• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prikolice za razbacivanje stajnjaka

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: za razbacivanje stajnjaka

Ratarko , gdje si kupio prikolicu? Mislim da sada sve imaju pod preko hidraulika? Koliko ti treba da isprazniš prikolicu?
 
R

Ratarko

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

mario kaže:
Ratarko , gdje si kupio prikolicu? Mislim da sada sve imaju pod preko hidraulika? Koliko ti treba da isprazniš prikolicu?

Belje Remont - Beli Manastir .
Ispraznim ga za koliko hoću , nema pravila .
 
R

Ratarko

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

Evo malo slika koje nisam znao gdje staviti jer obrađuju par tema .

Moj novi/polovni utovarivač pri utovaru puranskog gnoja.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

Danas sam razbacivao taj gnoj , pogledajte strnjak , nema korova još uvijek :D
Obrisan neispravan link.

A evo i potrošnje goriva . Kretala se od 14 - 17 litara na sat , trenutno je 14.8 litara na sat .
Obrisan neispravan link.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: za razbacivanje stajnjaka

eto,ratarko,sad imaš i utovarivač sa farmphtoa.. :lol:

pa ispravan je,koliko vidim...koji su mu nedostaci koje si primijetio u radu?
 
R

Ratarko

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

abrkili kaže:
eto,ratarko,sad imaš i utovarivač sa farmphtoa.. :lol:

pa ispravan je,koliko vidim...koji su mu nedostaci koje si primijetio u radu?

Ispravan je ali ima par stvari koje treba riješiti do jeseni i utovara repe . Klima na centralnom zglobu , brtva glave motora , mjenjač ( možda ) , dvije nove gume trebaju , ponegdje curi ulje i tako dalje i tako dalje...ali ovakav kakav je sada može još 1000 sati odraditi bez problema.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: za razbacivanje stajnjaka

ma riješit ćeš to...ne sumnjam.samo skupe su te gume zar ne?jesu to pune gume kao na viljuškaru,ili zračnice?
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: za razbacivanje stajnjaka

Ratarko
Evo malo pitanja:
To si kupio? Koliko je star? Koliko konja? koja marka? čiji motor? Koliko love?

:D :D :D :D
 
R

ROKI

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

Ratarko koliko ide na sat naprijed, a koliko u rikverc?
 
R

Ratarko

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

Bobo neka prebaci ovih par postova u neku novu temu , recimo UTOVARIVAÄŒI , pod OSTALO .

Utovarivač je Komatsu WA 320 , godina je 1990 , kašika 2.5 ili 3 kubika , težina 13.600 kg , na sato oko 10.000 sati ( lažni sati ) , točne tehničke detalje za motor ne znam , nisam dobio niti jedan dokument sa njim .
Recimo motor bi mogao imati 160 KS a možda i 190 KS ipak mislim da je 160 , možda je Cummins motor unutra ???
Gume se pumpaju na zrak iako su mi prednje gume čudne , kao da imaju pjenu unutra , to još moram pronjuškati jer svakako kupujem dvije nove gume do jeseni . Utovarivač ima 4 brzine , mjenjač se najbiže može opisati kao full-powershift , kvačilo ima ali ne treba za prebacvanje brzina ili za prebacivanje naprijed-nazad noda . Trebao bi ići 40 km/h a u rikverc ne znam koliko ide .

Kako je to meni prvi susret sa utovarivačem stvarno nisam znao što da tražim . Pitao sam ljude koje se razumiju i rekli su mi , KUPI SI CAT !!! Kao Caterpillar je najbolji , onda Komatsu pa onda svi ostali ... Nisu to bili ni malo loši savjeti ali CAT je skuuup do bola , niti neki najmanji utovarivač nisam pronašao bez 30.000 € . Odluka je pala na Komatsu koje ga sam kupio za 25.000 € .

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Re: za razbacivanje stajnjaka

Znači, kod karbokalka su ti toliko naplatili utovar, da ti odma po svoju mašinu?

I cijena pšenice u ovoj godini ima mali utijecaj. :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: za razbacivanje stajnjaka

Ratarko, dal se to isplatilo kupit?

Zar nebi bilo bolje da si kupio traktor od negdje 100 ks sa utovarivačem? Znam da bi bilo sporije ali bi onda rješio i problem manjeg traktora od 100 ks kojeg nemaš? A kad bi vratio kapitalna i pdv nebi te puno više koštalo.

Ali opet ako imaš love zašto nebi imao i ovaj stroj.
 
R

Ratarko

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

tine kaže:
Znači, kod karbokalka su ti toliko naplatili utovar, da ti odma po svoju mašinu?

I cijena pšenice u ovoj godini ima mali utijecaj. :D

Haha , da , poooludio sam kada sam vidio cijenu utovara karbokalka , ;-) , ma nije , utovar mi je radio prijatelj iz sela a kako mi je od prošle godine dužan neku lovu sve je bilo besplatno , odnosno nisam ništa direktno platio čak je i kod ROKI-ja utovario sav karbokalk za taj dug i još ima ...

Pšenica i njena ovogodišnja cijena idu u zlatnu knjigu uspomena :mrgreen:

mario kaže:
Ratarko, dal se to isplatilo kupit?

Zar nebi bilo bolje da si kupio traktor od negdje 100 ks sa utovarivačem? Znam da bi bilo sporije ali bi onda rješio i problem manjeg traktora od 100 ks kojeg nemaš? A kad bi vratio kapitalna i pdv nebi te puno više koštalo.

Ali opet ako imaš love zašto nebi imao i ovaj stroj.

Vidi kako to ide ...
Kada se repa u jesen diže sa lagera Sladorana ti u jutro pošalje deset kamiona koji su već u 6 sati na njivi i čekaju . Da ih natovari i pravi majstor sa pravim strojem ima punu kapu posla . Tu traktor od 100 KS sa prednjim utovarivačem nema što tražiti . Ovaj Komatsu utovarivač može podići više kašiku u zrak , može više u nju natovariti i brži je u radu . Vozači kamiona su ti čudne biljke , zarate i za najmanju sitnicu . Njihov mir u jutro kupujem redovito sa netom kuhanom kavom ( litrama i litrama kave ) , velikim ovalima koso narezanog kulina , šunke , tvrdog sira i nekoliko vrsta salame ... Kažem to ve uz pravi građevinski utovarivač koji ih u međuvremenu bez prestanka tovari . Da nemam tih milodara bilo bi rata a zamisli da onda dođem sa traktorom od 100 KS i prednjim utovarivačem na utovar , pretukli bi me bez obzira na milodare :blackeye ;) :lol: :mrgreen:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: za razbacivanje stajnjaka

Za visinu s ne slažem, traktorski utovariuvač može dosta visoko dići.
Ili malo veći traktor, Hurliman XT 130 ili njegovi blizanci, mislim da je cijena 36 000 + pdv i sigurno za 7-8000 kupiš utovarivač koji diže 2.5 tone, znam da je opet taj tvoj brži ali ne puno.
Koliko kg može dići? Budem sad stavio slike od Lamborghinija R3 95 od člana Benđo, pa ćeš vidjet visinu dizanja.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Re: za razbacivanje stajnjaka

Da nemaš repa i ja bi ti više preporučio teleskopski utovarivač. A mase kod repe traže baš tu tešku gradbenu mašinu. Jedino mislim, kako za repu i slično postoje specijalne korpe.
 
R

Ratarko

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

Koliko kilograma pitaš , digne tvog Lamba i ubaci ga u kamion bez problema :mrgreen:
Kamioni koji odvoze repu imaju jako visoke stranice , ako ne sijete repu u okolici bojim se da nisi nikada niti vidio tolike stranice na kamionima , svi oni mahom voze preko 30 tona , dosta njih vozi preko 35 tona a par njih je natovarilo preko 40 tona repe , zamisli kolike to kamionske stranice moraju biti :shock:

tine kaže:
Da nemaš repa i ja bi ti više preporučio teleskopski utovarivač. A mase kod repe traže baš tu tešku gradbenu mašinu. Jedino mislim, kako za repu i slično postoje specijalne korpe.

Repa je jako lagana ako se poredi sa šljunkom i kamenom . Kako ne mislim kupovati drugu kašiku/korpu za repu ( a trebao bih da sam pametan od min. 5 kubika uzeti ) onda ću samo sa strane i na vrh kašike napraviti rešetkastu ogradu . To je praksa u našim krajevima na gotovo svim utovarivačima za repu , mislim da i nisam vidio neki utovarivač sa originalnom reparskom-rešetkastom korpom .
 
R

Ratarko

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

mario kaže:
Znači diže 5 tona?

... i više rekao bih . Jedan kubik šljunka ili pijeska je sigurno 1.600 kg , zar ne ? Ako netko zna bolje neka napiše , ja ne znam točno ??? Kašika mu je ili 2.5 ili 3 kubika sa tim da sigurno diže i malo više od toga kolika mu je kašika jer to je stroj koji danas cijeli dan mora dizati za dobro-jutro tekav teret a ne da se umori za sat-dva .
 
R

ROKI

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

mario kaže:
Ratarko, dal se to isplatilo kupit?

Zar nebi bilo bolje da si kupio traktor od negdje 100 ks sa utovarivačem? Znam da bi bilo sporije ali bi onda rješio i problem manjeg traktora od 100 ks kojeg nemaš? A kad bi vratio kapitalna i pdv nebi te puno više koštalo.

Ali opet ako imaš love zašto nebi imao i ovaj stroj.

Mario mislim da bi se traktorski utovarivač brzo slomio na vagašima (kolotrazima, jel ;) ) i u blatu (zapadanja i sva ta sranja). Ipak je ovaj utovarivač puno stabilniji i daleko jači od bilo kojeg traktorskog. O sporosti traktorskog utovarivača neću ni pisati. Za repu su zakon takvi veliki utovarivači. Baš sam prošli tjedan imao priliku raditi sa novim Case JX 95 i Angeloni utovarivačem i mogu reći da mi se utovarivač (taj model) čini "mekan" (sav se savija i ljulja nekako), a tovario sam govedji stajnjak! Kolega je po meni trebao kupiti jači model sa većom podiznom moći i jačim ramom. Utovarivač je imao šasiju.
 
R

ROKI

Guest
Re: za razbacivanje stajnjaka

Kaže jedan vozač na silosu u koloni (žetva žita): Kuna dole, fosna gore! I da vidiš kad to majstor našaluje. Drži rekord na silosu, dovezao je sa kamionom i prikolicom oko 45 TONA!!!! ;) Da nebude zabune 45 t robe, ne bruto težina.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Re: za razbacivanje stajnjaka

Ovisi koji, ovaj kakvog ima član Benđo je dovoljno snažan, ali to je jedan od manjih Sigma utovarivača.

Zanm da se ne može mjerit s pravim utovarivačem ali bi bila dobra zamjena.
 

Najnoviji postovi

Na vrh