• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja rajčice

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Evo i moje

img20130424152438.jpg



Drugi plastenik; cinto vs mondial

img20130424152602.jpg


img20130424152343.jpg


img20130424152329.jpg


Za ovaj veći, bumbari stižu u petak (nadam se), mini košnica naravno... Nadam se da će popraviti zametanje plodova prve etaže ali i ostalih, ako ne pobjegnu na ostale voćke okolo kojih ima brdo :icon_e_surprised:
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
kad smo kod bumbara,kad je to obavezno,odnosno koliko plastenik mora biti velik ili mali da bi trebao koristiti bumbare,ili o čemu to sve već ovisi? ja se recimo ne koristim bumbarima. Samko od kuda ti tolika zemlja po foliji kad si sadio?
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Ni ja se nikad nisam koristio bumbarima ali mi je dosadilo vidjeti neoplođene cvijetove, a i nemam vremena više glumiti bubmbara. Dosta je da ti daju 1 ili 2 ploda više na prvoj etaži i otplatili su se...

Mini košnica je namjenjena za 100-300 m2, 550 kn košta.

Zemlju sam ja tamo stavio, samo što je bilo prislino postavljanje plastenika po blatu pa su grudve.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kada smo već kod bumbara da ja,pedeset godina iza plastičnog češlja reknem-Zadnjih četiri godine bumbara nemam.Prije toga ih prve tri godne nisam imala,a tri jesam.Prvi,kada sam ih kupila su bili normalni,mislim na veličinu. Jesu oni skakutali po cvijetićima,ali su od njih tridesetak koliko ih u prosjeku ima unutra,bar polovica svaki dan dala u dezerterstvo,a vraćali su se u kasno popodne-pravac košnica.Druge godine sam dobila bebe,još im se trebale mjenjati pelene,nisu,osim njih par koji su bili normalnwe veličine prva tri tjedna išli dalje od plaženja po izlazu.Treće godine su bili neki na rubu normalnosti,malo su prvih dana bauljali dok im nisu ojačala krila,ali kada jesu-crta,malo oko plastenika,malo u plasteniku,dok im životni vijek nije minuo.A oni preminuli.Pa sam ja to odlučila rješavati drugačije-kada je god moguće u početku cvatnje-a oni se i uzimaju zbog tih početnih dana (iako se u stručnoj literaturi navodi direktna veza broja sjemenki sa veličinom ploda,a broj sjemenki je kao što znamo uvjetovan kvalitetom oplodnje) u povoljnom dijelu dana,kada je vanjska temperatura viša podignem bočne stranice,a posebno je dobro kada malo puše povjetarac.I to je to.Jutarnju vlagu eliminiram u njaranijem mogućem terminu,čak na uštrb temperature.Na plasteniku širine deset metara se to da jako lijepo regulirati.Većinom.Evo,ove godine,cvate druga etaža,treća se otvara,červrta se formira,i za sada je sve u redu,tu i tamo se neki mali paradajzić vidi,ko graškići,i manji.Oni prvi cvijetovi,još nisu počeli pošteno otpadati,ali se vidi da je oplodnja ok.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Kada smo već kod bumbara da ja,pedeset godina iza plastičnog češlja reknem-Zadnjih četiri godine bumbara nemam.Prije toga ih prve tri godne nisam imala,a tri jesam.Prvi,kada sam ih kupila su bili normalni,mislim na veličinu. Jesu oni skakutali po cvijetićima,ali su od njih tridesetak koliko ih u prosjeku ima unutra,bar polovica svaki dan dala u dezerterstvo,a vraćali su se u kasno popodne-pravac košnica.Druge godine sam dobila bebe,još im se trebale mjenjati pelene,nisu,osim njih par koji su bili normalnwe veličine prva tri tjedna išli dalje od plaženja po izlazu.Treće godine su bili neki na rubu normalnosti,malo su prvih dana bauljali dok im nisu ojačala krila,ali kada jesu-crta,malo oko plastenika,malo u plasteniku,dok im životni vijek nije minuo.A oni preminuli.Pa sam ja to odlučila rješavati drugačije-kada je god moguće u početku cvatnje-a oni se i uzimaju zbog tih početnih dana (iako se u stručnoj literaturi navodi direktna veza broja sjemenki sa veličinom ploda,a broj sjemenki je kao što znamo uvjetovan kvalitetom oplodnje) u povoljnom dijelu dana,kada je vanjska temperatura viša podignem bočne stranice,a posebno je dobro kada malo puše povjetarac.I to je to.Jutarnju vlagu eliminiram u njaranijem mogućem terminu,čak na uštrb temperature.Na plasteniku širine deset metara se to da jako lijepo regulirati.Većinom.Evo,ove godine,cvate druga etaža,treća se otvara,červrta se formira,i za sada je sve u redu,tu i tamo se neki mali paradajzić vidi,ko graškići,i manji.Oni prvi cvijetovi,još nisu počeli pošteno otpadati,ali se vidi da je oplodnja ok.

što u prijevodu znači da je šta,vjetar odradio oplodnju,pčele koje baš njega i nevole ili ti sama?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Je,je,vjetar.I danas sam digla stranice za više od metar visine,a pirilo lijepo.
Zanima me nešto drugo-primjetila sam zadnje dvije-tri godine da u plasteniku nema divljih pčela,osa,muha raznih,više-manje ničega letečega kao prijašnjih godina.Šta se to dešava?Insekticide(aktivnu tvar)i nismo nešto previše mijenjali,ali sjećam se da je u kasnim proljetnim danima,a pogotovo u ljetnim sve znalo zujati unutra,vrapci su stalno bili u lovu.To me počinje ozbiljno zabrinjavati.Ima li još tko sa istim problemom?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Je,je,vjetar.I danas sam digla stranice za više od metar visine,a pirilo lijepo.
Zanima me nešto drugo-primjetila sam zadnje dvije-tri godine da u plasteniku nema divljih pčela,osa,muha raznih,više-manje ničega letečega kao prijašnjih godina.Šta se to dešava?Insekticide(aktivnu tvar)i nismo nešto previše mijenjali,ali sjećam se da je u kasnim proljetnim danima,a pogotovo u ljetnim sve znalo zujati unutra,vrapci su stalno bili u lovu.To me počinje ozbiljno zabrinjavati.Ima li još tko sa istim problemom?
O tome sam bio nešto napisao još prije dvije godine; imao sam berbu grožđa (i to kasniju, jer mi treba za tip vina koje radim; znači šečera preko 20%) a nigdje niti jedna osa, stršljen, pčela.... NULA!?!?!? A sjećam se prijašnjih godina i šteta od stršljena, zbog slatkog grožđa. Zadnje dvije godine ništa.... :icon_eek:.
U svakom slučaju loše.....:mad:
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Eto kod mene obrnuto, osa i stršljena u vinogradu i voćnjaku ko u priči... Zadnja dva reda do bagremare ni ne berem (hamburg)
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
vidio sam u agromaisu yaramila kalcij nitrat u granulama,jel bi to bilo dobro za gnojidbu paradajza prije sadnje?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
vidio sam u agromaisu yaramila kalcij nitrat u granulama,jel bi to bilo dobro za gnojidbu paradajza prije sadnje?
Može ići, iako nije baš neka opcija. Naime, problem je nitratni dušik, koji će se vjerovatno isprati, nakon nekoliko dobrih zalijevanja, a u početnoj fazi rajčica baš i ne traži previše dušika.
S druge strane, kalcij će ostati (što je važno ako je tlo kiselo).
Ali, ako se već ide na riješavanje kalcija, bolja opcija je gnojivo tipa Fertdolomit, a kalcij-nitrat koristiti kasnije u prihrani.
:(happy):
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo i mog paradajza počinje formirati plodove sretan sam ko proljeće a paradajz je Jabučar.
Evo par slika.


 

denisv

Član
Tu od
18 Svi 2012
Poruka
635
24.04 (već je slika bila par stranica prije)

130424122531.jpg


I danas, odnosno jutros nakon 12 dana.


130506092034.jpg
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
da,možeš mu dati sve,ali sunce i toplina daju najviše

dok nema sunca i prirodne topline,to je samo održavanje na životu...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,419
Zašto si njega odabrao, ciljano ili si uzeo što se nudilo ? Na forumu se baš i nije proslavio :icon_weed: , ali ja sa ga i ove godine imao u rasadi za prodaju i pitali su me baš za njega.
 

Najnoviji postovi

Na vrh