• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ulje stavi transhidrol 85 bilo kojeg proizvodaca ovisi koji ti je najdostupniji ili ti najjeftiniji.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Mislim da su poderani ovi bolcni šta ti izlaze iz prstenaste spojnice

Ja sam pred jedno god. i pol to skidao dolje jer mi je pukla poluosovina i imao sam namjeru napravit blokadu da mi dobro radi ali kad sam krenuo raspitivat se za djelove nitko živ to nije imao. Jedan mi je čak rekao da je zadnji put imao djelove za to pred jedno 10-tak god. ako ne i više.

Evo baš sam na 190 strani ove teme, i ti si obećao stavit slike ali nisi :(
Jesi li uspio izvuć ove prstenove?
Sijećaš li se kako ti je izgledao breg, jel kao moj na slici 2?
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Ulje stavi transhidrol 85 bilo kojeg proizvodaca ovisi koji ti je najdostupniji ili ti najjeftiniji.
Danas sam naletio na Hidraol 46 po cijeni od 150 kn za 10 litara, pa mi se učinilo ok. U toj trgovini nisam vidio Transhidrol, pa ne znam cijenu, zanima me je li koliko skuplji? Staro ulje nije mijenjato bar 20 godina, a možda je i tvorničko (40 godina) pa me zanima može li se procjenit njegovo stanje od oka i prsta, jer traktor ne radi godišnje max 20ak sati. Sada ima skoro 5000rs, sve tvorničko na njemu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Danas sam naletio na Hidraol 46 po cijeni od 150 kn za 10 litara, pa mi se učinilo ok. U toj trgovini nisam vidio Transhidrol, pa ne znam cijenu, zanima me je li koliko skuplji? Staro ulje nije mijenjato bar 20 godina, a možda je i tvorničko (40 godina) pa me zanima može li se procjenit njegovo stanje od oka i prsta, jer traktor ne radi godišnje max 20ak sati. Sada ima skoro 5000rs, sve tvorničko na njemu.

U knjizi odrzavanja traktora pise za to ulje u getribi da bi se trebalo mjenjat na odreden broj sati ili jedampt godisnje al to nitko ziv ne radi jer ga ide u nutra od 25 -30l.
Ni ja na zetosu nisam mjenjal tek nakon 15god isto nije puno radil,al da je to dobro za zupcanike i pumpu hidraulike,nije.
Transhidrol od ine je nekih 280kn 10l,neznam tocnu cjenu jer je svugdje drukcije,ima neka firma u buzinu kaj ima sva ulja i na velko i malo i najjeftiniji su i imaju neku njemacku marku M1 i jako je povoljno,a sto vece pakiranje uzmes povoljniji je recimo 15w40 za motor ak uzmes bacvu od 200l kosta negdje ok 11kn litra a ak uzmes 10l onda je oko 17kn litra.
Trnshidrol je skup i on ide unutra ne hidraul jer on nije za podmazivanje zupcanika dobar.
 
Posljednje uređivanje:

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Evo baš sam na 190 strani ove teme, i ti si obećao stavit slike ali nisi :(
Jesi li uspio izvuć ove prstenove?
Sijećaš li se kako ti je izgledao breg, jel kao moj na slici 2?

Teško mi je sad reć, po sjećanju bi moglo bit tak nekako. Prsten sam pokušavao izvuć al nije išlo, na kraju sam odustao jer nisam mogao pronać ni jedan dio u trgovini a i mehaničar mi je savjetovaida se ne zamaram sa time jer neću uspijet ništa napravit.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Evo dečki, danas sam sve sastavio i vratio staro ulje. Gdje je prije kapio na bolcni sada više nije, nego je počeo malo da slini na dihtungu, zatim sam još pritegao šarafe i sve je stalo. Ja zadovoljan.

Što se tiče blokade, malo sam se igrao sa nom i uvidio da mi je malo iskrivljena prema dole, tj. prije je nisam mogao stisnut do kraja. Povukao sam je gore, i pri vrtnji jednog točka koji je na dizalici stavim ruku lagano na blokadau i blokada nakon malo kašnjenja odradi svoj posao, tj za šperuje i točak blokira te se ne može dalje vrtiti radi onog koji ima kontakt sa tlom. Kasnije sam je probao u vožnji uzubit al po meni to je nemoguće dok oba točka vrte jednakim brzinama.
Uskoro ću je probat pri oranju pa javim da li radi.
Veliko hvala svima koji su pomogli, a sljedeći tjedan sam mislio malo poštelat ventile, te ako imadne mjesta ugradit termometar.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Na taj sistem svaka blokada radi, kad dođe opterećenje onda ćeš vidjet jel ispravna
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Moj IMT dio 2

Razmišljajući o sljedećem pothvatu kojeg sam naveo u prethodnom postu, u međuvremenu su mi pala na pamet neka pitanja pa ću ih ovdje iznjeti.
1. Štelanje ventila nije rađeno min 20 god., traktor lijepo radi, ne dimi, lagano dimi samo pod opterećenjem, pa me zanima, da li bi dobio na ičeme? Jedina mana je što zimi pali loše, a sad u ovo vrijeme iz prve uvijek.

2. Ako je imam, kako najbolje izvuć maticu između 2 i 3 dezne, pošto sam čitao da dosta ljudi je imalo problema s time? Da li ako budem montirao termometar mogu bez problema iz bušit pored ampermetra još jedan provrt, mislim da je dimenzije 560mm i sa čime da to napravim?

3. Koliko trebam još nadolit ulja u mjenjač pošto mi je sada na dnu polja MALO? Da kupim 5 ili 10 litara?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
Nemožeš pogrešiti sa štelanjem ventila.

Rupu za sat izbuši (ako nemožeš drugačije) največim borerom koji imaš, a dalje pljuni u šake, okrugla turpija i udari nežali.

Ulja transhidraola nema pakiranja manjeg od 10 litara.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Posudi krunu za busilicu mislim da ima malo veca od te koja ti treba,najbrze je najlakse.
 

sale_h

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
62
Kod mene na 533 je bio problem da nema nikako tog mesinganog sarafa izmedju druge i trece dizne, pa sam otjerao traktor pravom mehanicaru koji se zacudio pravo kad je vidio da stvarno nema tog sarafa nikako.

Skinuli smo rezervar i sve ostalo sto je smetalo gore i taj majstor zabusio rupu narezao navoj i zavrnuo ampulu u glavu izmedju druge i trece dizne tacno ondje gdje bi trebala da bude fabricki ugradjena.

Od tada sve radi u najboljem redu nema nikakvog curenja.

A u hidrauliku ide ulje TRAKTOL M 80 i nikakvo drugo ulje samo to moze da bi radilo sve kako treba i da nebi bilo kvarova pumpe, a tebi treba najmanje 10 litara.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod mene na 533 je bio problem da nema nikako tog mesinganog sarafa izmedju druge i trece dizne, pa sam otjerao traktor pravom mehanicaru koji se zacudio pravo kad je vidio da stvarno nema tog sarafa nikako.

Skinuli smo rezervar i sve ostalo sto je smetalo gore i taj majstor zabusio rupu narezao navoj i zavrnuo ampulu u glavu izmedju druge i trece dizne tacno ondje gdje bi trebala da bude fabricki ugradjena.

Od tada sve radi u najboljem redu nema nikakvog curenja.

A u hidrauliku ide ulje TRAKTOL M 80 i nikakvo drugo ulje samo to moze da bi radilo sve kako treba i da nebi bilo kvarova pumpe, a tebi treba najmanje 10 litara.

Daj reci molim te di moze nabaviti traktol m80,i ak mu je na oznaci malo fali mu 5-6litara max,al najbolje mu je da naljeva i provjerava dok dojde na max.
Ak radi na brdima mora biti na max.ak ne onda moze i biti manje nis mu nebu.
Transhidrola tih godina nije bilo u proizvodnji zato mu pise traktol,al transhidrol mu je pogodeno super i za getribu i za hidrauliku.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Nisam ni ja siguran imam li taj šaraf između 2-3 dizne, jučer sam malo pogledao i nisam ga vidio, al kad budem skidao rezervar tada ću definitivno bolje vidit. Jel tvoj traktor imao onaj plastični čep kod volana za umetnut taj sat? Moj nema pa ću morat bušit. Kad ti je majstor bušio i pravio taj navoj kako ste riješili da vode ne izlazi?

Koliko se sjećam zadnji put kad sam nadolijevao ulje u mjenjač tada sam koristio transhidrol al je bilo pakiranje 4 ili 5 litara. Sad ako bude minimalno 10, naspem sve, pa ako bude viška malo ispustim, mislim da bi mogao ponovo zavrnut šaraf a vi?

Koliko bi bilo pametno izvadit dizne i provjerit kako bacaju, to bi mogao besplatno napravit, te ako bude potrebno izmjenit uloške, ponavljam traktor radi savršeno i ne dimi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nisam ni ja siguran imam li taj šaraf između 2-3 dizne, jučer sam malo pogledao i nisam ga vidio, al kad budem skidao rezervar tada ću definitivno bolje vidit. Jel tvoj traktor imao onaj plastični čep kod volana za umetnut taj sat? Moj nema pa ću morat bušit. Kad ti je majstor bušio i pravio taj navoj kako ste riješili da vode ne izlazi?

Koliko se sjećam zadnji put kad sam nadolijevao ulje u mjenjač tada sam koristio transhidrol al je bilo pakiranje 4 ili 5 litara. Sad ako bude minimalno 10, naspem sve, pa ako bude viška malo ispustim, mislim da bi mogao ponovo zavrnut šaraf a vi?

Koliko bi bilo pametno izvadit dizne i provjerit kako bacaju, to bi mogao besplatno napravit, te ako bude potrebno izmjenit uloške, ponavljam traktor radi savršeno i ne dimi.

Ne diraj onda dizne dok je dobro.
Prvo ispusti 10litara starog nalij 10nmnvog i nadolij jos malo starog do max.
 

sale_h

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
62
Normalno da postoji to ulje moze se najprije nabaviti u modrici jer ona to proizvodi.
evo dva linka gdje se jod moze nabaviti to ulje

http://www.optimaulja.com/?pg=products&cat=100049

http://www.cobra-riv.com/index.php?...&flypage=flypage.tpl&product_id=531&Itemid=53

ovo ulje je preporuceno za ovaj traktor i nijedno drugo tako pise u njegovoj knjizici za odrzavanje imt 533, a to ulje mi je preporucio i moj mehanicar.

Kod mene je bio taj plasticni cep i tu sam ugradio sat od termometra, ti ces morati busiti ili praviti neki nosac za taj sat i zasarafiti ga kod brave za paljenje, tu imaju dvije rupice fabricki izbusene da se na njih pricvrsti neki dodatni sat koji nemoze da stane u instrument tablu, recimo od zraka ili u tvom slucaju od temperature.

Kad je mehanicar izbusio rupu i narezao navoj nakvasio je onu ampulu sa nekom tecnoscu iz neke bocice kaze da je to namjenjeno za takve stvari da dobro dihtuje na visokim temperaturama i nikad mi se nije pojavila ni jedna kap da curi na toj ampuli. Neznam kako se zove ta tecnost, nisam ga pitao, nesto je on pomijesao imaju neke dvije bocice i stavio je malo jedne malo druge izmjesao i namazao na ampulu i zasarafijo u glavu. Ja mislim da je crne boje koliko se sjecam kad se pomjesa i onako nije bas rijetko ali malo je rjedje od silikona.

A ako ti traktor radi lijepo nema dima nema lupkanja nikakvih bolje nemoj dirati nista, jer da nesto nevalja sa diznama osjetio bi ti to na zvuku na dimu itd.
Normalno je da teze pala ujutro imaju jako spor alnaser a mozda ti grijac neradi.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Dok god traktor lijepo radi ne diraj nista.Termometar ako hoces da ugradis ugradi ga na poklopac sa straznje strane glave.Poklopac koji drzi 6 vijaka.Trans hidrol ulje mozes danas kupiti u svakoj imalo opremljenoj trgovini traktorskih dijelova .Ima i traktola ali je skuplje.Po katalogu ide i trandshidrol 85 i traktol 80.
Za navoje na kojima ima mogucnosti da propusti voda(antifriz) stavlja se teflon traka.Ne treba nikakva magija ili skupe ampule sa dvokompotentnom tecnoscu.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Pozdrav forumaši

Danas kupio dihtung dekla i spreman sam za rastavljanje. Da li je preporučljivo kad već skinem deklo po potrebi pritegnut šarafe glave? Ako je, na koliko Nm i kojim radoslijedom?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
Nema potrebe ako nije glava skidana unazad 50-tak sati.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
OK muhaničar, glava nije nikada skidana.

Pogledajte slike ispod, špijun od 0.3 nije mogao ući na 5 ventila samo je mogao na jednom. Ali prije svega šta kažete na nečistoće oko ventila? S čime bi ih trebao očistiti i da li bi također i karter trebao skidat, pošto sada trebam mijenjat ulje?

Ventili se štelaju (da ponovim prije nego što provjerim u knjizi) na ovim mjestima gdje sam označio zeleno, sa dva ključa u određenom položaju klipa za svaki cilindar, može li netko ukratko pojasnit?
 

Prilozi

  • 1.JPG
    1.JPG
    69.8 KB · Pregleda: 1,004
  • 2.JPG
    2.JPG
    67.8 KB · Pregleda: 970
  • 3.JPG
    3.JPG
    53.4 KB · Pregleda: 967
  • 4.JPG
    4.JPG
    52.7 KB · Pregleda: 3,259

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Glavne slike u ovom postu pošto je max broj 4.
 

Prilozi

  • 5.jpg
    5.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 438
  • 6.JPG
    6.JPG
    65 KB · Pregleda: 2,627
  • 7.JPG
    7.JPG
    67 KB · Pregleda: 4,249
  • 8.JPG
    8.JPG
    56.4 KB · Pregleda: 539

Najnoviji postovi

Na vrh