• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problemi sa el. instalacijom na TV traktorima

  • Temu pokrenuo smandili
  • Datum prvog posta

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Znači ipak postoje dvije priključnice s oznakom AC.
A što piše na četvrtoj, vidi se da regler ima četiri žice?
I dalje ne kužim otkuda su žice koje držiš u ruci, a na regleru nema slobodnih mjesta?
 

Timber 450

Novi član
Tu od
8 Lip 2021
Poruka
7
Regler ima 3 uboda ali iz prvog uboda gdje je oznaka "ac" ide razdjelnica na dvije žice, pa drugi ubod je "b+" pa treci ubod opet "ac".. Tako da iz te razdjelnice ili kako se već stručno kaže na prvom ubodu idu dvije žice jedna dolaz iz magnetna i odlaz te struje koju ja neznam kamo treba spojit

IMG_20210609_105653.jpg
To je ta razdjelnica na kojoj piše ac i ima dva izlaza ko sta se vidi, pa ide b+ pa opet ac, iz ovoga di je označeno neznam kamo ide žica, ovu bijelu zanemari jer je spojena sad na bateriju
 

trapula

Novi član
Tu od
23 Ožu 2014
Poruka
22
Nažalost i ja imam taj MWM motor na mom tv523.
Ja sam ga odnesao mehaničaru i nakon malo vremena je regler izgorio.Pretpostavljam da je bio preblizu auspuha.,pa ovog drugog kad sam nabavija mi je složio zet i za sada radi.Kada dođem sa posla,večeras poslikam pa ti pošaljem
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Uh, tek nakon devet postova sam konačno shvatio o čemu pričaš,
da ti u ruci držiš drugi kraj žica koje su priključene tamo na regleru (plava i bijela)
i ne znaš kamo s njima.
 

Timber 450

Novi član
Tu od
8 Lip 2021
Poruka
7
E našli smo se sad haha 😂 da bijelu sam spojio na bateriju jer je b+ oznaka, sad neznam kamo s plavom, oznaka je "ac", nisam previše dičan struji
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Pa jel nisi odmah mogao napisati da u ruci držiš drugi kraj žica koje se vide tamo na regleru.
Da li taj tomek ima originalno lampicu kontrolku za punjenje akumulatora?
Ako ima- ja bi reko da je ta plava ide preko lampice na kontakt bravu.
Ali ako već ima ovaj koji ti se javio isti takav motor, pričekaj da pogleda na svome
kuda ona vodi.
Po slikama i stanju žica, to sve skupa ne odaje nadu da će proraditi,
pogotovo ako je radio bez akumulatora.
 
  • Like
Reactions: ZJ

trapula

Novi član
Tu od
23 Ožu 2014
Poruka
22
E našli smo se sad haha 😂 da bijelu sam spojio na bateriju jer je b+ oznaka, sad neznam kamo s plavom, oznaka je "ac", nisam previše dičan struji
Evo upravo ga danas zet imao i opet pregorile žice.Morat ču opet kod nekog majstora da mi nabavi novi regler.Inače jedna žica (ova pregorena sada meni) ide preko lampice u kontakt bravi a druga ide na bateriju.
Sada ču morat kupit novi regler ili ču staviti alternator kako su mi već odavno predložili.
 

Prilozi

  • 20210609_182544.jpg
    20210609_182544.jpg
    44.8 KB · Pregleda: 25

ivan81

Član
Tu od
13 Lip 2013
Poruka
75
Ako iz alternatora(od magneta) imaš dvije žice, to spajaš na ac izvode. B+ spajaš na + izvod akumulatora...... Koliko vidim da na regleru sa slike imaju 4 žice, dvije su izmjenični ulaz u regler, jedna je plus izlaz iz reglera a druga je za kontrolnu lampicu, ide na jedan kraj žarulje... a drugi na plus izvod iz kontakt bravice, i naravno minus ide na masu reglera.... Kako je kolega iz prethodnog odgovora nnaveo sve je točno...
 

dzoksinjo

Novi član
Tu od
10 Stu 2019
Poruka
15
Pozdrav. Na Tomi 420 mi se rastalila crvena žica između dvije žute koje sve vode od reglera u dinamo, dimilo se i naprijed kod zamajca. Što sve treba skinuti da bi se došlo do dinama i provjerilo i je li kompliciran postupak? ili bolje ni ne dirati i ugraditi alternator?
Hvala
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,862
Ma nije to problem :hahah:
Skineš lim (zaštitu) skineš zatim glavni vijak i izvučeš zamašnjak!
A što ćeš vidjeti nitko ne zna. Možda je jednostavnije da izmjeriš izmjenični napon koji izlazi preko te dvije žute žice. Mora biti oko izmjenični 14 V. Crvena je srednja na namotaju i prema svakoj žutoj mora biti isti napon.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Ništa od mjerenja ako je dimilo, a središnja je rastaljena.
Namot je dobio po tamburi.
Ja sam svojeg dao čovjeku koji vijka motore i premotao mi je to bez problema.
Veći je problem utvrditi zašto se je to dogodilo, jer izgaranje namota ti je samo posljedica. Obično je začetak svega regler, ili rad sa skinutim akumulatorom.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,862
Nema veze što je dimilo, ako se ne vidi gdje!
Ja sam na svojem jednu žutu žicu spojio na masu, a drugu žutu preko diode na plus akumulatora.
Nikakav regler! Mislio sam ugraditi jedan voltmetar, ali traktor ne radi nikad više od 2-3 sata i taman napuni akumulator.
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
Nema veze što je dimilo, ako se ne vidi gdje!
Ja sam na svojem jednu žutu žicu spojio na masu, a drugu žutu preko diode na plus akumulatora.
Nikakav regler! Mislio sam ugraditi jedan voltmetar, ali traktor ne radi nikad više od 2-3 sata i taman napuni akumulator.
Mozes ovo malo pojasniti?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Ma nije to problem :hahah:
Skineš lim (zaštitu) skineš zatim glavni vijak i izvučeš zamašnjak!
A što ćeš vidjeti nitko ne zna. Možda je jednostavnije da izmjeriš izmjenični napon koji izlazi preko te dvije žute žice. Mora biti oko izmjenični 14 V. Crvena je srednja na namotaju i prema svakoj žutoj mora biti isti napon.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,192
Ništa od mjerenja ako je dimilo, a središnja je rastaljena.
Namot je dobio po tamburi.
Ja sam svojeg dao čovjeku koji vijka motore i premotao mi je to bez problema.
Veći je problem utvrditi zašto se je to dogodilo, jer izgaranje namota ti je samo posljedica. Obično je začetak svega regler, ili rad sa skinutim akumulatorom.
Imam potopnu pumpu za vodu...ne radi, malo rastavio, vidim da je vlage bilo unutra... ne vrti vjerojatno namoti negdje probili....ima li joj pomoci mozes li priupitati tog svog ekektricara??
P.s. naravno pitanje vrijedi za sve koji imaju volju iznijeti svoja razmisljanja na tu temu...😁😁😁
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
Imam potopnu pumpu za vodu...ne radi, malo rastavio, vidim da je vlage bilo unutra... ne vrti vjerojatno namoti negdje probili....ima li joj pomoci mozes li priupitati tog svog ekektricara??
P.s. naravno pitanje vrijedi za sve koji imaju volju iznijeti svoja razmisljanja na tu temu...😁😁😁
Ispitat sa megerom jel probilo, dobro osušit pa opet ispitat.
 

pepapilar

Član
Tu od
12 Stu 2010
Poruka
271
Imam potopnu pumpu za vodu...ne radi, malo rastavio, vidim da je vlage bilo unutra... ne vrti vjerojatno namoti negdje probili....ima li joj pomoci mozes li priupitati tog svog ekektricara??
P.s. naravno pitanje vrijedi za sve koji imaju volju iznijeti svoja razmisljanja na tu temu...😁😁😁
A šta ću ga pitat kad sam ja električar. Teško je tu nešto reći napamet, trebalo bi pregledat
pa malo ispitat kako se ponaša.
Što se tiče namota od tomeka, neznam baš da se i tu može nešto sa meggerom ispitat.
Jedino ako probija na masu, ali najčešći slučaj je da se
zbog pregrijavanja namota skuri izolacija između slojeva namota, a to nemaš kako ispitati
jer je otpor toga ionako mali i kad je ispravno.
Tu ne možeš ništa nego novo ili dati nekome na prematanje.
Ja sam to dao čovjeku koji vikla elektromotore mada sam i ja to mogao uz malo truda napraviti,
ali on se s time bavi, ima sve vrste žice a i zapekao je namot u sušilici.
Evo slike kako to izgleda, nažalost nisam se sjetio poslikati poslije kad sam napravio,
Vidi se točno gdje se je zadimila, a i takva je radila i davala izmjenični napon.
Evo slika sa interneta kako izgleda nova, imaš toga i nije problem za nabaviti sa oglasnika.
 

Prilozi

  • špula2.jpg
    špula2.jpg
    36.7 KB · Pregleda: 15
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh