• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
Isprobali smo dosta hibrida i svake godine isprobavamo i mogu reći da ima jako malo onih koji su stvarno ukusni i dobri.

Tko želi cherry rajčicu koja rodi kao blesava, a prije svega ima nevjerojatan okus neka uzme Tonatico f1 Bejo zaden pakiranje 1000sj oko 1000kn.
Samko jer mogu nekako doć do te rajčice kad ti počne berba?Volio bi isprobat tvoju (Tonatico F1) i moju cherry rajčicu .Jako teško nađem nešto što mi paše ukusu, zato jer uglavnom nema.Ja sam iz Zagreba, i evo potres dok ovo pišem , već sam ih zaboravio kad ono opet potres.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ubacimo u bus i evo ih. Ma da ima sigurno proizvođača okolo zg koji ga sade.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kada smo kod rajčice, gledam danas svoju.
Vršno lišće je svo puno antocijana, a to znači da mu je po noći hladno.
Dokle ćemo čekati te tople noći i stabilizaciju vremenskih prilika?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Još nekih 5 dana po prognozi. Kod mene rajčica kasni 2tjedna u odnosu na prošlu godinu.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma kasni i kod mene, na trećoj smo otvorenoj etaži a četvrta i peta su formirane ali skučene, zbite sa veoma kratkim internodijima i zatvorenim cvjetnim grančicama. Sve naopako.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Nećeš puno kasniti to je sigurno, samo ja ne bih mogao tako jer bih imao previše posla u isto vrijeme. Ovako to radim dok još nema toliko posla vani.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Danas ide zaštita rajčice, druga po redu ove godine.
Vlaga je ujutro visoka, kondenzirane kapi su na listovima dugo vremena i moglo bi doći do problema.
Prevenirati ćemo prvenstveno botritis i fitoftoru.
Jedne godine u takvim uvjetima smo zakasnili, ajme koliko se plodova zbog truleži moralo potrgati i baciti......tri etaže imaju formirane plodove, frka je.
 

Zagorka

Novi član
Tu od
17 Lip 2019
Poruka
6
Trebam pomoc iskusnijih i pametnijih od mene. Pocetkom ozujka sam posadila sjeme paradajza u stiropor. Slijedeci tjedan sam ih planirala staviti u zemlju. No, rvo problema. Listovi su na pojedinim flancima pozutjeli, a na drugima su se na listu pojavile neke srebrnkaste fleke. Prosle godine sam imala katastrofu s plamenjacom pa me zanima sto je s ovim flancima? Jel ok to posaditi u zemlju ili da si kupim flance? Slike su u nastavku. Hvala unaprijed na pomoci.
 

Prilozi

  • 20210502_181716.jpg
    20210502_181716.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 12
  • 20210502_181632.jpg
    20210502_181632.jpg
    24.7 KB · Pregleda: 14

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
domaće sjeme "amerikanca" ti je već bilo izgleda zaraženo...
fiksaj bakrom kontaktno, vjerojatno im je tijesno u kontejneru...
 

Zagorka

Novi član
Tu od
17 Lip 2019
Poruka
6
domaće sjeme "amerikanca" ti je već bilo izgleda zaraženo...
fiksaj bakrom kontaktno, vjerojatno im je tijesno u kontejneru...
Pls moze jos pojasnjenje postupka? Pustim ga ovako u kontejneru, prebacim u zemlju, pospricam cuprablau? Ili vec u kontejneru spricam cuprablau? Ima neki bolji preparat? I kolike su sanse da spasim ovo? Hvala puno jos jednom.
 

Grdgvi

Novi član
Tu od
12 Svi 2021
Poruka
1
Treba mi pomoć u identifikaciji problema koji imam u plasteniku.
Imam problem sa paradajzom, vršne grane se povijaju prema dole, rolaju (ka naličju lista, a vršni mladi listovi su nekako sitni i naborani. Donje grane i listovi su u redu.
Na pamet mi pada nekoliko mogućih razloga:
* Pretopli vazduh u plasteniku, tek juče sam stavio mrežu za zasenu, a bilo je ko toplo ovih dana.
* Previše vode. Polivan je svakog dana kap po kap sistemom, ne previše, ali...
* Nedostatak ili višak nekog hraniva - zemljište je dobro nađubreno stajnjakom.
* Virus/bakterioza.

Na listovima nema mrlja, pega, linija i sl...
Imam 4 vrste paradajza u plasteniku i sve su manje više sa istim simptomima, dok paradajz napolju nema tih problema.

Šta može biti?
 

Prilozi

  • IMG_20210511_201012.jpg
    IMG_20210511_201012.jpg
    57.2 KB · Pregleda: 25
  • IMG_20210511_200954.jpg
    IMG_20210511_200954.jpg
    40 KB · Pregleda: 25

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne vidim dobro, pogotovo drugu tamnu sliku.
Veliš da ti je uplasteniku pretoplo.
Od kuda si?
Veliš da je vani sve ok.
Onda bi trebalo isključiti hladne noći, ako si negdje na moru.
Jesam li dobro vidjela da su vršni listovi plavičasti? Ako jesu, hladna noć je kriva.
Za frkanje - hladno, ili previše vode. Ili je korijen u hladnoj zemlji a temperatura zraka je visoka, korijen ne uspije transportirati hranjive tvari jer mu zebu noge i radi smanjenim kapacitetom, a toplina zraka tjera biljku na pojačanu aktivnost. Listovi reagiraju uvijanjem prema gora. Nije to ništ, proći će dok se temperatura tla poveća, bilo bi problem da su uvinuti prema dolje, to nagovještava bakteriozu.
 

Mladent

Novi član
Tu od
30 Ožu 2019
Poruka
6
Pozdrav svima..
Ako netko slucajno zna sta bi moglo bit, u redu je 10ak rajcica i dvije jedna do druge izgledaju ovako, da nije crveni pauk ili nesto slicno?
Vrh rajcice je klonia tako da sam obe preventivno izvadia jer mi izgleda da im nema pomoci
 

Prilozi

  • Rajcica.jpg
    Rajcica.jpg
    74.1 KB · Pregleda: 27

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
nemore se to ovak reći...nit je slika baš oštra...
crvenog pauka oliti koprivinu grinju ćeš vidjeti POVEĆALOM...
 

Mladent

Novi član
Tu od
30 Ožu 2019
Poruka
6
nemore se to ovak reći...nit je slika baš oštra...
crvenog pauka oliti koprivinu grinju ćeš vidjeti POVEĆALOM...
Evo malo "teža" slika, ista je ali onu prije mi je smanjilo...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Manjak nečega - vjerojatno mikroelementa.
U tlu na tome mjestu, ili smo u biljkama trenutno zbog iz nekog razloga trenutnog poremećaja - blokade - ishrane - visoka, preniska temperatura tla, zraka, previše, premalo vode u datom momentu.
Posadi na isto mjesto nove dvije biljke, vjerujem da će normalno rasti.
Početak proizvodnje je ove godine mnoge od nas izludio.
 
Na vrh