• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Niti jedna sjemenska kuća ne proizvodi rajčicu koja bi bila bez okusa,nema logike,zar ne ?Za okus rajčice odgovaraju sami proizvođači.
Pa ne misliš valjda da se današnja proizvodnja sjemena temelji na hibridima za nas male proizvođače,koji svoju robu prodajemo direktno krajnjem kupcu na tržnicama i sajmovima...mi smo ekipa koja izumire,kupci su sve siromašniji i već se neko vrijeme hrane na kredit neznajući koliko se kockaju sa vlastitim zdravljem...
Mi smo nebitni u cijeloj toj priči i novi hibridi se delaju isključivo za šoping centre i masovnu proizvodnju...
Evo ti jedne firme koja ima u svojoj ponudi LSL (long shelf life) rajčice,mogu trajati 21 dan nakon berbe,a da uopće ne kaliraju...
http://www.semillasfitoworld.com/en/products/vegetable_seeds/tomatoes/index.htm
A jedini u svijetu proizvode i LSL dinje...
http://www.semillasfitoworld.com/en/products/vegetable_seeds/melon/index.htm
Ovo si u pravu da su proizvođači krivi za okus paradajza,ali samo oni koji sade ovakve genetski modificirane hibride...
Temotation, nažalost u vukovarsko srijemskoj županiji tržnice zapravo više ni nema. Ostali su još poneki proizvođači. Uzornih ni nema. Mušterije se znaju napamet. Standard u banani i pada.

Što će meni 5 vrsta? To su već tjeranja maka na konac. Ja sam proizvođač koji prodaje na način kvaliteta ispred kvantitete. Dobro je imati više vrsta, isto koliko i loše.

Nikad cijenu ne dižem zbog potražnje i nika ne varira već ide linearno sukladno s mojim izdatcima. Jer ne bih ni zelio da mi to netko radi.
A gle, ja ti samo želim skrenuti pozornost da se neke vrste paradajza ne mogu kupiti po šoping centrima (šljivar,cherry,rozi...) ili se ne mogu kupiti po cijenama (niskima) po kojima ih mi proizvođači možemo imati u maloprodaji...
Ja ti kažem da je tu još prilika za uzeti neke novce,a da li ćeš me ti poslušati to je tvoja stvar...

temptation, štand ti izgleda prekrasno,svaka čast na ponudi i urednosti. još ti fale moje breskve i kornišoni i da vidiš love haha
Hvala Dane001...Imam ja i kornišone u ponudi,ali su mi već bili riknuli,ovo je slika iz 11-tog mjeseca...breskve bi bile pravi hit u to doba godine...:drink:
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
Imaš dosta povoljne cijene za 11 mjesec i mali plac.Tako nekako smo i na veletržnici i hladnjači prodavali u 11 mjesecu na palete.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Krajem 11-tog mjeseca sam prodavao paradajz po 7,ookn/kg na zelenoj tržnici...na hladnjači je u to vrijeme bilo od 5-6,00kn/kg uvoznog iz Makedonije,a u MBM-u si škart mogao dobiti čak po 3,00kn /kg na palete...
Eto,toliko o visokim cijenama paradajza u to doba godine...
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
@samko,i ja sam za proizvodnju na zemlji i da se jede hrvatsko,oprosti ako sam te možda uvredio sa svojim postom,nije bila namjera i kako kažeš,ako uzmemo njihovu staru tehnologiju,još čemo više kaskati.
@temptacion,znam raditi probne vrste za jednog poznanika,direktora jedne sjemenske kuće.Jedne sam godine sadio sortu Fruty,nema je u Hrvatskoj,LSL,bila je toliko čvrsta da se kod pada ne bi previše oštetila.A okus te zrele rajčice je bio dobar, ta čvrstoča vanjske opne uopče ne utječe na okus.Ostajem kod toga da su sami proizvođači ti koji utječu na okus svog proizvoda.Ako pogodiš sortu rajčice kojoj odgovara tvoj teren ili tvoj način uzgoja,imaš finu slatku rajčicu i tu ne trebaš ništa kemijati.Moj prvi Jeremy je bila katastrofa,kiseli,zelen,bijele žile,druge godine kada sam promjenio način uzgoja,bila je super.A Jeremy je bio LSL,slali smo ga u Rijeku za jedno dijete koje je bilo oboljelo o leukemije a volio je rajčicu ali ju nije smio jesti osim nekoliko sorta koje su imale niži sastav nečeg,zaboravio sam šta( i žuta rajčica to nema).Prestanimo mješati rajčicu za veleprodaju i maloprodaju,sorte sa tima nemaju ništa.Šta se tiče te rasprave,ja sa njom završavam.LP
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da ironija bude veća,prvi transgeni paradajz su u Monsantu nazvali flavour saver (Flavr Savr) ili kad se prevede "čuvar okusa"...
Nekima od nas su uspjeli prodati priču,a nekima nisu...
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Gdje ima za kupiti hibridnoga sjemena paprike ajvarice i paradajza ..
Treba mi 250 jednoga i 250 drugoga..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A-uuuuuuuuuu......kamo se god okreneš. :icon_razz:

Izrazi želju šta očeš - dobro, loše, rodno, jalovo, čvrsto, meko, da puca, da ne puca, da stoji, da ne - (hm....nekak ima osjećaj da ne moram pitati - da ne stoji :icon_scratch:), da ima krasnu sjajunu crvenu boju, da nema krasnu sjajnu crvenu boju, da je fine slatko -kiselkaste arome, da nije fine slatko - kiselkaste arome, da nema gumastu tvrdu kožicu, da ima gumastu tvrdu kožicu, da je krupan, da nije krupan, da je otporan na bolesti, da nije otporan na bolesti.......da......

Ajmo, izaberi i upute slijede.:icon_kidra: :icon_razz:

A profi znalci nek već sada spremaju odgovor. :icon_wink:
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Treba mi za vlastite potrebe..paprika mi treba ajvarice ili slonovo uho za praviti ajvar i peči za zimu,,,
Paradajz nam treba za kuhati znaci ne za prodaju.
.Napravio sam mini plastenik 7x4 prošle godine i uspila mi je rasada ...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Treba mi za vlastite potrebe..paprika mi treba ajvarice ili slonovo uho za praviti ajvar i peči za zimu,,,
Paradajz nam treba za kuhati znaci ne za prodaju.
.Napravio sam mini plastenik 7x4 prošle godine i uspila mi je rasada ...


Ako trebaš paradajz za kuhati, moja topla preporuka je posaditi ga vani, i to niski CHIBILI od Adria flore iz Pakoštana, firme S G (@plevak, jel SG)

U plasteniku za kuhati preporučam Volovsko srce - bude i za pojesti fini, ali za profi proizvodnju nije jer već drugi dan jako omekani, a treći je baš sav vodenast i jedino ili za baciti ili za skuhati.

Paprika Ne znam, ako ti kažem da uzmeš hibrid, Atris je jako dobar, ali ne možeš kupiti ispod tisuću sjemenki, ko i sve druge. A to je preko šesto kuna - tebi neisplativo.

Hajde, sada još reci koliko sjemena trebaš, pa ti možda netko sa foruma može određeni dio sjemenki prodati i poslati poštom.
 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
Gdje ima za kupiti hibridnoga sjemena paprike ajvarice i paradajza ..
Treba mi 250 jednoga i 250 drugoga..

imaš u trgovini pšeno u josipovcu kraj Osijeka, ako nemaš gdje bliže šalju sjeme poštom. Potraži ih na internetu, ja znam za njih da prodaju manja pakiranja, sad ako netko zna za još neke neka kaže ili zauvijek šuti :cool2:

Imam plastenik oko 50 kvadrata i htio bih uzgojiti rasadu rajćice za prodaju na malo, znači to bi bila sadnja na otvorenom, planirao sam je saditi za 5-6 dana, jel to rano ili kasno? radi se o ranim hibridima abellus i mohitos
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
@denisv,na kojoj ti je temperaturi rastao rasad rajčice,grijao termogenima?


Ne, nije termogenima. Ja grijem pod plastenika i za rasad, a i kad ode na stalno mjesto. Dakle, cijevi su u donjoj zoni.

Temperature su standardno, sunčan dan 22 - 24° noć 16 - 18°. Oblačan 18 - 20° noć 15 - 17°, s tim da kad ide dopunsko svjetlo tad je režim sunčanog dana.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
15.02. Ti je ajmo reći najraniji datum za sadnju na otvoreno. Stavii ga u kontejnerr od 24 jer će se načekati.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Imaš u Kadmu dobru ajvarku za plastenik Dynamica,pakiranje sto komada,šalju poštom.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Malo da stavimo zelenila.Kako praznimo grede sa salatom tako sadimo lagano rajčicu,nešto smo posadili prije 5 dana.
 

Prilozi

  • CAM01708.jpg
    CAM01708.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 150
  • CAM01711.jpg
    CAM01711.jpg
    60.1 KB · Pregleda: 148
  • CAM01713.jpg
    CAM01713.jpg
    60.8 KB · Pregleda: 144
  • CAM01715.jpg
    CAM01715.jpg
    46.7 KB · Pregleda: 124

Najnoviji postovi

Na vrh