• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Pitam kod mene ima lufta pola kruga pa moram nekaj izmislit.
Pola kruga
b0705.gif
Lepo si ga doteral.


Probaj ga malo dotegnuti na konusu ispod volana da bar malo smanjiš luft za početak.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Pola kruga
b0705.gif
Lepo si ga doteral.


Probaj ga malo dotegnuti na konusu ispod volana da bar malo smanjiš luft za početak.

Ići će sve dolje, zima je ima vremena, moram mijenjat lamele, preštelat ventile, poštelat paljenje, sredit volan i nakraju napravit novu instalaciju.
Generalka je rađena prije 10 g motor zrel, samo je malo začađen jer niš ne radi sam se vozikamo s njim, prvo moram mtz 52 sastavit da napravim mjesta. A konus već jesam i previše tak da se i ležaj raspada, pozdrav još ćemo se čuti jer tek slijedi tvoja profesija IMT.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Ići će sve dolje, zima je ima vremena, moram mijenjat lamele, preštelat ventile, poštelat paljenje, sredit volan i nakraju napravit novu instalaciju.
Generalka je rađena prije 10 g motor zrel, samo je malo začađen jer niš ne radi sam se vozikamo s njim, prvo moram mtz 52 sastavit da napravim mjesta. A konus već jesam i previše tak da se i ležaj raspada, pozdrav još ćemo se čuti jer tek slijedi tvoja profesija IMT.
Ako bum dobre volje :rolfer:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
daj pele kak moreš više odojka jest:lol:
neki janjac za promjenu malo.:drinkers::partyman:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Uz odojka i gajbe piva bi trebao biti...:lol::lol::lol::lol:
Ako buš spekel odojka (za mene) i pripremil gajbu pive (za Puknutog) onda ja i on dojdemo u inspekciju.
Normalno kad buš pri kraju :lol:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
daj pele kak moreš više odojka jest:lol:
neki janjac za promjenu malo.:drinkers::partyman:

:rolfer::rolfer: :rolfer::rolfer: :rolfer::rolfer: da trebalo bi nešto za promjenu, dobar si ,,,,,,:partyman:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
za Božić i Novu bum piknul jednog,al ne radi sebe.
za sebe radim zeca ispod peke:rolfer::rolfer:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
puzvolana01.jpg

Zasto je na puzu volana s lijeve strane znaci na poklopcu kucista ova matica z prstenom protiv odvrtanja, a ostali su obicni sarafi? Da li na poklopac ide dihtung s obzirom da je unutra navodno hipenol ili bi barem trebal biti...? Da li ima taj dihtung novi za kupiti ili se mora izrezavati po starom?


puzvolana02.jpg

Sto pridrzava ova matica na puzu volana s desne strane?

Htio bih saznati nesto o puzu bez da ga idem rastepat za sad budem samo dodal hipenola tak da bi me zanimala i shema ako ime gdje na forumu vec objavljeno? Ako nema nadam se da ima netko za objaviti.
Zahvaljujem unaprijed!
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Kučište drže četiri šarafa .
Dva sprolaze kroz cijelo kučište, i imaju matice . Dva su zašarafljena u navoje na kučištu .

Dakle onaj prva matica sa prstenom protiv odvrtanja je na šarafu koji je vidljiv na desnoj strani gore .

Matica na desnoj strani -crveno označena je na drugom šarafu koji je kontra okrenut i isto prolazi kroz cijelo kučište .(kod mene su u istom smjeru:shock:)


Druga dva šarafa imaju navoj u kučištu .


Dihtung je moguće kupiti .Povremeno.

Shemu ima za skinuti.

533
http://www.box.net/shared/k0cg7nk00s

533-539

http://www.box.net/shared/6t43u49kw8
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
http://i288.photobucket.com/albums/ll179/Dajzi/puzvolana01.jpg
[B]Zasto je na puzu volana s lijeve strane znaci na poklopcu kucista ova matica z prstenom protiv odvrtanja[/B], a ostali su obicni sarafi? Da li na poklopac ide dihtung s obzirom da je unutra navodno hipenol ili bi barem trebal biti...? Da li ima taj dihtung novi za kupiti ili se mora izrezavati po starom?


