• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2017 do danas

Avam

Član
Tu od
28 Svi 2017
Poruka
107
Meni bi samo dvihe godine prelazilo 80500. Ali kao trebali bi povisiti prag ulaska u rpo. I meni je na poreznoj rekla da do sad kod njih nije nitko usao samo zbog poticaja. E sad ga ti znaj. Ja i tako placam doprinose.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Bit će lupanja po glavi,pljuvanja po državi kad za par godina dobiju zaostatke + kamate za platiti...nažalost još nam uvijek svijest o tome "nešto moraš i dati da bi nešto dobio" ne funkcionira...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Vidim da mnogi još nerazumiju što prolazak na natječaju nosi sa sobom a to je i drugu stranu medalje...znaći ako niste bili u RPO budete i okice vam budu ispale od poreza...ni kod babe nema đabe...

Porez je vrlo mala stavka u odnosu na kompletne doprinose,,,

Ako su ti doprinosi 1600 kuna mjesečno puta 12 mjeseci puta 5 godina ti je 96000 kuna plus porez koji budeš platio kroz tih 5 godina ti je skoro pola novaca....

5 godina od isplate zadnje rate sto bi znacilo po zavrsetku projekta (citaj 6 ili vise godina)

+ knjigovođa;)

A kud bez njih,,,:icon_weed:
Jedino imam zamjerku što se to odmah nije napomenulo kada su te mjere i objavljene kao neka napomena pod zvjezdicom (*) da ljudi znaju što ih čeka...ali vjerovatno se igralo na kartu da se ljudi polakome za "besplatnim novcima" od koje će velika večina završiti u proračunu umjesto u ulaganju u ruralni razvoj...

A kako drugacije dobiti ovce na šišanje nego na zajeb,,,
Ali nije sve tako crno, da nas se krivo ne shvati, :icon_pai: neki od nas vec odavno placaju i poreze i doprinose i bez potpora i prezivjesmo kako bi li nam tek bilo da smo imali potporu kao vjetar u leđa,,,:icon_weed:

Meni bi samo dvihe godine prelazilo 80500. Ali kao trebali bi povisiti prag ulaska u rpo. I meni je na poreznoj rekla da do sad kod njih nije nitko usao samo zbog poticaja. E sad ga ti znaj. Ja i tako placam doprinose.

Da ali poslije je*anja nema kajanja, jednom kad uđes u rpo nema vise nazad, nije to kao ulazak u sustav pdv-a

Poticaj i potpora su sasvim razlicite stvari ali obje ulaze u prihode,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bit će lupanja po glavi,pljuvanja po državi kad za par godina dobiju zaostatke + kamate za platiti...nažalost još nam uvijek svijest o tome "nešto moraš i dati da bi nešto dobio" ne funkcionira...

Nazalost opet ce se pojaviti neki "živi zid" i na tome ostvariti politicko opazanje (citaj odskocnu dasku za ulazak u politiku temeljnu na tuđoj nesreci)

:s:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
a glavni je štos što će puno njih morati dati otkaz na poslu , a nisu to planirali
a sve piše u natječaju
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Majke mi pa ja sto više čitam Vas sve više ne mogu shvatiti to stanje uma...Sanjati dobiti 50 000,00 e a ne očekivati plaćanje doprinosa i poreza?? dobijanje poticaja a ništa ne vratiti državi, uopće ne shvaćam zašto država potiče nekoga tko nije ni u jednom obliku oporezivanja i plaćanja doprinosa čak niti u onom smiješnom iznosu oko 600kn mj, po toj logici bi država trebala svakom građaninu isplatiti neki temeljni dohodak bez rada....recimo 1000 kn po stanovniku po mj???:icon_pray::icon_pray:
 

krle8520

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
39
Kad bi gledali i mjeru 6.3 koji bi to bio korisnik koji na godisnjoj razini nema 13.000,oo kn prihoda?
Ako ih opet ostvaruje i prikaze automatizmom ulazi u RPO i placa doprinose,,,
Samo da podsjetim na ciljeve potpore,

Daj mi objasni ovo za 13000 kn prihoda jer ne kužim na što misliš. Da se bezveze ne zaletim.
 

krle8520

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
39
Jednostavno rečeno (barem je tako kod mjere 6.3) ako po osnovi poljoprivrede opg ima ukupni godišnji prihod veći od 35 % od iznosa za ulazak u sustav poreza( 230.000 kn ), a to je 80500 kn (povećat će se na 105000 jer će dići prag) mora se prijaviti u registar poreznih obveznika na dohodak. I morat će voditi poslovne knjige.

Ulaskom u taj sustav postajete obavezni plačati doprinose za mirovinsko osiguranje, doprinose za zdravstveno osiguranje i doprinose za ozljede na rad.

Kasnije dolazi ukupni godišnji .

A OVO JE IZ SAVJETODAVNJE :
Obveze obveznika poreza na dobit:
- Ostanak u sustavu 5 godina (osim u slučaju više sile).
- Mijenjaju se poslovne knjige i način vođenja knjigovodstva - dvojno
knjigovodstvo.
- Stopa poreza na dobit iznosi 20 %.
- Nositelj OPG-a isplaćuje sebi poduzetničku plaću.
- Akontacija u prvoj godini plaća se u iznosu predujma poreza na dohodak, koji je
utvrđen na temelju porezne prijave za godinu u kojoj je zahtjev podnesen.
- Izdaju se R1 računi, porez na dobit i PDV plaćaju se prema izdanim i primljenim
računima bez obzira na to jesu li naplaćeni ili plaćeni.
- Ukoliko ima zaposlenih radnika, uvodi se plaćanje doprinosa za zapošljavanje.
- Veći iznosi novca plaćuju se knjigovođi (podnošenje većeg broja Obrazaca i
Izvještaja).
- Podnosi se godišnja prijava poreza na dobit (Obrazac PDV-K), rok predaje 30. travanj
sljedeće kalendarske godine.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Prosto jednostavno, prag prihoda za ulazak u RPO je 80.500,oo
kod mjere 6.3 isplata prve ili druge rate je 67 i kusur k kn, iznos poticaja (koji također ulazi u prihode) ovisno o ekonomskoj velicini iznosi najmanje 7 k kn a na tih nekoliko hektara garant ces imati prihod od jos 6 k kn sto je dovoljno za onaj minimalni iznos radi kojeg po sili zakona moras u RPO,,,

c065.gif
 

krle8520

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
39
Prosto jednostavno, prag prihoda za ulazak u RPO je 80.500,oo
kod mjere 6.3 isplata prve ili druge rate je 67 i kusur k kn

56 je...pa 112000 kn je potpora nije? E da usput. U tu sumu ulaze samo sredstva opg-a jel tako? Ne ulazi plača nositelja opg-a ne?
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
248
Ako su i uđe u RPO, već slijedeće godine se može izaći, ako nemaš uvijete da moraš ostati( ne prelazite 80500 kn).
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Meni u poreznoj jučer rekli ako jednom uđeš nema izlaska do prestanka bavljenja djelatnošću koja je oporezovana...
Zli jezici si rekli prijavi se i pošto moraš i onda odjavi opg na 5 dana,pa ponovno otvoriš novi opg,i onda još 5 god si mladi poljoprivrednik i nemoraš biti u RPO...e sad nisam takav da to radim,a ne želim ni riskirati..
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
56 je...pa 112000 kn je potpora nije? E da usput. U tu sumu ulaze samo sredstva opg-a jel tako? Ne ulazi plača nositelja opg-a ne?

Ajmo redom, potpora za mjeru 6.3 iznosi 15 k eura, isplacuje se u dva dijela, prvi dio po odobrenju projekta a drugi dio po zavrsetku projekta pod uvjetom da je zadovoljeno sve napisano u poslovnom planu,,,
15 k € = cca 113 k kn dakle 56 odmah ukoliko si prosao a 56 nakon sto komisija odobri,,,
Drugo, placa je rashod a opg koji nije u sustavu pdv-a nema rashodovnu stranu vec se gleda samo prihodovna strana i prema njoj se određuje porez dok doprinosi ostaju isti,,,
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
Ja sam 2016 dobio 56900 iz mjere 6.3. Ukupni prihodi 79000, tako da nisam usao u obveznika poreza na dohodak. 2017 sam dobio drugu ratu, ukupni prihodi 93000,
Tako da opet ne ulazim. Nova granica je 105000 koliko sam cuo.
Bitno je ne dobiti 2 rate u istoj godini
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
2017. je bilo 80500 koliko ja znam jer sam se jučer prijavio pošto sam imao preko 80500 lani...2018. vrijedi 105000 navodno
 

CabXXm

Član
Tu od
24 Lip 2015
Poruka
130
U 2018 prag za Registar Poreznih Obveznika (RPO) ostaje 80.500kn.

Ono šta sve buni je način kako su došli do tog iznosa, a to je 35% od tadašnjeg praga za ulazak u sustav PDV-a -230.000 kn.

Međutim, u zakonu o porezu na dohodak se ne spominje taj izračun već samo iznos od 80.500.

Evo citat iz zakona:
Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu ili ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veći od 80.500,00 kuna.

Dakle, ove godine se mijenja zakon o PDV-u u kojem je definiran prag za ulazak u sustav PDV-a, a dok se ne izmjeni zakon o porezu na dohodak prag za ulazak u RPO ostaje na 80.500 kn.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Najbolje u poreznu i pitati..da nebi bilo neugodnih iznenađenja..mene danas zvali jer nisam napisao datum početka obavljanja djelatnosti.
Pitali me da li želim od 1.1 ili od 8.1 kada sam podnio zahtjev..pitam ih da li ima veze?kažu da nema,ali nesmiju na svoju ruku pa su zvali..i riješili smo i to..
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
728
Ako ulazis po sili zakona, nakon 1 godne mozes izaci. Jel to pravilo ostalo?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Postavio sam pitanje da li na godinu ako ne ostvarim 80500kn primitaka mogu izaći van jer ne vjerujem da ću imati tolika primanja i rekli su da jednom uđeš i u sustavu si do prestanka bavljenja tom djelatnošću.
Sad da li će se zakon mijenjati nekada neznam...ali eto znam iz prve ruke jer sam ovih dana to prolazio..
 

mrki001

Novi član
Tu od
1 Stu 2017
Poruka
4
Poticaj i potpora su sasvim razlicite stvari ali obje ulaze u prihode,,,[/QUOTE]

Poticaji ulaze u PRIMITKE / PRIHOD, potpora ne ulazi u PRIMITKE/PRIHOD u cjelokupnom iznosu u koliko vodite knjigovodstvo, ukoliko niste u sustavu i ne vodite knjigovodstvo sve što vam pređe preko Ž-R i što napravite prometa u gotovini ulazi u PRIMITKE odnosno PRIHOD
 

Najnoviji postovi

Na vrh