijev je probušena i ubačena debelozidna čaura i normalno zavarena za cijev , e sad debljina bolcna neznam napamet ali preko 40mm to je sigurno
Cijev je 100X100mm debljina stijenke 5mm , one cijevi do rukavaca su 80X80mm stijenka takođe 5mm
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
ok, ja radim nesto laksu prikolicu pa sam kupio cijev za rukavce 60x60x5, ona uzduzna sta ih spaja 70x70x5, bolcn će biti 30 mm ili koji milimetar tanji , i piksu ću također ugraditi , za max 2 m drva koje ću vući za onom većom prikolicom i dvoje ljudi na prikolici bi trebalo biti dosta jako ! jesi li vidio ona dva komada na prikolici s dizalicom, malo deblja, niko ih nije htio pa sam ih ja natovario u drugoj turi !
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
umjesto čaure/pikse, mozda bi bilo dovoljno (za moju osovinu) da s obadvije strane na cijev 70x70x5 , zavarim komad pločevine po dužini 30 tak cm 70 visina kolika je i cijev i debelu 5 ilči 6 mm, pa bi stijenka bila isto 10 mm !? a 10 će bit i pločevina za spoj gornje poprečne grede !
 

Najnoviji postovi

Na vrh