• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529


Ja kažem ovo - može si taj vrli stručnjak i svi slični okačiti te izračune i proračune mački o rep.Mislila sam to malo drugačije isformulirati,ali u javnom smo prostoru pa neću reći obrisati si rit s njima.

Jednostavno se primiti posla,ne gledati na uložen rad - što je uložen rad? - moje radno vrijeme,bilo to osmosatno ili prekovremeno,ako je prekovremeno,onda je to prekovremeno u datom momentu - nije uvijek i nije preko cijele godine - eto,vidi mene - radim u sezoni prekovremeno svaki dan,ali vidi me sad - upol dana ja lupam tastaturu - što to znači? -znači da je moje prekovremeno radno vrijeme zapravo osmosatno,jer imam period kada mi nije niti četverosatno.I onda nemojmo cviliti kako radimo od jutra do mraka,nemojmo uračunavati utrošene sate - jednostavno radimo i zarađujmo.Nema svetka i petka dok je posel - kad ga nema - sve četiri u zrak.Jedina ispravna i logična logika.I onda neće mene koštati sadnica pet ili kolko kuna po komadu nego uvrh glave kunu i pol,a ona razlika je moja čista zarada jer sam sadnicu proizvela u svom redovitom radnom vremenu.I tako redom sve ostale stavke osim ,naravno troškova za koje moram iskeširati čistu lovu.
Ta čista para je stvarni trošak,i ono što ostane kad taj stvarni trošak oduzmem od bruto prihoda je sve moja zarada. Zašto?Jer sam ja to zaradila u vrijeme svoga redovitog radnog vremena,kao što i svaki radnik ili direktor zarađuje svoje u vrijeme svoga radnog vremena.
Izračuni,bah.Netko tako zarađuje, a ja ovako. I više volim ovako, nego beskorisno onako. Bez obzira što je meni teže. Ali mi je zadovoljstvo,više nego mlačenje prazne slame.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
jel se uopće isplati raspravljati o tim izračunima, pa tak svaki od nas dela i dalje po svojem...:(happy):
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Svatko ima svoj neki način računa na koji provjerava kakva je bila godina, ja sam došao do računice da je potrebno po osobi 1000 m2 plastenika za neku normalnu mjesečnu plaču.Prije dvije godine trošak po presadnici rajčice bilo je oko 25 kuna, danas je 30 kuna.Znači ako na 1000 m2 imam 2100 presadnica, to je 63000 kuna. Tu je ono osnovno: gnojivo,voda, presadnica, zaštita,sitni pribor i najveći trošak ogrijev.Sad još moraš dodati još 10000 do 15000 kuna,razne kutije ako ide na veliko ili za tržnicu,transport,u biti uvijek ima nešto još.Ja računam ovako: po m2 da se okrene 150 kuna u grijanom plasteniku, ne dobiti nego sveukupno , to je ok.Sve više je super.Znači, salata mora dati min 30 kuna,ako nije dosta jedan turnus ubaciti drugi,rajčica mora dati ostatak 120 kuna,57 po grani.Cijene računam veleprodaju. 1000 m2 puta 150 kuna je 150000 kuna.50 do 60% troškovi,ostatak plača i davanja.A radnih sati ima koliko ima,kako kaže Johabica,nekad više nekad manje.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
danas ubrana zadnja kila rajčice,negrijani plastenik naravno. mogu samo reći da nisam nikad do sada bio zadovoljniji,od prinosa,cijene,sorte pa sve do prodaje. hvala forumašu Plevaku još jednom na velikoj pomoći oko izbora sorte,načinu uzgoja,pokoji savjet što se tiče zaštite,savjeta nikad dosta. što se tiče brojki. ja to radim ovako,pišem svu prodaju i cijenu po kojoj je kad i šta prodano,na kraju sve to bacim u prosjek i dobijem čistu računicu.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ajmo @temptation,rekni koje ne trunu ,a ja ću zapamtiti i možda iskoristiti informaciju nagodinu,

Jamaican Hot, Habanero, Cola de Rata, Tabasco, Fatalii, Red Savina, Bhut Jolokia, Pequin i ostale obične male duguljaste i okrugle crvene i žute i sve ostale chili....

Dosta od toga već uzgajao, a iduće godine širim broj i vrste.

Odustao od svih drugih klasičnih paprika, jer to jedne godine uspjeh 20 posto, druge 0 posto i tako se izmjenjuje.

S ljutima, pogotovo varijacama chiili nikada problema i rastu ko lude plus ne treba ih štitit nikakvom kemijom. Ljutina ih štiti:icon_fU:

Sa skladištenjem nema problema jer ih ista ta ljutina štiti od brzog truljenja, ustvari prije se osuše nego istrunu, osim ove vlažne godine, ali se zato napravi umak ili se samelju.

Malo se šalim s ovakvim upadom temu. Ali šta je je, istina je.

Pa kak se faking ovdje brišu vlastiti postovi, ovaj prije nemogu izbrisati.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
koju rajčicu, nisku, ranu možete preporučiti za proizvodnju u plasteniku ali da ima jednu glavnu granu da se kidaju zaperci
 

supernoproblemo

Novi član
Tu od
17 Pro 2014
Poruka
8
To ne postoji, prvo moja ti je preporuka da ne sadiš niske paradajze u plastenik, nema neke ekonomske opravdanosti u odnosu na proizvodnjiu na otvorenom. Kod niskih hibrida biljka ima potpuno drugačiji habitus i vrlo teško ćeš je dovesti na jednu granu. Preporuka za plastenik su visoki hibridi, pošto sam nov ovdje ne znam smije li se pisati i reklamirati neki hibrid.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Smije.
Slobodno napiši sve što želiš,pogotovo je poželjno kada netko iznese neko svoje zapažanje kako se koji hibrid ponaša u proizvodnji.Dakle,ne moraš nužno reći koji je tvoj osobni odabir sortimenta koji imaš u proizvodnji ako to ne želiš, a i možeš,ali dobre i loše strane i način uzgoja biljke predoči, to svi ovdje radimo i na temelju toga oni koji nemaju nekog iskustva vrše selekciju i odlučuju se što će izostaviti u svom izboru.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Nemoj nikom govorit, jezik za zube. Da ti neko s foruma slučajno nebi bio konkurencija :(giggle):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajmo dečkovi, počela je sezona naručivanja - u ovoj iza nas smo svi zaradili tešku paru,ajmo sada to lijepo ulupati u nadolazeču sezonu.

Ja paradajz neću uzimati,zeznula sam nešt sa flancima pa sam za svaki slučaj ak bi bila potrebna hitna sjetva kupila rezervu,tako da sada imam - nešto ću malo samo nadopuniti,ali evo me zanima nešto o poluvisokim hibridima.

Niski nikada više u plastenik - imala sam jedan red za probu - sranje da ne može biti veće,totalno aut - niti kvaliteta, posla previše......
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ajmo dečkovi, počela je sezona naručivanja - u ovoj iza nas smo svi zaradili tešku paru,ajmo sada to lijepo ulupati u nadolazeču sezonu.....
Znači, bit' će para i za gnojiva :eek::. Šala.
Ali definitivno treba počet sada razmišljati o kalciju i kalcifikaciji. Definitivno nema niti visokog, niti kvalitetnog prinosa bez kalcija, i sada bi to trebalo početi polako rješavati.
Tko ima prazne plastenike, može to odraditi bez problema; tko ima salatu/blitvu, odmah nakon berbe salate treba riješiti problem kalcija.
Ako je analiza tla skupa, onda bar napraviti pH (voda i KCl; 20-tak kuna, 2 kave :frown:) i odrediti dozu kalcija.
Izbor materijala dobar (Agrocal, Agrovapno i sl.) ali preporuka za granulat (ne prah) i materijal koji uz Ca ima i Mg.
:(call):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,da, to ja radim svake godine, nije da mi je nešto prekiselo,6-6,5,ali obzirom da se svake godine iznosi lisna masa iz plastenika,odlazi i dio kalcija koji je biljka ugradila u sebe, uz onaj koji odlazi plodovima, pa to nadoknađujemo redovito.I ko što veliš,obraćamo pažnju i na Mg.
 

supernoproblemo

Novi član
Tu od
17 Pro 2014
Poruka
8
Što se tiče sjemena kod mene je uveliko počelo naručivanje. Broj jedan od visokih indeterminantnih hibrida je Rally od Enze, ove godine je velika i potražnja za turskim hibridima kompanije Yuksel Tohum, najtraženiji njihovi Asya F1 i Nemesis F1. Ja sam radio obadva prošle godine i za prvu godinu gajenja ja sam bio prezadovoljan, radiću ih i ove godine sigurno. Meni se Rally lično ne sviđa i ima jako puno problema zadnjih godina. Ko želi mogu mu poslati i slike bilo kog od ovih hibrida. Od niskih iako ga malo radim mi je dobar Tomsk od Beyo Zadena.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Daj te slike ovdje, želio bih probat nemesis ili asya. Reci mi kakav im je okus jer je to kod svega najbitnije.

Znači, bit' će para i za gnojiva :eek::. Šala.
Ali definitivno treba počet sada razmišljati o kalciju i kalcifikaciji. Definitivno nema niti visokog, niti kvalitetnog prinosa bez kalcija, i sada bi to trebalo početi polako rješavati.
Tko ima prazne plastenike, može to odraditi bez problema; tko ima salatu/blitvu, odmah nakon berbe salate treba riješiti problem kalcija.
Ako je analiza tla skupa, onda bar napraviti pH (voda i KCl; 20-tak kuna, 2 kave :frown:) i odrediti dozu kalcija.
Izbor materijala dobar (Agrocal, Agrovapno i sl.) ali preporuka za granulat (ne prah) i materijal koji uz Ca ima i Mg.
:(call):
za mjerenje ph, jel bi bilo ok kupiti neki od ph metra jer baš imam trenutno u jednom plasteniku gdje ide rajčica salatu

ili bih mogao nekom uzorke poslati poštom
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

supernoproblemo

Novi član
Tu od
17 Pro 2014
Poruka
8
Postavicu slike samo da se malo uhodam kako to da uradim jer sam novi ovde. Okus im je fantastičan to je i meni vrlo bitno, nemaju bijelu sedru unutra, nemaju zelenu kragnu, primjetio sam i da donji listovi vrlo kasno počinju imati probleme sa nedostatkom mikro i makro elemenata, kod Relija mi se to počne dešavati čim prva cvijetna grana počne da rudi.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Probaj u privitak, tako je najlakše. Imaš dolje opciju privitak kada ideš odgovarat na post.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
785
Ako su ukusni i ja bih volio probati. Otvarao sam njihovu stranicu, ali nevidim distributere u bližem okruženju. Tko prodaje njihovo sjeme?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Ako je tako i jabih želio probat, za početak dovoljno je i 10 sjemenki ako bi mi želio poslat kada budeš imao za sebe.

Isto me zanima tko prodaje, jel ima u srbiji negdje?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Što se tiče sjemena kod mene je uveliko počelo naručivanje. Broj jedan od visokih indeterminantnih hibrida je Rally od Enze, ove godine je velika i potražnja za turskim hibridima kompanije Yuksel Tohum, najtraženiji njihovi Asya F1 i Nemesis F1. Ja sam radio obadva prošle godine i za prvu godinu gajenja ja sam bio prezadovoljan, radiću ih i ove godine sigurno. Meni se Rally lično ne sviđa i ima jako puno problema zadnjih godina. Ko želi mogu mu poslati i slike bilo kog od ovih hibrida. Od niskih iako ga malo radim mi je dobar Tomsk od Beyo Zadena.
A imaju i marokanske dinje u ponudi...mljac...
 

supernoproblemo

Novi član
Tu od
17 Pro 2014
Poruka
8
Distributer za BIH je Golić Trade iz Gradiške, bio sam u Turskoj u ovoj firmi i mogu vam reći da se radi o strašno velikoj kompaniji koja će da pojede ove evropske dunđere koji proizvode svoje sjeme većinom u Kini. Sjeme se može još uvijek nabaviti, prva je godina uvoza i nema ga puno, kesice su po 500 sjemenki i košta oko 85 eura 1000 sjemenki.
 

Najnoviji postovi

Na vrh