• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problemi sa el. instalacijom na TV traktorima

  • Temu pokrenuo smandili
  • Datum prvog posta

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Pozdrav svim forumašima.
Imam problema sa anlaserom. Nekad upali od prve, nekad se čuje samo "klik". I tako nakon par pokušaja i "klikova" traktor upali.
Zamijenjene su četkice, ispitan i očišćen kolektor na rotoru i sve lagano podmazano (osim kolektora:icon_thumright:).
Traktor je TV523, anlaser je Iskra 2,3 kW. Akumulator je Varta 65 Ah, napon u mirovanju 12,7V, kod rada traktora ide do 14V.
Jel moze biti da je bendix ili automat na anlaseru neispravan?
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Meni je tako bilo, i ustanovio sam da je do automata, kucno sam ga cekicem i sad pali evo vec pola mjeseca iz prve.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Najvjerojatnije je automat, ako znaš probaj ga direktno spojiti da vidiš jel onda vrti
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Probao sam ga spojiti direktno, anlaser vrti.
Po odgovorima mi se čini pravac Bjelovar, Masiva i 160 kunića.
Nadam se da ću automat moći skinuti bez skidanja cijelog anlasera.

Probat ću prije kupovine novog automata pokrenuti paljenje na bravi, pa kad čujem "klik" odvijaćem ću prebrikati ona dva velika vijka na automatu i ako upali znaći da su nagorjeli kontakti unutar automata. Automat je zapertlan - nemogu do kontakata.
Jesam li u pravu?
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Mislim da nebu išlo jer nebudeš mogel otkopčati unutarnji metalni dio koji je zakopčan na vilicu.
jedino ako je po promjeru isti pa da ostaviš taj dio stari.

Pogledaj u dučanu traktorskih djelova, možda paše od nekog traktora sa Iskrinim alnaserom
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Provjeri lotane spojeve od zavojnice ili polotaj ponovo možda ipak imaš sreće ako je hladni lem .Provjeri da li donji šaraf na automatu ima dobar spoj .
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Spojevi, lemovi su OK. Jućer sve provjereno.
Mislim da bi se automat trebao dati skinuti bez skidanja cijelog anlasera jer je zavojnica (špula) sa kontaktima zaseban dio i na njoj je vodilica za feder.
Problem su ona tri šarafa sa kojima je automat pričvršćen za analaser, jer mjesta za odvijač ima oko 3 cm.
Ma nije ni skidanje anlasera sveto pismo, jedino se izgubi vrijeme.
Više me zanima vaše mišljenje o onom prespajnju vijaka na automatu kad se čuje samo "klik". Da li bi to bilo OK?
 
Tu od
27 Sij 2014
Poruka
395
Ja bih ipak da ga probas udarit malo cekicem, kod mene je samo kliko, nije htio upalit. Uzmes drvo prislonis na automat i 2-3 udarca, pa probaj. Tako sam i u auta rijesio.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Jesi probao sa upaljenim farovima da verglaš anlaser? Kad se čuje samo klik, dali se farovi ugase totalno, ili samo žmirne malo, tj. smanji intezitet svetlosti?
Ako se farovi gase totalno, problem je u:
1- nalegajućim površinama na samim klemama akumulatora
2- loš spoj na anlaseru +
3- akumulatora loš...i tek na kraju ide otvaranje automata anlasera, pregled i remont bla bla bla!

Mislim da je lakše skinuti kleme sa akumulatora, i malo očistiti brusnim papirom, kao i kleme na samom akumulatoru, ponovo sve steguti i probati...pa ako i tad samo klikće, tek onda pada sumnja na automat!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Direktno vrti, masa, kleme i baterija bi trebali biti ok.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
I moj je vrtio direkno...al dok kleme nisam prilagodio novom akumulatoru turpijom, finiš- brusnim papirom bilo je 5-6 klikova, i tek onda krene da vergla! Jest glupo...al tako je bilo, taman mu to zere falilo...
 

ferdo1

Član
Tu od
30 Sij 2011
Poruka
46
Jesi probao sa upaljenim farovima da verglaš anlaser? Kad se čuje samo klik, dali se farovi ugase totalno, ili samo žmirne malo, tj. smanji intezitet svetlosti?
Ako se farovi gase totalno, problem je u:
1- nalegajućim površinama na samim klemama akumulatora
2- loš spoj na anlaseru +
3- akumulatora loš...i tek na kraju ide otvaranje automata anlasera, pregled i remont bla bla bla!

Mislim da je lakše skinuti kleme sa akumulatora, i malo očistiti brusnim papirom, kao i kleme na samom akumulatoru, ponovo sve steguti i probati...pa ako i tad samo klikće, tek onda pada sumnja na automat!

Samo nemoj kleme na akumulatoru čistiti šmirglom. Tako oksid zamažeš u klemu i dobiš loš spoj. Bolje je oksid ostrgati olfa nožem ili nekim drugim rezilom... Imat češ bolji spoj na dugi rok. Pričam iz izkustva mnogih autoelektričara, a i tako iz svog...
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ja ih uvek ošmirglam,očistim krpom umočenom u benzin i namažem mašču i u praksi više od 30 let nikad problema sa spojem i oksidacijom.Sad kad postoje masti u spreju posprejam i nema da nije u redu.:icon_wink:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
To je samo za čiščenje i meni se pokazalo ok.
Naravno, nakon čiščenja kleme i stupiče nije loše premazati vazelinskim sprejom mada kod pravilnog punjenja i ispravne baterije nema potrebe za tim
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Ako dr Muha napise recept, moze se i u apoteku po vazeljin.
 

Najnoviji postovi

Na vrh