[IMG]http://i288.photobucket.com/albums/ll179/Dajzi/puzvolana02.jpg
Sto pridrzava ova matica na puzu volana s desne strane?

Htio bih saznati nesto o puzu bez da ga idem rastepat za sad budem samo dodal hipenola tak da bi me zanimala i shema ako ime gdje na forumu vec objavljeno? Ako nema nadam se da ima netko za objaviti.
Zahvaljujem unaprijed![/QUOTE]
To ne zna ni on tko ga je projektiral (psujem) .
I jedan i drugi vijak drže poklopac (odnosno sva 4 vijka ), ništa unutar volana ako te to brine .
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Ak se ide rastaviti , sigurno ima lufta :cry:

Par stvari tu ima .

Volan u praznom hodu ide gore-dole, odnosno odšrafljuje se i zašrafljuje vreteno , dok ramena stoje- pritegni maticu ispod volana da dotegneš luft na lagerima .To je obično jako malo koristi,niko nije te sreće .Ak preteraš teško se okreće .

Posle toga pogledaj jel lijevo rame ima lokera.

Vreteno tera maticu koja direktno zakreće segment lijevog ramena .Može biti luft na kuglicama u navoju, izmedju matice i lijevog segmenta, ili u piksama.

Tu se da malo srediti,-nove pikse, kombinirati podložne pločice da smanjiš luft.

Ak je preveć-novo vreteno i matica sa kuglicama .

Onda pogledaš luft na desnom ramenu . U srednjem položaju volana, i u krajnjim položajima.Ak se klima svukud, onda ima nade da su pikse.

Ak se u sredini klima jako, a na krajnjem hodu malo, otišli segmenti volana.

Od stalnog tuckanja zupčanika po zupčaniku, poderu se na sredini .

Onda ovisi kak si opremljen sa tehnikom i živcima .Možeš brusiti sve ostale

zube da su podjednako poderani ,napraviti eksentrične pikse pa podesiti

zazor .

Možeš navariti poderane zube i staviti original pikse .

Jedno i drugo mora biti skroz precizno, ili se klima ili špana .

Obično kupiš nove segmente volana.

To je najskuplje i najčešće .

Ja imam original tvornički za.... volan. Nisu obradili ležište jedne pikse na meru, nego samo u zbušenu rupu naprešali piksu,onak na silu,da je pred sobom naterala sav sastrugani aluminij i sela malo van centra .Moral sam obraditi rupu na veću meru i delati veću piksu .Normalno da je na desnom kraju, taj je praktički cijelo kućište, pa ima i cijenu .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Zasto je na puzu volana s lijeve strane znaci na poklopcu kucista ova matica z prstenom protiv odvrtanja, a ostali su obicni sarafi? Da li na poklopac ide dihtung s obzirom da je unutra navodno hipenol ili bi barem trebal biti...? Da li ima taj dihtung novi za kupiti ili se mora izrezavati po starom?



Sto pridrzava ova matica na puzu volana s desne strane?

Htio bih saznati nesto o puzu bez da ga idem rastepat za sad budem samo dodal hipenola tak da bi me zanimala i shema ako ime gdje na forumu vec objavljeno? Ako nema nadam se da ima netko za objaviti.
Zahvaljujem unaprijed!
Dihtung polopca, kao i dihtung osovine volana imaš za kupiti. Također i sve ostale potrebne dijelove, pa i ekscentične čahure.
U volanu se nalazi ovo

53913986.jpg
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Dihtung polopca, kao i dihtung osovine volana imaš za kupiti. Također i sve ostale potrebne dijelove, pa i ekscentične čahure.
U volanu se nalazi ovo

53913986.jpg

Već sam pital za dihtung košta 10 KN, pikse su po 15KN, a za ostalo me strah bilo pitati jer sam čul da je jako skupo. Koliko bi npr. koštalo vreteno ili zupčanici?
Kam idu ove kuglice?

Ovaj puž na slici mi se čini da nije od IMT-a jer nije skup sa poklopcem mjenjača nego je samo puž zaseban?
Da je bar na imt u tak kaj bi ga mogel lako skinuti i odnesti na toplo...
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Kuglice idu u maticu pa se po njima odšrafljuje i zašrafljuje na vretenu .Prek cjevčice pričvršćene na matici se prebacuju okolo.Matica vuče-gura ovaj segment do nje -lijevi . Taj prek zubaca ganja onog drugog.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Već sam pital za dihtung košta 10 KN, pikse su po 15KN, a za ostalo me strah bilo pitati jer sam čul da je jako skupo. Koliko bi npr. koštalo vreteno ili zupčanici?
Kam idu ove kuglice?

Ovaj puž na slici mi se čini da nije od IMT-a jer nije skup sa poklopcem mjenjača nego je samo puž zaseban?
Da je bar na imt u tak kaj bi ga mogel lako skinuti i odnesti na toplo...
Zabunom sam metnul sliku od poklopca od 540, ali kod tebe je potpuno isto samo je sam puž volana krači, ali dijelovi su isti
Ekscentrična piksa ti je 50 kn.
Puž od 150 kn pa na dalje.
Segmenti (zupčanici) oko 1000 kn.
Kuglice idu na puž (vreteno) to dobiš sa novim.

Ti skini motor i zadnji kraj pa ti bu lakše za odnesti na toplo :lol:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ok puno fala muhaničar i rudamaca na objašnjenju sad mi je puno toga jasnije!
A koji bi bil redosljed potpunoga rastepanja puža ako bi se kada moral toga prihvatiti da znam od čega krenuti?
Ono kaj definitivno mislim napraviti je odšarafiti krajnike sa tih "ramena" i onda probati koliko lufta ima tj. koliko je luft do puža, a koliko do kotača. Mislim da je oko 15 stupnjeva idealno ak sam dobro zapamtil? Onda kad budu spone otkopčane bum mogel sprobati luft u svim položajima volana. Mislim da bum trebal pomagača kaj bu jedan držal volan, a drugi bu cukal za te ručice. Ne znam da li je to dobar plan?
Kaj se tiče kotača znam da bi trebal lagere zmeniti jer barem jedan od njih ima lokera ali to je pak zasebna priča...
Nažalost i jedna štanga tj. spona je malo povinuta to bi trebal nekak zravnati ali nemam baš puno alata za takve stvari.
Zna neko koliko koštaju krajnici?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Ok puno fala muhaničar i rudamaca na objašnjenju sad mi je puno toga jasnije!
A koji bi bil redosljed potpunoga rastepanja puža ako bi se kada moral toga prihvatiti da znam od čega krenuti?
Ono kaj definitivno mislim napraviti je odšarafiti krajnike sa tih "ramena" i onda probati koliko lufta ima tj. koliko je luft do puža, a koliko do kotača. Mislim da je oko 15 stupnjeva idealno ak sam dobro zapamtil? Onda kad budu spone otkopčane bum mogel sprobati luft u svim položajima volana. Mislim da bum trebal pomagača kaj bu jedan držal volan, a drugi bu cukal za te ručice. Ne znam da li je to dobar plan?
Kaj se tiče kotača znam da bi trebal lagere zmeniti jer barem jedan od njih ima lokera ali to je pak zasebna priča...
Nažalost i jedna štanga tj. spona je malo povinuta to bi trebal nekak zravnati ali nemam baš puno alata za takve stvari.
Zna neko koliko koštaju krajnici?
Ti bi trebal prvo ukloniti luft na matici ispod volana. Znači izvadiš volan i dotegneš konus. Onda riješiš krajnike (komad ti je oko 70 kn i ne zaboravi da nisu isti). Riješiš luft na podupirajučim rukama. Onda luft na ležajima na kotačima i usput provjeriš koliko ima lufta na čahurama rukavaca.
Kad si sa tim gotov onda vidiš koliko ti je lufta još ostalo i tek onda razmišljaš o rastavljanju kučišta volana.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
kaj su podupirajuče ruke? Ono kaj rudamaca zove ramena?
Kak na tome riješiti luft? Samo dotegnuti?
Primjetil sam da kad okrenem volan lijeva ruka krene prema van tj. izvlači se iz kučišta prije nek se počne okretati kaj to znači?
Probal sam otvoriti čep za ulje na kučištu s inbusom 10 ali vrak je još veći! Traktor mi nije doma nek 7 km udaljen tak da bum moral pak iti z većim inbusom, a izgleda da ga bum moral prvo kupiti...
 

Najnoviji postovi

Na vrh