• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice za razbacivanje stajnjaka

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja nezz i ovu sabijam šta vrijedi stajnjak ako zemlju vidiš .
Ova moja ti usitni milina.
I ne smeta za orat nije krupan.
Ja s krugerom kad smo posuđivali nisam bio zadovoljan slabo je to bacalo
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Ja vec par dana muku mucim sa svojom, a i nece mi se vani sarafati kad je zima.
Nikad se nisam tako mucil s popravkom nekog stroja.

Sad neki dan govorim kolegi da budem ove vertikalne valjke sve izbacil van i stavil horizontalnoga na dva lezaja i to je to, i on mi onda veli da mi se to bude jako tesko tjeralo s traktorom, da se vertikalni dosta lakse tjeraju, sad koliko u tome ima istine?

Al dobro, meni vise nece biti bitno, posto prodajemo stoku, mozda cu godisnje kupovati 5, 6 prikolica, da svake godine po ral zagnojim.

Meni je uvijek bilo bitno samo da maknem gnoj iz dvorista, kak ga rastepe, rastepe.
Da mi je u planu nastaviti baviti se stokom, definitivno horizontalni valjci, rijetko koja godina prode da mi se krugerica ne strga, al sad je najgore do sad.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ma isti vrag ti je za tjerat ovisi koliko mase ide na valjke .
Zato ima regulacija trake
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Iwanho, za tvoje (nagnute) terene bolja je s vertikalnim valjcima. Ovu s horizontalnima sigurno nemreš voziti trag do traga, jer ponekad bočno bježi i slično. Osim toga, ak voziš u krug pri rastepanju, ostaje uvijek nepokriveni dio na zavoju.
Ako gledaš malu (usku) i nisku prikolicu, ona nemre ni imati horizontalne valjke, da bi pokrivala bar svoj trag.

Ivane, nemoj se srditi na tu prikolicu, jer je radila 40-tak let...
I kvar je nekaj normalno poslije toliko vremena. Sa svakom bi bilo problema.
Inače, meni se taj sistem (s kockama) jako sviđa jer joj je vrlo jednostavno skinuti valjke i presložiti ju u sandučarku.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,702
@ZJ sipovu sa horizontalnim valjcima još lakše pretvoriš u sandučarku skineš jedan poklopac lanca i lanac i zatim skineš valjke i staviš orginalnu stranicu.
Vertikalni valjci bi kod mene prošli samo SPIRALNI (stari kruger H3,H4imaju krampe)jer oni sitnije bacaju a sip orion u originalu imaju limove koji se stave iza valjaka tako da ne baca u širinu ionako je za mene pravo nagnojeno samo ono iza prikolice ovu u širinu je uvijek slabije.
Da se razumijemo imam sip sa horizontalnim valjcima a znam kak rade i sve ostale navedene u prvom dijelu teksta jer sam radil i povremeno radim sa svima navedenima,
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Iwanho, za tvoje (nagnute) terene bolja je s vertikalnim valjcima. Ovu s horizontalnima sigurno nemreš voziti trag do traga, jer ponekad bočno bježi .
Ne slažem se zakaj nebi mogel trag do traga dragi ZJ godišnje izvezem više od 100 prikolica a vjeruj od 84te vozim gnoj i dajem punu prednost horizontalnim za male prikolice oko 3,5 tona . Za velike prikolice su okomiti prednost ali to malo tko ima jer ispred treba bar 150ks na dalje . Moj starčić je bez problema vozil Tehnostroj sa vodoravnim ali jako mu bilo teško sa okomitim valjcima a onu kaj se šeču valjci nije ni mogel .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Jedina prednost prikolice s horizontalnim valjcima je jedostavnost izvedbe, kaj se mene tiče.
Davno, prije kupnje vlastite prikolice, vozili smo s jednom i drugom i presudila je širina razbacivanja, jer je gnoj razbacan svagdje, dok je iza ove s horizontalnim uvijek bilo "bijelih crta" po polju, čim se malo skrene ili nagne prikolica.
Obično su ove s horizontalnim valjcima i jeftinije (rabljene).
Složil bi se s Mikom da su ove s vertikalim spiralama bolje. Ak nikaj drugo, lakše ih je pokrenuti dok se zatrpaju valjci pri utovaru. To na Krügeru i sličnima zna biti problem.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nije bitno kako je gnoj rastepen več kako je zaoran znaš li koliko npr , pšenica ima dugačak korijen u metrima ?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
ZJ, istina da mi se nikad nisu valjci na njoj strgali, jedino su par puta otisli oni konusni zupcanici u getribi gdje se pogonska osovina spaja, ali lanci su mi puno puta pucali, a i oni napinjaci lanaca uvijek zahrdaju da ih moram grijati i lupati po njima pol dana.

Ali nije joj za zamjeriti, kak velis, djed ju je kupil 94.-te i od onda je vozila 50+ prikolica godisnje.

Valjke je lagano skinuti, da, ali ovaj mehanizam ispod valjaka joj je jako kompliciran, bolje da je za svaki valjak posebna getriba koja je spojena firkant osovinom, onda bi bilo lakse za popravak.

Uostalom, u skorije vrijeme ne budemo imali problema kak rastepsti gnoja po njivama, nego bude problem kojega gnoja budemo rastepali.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A gle kolega ako nema balege nema više ni njive .
Vidim po susjedu.
Radi toga i želim povećat stoku
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Uostalom, u skorije vrijeme ne budemo imali problema kak rastepsti gnoja po njivama, nego bude problem kojega gnoja budemo rastepali.

Zelena gnojidba + mineralno. Isplativost doduše postaje upitna u odnosu na stajnjak. :(
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Sad pred neki dan sklopil Krugericu i danas izvezla 8 komada, gnojili smo kod kolege plastenike.

Promjenil sam samo na prvom lijevom valjku lagere i jednog lanca sam moral prerezati brusilicom i staviti mu spojnicu.
Ona kocka nije isla van nikakvim radapcigerom, nego sam ju grijal brenerom i bat 2 kile i udari, ne žali.
Ne znam ko ju je sklapal, a da nisu na te lance dolje koji tjeraju valjke stavili spojnice, pa to je nemoguce rastaviti bez spojnica.

Jos imam cca 20 kom za izvesti i ako budem imal volje, mozda ju svu rastepem i promjenim sve lezajeve, potokarim osovine i poslozim kucista.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Štos je u tome da lanci ne trebaju spojnice, već se sastavlja umetanjem osovina s lagerima u kućišta s postavljenim lancima. Ali za to trebaju kocke biti skinute.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
A kak skinuti kocke van, ako se ne makne lanac? Posto sam ih ja izbijal prema dolje, jer nije bilo sanse cupati kocke prema gore.

A i nisu mi jasna ta kucista lezajeva gore, pa tu se lezaj natakne s rukom gore, jel ne bude tu provrtila vanjska kosuljica lezaja?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Kad je prikolica u pogonu, lanci lagere stisnu na jednu stranu kućišta i onda se ne vrte vanjske košuljice sve dok lager ne zacvika.
Kocke mogu van jedino prema gore.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Nisi me shvatil dobro, normalno da mogu samo prema gore, ali ja sam izbijal osovinu prema dolje, tak da je kocka ostala gore na kucistu lezaja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Dobro je ako nisi razbil kućište semeringa.
 
Posljednje uređivanje:

bonecrusher

Novi član
Tu od
20 Stu 2014
Poruka
23
Dali mi moze tko pomoci,zanima me dali tko zna marku ove prikolice? Ima jedan vodoravni valjak koji se pomice gore dolje
 

Prilozi

  • Screenshot_20190411-230614.jpg
    Screenshot_20190411-230614.jpg
    53.8 KB · Pregleda: 45
  • Screenshot_20190411-230604.jpg
    Screenshot_20190411-230604.jpg
    51.3 KB · Pregleda: 48
  • Screenshot_20190411-230608.jpg
    Screenshot_20190411-230608.jpg
    53 KB · Pregleda: 41

nino1005

Član
Tu od
28 Velj 2017
Poruka
105
Kupujuem djubretarku pa me zanima razlika ili kaj bi bilo bolje odabrat, horizontalne ili vertikalne valjke?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,579
Ona s horizontalnim je mehanički jednostavnija, ali razbacuje samo iza sebe.
Ona s vertikalnim razbacuje oko 3 širine prikolice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh