• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskalice

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Je li neko zna za kaj služi ova mala polugica.... u jednom pusta zrak, a u drugom smjeru nabija pritisak!? U spremniku u jednom položaju baca vodu ko pulsove sa zrakom, a u drugom samo vodu, tj. cisti mlaz!?

f0ce7d32f011d81cca14d250138cd293.jpg


Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Da, to mislim. Ne kopiraju teren.
400 l glavni rezervar. 60 l bi trebal biti rezervar za ispiranje sistema i 15 l za pranje ruku.
Nosi ju Zetor jer je Ursus kod majstora i zbog blata. Sigurnije mi je ovak a ne da moram po nekog da me izvlači.
MARIETO88 sličan rasporednik sam imal na moravi. Ta polugica bi trebala biti za otvaranje i zatvaranje (početak i prekid špricanja).
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Ovaj 1. ventil prema ljevo od ventila za pritisak je mješalica. Tako da nije za mješanje. Znaci razlika je samo oceli bacati cistu vodu ili sa zrakom, a ima razlike u manometru je li u jednom djelu cita pritisak, a u drugome ne....
P.s. pumpa u jednem polozaju cuka ili kako bi rekao lose zvuci..

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,491
Imas tri polozaja na ventilu za ispust?
Na agromehanici kad zakrenes taj ventil i onaj donji stavis u polozaj usis, na onaj otvor za ispust pocne usisavat.
Po meni nema nikakvu drugu funkciju osim usisavanja vode. Barem je ja godinama ne vidim.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Cuka pumpa samo kad zatvoris cesme a okrenes onu rucicu na pustenu vodu....to se desava i na mojoj agromehanici,a razvodnici su nam vrlo slicni
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Marieto ta rucica oslobadja oprugu ventila i pusta slobodan protok, kad zategnes tu rucicu ventil za regulaciju je aktivan i propusta samo visak vode,koja nije potrosena a postignut je pritisak i zato izgleda da ide ujednacen mlaz, a kad ju otpustis izbacuje svu vodu i onda izbacuje u mlazevima jer pumpa ustvari tako i radi izbacuje u mlazevima kako koja membrana napumpa. Kod Agromehanike ima dvije membrane pa je izrazeno cukanje, na vecima gdje ima vise membrana ili klipova brzi su intervali pa je cukanje manje izrazeno.
A kada se ventil aktivira i postigne predvidjen pritisak onda nema cukanja jer to zracna membrana amortizuje, naravno ako je naduvana kako treba, to je ona gornja.
Kad je ventil otpusten logicno nemoze se prskati jer nema pritska.

Vrsani mislim da nemate slican razvodnik, ovo je vjerovatno ventil stalnog pritiska kao na atomizeru, barem tako izgleda, a male Agromehanikine nemaju takav ventil.
Kada okrenes onu crvenu rucku pustis slobodan protok bez pritiska i ono vodu samo prebacuje, a za pravo mjesanje trebas pozatvarati ventile koji idu na grane, a otvoriti onaj sto sa njega crijevo ide u prskalicu, to je onaj prvi do regulatora i rucku okrenuti u radni polozaj i otpustiti ventil pritiska da nenabija prevelik pritisak
 
Posljednje uređivanje:

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Isto imam ove tri cesme,ovu rucku za pustanje vode i slicno sranje od sata koji neradi....Mozda nesto nisam uocio na slici pa mi se cini da su isti,ili je nekad na mojoj mijenjat razvodnik ,a ja sam ju kupio polovnu pa neznam...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Razlika bi trebala biti u ventilima
Ovo je standardan i nema stalan pritisak, recimo kada se zatvori jedna strana pritisak se dosta poveca
https://www.google.ba/imgres?imgurl...cCnQQMwhAKBYwFg&iact=mrc&uact=8#h=2448&w=3264

A ovo je sa stalnim pritiskom i drzi priblizno jednak pritisak bez obzira koliko je dizni aktivno
http://agromehanika.si/media/cache/image/236-agp_100_detajl_regulator-d67f11e518491d7a.jpg

Znaci odnosi se samo na ventil za regulaciju pritiska, nevezano za venitle za sekcije kako kazete cesme
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Uslikat cu pa postavit....prskalca je siva ....
Danas sam isao prskat presijavat kukuruz i polomim onu plastiku....ja zovem ..cesmu.....
Prskalica mi vecinom bude napolju,i nekad pokrivena,nekad ne i ono izgorelo od sunca i samo ostade u ruci
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
To su one Agromehanikine sive, stariji model
Da oni ventili su bas bezveze napravljeni, treba ih bas jako povuci da se otvore i ako malo izgore odma puknu
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,721
Za samoniveliranje grana probaj ručno pomicati jedan pa drugi kraj da vidiš je li nešto zapinje.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Vrsani@
Sad sam gledao kod jednog komsije on isto na sivoj Agromehanici ima ventil sa stalnim pritiskom, znaci taj uspravni kao na atomizeru. Oni su dosta bolji u odnosu na one standardne na ovim novijim modelima, jer kad se zatvori dio grana pritisak samo malo skoci

NEWHOLLAND@
Je li imas takav regulator ili planisras nabaviti?
Za sta mu pored onih svih elektro ventila sluze ona dva rucna?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,491
Nemam ali planiram uzet prskalicu s njim. Trgovci nemaju pojma o funkcijama, a na netu ne pise skoro nista.
Ona dva su mozda za mjesalicu.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
To su naši trgovci. Nemaju pojma šta imaju za prodati. Kak če onda znati rezervni dio prodati. Ja više nejdem u trgovinu bez uzorka.
did ivo napisao sam da ručno se grane pomiču ali i kad je traktor nakrenut na jednu stranu ručno ispravim grane ali kad ih pustim one se vrate skoro u prvobitni položaj. Nema veze. To mi ionak nije baš previše važno. Samo sam eto napisao ako je nekom važno ta nivelacija da zna šta ga čeka. Uostalom ima još forumaša koji su ju kupili pa nek i oni napišu jeli to radi.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Nemam ali planiram uzet prskalicu s njim. Trgovci nemaju pojma o funkcijama, a na netu ne pise skoro nista.
Ona dva su mozda za mjesalicu.

Jeste to su sigurno za mjesalicu, kad sam detajno pogledao vidim da je predvidjena sa sedam sekcija i ima sedam elektro ventila.
Pa majku mu zar nisu mogli na to sve staviti jos dva elektro ventila za mejsalicu :icon_axe:
Kupis kompjuter i elektro regulaciju da imas sve automatizovano i na to sve moras izaci napolje da ugasis ili upalis mjesace, mislim stvarno beterluk :mad::

Trgovci obicno malo toga znaju.
Jedino su me neki dan pozitivno iznenadili, nabavili malu prskalicu 220L za prskanje herbicidima u vocnjacima i otisao joj onaj aluminiski dio na regulatoru, vjerovatno je neko previse zatezao i iscupao navoj, zvao sam telefonom da vidim da li imaju samo taj dio ili moram kompletan regulator, prodavac je iz suba znao o cemu se radi i koliko kosta :icon_pray:
Jedino mozda to ljudima cesto odlazi pa zna napamet :cool2:
 
Posljednje uređivanje:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,491
Ako je mjesalica ne smeta sto je rucno. Ona mi je ionako upaljena stalno. Ova na slici je skuplja oko 200€ nego sa 5 sekcija. Koliko sam pohvatao stalno trosi isto isao 5 ili 10 km/h. Naravno koliko lit/po ha upises.
Al stvarno. Samo regulator kosta kao neka prskalica iste litraze i ne mozes saznat njene funkcije.

Daj stavi nesto o toj vocarskoj sto si nabavio. Ima pumpu ili spajas na atomizer? Zanima me sve...
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Koji model prskalice uzimas i koliko L?

Ova sto sam nabavio za herbicide, to je obicna Agromehanikina od 220L komplet sa svojom pumpom, skopcamo na nju dva pistolja od rucnih prskalica, napred na traktoru namontiramo da mozemo dvojica sjesti i samo gas, spas ko ima vise prskati, a po meni bolje nego ici herbijem.
Do sad smo tako radili samo sto smo koristili atomizer pa uvjek odvrci i zavrci crijeva, a na ovoj ce stajati stalno i manje brige oko pranja
 

Najnoviji postovi

Na vrh