• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

SAME1309

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
167
Ja bi se skoro 90% išao kladit da ako nema direktno spojen onaj prekidač na reduktoru , da ga on zahebava, ili je otpšten, ili su žice labave ili je otišao. tamo je ionako masa, da je problem u + u nebi bilo ni automata ni tk tktk
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Susjed mi je imal isti problem na svojem 539,promijenil sam mu žicu od brave do automata i ugradil relej od 45 ampera i nema više klik klik pali od prve svaki put...
žica je deblijne 4 kvadrata

Mika daj malo opiši ili stavi link kakav točno relej si ugradil (jel bude dosta ona mala kockica 3*3*3 cm deklariran 45 ampera koji se ugrađuju u aute ili nekaj večega)?

Kak je to fizički smontirano, jeli negdje visi na žicama ili je privezan za alnaser?

Mislim do nedjelje promjeniti žice jer ovo je tvornički sa 1,5 mm2 žicama, a ako to ne pomogne odem do Jakuševca kupiti relej samo.

Mislim da bude tak jeftinije nego da mijenjam bravicu, sklopku na mjenjaču i kak veli puknuti morti ni to nebude dosta.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako puknuti tak veli onda je sigurno tak.

Kad su zadnji put promjenjene glavne zice od akumulatora?
Kad je anlaser bil repariran?
Kaj je s masama po cjelom traktoru kontakti...
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Takav je odkad se rodil (1984).
U par navrata sam ja to sve pootvaral opral, namazal i prešmirglal mase, ali nije bilo vajde.

Vidi se kad usporedim instalaciju od starijeg traktora da je ova blago rečeno "sičušnih" žica.
Ipak sam promjenil automat, a on i dalje pali po svom.

Još kad mi Puknuti sipa sol na ranu nije mi svejedno.

Nisam se nadal da ima tak puno ljudi sa tom kliktajučom varijantom paljenja, valjda se bu to sad riješilo za svagda.

Evo čekam još Miku da se očituje u pogledu releja i idem u napad.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Oficir, ovo kaj si napisal bi imalo smisla da neće uopće okrenuti.
Kak većinu vremena radi, problem je s upravljačkim vodom koji ide na anlaser...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
On okrene kljuc i klik automat trzne a anlaser ne okrene koda nema snage u tom polozaju a nekad okrene od prve.
Kvadratura igra sigurno ulogu al i sami kontakti i masa koja mu je jako bitna.

Kolko sam si ja rjesil problema kad sam nakon 20god stavil novi kabel i stopicu i klemu od mase na akumulatoru,al to sam ja.
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Al ne pali od prve i nije jedini problem masa na zici nego i sami spoj kolektor cetkice koje bi po mom trebalo pogledat i ako je poderan kolektor promjenit jer ocito ne prolazi struja dovoljno jako da okrene od prve.
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Oficir fala za angažman, ZJ je u pravu.

Napisal sam, valjda nisi videl, uglavnom automat usljed pada napona na vodičima nema dosta šusa i uopče ne ukopča namotaje na samom alnaseru.

Ovo mi je jednostavno napisati, sad to treba i napraviti, samo da mika vizualizira relej.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Netreba ti relej, već ispravna instalacija.
Ak baš hoćeš relej, ugradi ga direktno pored anlasera.
Spojiš ovak:
kleme releja
30(51) - dovod s + akumulatora, odnosno od debelog dovodnog vodiča s anlasera, (stavi vodič 2.5mm2, i dobro ga izoliraj, jer od njega se može zapaliti instalacija)
87 - odvod iz releja na klemu za pokretanje anlasera (klema 50, sad na nju dolazi žica iz brave, skini ju), isto 2.5 mm2, jer su sad jako kratki
85 - masa releja, spoji negdje na masu motora, žica 0.75mm2 ti je dovoljna, no ugradi kakvu imaš
86 - na ovu klemu spoji žicu iz brave (prije išla na klemu 50 na anlaseru).

Relej: kockica 12V, nek bude više od 50A (radi trajnosti kontakata). Montirati ga vertikalno (radi vode), negdje gdje ga blok ne grije.
 
Posljednje uređivanje:

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Riješio sam:

30 - sa anlasera promjenjena stopica

Glavni osigurač, bandažirano i lemljeni krajevi

Kontakt brava 54 nove stopice
Brava za paljenje zatečeno stanje uredno

Prekidač na mjenjaču nove stopice

Novi kabel (6 mm2) prekidač - automat

I nema više tike take paljenja.

Hvala svima, osobito Muhaničaru, Puknutom, ZJ i industriji masnih traktora, ali kažu gdje nema masti nema ni slasti.

Za kolegu Puknutog:

Puknuti ovo stiskanje pluseva ili kak se to več zove, to ti meni dojde za facebuk generaciju. Tko malo prošeta po forumu vidil bude koliko koji član vrijedi i spreman je podijeliti druženje i znanje.
Tak slično bi bilo i sa velikim lemojzinama u crkvi, a poslje ne dat čovjeku vode piti. Nebum niš stiskal, pozitivan si lik i sam takav ostani.

Muhaničar, radilica je još u komadu jel to normalno?
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Je, je, bogme je.

Ovaj 30 sa anlasera je napojna za cijelu instalaciju, to ti ide pod šaraf m 10, krivo sam napisal i neznam se stručnije izraziti.
 
B

bosniahos

Guest
Mene isto ponekad muče brojevi i njihovo značenje recimo na automatu žmige i spojnicima za svitla i ostale potrošače.Dali brojevi imaju isto značenje i na zapadu i recimo na bivšem istočnom dilu.Hvala.
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
B

bosniahos

Guest
Ovo sa bojama mi i nije važno jer sam ugradim na ono što mi treba sa automobila i inih prometala,mada ste me sad malo zainteresirali.Znaći nije isto ako je recimo na 2b crvena ili plava sa bijelim linijami.Ima li netko shemu kako da spojim paljenje daljinsko na motor koji to nema,i ako netko zna koji bi bia sistem najbolji.Hvala.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ja zadnje vrijeme sve zalemim pa šljus , čak i žarulje na farovima ...nedogu sam napravio lemilicu na 12 V, sad mi nema ravna u selu ...hihi
Neće mene prcat s kineskim stopicama koje nakon svakog rastavljanja moram kombinirkama stiskat .
A silne pare sam dao za kojekakva krim klješta , nek stoje za bolja vremena
 

orašar

Član
Tu od
17 Lip 2013
Poruka
74
Stvarno se ne sječam kad sam zadnji put kupoval, ali imam još desetak komada od inoxa i to je pravi feder i daju se fino zakrimpati.
Nije lemilica loša, ali tu di se malo malo nekaj šarafi meni osobno nije naj naj.

Bosniahos jesi dobil kakvu shemu uz to paljenje, samo mislim da to nebude išlo pod temu o imt traktorima.
 
Na vrh