• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SJETVA PŠENICE '08

Po pravilu se u prolječe nebi uopče smjelo tanjurati jer tanjurača diže vlagu iz zemlje :blackeye :scratch , samo rotobrana, sjetvospremač ili drljača!
Mi sve kaj se da radimo sa sjetvospremačem na oko 10-15 cm dubine, ovisi kak za koju kulturu treba, teže zemlje dobiju jedanput tanjuraču i finiš sa sjetvospremačem :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: SJETVA PŠENICE '08

BRANIMIR- kak se fendonja ponaša s tom kombinacijom????
niste imali malo suhije uvjete za sjetvu??? ;)
 
B

Branimir 105 s

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

marko hurlimann xa86 kaže:
BRANIMIR- kak se fendonja ponaša s tom kombinacijom????
niste imali malo suhije uvjete za sjetvu??? ;)

To je 312, ima 120 konja, a ide ovisi o zemlji tak 4 do 5 kmh. Mogel bi i brže, al ne tak duboko kak on s njim radi.
Bilo je dosta mokro jer je sijano jako kasno, polovica studenog.
 
J

John Deere 3650

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

eii,,jel koristio markire u prohodima.....????????
lijepa sijačica..sviđa mi se što je sa tanjurima... :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: SJETVA PŠENICE '08

John Deere 3650 kaže:
eii,,jel koristio markire u prohodima.....????????
lijepa sijačica..sviđa mi se što je sa tanjurima... :D
ako je sijačica 3m isto ko i rotobrana markiriu mu ne trebaju..
 
J

John Deere 3650

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

kako onda znaš gdje treba traktor gonit.......hehe :D
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: SJETVA PŠENICE '08

John Deere 3650 kaže:
kako onda znaš gdje treba traktor gonit.......hehe :D
hahaha........uključiš GPS u glavi i idemo,,.. :lol: :lol:
 
J

John Deere 3650

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

daaaaaaaaaa.......pa kak se ja toga nisam sjetiio.... :D
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: SJETVA PŠENICE '08

šanana:ne možeš tako pričati,nemamo svi laganu zemlju kao ti,kod mene je recimo lagana zemlja naspram one u posavini,koja je od mene udaljena koji 10-12 km,ali kao tvoja nije baš..tako da se tanjurati mora,i to 2 traga...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SJETVA PŠENICE '08

abrkili kaže:
šanana:ne možeš tako pričati,nemamo svi laganu zemlju kao ti,kod mene je recimo lagana zemlja naspram one u posavini,koja je od mene udaljena koji 10-12 km,ali kao tvoja nije baš..tako da se tanjurati mora,i to 2 traga...

Ja pričam o tome kak je kod mene, zemlje je laganija, ali imam i tzv. minutna tla koja moram pretanjurati i po 5-6 prohoda da se rastepu, recimo u takvim tlima sjetvospremač samo skače po površini, a li večinom su laganija tla, kak veli bogec, kod njega su lagana tla da direkt u brazdu ide sjetvospremačem!
takvih tla ima i kod mene, pogotova na pješčanim djelovima gdje samo malo brazdu rastepem s laganim drljačama :mrgreen:

Ovo što se tiče tanjuranja sam pročitao u raznim katalozima, agro časopisima, kojekakvim knjigama i ja mislim da je to točno da tanjurača diže vlagu iz tla!
Kod nas je još uvijek tanjuranje prioritet, i ja sam u prolječe jednom tanjuram, zatim dva prohoda sjetvospremačem, sve ovisi o karakteristikama tla i situaciji na zemlji! :!: :!: :!:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: SJETVA PŠENICE '08

Kad pooremo na zimu i kad čemo na to sijat kukuruz/soju onda ponekad možemo samo proč sjetvospremačem i sijat u to...a sad kad smo žito sijali po kukuružnjaku i tanjurano je i drljano po par puta...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: SJETVA PŠENICE '08

ŠANANA IMT 565 kaže:
Ja pričam o tome kak je kod mene, zemlje je laganija, ali imam i tzv. minutna tla koja moram pretanjurati i po 5-6 prohoda da se rastepu, recimo u takvim tlima sjetvospremač samo skače po površini, a li večinom su laganija tla, kak veli bogec, kod njega su lagana tla da direkt u brazdu ide sjetvospremačem!
Gledaj susjed. Stvar je i u tome kakav traktor imaš i kakav sjetvospremač. Ako je i jedno i drugo lagano, nečeš moći na teška tla sa sjetvospremačem. Budući da vidim da imaš Same, treba ti teži sjetvospremač koji neće skakati po brazdi. Ja sam ove jeseni za sijanje išao samo sa sjetvospremačem i u laganim a i u teškim tlima. Jedna njiva je toliko teška da sa MF 85 ks jedva ide s dvobraznim plugom. Tanjuranje ne dolazi u obzir jer je tu uvijek vlažno kad treba sijati. Samo gaziš i zabijaš tlo. Odlučio sam i tu proć sjetvospremačem i pogodio. Jest da sam prolazio tri puta, ali je obrađeno ma puno bolje nego tanjuranjem. A mislio sam da će nešto popucati koliko je škljocalo iza mene, uh :blackeye
Ne treba se bojati takvog posla, ako imaš povjerenja u stroj. Ja sam na toj parceli lani razbio tanjuraču. Orano u ljeto po suhomu, pa iza par kiša sam išao tanjurati i svako malo se neka busa zemlje nabila među tanjure, a traktor ide i vrti tanjuraču. Sve skupa zaglavi i izvrne brisače tanjura. Katastrofa....
Obrisan neispravan link.
Evo ovo je slika te njive i pšenice na njoj slikano početkom prosinca. Ta ubitačno loša zemlja je u ovoj prvoj jami, a ni ona druga manja nije puno bolja. Vidljivo je da pšenica dobro izgleda.

A sad ono što ne valja s nama seljacima. Mi već sami krojimo cijene pšenice za žetvu. Kud god se okreneš već od same sjetve svi pričaju kako će biti puno žita nagodinu i kako će biti mala cijena. Tu već sami dozvoljavamo našim otkupljivačima i da kroje cjenu kakvu mi "predložimo" u svojim nagađanjima. Treba govoriti kako neće biti ispod kune i pola i tražiti dvije, a ne kukati kako neće biti ni kunu.
I opet tko misli da mu se ne isplati sijati neka ne sije. Ja sam sijao samo zbog plodoreda i neću kukati kad nam bude cijena mizerna.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SJETVA PŠENICE '08

Ja pšenicu nikad ne sijem za prodaju, sijem samo za svoje potrebe, tj vozim u mlin P. Sesvete u polog za stočno jer mi se tsk najviše isplati, sijem oko 3 rali godišnje i to mi je dovoljno i uopće se ne zamaram kakva bu cijena!
 
J

johndeere

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

imam jednu dilemu što mislite je li dobro prihraniti pšenicu sada, 13.01. Snijeg je debljine do 5
cm, temperature -8 do 4°C. ili čekati da se snijeg otopi samo onda je malo mekano, ili ići sada samo onda ostaje pitanje gubitka dijela hraniva otapanjem snijega...
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: SJETVA PŠENICE '08

treba jos cekat sto se tice prihrane.....
ono snjeg kada se bude otapao vjerojatno da bi povukao sa sobom i dio dusika...
i urea je u obliku da se usvaja i isparavanjem tako da ti taj gubitak bi bio prisutan....
prema mom misljenju nista prije 1.2....
tada bacis jedan dio i onda opet u 3 mjesecu....
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: SJETVA PŠENICE '08

imam samo jednu sliku moje psenice....budem poslikao kada ode snjeg,,,
evo jedna uslikana 13.12.2008....komad od 10H ,posijano 20.10,sa 3 tone zaorano 7-20-30,a pod frezu neznam...nisam zapisao :(
losa evidencija....
evo slike:
s2zny9.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Ja ne mogu vjerovati da nisam postavio slike sjetve ovogodisnje psenice... Sad procitao cjelu temu i prenerazio se...

Dakle:

Zaoravanje repice+70kg/kj UREA
Obrisan neispravan link.

Ista stvar, samo se vidi stari u pozadini kako baca 15-icu na brazdu:
Obrisan neispravan link.

Isto ovo, samo iz bliza:
Obrisan neispravan link.

Tanjuranje, ove dvije slike se nadovezuju jedna na drugu:
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Ovdje je pred sjetvu podrljano, i cekam da stari baci sjeme da jos jednom prodjem drljacom:
Obrisan neispravan link.



I gotovi proizvod, sorte GABI i Zitarka:
Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

I malo pod snijegom:
Obrisan neispravan link.


Posijano je 13 jutara, krajem 10. mjeseca.

Jos jednom isprike, jer sam bio ubjedjen da sam slike postavio na forum.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Re: SJETVA PŠENICE '08

ODLIČNO Bobo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

ZiRi

Član
Tu od
17 Kol 2008
Poruka
79
Re: SJETVA PŠENICE '08

Bobo, odlične slike. Koliko si duboko zaoravao repicu?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Re: SJETVA PŠENICE '08

Konačno i nekaj od tebe 8)
pa kak to oreš nikak ti se brazda ne poklapa,koliko dubina???
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh