• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problemi sa el. instalacijom na TV traktorima

  • Temu pokrenuo smandili
  • Datum prvog posta

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Apotekarski je najbolji

Ti to iz iskustva?

Ja do sad nikad nicim nisam mazao i nikad problema nisam imao,,,
Tu i tamo kod pranja s minivasem pređem preko klema i u pravilu kleme skidam samo kod zamjene akumulatora,,,
tad obicno malo pocistim kleme konusnom turpijom i to je to,,,
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Naravno da je iz iskustva, u mehanici je vazelin iskoristiv za više stvari pa onda ostane i za vlastite potrebe :x::x:

Rekoh ja da dok su sve komponente u strujnom krugu ispravne nebi se smjela javljati oksidacija
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
Evo ja ugradio alternator od yugica:)morao sam samo drugo crijevo od hidraulike(dulje) dati napraviti i to je to.
mali radi ko metak!
registrirao ga,sad samo kada malo dodjem do nekih para,farbanje na novo,pa da bude bombon!
xu4n4.jpg

wlqbe0.jpg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Super,sad če tomek imat i viška struje za punit aku.:drink:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
definitivno hoce,maknuo sam prekidac za 4 zmigavca,jer automat kosta 250kn,pa sam samo stavio obican za 40kn,da imam za lijevo i desno,i bravu ko na ursusu za svijtla,prvi zub pozicija,drugi kratko svijetlo,a treci dugo..i to je to!
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
ah taj prekidač 4 žmigavca....... (što ga svi zovemo 4 žmigavca kad su samo lijevi i desni)
što ne stavite naki klizač za remen, da dobijete veći obuhvatni ugao remena, da ležaj na pumpi manje trpi.....manje španovanje remena
ili dodatna remenica većeg prečnika
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Kod serije 800 je drukčiji automat za žmigavce i mogu da rade levi ili desni pa i svi odjednom kao kod avta.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
remen nije previse naspanat,tek toliko da ne proklizava,upravo zbog toga da izbjegnem spaner i opterecenje lezaja pumpe!
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Pozdrav svima.
Pred nekih desetak godina kupio sam u Bjelovaru regler, jer moj 730
nije punio akumulator.
Radio je dobro sve do neki dan, kada sam primjetio da se lampica ne gasi
nakon što se motor pokrene.
E sad, vidio sam ovdje upustva kako ispitati da li fila akumulator ili ne,
jednostavno se izmjeri napon kad je ugašen i ponovo pod punim gasom.
Da li se može na neki način probati da budem siguran,
je li u pitanju regler ili možda namot na statoru ?
Mislim, da li mogu otpojiti one dvije žice koje vode sa namota, pa izmjerit
da li uopće ima induciranog napona (izmjeničnog)? - mislim sa tih dviju krajnjih
napon prema središtu namota (treća žica) ?
Hoće li se što desiti regleru ako to otkapčam dok motor radi?
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Pre imo vremena,pa pozovem komsiju da povezemo instalaciju
Sve povezali i i kad smo upalili traktor(na kanap),pusi regler i nede iz motora(pretpostavljam magneti),otvarali smo regler,pre nego sto smo namontirali i imo je ranije kratak spoj i2zice su sprzene bile,pa je on zalemijo direktno po skici,a kad smo probali da palimo na akumulator,pusi iz alnasera i sporo vrti,a takodje negde izvlaci struju,uzo sam skoro nov akumulator i napunio,i za2min izvuklo,kad stavim klemu(-) varnici
regler je onaj plsticni ducati
Imali spasa regleru,da nebi stavljo alternator,jer sam lepo ofarbo traktor,pa dok napravim kacenje,imam sve da sjebem.
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Imali spasa regleru,da nebi stavljo alternator,jer sam lepo ofarbo traktor,pa dok napravim kacenje,imam sve da sjebem.

Pa zasto bi sjebao?
nosac koji ces postaviti ne mora biti bas varen, moze on biti i vijcima pricvrscen,,,
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Ipak bi prvo probo da popravim fabricki,pa ako neuspem onda cu budziti,a sjebacu jer ostane velika rupa de je bio regler,a boju nikad nemogu potrefiti,a meni je pe18,sa onom starom malom maskom,pa je pitanje moguli igde uvucu alternator.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Da li je netko od vas probavao dati na premotavanje namote na statoru alternatora od tomeka?
Da li se to uopće isplati ?
Danas sam raskopao i vidim da je izgorio namot, ima dosta žica pregorenih,
a svaki drugi namotaj je pocrnio od izgaranja.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Ne znam zašto nitko neće dati barem neki komentar.
Razmišljao sam da špulu dam na premotavanje majstoru koji se bavi viklanjem motora.

Zanimalo me da li je netko od vas već napravio tako nešto.
Ali očito da nije, čim ima toliko slika na forumu koje prikazuju ugradnju raznih vanjskih alternarora.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ne znam zašto nitko neće dati barem neki komentar.

Treba biti strpljiv,,, :tongue:
nisu svi clanovi uvijek na forumu niti uvijek imaju vremena za odgovoriti na temu,,,
uz to svaki od nas vjerujem prati po nekoliko tema pa dok se sve pregleda prođe vrijeme,,,
sto se tice isplativosti istog, hmmm, neznam, namotaji ce te u svakom slucaju kostati mnogo vise nego kupnja gotovog alternatora,,,
da ne govorimo da je kvaliteta i odrzavanje alternatora kudikamo jednostavnije i jeftinije, pa ti sad vidi,,,
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Hvala za komentar,
da - i ja sam razmišljao koliko je to isplativo.
Mada kad pogledam te špule izgleda mi da to nije nikakva nauka za previklat
samo kad bi imao takve žice.
Ali ako mi majstor uzme 200 kuna, a vjerojatno je uz sve ovo izgorio i regler,
pitanje je koliko se to isplati. Vjerojatno zato svi stavljaju ove vanjske alternatore.
Pitanje je što se desilo sa reglerom, ako su špule ovako spaljene,
vjerojatno je i regler dobio svoje.
Izgleda da im je ovo mana - puno ih ima da im je ovo izgorjelo.
Zanimljivo bi bilo analizirati zašto se to događa,
špula kod tomeka je poprilično zaštićena i nije izložena niti vodi niti prljavštini jer ju štiti
zamajac na kojem stoje remenice.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
To sto su zice rastopljene govori da je negdje doslazilo do prevelike potrosnje od cega su se rastopile,,,
i ako budes stavljao alternator valjalo bi pregledati kompletnu instalaciju,,,
ljudi obicno radi nedostatke vremena ili nemarnosti zapuste te traktorcice jer postoji alternativa,,,
govorim o paljenju na spagu,,,
kad bi se problemi rjesavali na vrijeme nebi dolazilo do velikih kvarova pa i do samozapaljenja u krajnjoj liniji,,,
velik broj tomeka ima jos uvijek ispravan originalni sistem punjenja, to obicno budu oni o kojima vlasnici vode brigu,,,

i sam sam, radi neznanja, dosao u situaciju da originalni sistem zamjenim sa alternatorom,,,
nakon malo studiranja dosao sam do zakljucka da i postojeci sistem moze zadovoljavati potrosnju ali valja nekoliko stvari imati na umu i nece biti problema,,,

jednog dana i ja cu vjerujem staviti alternator na svog tomeka ali ne prije negoli nesto rikne u sistemu,,,
ili,,, prije nego li mu budem sređivao vanjski izgled a to nece biti prije zime,,,
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Ja pretpostavljam da se je desilo slijedeće :
- izolacija žica je stara i trula i na jednom ili više mjesta je probila
ili između sebe ili između pojedinog kraka namota i mase
- vjerojatno je onda došlo do prvelike struje kroz namot i namot je spaljen
- zanimljivo je da je spaljena svaka druga špula u nizu, dok ove ostale ne izgledaju loše
- kad se mjeri instrumentom, kroz sve špule ima prolaz, ali čim se vidi da su špule crne od
prevelike temperature,
vjerojatno je izgorila lak izolacija na žici, pa pojedine špule imaju kratki spoj između slojeva namota

Što se je u svemu tome desilo sa reglerom, za sada neznam.
Tek ako nabavim novu špulu moći ću probati što se dešava.
Vjerojatno se i regler može ispitati, kad bi se na kontakte na koje dolazi
napon iz špula doveo vanjski napon otprilike iste veličine
kao što ga proizvode špule, ali to mi je problem jer nemam takav izvor napona.
 

Najnoviji postovi

Na vrh