• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva 2008.-2009.-2010.-2011.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,883
Re: SJETVA PŠENICE '08

MaliBrko kaže:
Pozdrav svima!
Evo malo i moje pšenice kad sam prskao protiv bolesti s DUETOM ULTRA

jel ti je počela klasati kad si prskal Duetom???

Pitanje za sve: kolko su opasni ovi "slinavci"(ili već kak se zovu) na listovima pšenice nema ih puno nego gdje koji,dal treba ić sa insekticidom?? dal mogu napravit neku veću štetu? trenutno stanje pšenice je klasanje
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Re: SJETVA PŠENICE '08

Ne znam za balce kolku štetu mogu napraviti. Meni su krenuli na dvije njive ko da ih voda nanijela. Beta-baythroid i nema ih više tolko. :mrgreen:
 
M

MaliBrko

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Da klasala je na veliko i počela je bacat koji cvat tak da sam išao prskat protiv bolesti!
Pa ako ima jako malo Leme netrebaš ići odmah s insekticidom nego pogledaj da nema slučajno jaja od tih gluposti jer možda bi mogla se izleči druga generacija tih slinavaca

Ako jako napadnu vidjet češ da ti pšenica pobjeli!
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,883
Re: SJETVA PŠENICE '08

RENAN pšenica prije par dana poprskana protiv bolesti DUET-ultra i Lema s KING doza 0,6l/ha , površina od 8,5hektara od toga negdje oko 2ha po sredini parcele je pobjelilo. hoće li od toga kaj biti?????
kolko bi dobil da sad idem u folijarnu prihranu s ureom 25kg/ha?????
od gnojiva je dobila 7-20-30 150kg/ha
prihrana 15-15-15 100kg/ha
KAN 150kg/ha
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
744
Re: SJETVA PŠENICE '08

bande vrabaca počela napadat pšenicu :evil: i ako nastave tim tempom otkupna cijena će mi biti zadnja briga
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
Re: SJETVA PŠENICE '08

bok,

citam ovaj forum pa vidim da ljudi kukaju. neisplati se nista?

losa cijena psenice, mljeko nikakvo itd.
ne bavim se sa poljoprivredom ali zemlje imam. do prosle godine niko je nije htio a ovu godinu svi hoce kositi, jako cudno.

nije mi jasno od kud nasem seljaku traktor veci od 60ks. ako uzmem u obzir da poslje 1948 seljak mogao imati
nekih 7 jutara zemlje ( onda se u mom kraju okolica ZG oduzimala). da su se neki ljudi snalazili OK.
seljak moze raditi zemlju kao dodatnu djelatnost i nis vis. ako nije nekej radno intenzivno

kak moze seljak imati traktor od 100 ks,ako ima toliko zemlje od kud mu zemlja??
neki su pak prodavali zemlju da bi kupili strojeve, koji sad nis ne vrijede.
npr. kola za gnjoj koja su radila svaku godinu max. 2 dana. kakva je to racunica?????

sad se rade stale sa muzilicama za 500.000€ + traktori i ostalo orudje, pa mi nije jasno kad se bude to isplatilo.

zar se nas covjek tako lako uvjeri od nekakvih takozvanih strucnjaka u odjelu sa laptopom da metne pod hipoteku sve.

dali se ljudi ugurati u kredit i sad ih svi mogu ucjenjivati, zar nas covjek nevidi da u EU seljo isto nemoze naprjed
jer su i njih uhvatili sa kreditima. tamo ljudi prodaju komad zemlje po komad, jer im strucnjak rekao da moraju vise obradjivati, te veci traktor, te veci kombaj. na kraju otislo cijelo imanje na drazbi.

zamolio bih ako neko moze da mi SVE TROSKOVE I RADNE SATE KOD PROIZVODNJE PSENICE I KUKUTUZA navede po hektaru.

nisam zelio nikog uvrijediti sa velikim traktorima i stalama.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: SJETVA PŠENICE '08

de se ti bajo o'ladi malo...

pričaš o nečemu o čemu nemaš pojma,uđi među ljude koji žive od poljoprivrede pa pričaj tako,siguran sam da bi dobio po zubima.
 
V

vito

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Cisko....ne baviš se poljoprivredom a nama soliš pamet...ne mogu vjerovati kakva razmišljanja imaš...da nisi sa marsa pao?....
 
H

huki

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Slušaj Cisko
Nemoj pametovat. Ti si isti ko i pojedinci u mojem kraju. Svi znaju filozofirat, ali se nitko ne hvata motike. Ja najbolje znam kako je rad na zemlji težak, ali i vrijedan. Radim u firmi, pa mi baš nije sila da još obrađujem i zemlju. Međutim ta je zemlja othranila mene i moja tri brata, moga oca i mater, moje djdove i bake. Ako ti se zemlja ne radi, onda mi nemoj pametovat, jer takvih je u ovoj državi dosta. Svi koji žive od zemlje znaju dobro koliko vrijedi. Moja zemlja je meni i mojoj braći platila školovanje, jer samo je otac bio zaposlen. Primi se motike i malo se oznoji pa češ više i cijeniti poljoprivrednike i stočare.
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Zbog toga sto je nekad cijela jedna obitelj mogla zivjti s 7 jutara zemlje a danas ne moze ni s 70, pa zbog toga i tolika potraznja za zemljom, koja se kupuje, uzima u zakup, cesto po visim cijenama nego sto vrijedi, i nekad se ljudi izuju zadnju kunu iz kuce da bi kupili koji jutar zemlje pa te godine zbog toga ne idu na ljetovanje, pa na godinu isto tako, pa iduce isto tako, pa se nakon par godina i odviknu od ljetovanja, pa kad nakon 15 god (iz osobnog iskustva) takvim odricanjem nakupis nesto vise hektara, nakupujes strojeve i debelo se zakreditis kako bi tu zemlju mogao obradjivati i istodobno ju stavis pod hipoteku, dodje ti ovakva godina kao ova kad te proizvodnja kosta vise nego dobijes za proizvod, a k tomu te jos i drzava zakida , pa kad dodjes u situaciju kad bi mogao izgubiti nesto na sta si potrosio 15 godina zivota, onda ovakvi kao ti govore sta kukate, vidis koje traktore imate,.....

svatko se ima pravo bavit poljoprivredom, i da je to tako ljepo i profitabilno kao sto se svima cini, nebi toliko bile izrazene migracije selo - grad....

:evil: :evil: :evil:
 

cisko

Član
Tu od
8 Ožu 2009
Poruka
38
Re: SJETVA PŠENICE '08

dragi forumasi,
kao sto sam napisao nisam mislio nikoga uvrijediti sa kukanjem i velikim traktorom, niti namjeravam filozofirati.
samo sam htio informaciju detaljnih troskova, bez amortiizacije i kupnje strojeva

zelio sam razmotriti troskove i rashode po hektaru za psenicu i kukuruz,
navodno u njemackoj seljaku ostane po hektaru 400-600€ zavisno od cijene psenice.

jos jednom isprika, ako sam se lose izrazio
 

robi

Član
Tu od
22 Sij 2007
Poruka
377
Re: SJETVA PŠENICE '08

Neznam baš, imam prijatelja koji radi 100 hektara i prije jedno 4 godine rekao je da mu ostane 100 eura po hektaru plus 300 poticaj. Onda je i cijena bila nikakva!! I da, pšenicu sije samo zbog plodoreda, a osim nje ima 14 kultura na 100 hektara.
Neki dan sam se ćuo sa njim i veli da po procjeni ministarstva, koja je bila na njegovoj parceli, oćekuje urod veći od 10 tona po hektaru.
E kad bi kod nas bili takvi prinosi nebi bilo porblema s cijenom, nego kuda s njom.
Moje mišljenje je da bi svi u hrvatskoj trebali dogovorno sijati, toliko jednog, toliko drugog i ::
I od svih površina 10 % ne sijati.
A za ovu jesen mislim da je najbolje da ništa ne sijemo, pa da vidiš na godinu panike na tržištu, svi bi plakali,
tovljaći, prerađivači, BC, Pioner itd.
Ako baš neko mora nek sije max. pola svojih površina , ali max broj kultura na jednakim površinama.
 
T

tomonh

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

Nisam bio u toku,al sam čuo da su specijalci ponudili 76lipa za pšenicu.Nekome treba prstiče stavit u šarafštuk.
Žalosno je da naša država potiče tajkune koji su postali veliki privrednici i magnati a 91.nisu imali za lizu jel če pšenicu kupit za siču.Zašto nitko nepita gospodu da oni pokažu svoju računicu kako su proizveli pšenicu po 76lipa i da su još zaradili...Zašto nije bilo viška pšenice prije 5 i više godina kad se sijalo po 300i više tisuča hektara i kad je vreča kana bila 45kn...
Nevjerujem da onaj gospodin u inozemstvu ima prinos 10 tona na večoj površini.Nismo mi baš duplo gluplji i zaostaliji za njima...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: SJETVA PŠENICE '08

ma 76 lipa je premalo,kako samo mogu izgovoriti takve gluposti,nemaju oni ni stida ni srama a pankretić spominje nekakvih 90 lipa + 10 lipa kroz poticaj ma mene samo zanima kako i kada bi nam isplatili taj poticaj kad i onih 15% od kukuruza iz prošle godine ne mogu da isplate i traže od seljaka da se strpe do kraja ove godine.ako ministarstvo nema tih 15% od kukuruza do kraja ove godine pa kako će onda i kada isplatiti poticaje za žito.sad i mavrović mijenja svoje mišljenje i predlaže da cijena ostane kakva je a da povećaju poticaje za 50%,šta mislite o tome?
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Re: SJETVA PŠENICE '08

76 lipa je apsolutno nesto najgluplje sto sam cuo.
Bas nigjde nije takva cijena psenice pa zasto bi onda bila kod nas?Stalno se forsira ta jebena madarska ali ok tamo je 90lipa,ili da uzmemo za primjer italiju sa 1,25lipa....

A ako se dogovori tako niska cijena psenice od 75 lipa pa i da bude poticaj 4000kn sta to nama vrijedi kada cemo te novce dobit za 12-24mjeseca?
Ovi predstavnici imaju dosta dobar stav posto svi inzistiraju na 1,25,ali ako pupuste i prihvate to povecanje poticaja ispast ce glupi.

Znam da je politika upletena u sve to i znamo glavnog otkupljvaca da kalkulira ali ta nasa drzava kako moze dopustiti da itko spominje cijenu od 75lipa ? Ja najradije nebi spominjao to.

A npr dosta psenice se izveze u bosnu,a tamo ce cijena biti sigurno 1000% veca od 1,3kn,znaci netko te nase "viskove"planira izvesti i sada si pravi prostor da sto jeftnije kupi psenicu---tako mi se cini.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: SJETVA PŠENICE '08

točno tako,ja mislim da naši predstavnici pristanu na veći poticaj da bi nam onda ovi uterali tako što nebi bilo zaštitne cijene(samo nagađam jer je tako i sa kukuruzom bilo)pa žito nebi bilo ni tih 76 lipa nego manje i opet bi otkupljivači profitirali kao i uvijek.danas sam razgovarao sa jednim otkupljivačem koji mi je rekao da ćemo ih još moliti i za rukave vući da otkupe naše žito jer ga ima previše.ma ja se slažem da ga je previše za naše potrebe ali oni već znaju gdje će ga izvesti i okrenuti dobru lovu,i mislim da su jako zainteresirani za naše žito samo to ne žele pokazati da nam mogu srušiti već ionako lošu cijenu.samo se nadam da će se naši predstavnici držati 1.25 kn i ne odustajati od toga jer mnogi se još ni od kukuruza nisu oporavili i sve ispod 1.25kn bi ih moglo dotući.
 
V

vito

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

mogu rećida sam skinio nešto žita i prinosi nisu nešto ekstra 35-37 metara po jutru...neće baš biti pšenice kako otkupljivači misle...i to Srpanka,na vrijeme sijana i cijele godine odličnog sklopa....
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Re: SJETVA PŠENICE '08

vito kaže:
mogu rećida sam skinio nešto žita i prinosi nisu nešto ekstra 35-37 metara po jutru...neće baš biti pšenice kako otkupljivači misle...i to Srpanka,na vrijeme sijana i cijele godine odličnog sklopa....
ma koliko god da je bude loše ćemo proći
 
B

Bobo

Guest
Re: SJETVA PŠENICE '08

decki, bez obzira na cjenu, 35-37 meteri po jutru je kod mene rekordan prinos... Da takav prinos imam svake godine, to bi bilo super...

Mislite malo i na nas s losijom klasom zemlje ;)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh