• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Bolje, bar su mi tako rekli kupci. Oni od cherry rade Harmony f1 clause.
 

Morrison

Novi član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
19
A ovo iz 5mjeseca prošle godine. Pošto može samo 3 fotke odjednom.
Na koji razmak sadite rajicu ovog tipa i da li pri velikim vrućinama ima opadanja cvijeta?

Rally f1,Big Beef f1,Delfine f1,Cristal f1,Pink Treat f1 (TEX 2721),Uragan f1,Kazanova f1,Mondial f1,Optima f1,Medeno srce f1,Country Taste F1 samo neki hibridi razlicitih sijemenarskih kuca veoma dobrog okusa u beef i small beef segmentu za razliku od plastike tipa Buran f1,Belle f1,Panekra f1....
 
Posljednje uređivanje:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Na koji razmak sadite rajicu ovog tipa i da li pri velikim vrućinama ima opadanja cvijeta?
Nema otpadanja cvijeta kao na običnoj rajčici, 99.9% se oplodi neovisno o temperaturi. Bumbari i pčele obožavaju cvjetove.
Jedina opasnost je da se gornja etaža skuha u 7 ili8. Mjesecu.
3-3,5 biljke po m2
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
na 400 kvadrata plastenika (8x50) oko 800 komada uguram...di bi sa 1200-1300?....to bi bila šuma...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Varaš se, biljka je vrlo uska i ima mali broj listova, ide više u vis. Nije ni slična beef rajčici.
 

Morrison

Novi član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
19
Nema otpadanja cvijeta kao na običnoj rajčici, 99.9% se oplodi neovisno o temperaturi. Bumbari i pčele obožavaju cvjetove.
Jedina opasnost je da se gornja etaža skuha u 7 ili8. Mjesecu.
3-3,5 biljke po m2
zanimljive i korisne informacije,hvala!!!

To je taj Tonatico f1 uz samo 1 tretman fungicidom i insekticidom za jesen.

Ove su fotke od jesenje proizvodnje
Da li se vodi jednako kao svi visoki hibridi ili ostavite i koji zaperak?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
to mi pričaš za cherry?...koliko je uvis možeš poslat, ja sam žicu nosač stavil na oko dva metra, i to je užas...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Da o cherry pričam. Može uvis kolko te volja, kod mene je prečka na 2.5 ali nema svrhe ići više od onog što se dohvati sa zemlje budući da je na većoj visini i veća temperatura.

Ne znam jesi li probao Runner ali taj se isto može gusto saditi 2.5 biljke m2. Prozračna biljka, plod kvalitetan, jedino nešto sitnija rajčica i slabiji okus(nema kiselina).

Morrison, ništa zapreci vodi se na 1 granu. Inače vrlo jako tjera zapreke.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Na koji razmak sadite rajicu ovog tipa i da li pri velikim vrućinama ima opadanja cvijeta?

Rally f1,Big Beef f1,Delfine f1,Cristal f1,Pink Treat f1 (TEX 2721),Uragan f1,Kazanova f1,Mondial f1,Optima f1,Medeno srce f1,Country Taste F1 samo neki hibridi razlicitih sijemenarskih kuca veoma dobrog okusa u beef i small beef segmentu za razliku od plastike tipa Buran f1,Belle f1,Panekra f1....

Hm, taj Tex, to je prodavao Zeleni hit, ako se dobro sjećam, jel?
On ima veliku manu - sad, je li monilija bila u pitanju ili bakterioza, sada više ne bih znala reći, ali u nekom momentu su mu popadali svi cvijetovi - bilo je to zanimljivo za vidjeti - bijke bujne, lišća za jednu prikolicu, a ploda niti jednog nakon nešto početne berbe... da ne povjeruješ - ničega. .Ili mu možda nešto u ishrani ne paše - možda previše dušika - u ono vrijeme nisam razmišljala o toj mogućnosti, bakterioza mi nije bila vjerojatna jer je zelena masa bila zdrava, možda monilija cvijeta - ne znam, ali znam da mi niti Rajko nije znao reći ništa pametnoga, i nakon dvije sezone sam od njega odustala.
Stava sam da ne sadim ništa čemu trebju posebni tretmani da bi dalo uspješan urod, a Texu očito nešto treba, ili sam ja bila baksuz pa me strefilo dvije godine za redom - ostale sorte koje su rasle uz njega u istim uvjetima nije strefilo ništa - bile su normalne.
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
Na koji razmak sadite rajicu ovog tipa i da li pri velikim vrućinama ima opadanja cvijeta?

Rally f1,Big Beef f1,Delfine f1,Cristal f1,Pink Treat f1 (TEX 2721),Uragan f1,Kazanova f1,Mondial f1,Optima f1,Medeno srce f1,Country Taste F1 samo neki hibridi razlicitih sijemenarskih kuca veoma dobrog okusa u beef i small beef segmentu za razliku od plastike tipa Buran f1,Belle f1,Panekra f1....

Isprobali smo ove tri vrste prošle godine i rastu ko ludo i nemaju puno bolesti, ali imaju taj plastičan okus

Buran f1,Belle f1, Rally f1

Najukusnija rajčica koju smo uzgajali je jedan tipa Beef Tomato koja se zove "Mortgage Lifter" koji je isto neki vrste hibrid ali neprodaje se kao F1

Možda ne daje isti urod kao hibridna rajčica, ali okus je slatkast i predivan, a naručio sam ga svim susjedima nakon što su ga probali prošlog ljeta.

Ako pustite kupce da probaju tu rajčicu s malo ulja i ocata, kupcu koji cijene kvalitetu nego količinu možete naplatiti dvostruku cijenu

Prošle godine sam naručio iz Velike Britanije, ali ima i iz Italije i Njemačke na Ebayu


 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
Jel mi može netko preporučiti sjeme rajčice pelet ili šljivar, uzgoj na otvorenom na malč foliji da je ograničenog rasta hibridno sjeme i da nije kasna??
🍅🍅
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
ja još nisam vidio šljivara neograničenog rasta kao kod normalnog paradajza...službeno se to zove determinirani rast...
svi šljivari su predviđeni za uzgoj na otvorenom, kod beje, enze i ostalih imaš u katalozima karakteristike...
ja bih prije pitao za što ti treba, ili tvom kupcu treba...pa se po tome poriktao...
postoji i kod podravke linija za otkup, upitaj se koje sorte oni traže...
i ne manje važno, obzirom na to da ne želiš kasnu, misliš radit na kontinentu?
moj savjet, dok ne naučiš cake, jednu godinu eksperimentiraj...više sorti, različiti sklopovi, igranje sa zaštitom...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nek uzme Čibili , prodaje ga Mamić iz Pakoštana, S/G.
Hm, mislim da je Mamić, više se ne sjećam točno.
Dobar je i rodan, a i otporan dosta na bolesti.
Ja sam ga radila na foliji, zna imati dosta krupne plodove, i do 180 gr, može se prodati i kao stolni konzumni veliki dio ako treba.
Kada su mi ga prije 8 - 9 godina pokrali na parceli iza ambulante koja je usred sela, pozdravila sam se sa proizvodnjom paradajza u polju. Jednostavno su obrstili više od sedamdeset posto , ostalo samo ono zeleno i nedoraslo.

Hm, ne sjećam se više kolika mu je vegetacija, ali ja sam ga planirala za jesen pa smo i sadili kasnije - ranija sadnja, početkom maja ili nešto prije dati će ranije rod.

Ima Podravka svoje favorite veoma visoke rodnosti, ali ja nisam u toku koji su i kako se zovu. Može se naći na njihovom stranicama, no to su hibridi ujednačenog vremena zriobe - koncentrirana zrioba za jednokratnu berbu.

Da hoću opet raditi šljivara uzela bih Čibili, ali ne tvrdim da nema boljh, nisam pratila sortiment pa ne znam.


Darijus, ima visokih šljivara, ima.
 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
Radio sam Torquay F1 on je za plasteničku proizvodnju više pa je nedeterminiranog rasta, znači cvjeta i rodi dok god mu pašu uvjeti i dobro podnosi polje. Dugo se bere i prvi rod je odlične kvalirtete, ali sve dalje dosta opada i to se baš primjeti. Sad me zanima neka koja bi se jednokratno brala da budu plodovi oko 150 gr.

Probao sam joj odsiječi vrh, ali onda podivlja sa tjeranjem zaperaka...Istočna Slavonija je u pitanju ne bih riskirao sadnju prije maja jer ga nisam pokrivao s ničim da ne smrzne
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A gle, probaj uzeti Čibili, nije skupo sjeme, pa stavi nešto za probu. Sjeme ima klijavost i nakon dvije - tri godine, ako budeš zadovoljan možeš ga saditi sljedeće godine, ako ne, nemoj žaliti trošak.
Najbollje shvatiš koliko što vrijedi je osobnim iskustvom. Svi mi imamo svoje kriterije, praksa će svima pokazati isto, ali zaključci su paušalni.
Čibili ti bude postigao željenu težinu - ne svi plodovi.
Ima i dobru aromu.
Možda da si daš truda pa ga djelomično ispinciraš - bočne grančice pojedine, pa mu povečaš težinu i ograničiš vegetaciju, ali ne previše da ne izgubi previše broj plodova.

Zašto želiš jednokratnu berbu a bitna ti je težina plodova?
To funkcionira samo u otkupu za preradu, jer neki plodovi su prezreli, neki oštećeni, a neki nedozreli, ali mogu proći u preradi, ali kupci kojima je bitan vizuelni izgled to ne prihvaćaju.

Visoki paradajzi uvijek imaju bolju vizuelnu kvalitetu plodova od niskih, nisu oštećeni, ljepše su i ujedničajenije boje. Na to moraš računati.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
ja dosad radio samo u plasteniku šljivara, i mogu reć da niti s jednim nisam sretan...pa sam odustal od borbe...
svako zemljište ima svoje specifičnosti, zato sam ti i rekao da moraš eksperimentirati...možda potrefiš od prve, a možda nikad (ko ja)... 🤭
 

ratar990

Član
Tu od
9 Velj 2016
Poruka
62
Pa ne bih se odjednom prebacio na vrstu o kojoj ništa ne znam, čisto bih probao kemijati... prodaja ide za kuhani paradajz, ručno se prerađuje odvajaju se oštečenja i sve to pa zbog toga krupnoća. A to je da je svako zemljište za sebe i od mjesta do mjesta je različita mikroklima... Probat ću kemijati, ako šta bude uspiješno pohvalim se :D
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Probaj od Unigenseeds, Big Rio. Mi smo radili jedne godine Gigante od te firme i bio je odličan ali nema ga kupiti kod nas. Mislim da se talijani dobro razumiju u to.

Ili od Hazere, Galilea. To ću i ja probati vjerovatno ove godine.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Da malo razjasnimo neke stvari, bio sam i ja nekad neiskusan i pisao svašta. Okus rajčice i njena kvaliteta zavise najviše od 2 stvari. Prva je zemljište(stanje dostupnih hraniva) a druga odlika sorte tj hibrida.

Što se tiče rajske rajčice, sa njima nisam oduševljen iz 2 razloga. Broj 1 je što lažu o načinu uzgoja, a broj 2 je što lažu o sortama koje uzgajaju. Pišu da su to sorte, a nisu. To su hibridi od raznih proizvođača(enza zaden, clause...)

Isprobali smo dosta hibrida i svake godine isprobavamo i mogu reći da ima jako malo onih koji su stvarno ukusni i dobri.

Tko želi cherry rajčicu koja rodi kao blesava, a prije svega ima nevjerojatan okus neka uzme Tonatico f1 Bejo zaden pakiranje 1000sj oko 1000kn. Ako nekome treba samo nekoliko sjemenki slobodno mi se javite u poruke.

To je taj Tonatico f1 uz samo 1 tretman fungicidom i insekticidom za jesen.

Ove su fotke od jesenje proizvodnje
Imaš kaj za prodati? Zanima me ovo.
Gledam kupiti Harmony ili Sunstream?
Ili možda Campari?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Kupljenec poklonim ti par flanaca tonatika koji su izrasli iz sjemena koje mi je poklonio forumaš Samko. Jedino organiziraj preuzimanje.
 
Na vrh