• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2014. do 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,917
Kao i za sve u životu,ako možeš za keš uzeti,isplati se,ovako teško...kamate su lihvarske,šta nedaju 2% kamate,jebate,zamisli,da se nebi slučajno priuštio još poneki stroj ili nešto drugo...
 

sslazio

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
80
Ja sam odustao od ovog, sve i da dobijem odakle da iščupam 7.500 eura da uložim i kad uložim kome ću prodati svoje proizvode, Njemačka otvara granice i već grebem da odem gore, nema ovdje kruha idućih 10 godina, a vjerojatno ga nikad neće ni biti.

Meni je isto problem ova druga rata.Nitko nezna kada će biti isplaćena s obzirom u kakvo državi živimo.Nije isto uzet kredit na 6mj. ili godinu dana ili čekat 3g.
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Danas posjetio opet banku,za mjeru 4,mehanizaciju,da vidim kako ce me pratit i hoce li,u razgovoru mi kaze predstavnica, da niko ko je dosad isao za mjeru 4,preko Hbora,nije dobio manju kamatu od 6posto.A pitam ja a kamata od 3 posto??Kaze,to dobivaju tvrtke,tu kamatu,opg,ne..Sad ja racunam na 300000tisucaka kamata je 130000tisuca kuna,bez pdv-a.Kamata mi pojede 50 posto povrata.Jos rece,da cemo vidjet u obradi podataka,sto se prijavili za mjeru 4,kome se ministarstvo naklonilo tvrtkama ili opg-ima???

Nije mi baš jasna ova računica. Tvoje ukupno ulaganje je 300.000 ili?

Trenutno postoje dva modela financiranja.
Za ukupno ulaganje od 1.000.000 kuna u slučaju kada su sve prihvatljivi troškovi (50% potpora = 500.000) bi išlo ovako:

Model 1:
Digneš kredit 1.000.000 kuna uz poček 2 godine, platiš sve troškove, tražiš povrat (npr 50%), vratiš dio kredita i ostane ti 500.000 kuna kredita za otplatu s kamatom koju dogovoriš. Ako je 6% opet nije katastrofa jer je na pola ukupnog iznosa.

Model 2.
Digneš kredit 650.000 kuna, a ostatak ulaganja (do 1.000.000) plaćaš iz potpore. Opet na kraju ostaje 500.000 kredita za otplatu.
(razlika je u naknadama za kredit jer je početni iznos drugačiji)

OPGove banke tretiraju drugačije od firmi i zbog toga je veća kamata (uz puno drugih uvjeta npr. pozitivno poslovanje, koliko dugo posluje OPG i slično).
Strane banke imaju svoje razloge, ali HBOR, kao državna banka, bi ipak trebao malo izać u susret poljoprivrednicima.

Slažem se da je apsurdno da HBOR toliko drugačije gleda OPGove i firme...ali s druge strane, ako se u konačnici treba vratiti samo pola iznosa kredita i platiti kamate na pola iznosa kredita, ta mjera nije toliko losa :)
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Mjera 6.3. za mala gospodarstva . Zahtjev bude odobren , dobiješ 7.500 eur. , drugih 7.500 eur. dobijaš kad ispuniš aktivnosti napisane u poslovnom planu. Za tri godine NE USPIJEVAŠ ostvariti ciljeve iz poslovnog plana i šta sad .:icon_axe:
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Pa povrat novca :icon_axe: :D:
Zbog čega nebi ispunija aktivnosti? Ne odnosi se na primitke i izdatke nego na ono sta ti je predmet ulaganja. Ako kupujes 3 traktora i oni ti daju pola love unaprid, zasto nebi kupija još ostalu polovicu i preda zahtjev za isplatom druge rate? :icon_scratch:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sslazio

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
80
Koliko sam skužio ako recimo kupuješ mali traktor+freza ili neznam malčer po savjetodavnoj službi nebi se smijelo odužit preko 6mj.E sad to je Hrvatska pa je sve moguće
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Treba zaraditi u 3.godine čistih 7.500 eura da odradim drugi dio poslovnog plana. Prvi dio od 7.500 eura u šta uložiti da bi imao sigurnu zaradu za kasnije ulaganje. U ovoj našoj poljoprivredi je to nemoguće.
Ljudi ulože milione kuna pa kasnije nakon par godina ništa.:icon_scratch:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nije mi baš jasna ova računica. Tvoje ukupno ulaganje je 300.000 ili?

Trenutno postoje dva modela financiranja.
Za ukupno ulaganje od 1.000.000 kuna u slučaju kada su sve prihvatljivi troškovi (50% potpora = 500.000) bi išlo ovako:

Model 1:
Digneš kredit 1.000.000 kuna uz poček 2 godine, platiš sve troškove, tražiš povrat (npr 50%), vratiš dio kredita i ostane ti 500.000 kuna kredita za otplatu s kamatom koju dogovoriš. Ako je 6% opet nije katastrofa jer je na pola ukupnog iznosa.

Model 2.
Digneš kredit 650.000 kuna, a ostatak ulaganja (do 1.000.000) plaćaš iz potpore. Opet na kraju ostaje 500.000 kredita za otplatu.
(razlika je u naknadama za kredit jer je početni iznos drugačiji)

OPGove banke tretiraju drugačije od firmi i zbog toga je veća kamata (uz puno drugih uvjeta npr. pozitivno poslovanje, koliko dugo posluje OPG i slično).
Strane banke imaju svoje razloge, ali HBOR, kao državna banka, bi ipak trebao malo izać u susret poljoprivrednicima.

Slažem se da je apsurdno da HBOR toliko drugačije gleda OPGove i firme...ali s druge strane, ako se u konačnici treba vratiti samo pola iznosa kredita i platiti kamate na pola iznosa kredita, ta mjera nije toliko losa :)

Od kada to ne ide kamata dok traje poček?
Ako ja danas dignem kredit i idem ga vratit i za pola sata platit ću kamatu na cijeli iznos kredita. Ne vidim zašto ti nebi plaćao cjelokupnu kamatu i za dio koji vratiš nakon počeka? Ne znam da li se razumijemo, jel ti vratio kredit za pola sata ili 7 godina, plaćaš isti iznos kamate.
 

sslazio

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
80
Treba zaraditi u 3.godine čistih 7.500 eura da odradim drugi dio poslovnog plana. Prvi dio od 7.500 eura u šta uložiti da bi imao sigurnu zaradu za kasnije ulaganje. U ovoj našoj poljoprivredi je to nemoguće.
Ljudi ulože milione kuna pa kasnije nakon par godina ništa.:icon_scratch:

Otkud ti to?šta ako je suša ili ti nasade npr. zahvati neka bolest?
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Od kada to ne ide kamata dok traje poček?
Ako ja danas dignem kredit i idem ga vratit i za pola sata platit ću kamatu na cijeli iznos kredita. Ne vidim zašto ti nebi plaćao cjelokupnu kamatu i za dio koji vratiš nakon počeka? Ne znam da li se razumijemo, jel ti vratio kredit za pola sata ili 7 godina, plaćaš isti iznos kamate.

Kamata ide na iznos kredita koji je ostao za otplatu u prošlom razdoblju. U prvom tromjesečju će biti na puni iznos, ali nakon što potpora zatvori dio kredita, u idućem tromjesečju kamata ide samo na preostali dio kredita.

Kako zatvaraš glavnicu kredita ratama (npr. kvartalno) tako smanjuješ iznos kredita na koji ide kamata. Zar ne?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nisam još čuo za takve kredite.
Ja znam samo za ovako: digneš 100 000 na 7 godina, moraš vratit 150 000. Kada god ti vratio prvu polovicu novaca 50 000 (75 000) , na kraju ipak moraš vratit banci cijeli iznos od 150 000, tako si ugovorio.
Ne znam da li su to sada neke posebne kreditne linije ali pred 2 godine nije bilo kako ti opisuješ. Ne vidim zašto bi se banka odricala kamate.

Po tvojoj zadnjoj rečenici bi ispalo da kako odmiče otplata kredita ti imaš sve manju ratu, nemaš. Rata je stalna, sada ima novih modela kojima možeš dogovorit promjenjive mjesečne anuitete tj. da su ti na početku ili kraju otplate manje ili veće rate, ali uvijek vraćaš isti iznos, kao da si imao istu ratu tijekom cijele otplate.

Zbog svih ovih razloga dio forumaša spominje da nema smisla uzimat potpore ako nemaš keš i računat na 50%. Ako nemaš gotovine nemaš nikakav popust, samo si ulaganje rastegnuo na rate a možda si prošao i skuplje.

Uzmeš 100 000, uz kamate koje spominjete vraćaš 150 000. Od fonda dobiješ natrag 50% (50 000), dobio si natrag samo kamatu. Za potrebe natječaja moraš skoro uvijek uzimat skuplje i certificirane stvari koje inače nebi uzeo tako da si na kraju još popušio. No opet, tko nema gotovine a nema nitko, ovako dobije skoro beskamatni kredit.
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Nije to bas 100% tako :)

Kamata se plaća na preostali iznos kredita za otplatu. Ako potporom umanjiš iznos kredita onda je logično da će kamata bit manja u sljedećem razdoblju. Kao što kažeš, rate su fiksne ali iznos kamate ovisi o preostalom iznosu glavnice kredita i gleda se za svako otplatno razdoblje zasebno (npr svaki kvartal).

Što se tiče isplativosti:
1. Bez potpore digneš kredit 100.000 kn (npr 2 god počeka i 5 godina otplate i 6% kamata) kamata iznosi 27.750 kn = ukupno 127.750 kn

2. S potporom digneš kredit 100.000 kn (isti primjer) kamata iznosi 14.625 kn = ukupno 114.625
(U drugom primjeru je kamata manja jer se potporom zatvori dio glavnice kredita).

Ali najbitnije, u drugom primjeru iznos od 114.625 treba umanjit za iznos potpore koji nije tvoje financiranje (50.000kn) i to znači da u konačnici tebe investicija koja bi te koštala 127.750 kn zapravo košta 64.625 kn.

Nadam se da je jasnije. :)
Ako nije pošaljem izračun u excelu ali mislim da je jasno :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kolega mi daje dojam kao da zna o čemu priča, makar koliko ja znam uvijek se na poček plaćala kamata.
Dajte vi meni kolega link na banku/kredit gdje mi neće računat kamatu na cijeli kredit kada platim 50%, te gdje je kamata 27 000 kn na 100 000kn kredita uz 2 god počeka i 5 godina otplate. To zvuči fantastično.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,917
Neznam zašto za koju god u plodovima zemlje vidim priloge "napravio novu farmu iz eu fondova" sada ostala farma i rate kredita sa mega kamatom,a povrat nije dobio koliko je trebao...

Ono "napravio novu farmu" možete zamijeniti sa "kupio novu mehanizaciju","posadio vocnjak na xx hektara","uvezao visokokvalitetnu selekcioniranu stoku" i da dalje ne nabrajam.
kod nas će uvaliti sve i svašta da ljudi podižu kredite i da ih se zezne...
Onaj koji je kreditno sposoban za milijun kn,njemu kredita vjerovatno ni netreba...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,484
Ne plati se redovna kamata na ostatak kredita kad ga isplacujes prijevremeno. Mislim da je bilo 1-2% kad smo mi tako placali. Ali to je bilo prije 5-6 godina.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Meni je najvažnije pitanje u što uložiti da imam neku zaradu, ne vidim ništa jer se sve uvozi i onda mi spominju fondove za ruralni razvoj. Hranu nek i dalje uvoze, a ljude ćemo izvozit.
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
Jer se na poček ne plača kamata?

U periodu počeka se plaća samo kamata. Istina na cijeli iznos kredita jer ga cijelog uzmeš za pokrit svoje troškove ulaganja.
Nakon što platiš sva ulaganja, tražiš isplatu potpore. Ta potpora (kada dođe) zatvori dio kredita i onda, od tada, kamata ide na preostali dio kredita.

S bankom se dogovori unaprijed da će se potporom zatvorit glavnica kredita pa se to ne smatra prijevremenom otplatom. :)

Svakako je isplativije s potporom nego bez :)

Kolega mi daje dojam kao da zna o čemu priča, makar koliko ja znam uvijek se na poček plaćala kamata.
Dajte vi meni kolega link na banku/kredit gdje mi neće računat kamatu na cijeli kredit kada platim 50%, te gdje je kamata 27 000 kn na 100 000kn kredita uz 2 god počeka i 5 godina otplate. To zvuči fantastično.


Čitam naše dopisivanje i mislim da mi je jasno u čemu se ne razumijemo. :icon_idea:
Ja pričam o situaciji PRIJE ugovora o kreditu.
Kredit banka odobri prema otplatnom planu (kredit) koji se priloži uz poslovni plan. U tom otplatnom planu se treba navest da će se potporom smanjiti glavnica nakon npr 6 mjeseci i da će poslije toga kamata bit niža zbog niže glavnice itd. U tom slučaju se takva otplata ne smatra prijevremenom.
 
Posljednje uređivanje:

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Osnovno pitanje je u što uložiti kad sve propada, jedino što vidim trenutno isplativo je ratarstvo, 200 hektara zemlje, kvalitetna mehanizacija i deri, poticaj pola milijuna kuna, s prodajom se pokriju troškovi i to je to, samo gdje naći 200 hektara obradive zemlje.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh