Da se sad osvrnem i na naše prskalice, konkretno na nošene modele sa hidrauličnim granama. Prije 5-6 godina krenuli smo u suradnju sa talijanskom tvrtkom po pitanju hidrauličnih grana. Greška je bila u tome što nismo najbolje analizirali uvjete u kojima naši poljoprivrednici rade (problem parcelizacije, a s tim vezano i više transporta, nesređeni prilazni putevi i ceste, itd.) i činjenica je da su se javljali slučajevi u kojima su grane pucale. Oštećenja su se najviše događala u transportu, a puno manje u samom prskanju (možda Vas to iznenađuje, ali to je činjenica).
Iz svih tih razloga krenuli smo u redizajn i napravili jako puno preinaka, posebno konstrukcijski dio srednjeg dijela koji igra veliku ulogu u funkcionalnosti grana. Kroz nekoliko tjedana ćemo predstaviti detaljne animacije, prezentacije i video isječke, da Vas sad ne zamaram sa svim detaljima. Ali smatram da smo napravili odličan posao i svim našim postojećim kupcima ćemo ponuditi mogućnost da napravimo zamjenu ili "update" postojećih grana.
Ono najbitnije, cijena. Cijenu samih grana nismo uopće mijenjali iako sad ta nova verzija grane 15 m HO (hidraulično otvaranje) itekako više teži (cca. 120-140 kg), a i materijali koje koristimo su bolje kvalitete. Negdje sam vidio post koji se referira na materijale pa da sad odmah i to spomenem, velika većina konstrukcije je napravljena od S 355 materijala (onima koji razumiju ne trebam dodatno pojašnjavati) i većinu nabavljamo u Sloveniji i Austriji gdje za svaki dobijemo i certifikat po kojem se vidi da nije u pitanju uvoz iz Kine.
Najveća razlika u cijeni se dogodila zbog tehničkih preduvjeta koje baš i nemaju svi traktori. Prva i osnovna stvar, zbog sigurnosti operatera i općenito naše sigurnosti izbacili smo iz ponude mogućnost da dizanje bude mehaničko, tj. na sajlu. Grane su sad teže i jednostavno se kao proizvođač želimo zaštiti od mogućih problema i hidraulične grane nudimo isključivo sa hidrauličnim dizanjem što znači promjenu jednog vrlo važnog segmenta (nije samo u pitanju jedan cilindar kao što se često zna komentirati). Nadalje, tu je još jedan dodatni cilindar koji blokira srednji dio grane kod otvaranje i zatvaranja grana. Ako kupac želi i hidrauličku nivelaciju onda sve zajedno treba imati 4 para hidrauličnih izvoda + jedan dodatni za dizanje (može biti i kiper ventil s obzirom da je cilindar za dizanje jednoradni, dok su svi ostali dvoradni). Većina traktora kod nas nemaju takvu opremu, toga smo svjesni.
Da bi ipak i traktor sa jednim parom izvoda mogao raditi sa takvim granama tu je elektronski hidraulični blok koji to omogućava, a on nažalost i jako puno košta. I tu nastaje glavna razlika u cijeni, ništa drugo Leško nije povećao u odnosu na prije.
Svjesni smo tog problema i do prvih sajmova ćemo vjerojatno imati drugo rješenje za hidrauličnu instalaciju koja bi trebala puno manje koštati i biti cjenovno puno pristupačnija.
Nažalost, puno puta se susrećemo da kupac želi apsolutnu komociju i sve mogućnosti, a traktor jednostavno nema dovoljno priključaka.
Eto, mislim da sam pokrio najvažnije aspekte. Kritiku poštujem i odobravam, pogotovo ako je utemeljena na činjenicama. Nadam se da sam barem malo razjasnio činjenično stanje, a nakon što predstavimo tehničke detalje oko redizajna grana i važan dio oko hidraulične instalacije koja će utjecati na cijenu, pozitivnije kritike sa strane forumaša i onih koji se sad možda dvoume oko odabira prskalice.