• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Dok god traktor lijepo radi ne diraj nista.Termometar ako hoces da ugradis ugradi ga na poklopac sa straznje strane glave.Poklopac koji drzi 6 vijaka.Trans hidrol ulje mozes danas kupiti u svakoj imalo opremljenoj trgovini traktorskih dijelova .Ima i traktola ali je skuplje.Po katalogu ide i trandshidrol 85 i traktol 80.
Za navoje na kojima ima mogucnosti da propusti voda(antifriz) stavlja se teflon traka.Ne treba nikakva magija ili skupe ampule sa dvokompotentnom tecnoscu.

Vidio sam taj poklopac, to je blizu gdje je spojena sajla od okretaja, možeš ukratko opisat postupak ugradnje sonde na to mjesto, ili se samo izvadi jedan vijak i zavije sonda, pošto mi je šaraf između 2-3 dizne ocvikan?
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Nije, vjerovatno je bio onaj četverokut koji je sad odcvikan (odvaljen).

Šta kažete na gore napisano?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,107
Uzmes maticu kljuc m12 i zavaris je CO2 aparatom za odcvikani cep i odvrnes ga. Aparat ce ujedno zagrijati cep i lakse ce se odvrnuti. Lakse ti je tako jer poklopac moras busiti,praviti reducir i isto reducir variti za poklopac.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Taj poklopac iza na glavi drže vijci m6 i da odvrneš kojeg tam nemreš stavit sondu nego bi bilo najbolje skinut ga dole i izbušit rupu u njemu te navarit neku maticu sa odgovarajučim navojem da se uvrne sonda
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Na slici broj 8, sredina skroz lijevo vidi se kako je odcvikan. Znači kad bi skinuo taj poklopac da li bi prije morao ispustit antifriz?

To mi se čini kao zgodnije rješenje jer bi to mogao odnijet majstoru, pošto nemam aparat niti znam rukovat s njim.

Molim vas komentar na ventile, na početku gore!
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ventili se štelaju (da ponovim prije nego što provjerim u knjizi) na ovim mjestima gdje sam označio zeleno, sa dva ključa u određenom položaju klipa za svaki cilindar, može li netko ukratko pojasnit?[/QUOTE]

Ventili se štelaju s 3 ključa (2,14 i 1,17) najbolje da odšerafiš lajtunge na diznama, daš pun gas, i okrečeš motor u desno, dok se ne štrcne naftu, onda taj cilindar štelaš (na 0.25)
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
U međuvremenu sam pogledao u knjigu, sad mi je sve jasno. Ovdje piše 0,3 na hladno.

Koliko sam svatio najbolje je podešavat kad je klip za koje podešavam ventile u fazi kompresije (valda skroz gore) i to se da lako skužit po ventilu, otvaraju jedan za drugim prvo ispušni pa usisni i nakon toga okrenem za 360 i tako za svaki cilindar.

Može li mi netko samo reći je li normalno onoliko prljavštine na klackalicama?
 

Prilozi

  • 21.jpg
    21.jpg
    45.1 KB · Pregleda: 7,312
  • 22.JPG
    22.JPG
    59.5 KB · Pregleda: 12,931

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
OK muhaničar, glava nije nikada skidana.

Pogledajte slike ispod, špijun od 0.3 nije mogao ući na 5 ventila samo je mogao na jednom. Ali prije svega šta kažete na nečistoće oko ventila? S čime bi ih trebao očistiti i da li bi također i karter trebao skidat, pošto sada trebam mijenjat ulje?

Ventili se štelaju (da ponovim prije nego što provjerim u knjizi) na ovim mjestima gdje sam označio zeleno, sa dva ključa u određenom položaju klipa za svaki cilindar, može li netko ukratko pojasnit?
Samo ti njih poštelaj na 0,30. nemožeš pogrešiti.
Redosljed štelanja ventila je sljedeči.
1 ventil stisnut - štelaš 3 cilindat
5 ventil stisnut - štelaš 2 cilindar
6 ventil stisnut - štelaš 1 cilindar

Nečistoče oko ventila možeš očistiti daljnjom redovitom izmjenom ulja ili rastavljanjem motora pa pranjem djelova.
Karter nemoj skidati ni u ludilu. Prvo, teško bu ti ga skinuti jer treba skidati prednji trap, a drugo i najbitnije, teško buš zabrtvil na polumjesecima, naročito ako ti je prvi put.

Prihvati činjenicu da je to mastivurdač i da uvek bude malo mastan.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,107
Ako ti je lakse mozes i ovako.:4 i 6 klackalica na vazi stelas ventile na prvom cilindru,2 i 5 klackalica na vazi stelas na druugom cilindru,1 i 3 klackalica na vazi stelas na trecem cilindru.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Da li je normalno da se podizači ventila mogu slobodno rotirat, tj okretati se (naravno kada su rasterećeni)?

Mogu ugurati 0,05 i max 0,10 špijun. Jesu li puno raštelani, te hoću li dobit puno na performansama kad postavim na 0,3? :)
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,107
Normalno je da se podizaci mogu okretati.Nisu puno rastelani vec su puno prestelani.Vjerovatno su ventili s vremenom utonuli u siceve i samim tim smanjili zazor.
Ako hoces da malo ocistis klackalice onda ih skini i operi ,a glavu dobro izbrisi krpom.

Obicno uzrok naslaga je ne redovno mjenjanje ulja i sipanje ulja loseg kvaliteta.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Normalno je da se podizaci mogu okretati.Nisu puno rastelani vec su puno prestelani.Vjerovatno su ventili s vremenom utonuli u siceve i samim tim smanjili zazor.
Ako hoces da malo ocistis klackalice onda ih skini i operi ,a glavu dobro izbrisi krpom.

Obicno uzrok naslaga je ne redovno mjenjanje ulja i sipanje ulja loseg kvaliteta.

OK, hvala.

Što se tiče prljavštine, jednom je pri paljenju kompresora, radi velikih okretaja motora otkinuti zubci na lančaniku (4 zubca koja su završila u motoru), te mi je tada i lanac razvoda preskočio. Motoru nije ništa bilo, samo izgubio snagu i teško palio. Jel moguće od toga?
Što se tiče ulja, mjenjam ga svako 2 godine sada jer ne radi godišnje 20ak sati, a dok je radio prije, ulje je se redovno mijenjalo.
Jeli jednostavno skinut i vratit nazad klackalice, te mora li se na išta pazit? Jel mi to preporučljivo uradit?

Ovo znači da su ventili ranije otvarali, jel to imalo utjecaja na snagu i paljenje motora?
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Klackalice ti nije problem skinut,drže ih 4 matice i odpojiš samo cijevčicu za podmazivanje,nemreš tu ništa zeznut kod demontaže i montaže
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Prvo otpusti cjevčicu za podmazivanje i isto tak kod sastavljanja ju zadnju zašarafi.

Inače uzrok takvog izgleda unutrašnjosti motora može biti i samo stanje motora.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Prvo otpusti cjevčicu za podmazivanje i isto tak kod sastavljanja ju zadnju zašarafi.

Inače uzrok takvog izgleda unutrašnjosti motora može biti i samo stanje motora.

4600 RS, 74 godina,sve original, loše pali kad je hladno, odlično kad je recimo malo toplije, iznad 8-10 C.

1. Jel po tebi izgleda dosta loše?
2. Jel moguće od zubaca lančanika pri paljenju kompresora koje je razvodni mehanizam totalno zgnječio te zbog njih preskočio a čiji su dijelovi ostali u motoru?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
To ti je to. On je po satima sazrel za remont.
Najbolje buš to videl kad ga pošteno zagriješ i skineš čep na uljevku ulja a on puše ko lokomotiva i isti takvi zvukovi izlaze iz njega.
To nema veze sa zupcima jer njih pumpa nije mogla usisati pošto na dnu kartera ima sito koje to sprečava.

Ako on takav kakav je zadovoljava tvoje potrebe ne diraj ništa nego teaj dok ne ode do kraja ili dok potrebe ne postanu zahtjevnije.
 

Breket

Član
Tu od
5 Tra 2013
Poruka
32
Danas sam konačno završio štelanje ventila. Podesio sam ih na 0,25.

Nakon toga sam vratio nazad tank i upalio. Malo mi je drugačiji. Pošto se sada ventili čuju kako rade (tok - tok) odlučio sam snimiti i postaviti ovdje.

Poslušajte paljenje, zvuk ventila, pogledajte dimne gasove i kompresiju na čepu od ulja, pa svi napišite jedan dobar komentar. Prije svega da li su ventili ok?

Imajte na umu da je traktor prilikom snimanja bio u garaži. Ventili se najviše čuju tok tok ispod 700-800 okretaja a iznad toga ih uopće ne čujem.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=q29bAadcJoE[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh