• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Očito je svatko pisao po svom ali sve je to tu negdje, sve se vrti od 41-45 ks.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Je slično, ali nije isto, cijela rasprava se svodi da UTB motor od 2340ccm nije išao u IMT 533, jer mu getriba nije usklađena sa tim brojevima okretaja. A ako bi usklađivao okretaje na motoru, tada bi imao dosta ispod 40ks.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
oznaka motora je drugačija, koliko sam primjetio........8035-01 kod štore, a 8035-02 kod imt-a........
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Tak se i meni čini.....:icon_eyes:
Bude nam ZJ sve lijepo objasnil:icon_e_smile:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Prvom prilikom kad budem išao do kolege pogledat ću na njegovom 533 oznaku motora. Njegov djed ga je kupio novog i nikad nije motor diran tako da bi sve trebalo gore bit orginal pa i oznaka motora.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja imam na 540 original Fiat-a 8035.02 100/110 i to je ludnica od motora, snage koliko hoćeš, u svoj vreme je obrađivao svu zemlju s 2x12" imt cjevašima i tanjuračama olt 24 diska, a sve te priključke je kasnije nasljedio 560, s tim da je ovaj 540 i silirao, spor je na kardanu i bilo mu je teško ali je išlo. Motor je strašan gore, to nitko nemre reći.

Ovi se 8035.01 su 95/110 i nešto su slabiji i takvi su u štoretima, barem i mom kraju kaj sam vidio, a mislim da i 533 nosi takav motor, iz vana je sve gotovo identično, ali unutra su velike razlike.

Rumunji su samo sastavljali njihove motore kod sebe u tvornici, možda je bilo čak i kopija, odnosno sve je to bilo za universale, no nek napiše netko iskusniji
Uglavnom, hoću reči to da su IMT-u ugrađivali sam,o original talijanske motore, nikakve universalove.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,979
Mane, ne isplati ti se postavljati Unijev motor.
No problem predstavlja to kaj motori nisu jednakih dimenzija pa ti treba slijedeće:
- međuploča između motora i zvona
- drugi zamašnjak s kuplungom
- nova prednja koljevka
- drugačija usisna grana (koliko se sjećam), jer je na 533 filter zraka sa stražnje strane, s odgovarajućom cijevi
- nisam siguran, ali rekel bi da je i kiler drugačiji, pa i cijevi za vodu.

Ak misliš mijenjati motor, kupi ovoga od 539 jer nema velikih preinaka. Za cijenu od 6000kn, koliko košta ovaj motor od 539, buš napravil generalku na starom. A na 539 je ipak (mehanički) bolji motor od onoga na 533.
Snaga nebi bila problem, jer je taj motor i na 2000rpm još uvijek jači motora na 533. Naravno, ako ga otvoriš na 2400 ili čak 2600, traktor postaje jurilica, koju je nemoguće upravljati IMT-ovim volanom, a pogotovo zaustaviti njegovim kočnicama.

Hodor, na pravom si tragu.
Motori na Uniju i Štoreu su isti, 8035.01, 95x110mm. Na Štoreu daje 42ks@2200rpm, dok na Uniju daje 45ks@2400rpm. Razlika je u podešenju pumpe (nije samo otvorena izvana, na šarafu za puni gas, već u količini goriva).

Motori na IMT-u su 8035.02, 100x110mm. Te motore nisu Rumunji nikad delali (samo fi 95 i fi 102). Možda jesu za FIAT, ali ne i za Universal traktore.
Razlika na 533F i 540F je u podešenju pumpe (nemogu tvrditi da je isti motor otvoren samo na šarafu izvana na 2250 o/min za 540). Naravno, kak se motori ne vrte jednako na punom gasu, ne daju van niti jednaku snagu. Ujedno im snaga na kardanu nije ista, jer postižu 540rpm na različitim okretajima motora.
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
neisplati se to raditi......ja bi prije stari motor sredio.....

moj 533 se vrti na 2400 obrtaja, i tu staje.......to je otprilike 30km/h......i može on to podnijeti, samo nisam probao raditi na tim obrtajima, pa neznam kako se ponaša sa plugom ili tanjuračom na tim obrtajima........nekako mi najbolje radi na 1800 obrtaja.......a najupotrebljiviji je od 1600 do 2000, ovo sve ostalo je za ništa.......
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,734
Vidjet ću kaj mi je najbolje radit kad se nađem sa meštrom. S obzirom na malo sati koje radim sa njime nekak mi se čini da bi možda bilo dosta promijenit karike i uredit glavu i sredit PVP. Mislim da bi sljedećih 5-7 godina to trajalo a možda i više. Uglavnom moram se savjetovat i vidjet kaj je najisplativije.
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Pozdrav

Molio bih pomoć oko svjetla na traktoru, jer sam sa strujom na Vi !

Naime, radi se o IMT 533 i ne radi mi prednje desno svjetlo.
Prvo sam pomislio da je sijalica otišla, pa sam tu sijalicu prebacio na lijevi far i tamo radi.
Potom sam isptivačem za autoelektriku provjerio ima li struje na žici koja se spaja na sijalicu i struje tu ima. E sad nisam pametan, sijalica ispravna, struje ima na toj žici, ali ne svjetlo ne radi, ne znam jeli možda do osigurača ? Svaka pomoć bi dobrodošla ! Hvala unaprijed.
 
B

bosniahos

Guest
Tako je,često masa i oksidirani limiči u recimo grlu od lampice stvaraju taj problem,a dali radi pozicija ako je imaš.
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Ima pozicija, ali ne radi ni ona, od dvije žice koje idu na limiće koji dodiruju sijalicu, jedna svijetli ( ima struju ) a druga ne, dakle jedna je plus druga minus, zar ne ?
Sve mi izgleda ispravno, dakle ima plus i minus sijalica provjerena na drugom faru i radi , ali na ovome neće, sta bi tu mogao biti problem ?



Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Nije tako.
Oba dvije su plus, jedna za kratka i jedna da duga svjetla.
Obzirom da su kratka svjetla spojena na dva odvojena osigurača, provjeri i osigurače.
Onu crnu žicu koju držiš prstom, spoji na masu u faru, a plavu spoji na poziciju, tj na limić najmanje žarulje.
 
B

bosniahos

Guest
Najobičnija pipalica-ispitivač i utvrdit češ gdije je griška.Garant je masa,osigurači nebi bili ako ima dolaz jedan struje.Ali sve je u igri kako se kaže.Probaj spojit bez grla.A gledaj, svaki okret ključa na kontakt bravi bi moral dovest struju na potrošač,prvi pozicija,drugi okret kratko treči okret dugo.Isto tako kad se okrene na drugi položaj prethodni nesmije imat struju jer bi svi nakraju radili zajedno bez potrebe trošili.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,310
Prekidač na nuli: sva svjetla isključena
Prekidač na jedan: pozicija uključena
Prekidač na dva: pozicija uključena + kratko svjetlo
Prekidač na tri: pozicija uključena + dugo svjetlo

Sa pozicijskim prednjim svjetlima su spojene i zadnje crvene pozicije i moraju biti spojene u križ. Dakle predna lijevo i desna straga, i obrnuto.
Kad nam npr. izgori jedno kratko svjetlo, na toj lampi svjejedno bi trebalo da svjetli i pozicija.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
ja kako vidim krastavac nema spojenu masu......čemu služi onaj vijak pored plave žice? :icon_rolleyes:
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Hvala svima na odgovorima !

Pokušao sam se " igrati" oko žica, na lijevom svjetlu sam spojio sve identično kao i na desnom ispravnom, jer je bilo na tom što ne radi nekih žica odspojeno.
Kada sm spojio crnu kraću žicu na far-masu tada je i proradilo, dakle u pitanju je bila masa.

Međutim, ne radi opet sve kako treba. Prvi okret ključa, rade obje pozicije, drugi okret, rade kratka svjetla, treći okret ključa na tom faru ne rade duga svjetla ? I još primjetim da ne radi desni žmigavac na onom ispravnom faru,a na lijevom tzv neispravnom rade, poludilo to sve.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Provjeri sa ispitivačem dal dobijaš struju za dugo svijetlo na toj lampi,možda ti je žica izgubila kontakt negdi na đeku il negdi pukla. Isto tako vidi u žmigavcu dal imaš i plus i minus,dal ti na toj istoj strani stražnji žmigavac radi?
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Neznam kako provjeriti ispitivačem za dugo svjetlo, gdje točno treba prisloniti ispitivač. Žmigavac proradio kada sam spojio ispitivač na masu, i tu je izgleda bila masa u pitanju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh