• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

problem oko mjerenja drva

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,371
Uopće ne razmem ćemu sve te rasprave. Ja ako kupim klafter drva,iliti 4 metra,očekujem 1x1x4 metra meru. Boli me kita od kud i od koliko kubika je neko ta drva napravil. Klafter je navek bil 4 metra,sa već navedenim mjerama. Kome tak ne paše,nek kupi trupce,kubicira,pili i kala. Kraj balade
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Kada ti revirnik doznači drva u kubicima, ti ih moraš složit u metricama. Metrice složiš na 1 metar visine i još na taj metar visine složiš jedan red drva, i tada imaš ukupnu visinu 1,1 -1,3 m.
Kada takvih 10 metara dužnih odvezeš kupcu i tako mu ih isto složiš onda je to to.....E ali ti možeš složit tako da ti od onih 10 metara dužnih i ostane viška drva. Za taj višak drva je kupac oštećen a ti si u benefitu....Jeli tako
A kad ti revirnik....
Kad siječes stabla prečnika 20 cm, i to izradiš u metricu, složiš u štivu. Izgleda da se samo trupac siječe u metricu, a šta je sa ostalim koja idu u metricu a ne cijepaju se kako dalje. Gdje tu kubik trupca ???. Pa nije ga ni bilo. Okruglice nema slijeganja, nema fuša, nemožeš je kombinovati da ostaje prazno, već kako ide i to je to. Šta se tu sliježe, da ide na visinu 1,1 . Kažem to je iz prošlosti naziv, da se zakida sjekač, smaraš .. i to je prošlost u mom kraju. Tamo gdje iznose konji i vitlo izvlači nema ni cjepanice viška. Ko hoće više nek nosi sam sebi.
Ajd malo pričaj o drvima.
Ako si mislio nešto u vezi moje prodaje, i prevare, tu si pogrešio debelo, do hoću nekog da varam nebi radio mnoga zanimanja. Nikad ni cjepanice nisam prodao to ne radim, radim uslugu, jedna tura košta toliko , u njoj ima drva toliko a i nemora biti. Ko hoće šumski metar njegova drva ostaju u šumi do drugog izvođača samnom nije sklopio posao. Ja mogu da biram poslove i ljude. Ja postavljam uslove posla a ne drugi. Tako da izaberem bolju ponudu, dali je rad sa šumom i vitlom, aparat varenje, tokarenje, građevina ili bilo šta drugo.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,572
Gospođa pita trgovca drvima pošto metar piljenih dva,toliko i toliko može kaže gospođa,Trgovac ispili 4 metra i dopelja iskipa drva pokupi pare i svi zadovoljni.
Za par dana gospođa zove trgovca da ona nema 4 metra drva nego manje ,trgovac sav zajapuren i u raspravi ja sam vama ispilil 4 metra i dopeljal.Nato če gospođa ja sam vas pitala pošto metar piljenih drva a ne klaftar drva ako ne dopeljate ostatak do 4 metra piljenih drva ja ču vas tužit,i trgovac sav pokunjen dopeljal ostatak do 4 metra
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
U trgovini je svatko u pravu sa svoje strane i svatko u krivu na suprotnoj strani ako nisu postavljene jasne...kako bih to rekao ne znam...odredbe ili tako nešto, Ja prodajem drva ali i radim uslužno, cijena je po metru koji se mjeri 1×1×1 ukoliko se radi o metricama, ja ti dovezem drva na čezi/kareti...prikolici uglavnom, vidiš drva, vidiš kako su složena...mjeriš slobodno što se mene tiče, bude tu metrica od 95 cm, ali ih bude i od 105 pa i 110. Dužinu čeze računam pod 5 metara dužine iako je jedna 5,1 a druga 5.2 metara, na metar visine štice se razvuku po 10cm pa je jedna 5,2 a druga 5,3 metara...uz to uvijek stavim 105-110 cm visine umjesto 100 pa ovi koji ćele mjeriti uglavnom pokunje nos kad izmjere da umjesto 10 bude skoro 11 metara. Nikad mi nitko nije rekao da fali drva, malo tko ih i mjeri i nikad nitko nije rekao da sam ga prevario. Sa druge strane, ako radim drva piljena u kratko, cijena je po prikolici, koliko ima ne znam, mislim znam ali se ne želim dovoditi u situaciju da bude manje, a ne želim raditi džaba, opet ponavljam, računam/naplaćujem manje nego što ima i opet nikad nikog zajebo nisam, kome odgovara radim mu, kome ne odgovara...ćao.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Ja sam prije par godina za redom kupovao "napiljena drva", za peć. U startu je iz prikolice tamića skipana bila hrpa velika, drugu godinu cijena je porasla a hrpa se smanjila, pa je došla korona i dodatna filozofija, pa je cijena išla u nebo, a hrpa se jako smanjila i ja sam se dobavljaču kulturno zahvalio, dok me je nazvao: kaj je ovo leto ne trebaš drva... Hvala ne.

Naš cijenjeni kolega, forumaš @Ghost je definitivno još jedan od dosta rijetkih poštenjaka i Don Kihota, na žalost, na našu veliku žalost.

Ja budem nekako prisilio svojeg dobavljača da mi isporuči toliko drva koliko mu budem platio, ali sve to samo pokazuje i dokazuje "kud plovi ovaj brod".

Ja zaista ne trebam umjesto klaftra, ili 4 metra dobiti 4,2m ili 5m drva, ali nisam baš takvi bedak da stvarnih 3,8m platim sav ushićen i ozaren kao da sam primio 4,5m, e to ne bu išlo, nikad, kod mene. Kupim 4 daj mi 4, amen.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,541
Moj prostorni metar drva je 1x1x1m. Ako su drva kvrgava pa ih nemrem lijepo složiti stavim 10-ak cm više. Mjera je takva, cijena je takva, ak ti paše ok, ak ne - traži dalje (obično prođu puno gore u takvim situacijama i često se vrate). Nemam problema s mjerenjem, često si mudrijaši sami izmjere više nego kaj im ja velim pa objese nos. Imal sam jednog koji mi je pomagal istovarivati drva i završili smo po mraku pa je uzel bateriju i svijetlil kroz drva i rekel da nisu dobro složena. Druge godine je isel sam raditi drva u svoju šumu, čak sam mu i kalač dal da si kala. Drugi dan si je dva prsta prerezal sa nekom kineskom motorkom, i žalil se kak mora poslje svakih pol rezervara motorka stajati pol vure da se ohladi. Jedan kolega je kupil 5 m od mene (nije sirotinja) i dam mu bukvu po 60€, sami znate kakve su cijene Zg, Vž i okolica. I prigovara skupo. Velim mu odi s menom jedan dan da napravimo ta drva i poklonim ti ih. Moja šuma, moji traktori, vitlo, kalač, prikolica, motorke, gorivo. Samo odi sa mnom jedan dan pa mi reci poslje jel skupo. Naravno nije išel. Slažem se da treba biti pošteno, i ja bi se zadnji dobro osječal da nekog prevarim al da bude netko raspravljal i mudroval o takvoj muci i poslu s menom, nebude. Svašta sam radil al tak teških i opasnih poslova je malo da bi se neko sprdal s tim. Hvala Bogu nije mi sila. A ove fore sa prm drva visine 1,3 nek nađe gde hoće.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
419
A kad ti revirnik....
Kad siječes stabla prečnika 20 cm, i to izradiš u metricu, složiš u štivu. Izgleda da se samo trupac siječe u metricu, a šta je sa ostalim koja idu u metricu a ne cijepaju se kako dalje. Gdje tu kubik trupca ???. Pa nije ga ni bilo. Okruglice nema slijeganja, nema fuša, nemožeš je kombinovati da ostaje prazno, već kako ide i to je to. Šta se tu sliježe, da ide na visinu 1,1 . Kažem to je iz prošlosti naziv, da se zakida sjekač, smaraš .. i to je prošlost u mom kraju. Tamo gdje iznose konji i vitlo izvlači nema ni cjepanice viška. Ko hoće više nek nosi sam sebi.
Ajd malo pričaj o drvima.
Ako si mislio nešto u vezi moje prodaje, i prevare, tu si pogrešio debelo, do hoću nekog da varam nebi radio mnoga zanimanja. Nikad ni cjepanice nisam prodao to ne radim, radim uslugu, jedna tura košta toliko , u njoj ima drva toliko a i nemora biti. Ko hoće šumski metar njegova drva ostaju u šumi do drugog izvođača samnom nije sklopio posao. Ja mogu da biram poslove i ljude. Ja postavljam uslove posla a ne drugi. Tako da izaberem bolju ponudu, dali je rad sa šumom i vitlom, aparat varenje, tokarenje, građevina ili bilo šta drugo.
Nekome lakše uđe u guzicu nego u glavu :ROFLMAO:
Ali je najbitnije da na kraju shvati:ROFLMAO:
Al j....ga već je ušo :ROFLMAO:
 
Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,550
Moj prostorni metar drva je 1x1x1m. Ako su drva kvrgava pa ih nemrem lijepo složiti stavim 10-ak cm više. Mjera je takva, cijena je takva, ak ti paše ok, ak ne - traži dalje (obično prođu puno gore u takvim situacijama i često se vrate). Nemam problema s mjerenjem, često si mudrijaši sami izmjere više nego kaj im ja velim pa objese nos. Imal sam jednog koji mi je pomagal istovarivati drva i završili smo po mraku pa je uzel bateriju i svijetlil kroz drva i rekel da nisu dobro složena. Druge godine je isel sam raditi drva u svoju šumu, čak sam mu i kalač dal da si kala. Drugi dan si je dva prsta prerezal sa nekom kineskom motorkom, i žalil se kak mora poslje svakih pol rezervara motorka stajati pol vure da se ohladi. Jedan kolega je kupil 5 m od mene (nije sirotinja) i dam mu bukvu po 60€, sami znate kakve su cijene Zg, Vž i okolica. I prigovara skupo. Velim mu odi s menom jedan dan da napravimo ta drva i poklonim ti ih. Moja šuma, moji traktori, vitlo, kalač, prikolica, motorke, gorivo. Samo odi sa mnom jedan dan pa mi reci poslje jel skupo. Naravno nije išel. Slažem se da treba biti pošteno, i ja bi se zadnji dobro osječal da nekog prevarim al da bude netko raspravljal i mudroval o takvoj muci i poslu s menom, nebude. Svašta sam radil al tak teških i opasnih poslova je malo da bi se neko sprdal s tim. Hvala Bogu nije mi sila. A ove fore sa prm drva visine 1,3 nek nađe gde hoće.
ja sam baš uspio nagovoriti jednog vikendaša iz Zg da ide samnom u šumu (jer su mu drva bila skupa)...od rušenja, vitlanja i rezanja na furke (trebalo mu je tri metra drva), ubio sam ga od posla...
samom mi treba tri ure za tri metra, s njim sam delal pet...njegova izjava je nakraju bila da su drva pre jeftina, i više nikad nije prigovarao na cijenu....
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Ja sam u subotu frendu rušio 7 komada vočki iza na vrtu cca 25cm promjera ali su imale velike krošnje puno sitnog izrezivanja... 4h rada ukupno...ja sam cijelo vrijeme radio s malom motorkom u ruci a on samo vukao grane na kup...poslije je izjavio da je umoran da si mora popodne odmoriti 😄
😄 a ja mu velim da te baš zato ne zovem u šumu dok si ja idem po drva..
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
419
Gospođa pita trgovca drvima pošto metar piljenih dva,toliko i toliko može kaže gospođa,Trgovac ispili 4 metra i dopelja iskipa drva pokupi pare i svi zadovoljni.
Za par dana gospođa zove trgovca da ona nema 4 metra drva nego manje ,trgovac sav zajapuren i u raspravi ja sam vama ispilil 4 metra i dopeljal.Nato če gospođa ja sam vas pitala pošto metar piljenih drva a ne klaftar drva ako ne dopeljate ostatak do 4 metra piljenih drva ja ču vas tužit,i trgovac sav pokunjen dopeljal ostatak do 4 metra
I to je gospođa, to je baba - vražja... :hahah:
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Meni je najgore kada idem pomoći prijateljima(samo ruke) pa izvade neke kineske motorke koje jedva upale, tupe kao da su kamen rezale, turpije stare par godina tako da se lancem motorke ustvari brusi turpija a mene samo hladni znoj oblijeva pri pogledu na posao.
Motorke gore od napora dok režu većinom neke suhe prnjarije ili debelo drveće.
Glavno je u šumi kvalitetna motorka, lanac oštar kao britva i nove turpije. Bez toga trgaš sebe i motorku.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,371
Gospođa pita trgovca drvima pošto metar piljenih dva,toliko i toliko može kaže gospođa,Trgovac ispili 4 metra i dopelja iskipa drva pokupi pare i svi zadovoljni.
Za par dana gospođa zove trgovca da ona nema 4 metra drva nego manje ,trgovac sav zajapuren i u raspravi ja sam vama ispilil 4 metra i dopeljal.Nato če gospođa ja sam vas pitala pošto metar piljenih drva a ne klaftar drva ako ne dopeljate ostatak do 4 metra piljenih drva ja ču vas tužit,i trgovac sav pokunjen dopeljal ostatak do 4 metra
Ja tu bogme ništ ne kužim. Ima 4 metra,ima klafter,nema 4 metra🤔. Ovaj vozi razliku od metra do 4 metra🤣. Tu je neko nekomu metnul,ili je bar probal :hahah:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,815
Dok zrežeš klafter na komade za peć, više nema kup prostornu dimenziju 1x1x4 m, nego puno manju, drva su se skladnije složila i kup se smanjil. Više ti nebre vrana preletjeti između dva drva u štosu. Tak nekak.
A "gospođa" je pitala za cijenu 4m piljenih drva, onak kak su u Pevexu ili Bauhsusu u paleti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh