• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
A gdje je taj zakon zapisan?? 15-ica i 7-ica imaju iste oblike gnojiva, osim što je razlika u samom postotku. Može biti samo razlike u brzotopivosti dušika koji može biti u nitratnom ili amonijskom obliku, ako je amonijskom onda duže traje. P i K su ISTI i u jednom i u drugom gnojivu, P topiv u limunskoj kiselini i nešto malo topiv u vodi, K topiv u vodi.
I P i K su sporo pokretljivi elementi u tlu i sigurno se neće isprati u dublje slojeve ni kroz desetak godina, a kamoli preko jedne zime. Zato dečec, malo literature u ruke i puno prakse pa tek onda soljenje pameti drugima.
A svako gnojivo, osim naravno same prihrane, najbolje je zaorati jer nema te kulture koja neće pustiti žile na 20-30 cm dubine, a ako se gnojivo nađe u gornjem dijelu tla i ako nastupi suša onda od tog gnojiva nikakva korist, osim što biljke ostanu nerazvijenije nego bi bile i bez tog gnojiva jer ne puštaju žile u dubinu u samom startu, a kasnije ne mogu.
Sama priča o pšenici: baci nešto gnojiva, dobro pripremi tlo, posij na vrijeme, malo prihrani i očuvaj od štetočinja i eto ti prinosa. Nema filozofije.

Onda je profesor vukobratović sa VGUK valda budala...pa on nezna...nije bitno...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Posijaću ove godine onako radi sebe i radi slame, 0,2 hektara pšenice i 0,4 hektara tritikala...

Posto je kod nas najzastupljeniji ovaj 3 x 15 koliko bih ga trebao baciti na tih 0.2 hektara...

KAN-a, bar koliko sam pročitao bi išlo 30 kg na tu parcelu u proljeće i 30 kg pri nalijevanju zrna ???

Urea ništa...

Sjetva 60 kg na 0,2 hektara???

Jel to u redu ...da idem kačiti plug...????
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
baci ti vreču uree pod plug ako je pretkultura bio kukuruz,i tu 15 pa da vidiš razliku nagodinu,tvoje i susjedovo:partyman:
 

turki

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
118
Spremam se posijati pšenicu na neki 3 hektara i to sortu Srpanjku
na zemlji gdje je bila kukuruza i to nekih 300 kg/h.
Kaj mislite o sorti pšenice i trebam li baciti umjetnjaka po kukuruzovini prije oranja.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
evo jedan dosta dobar link za sve koji žele znati više ili utvrditi postojeće znanje
Neispravan link obrisan!
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Danas dok sam se vracao iz Slavonije vidim puno njih sa zakacenom sijacicom,vjerujem da sibaju psenicu.
Ja svoju nisam jos posijo,a i sve se dvoumim jer 4kn/kg dati,bas i nemam nekog racuna.
Ici cu ja sa jecmom kojeg sam skido prosle godine.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja moram skemijati kako uzeti negdje na poček do žetve za nekih 5 hektara ali i mineralno pod obavezno:partyman:
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
ja danas bacio umijetno i stalatico na 1,5 ha sutra oranj... neznam kako ce ici previse je suho.... a nema ni sutra kise u Istri ...
sve ide jecam.... bit ce problem sjeme.....3,80kn/kg reks (jecam)

koliko vi stavljate jecma po ha?
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
zasto si cekao do sada? sta je bia kukuruz ili?

rex ja bi stavio 225kg na hektar... al opet pitam dali vam je bitno zbog poticaja kupovati bas u agrarii ili ne se bavite poticajima?

i opet je dobro izorati 15-20 dana prije sijanja, moje misljenej
 
Posljednje uređivanje:

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
zasto si cekao do sada? sta je bia kukuruz ili?

rex ja bi stavio 225kg na hektar... al opet pitam dali vam je bitno zbog poticaja kupovati bas u agrarii ili ne se bavite poticajima?

i opet je dobro izorati 15-20 dana prije sijanja, moje misljenej

ni bilo kise pretvrdo je bilo a njiva je bila u baredi stija sam prevorati rabašpanju ali ni hodilo... pa sam vora ono ča se moglo, nazalost nemam ugovor za ovu njivu pa ne moren dobiti poticaj a lani nisam sija pa nimam svog simena da ne bin svoje hitija ovo od preprodavaca mi se neda sijati a danas sam upravo dozna da nema vise u okolici sjemenskog ječma ... hm pa neznam sto uciniti mozda stavim ovo malo sjemena sto imam i pšenicu skupa na polovicu njiva a drugu polovicu crnu zob (svoju) nije sjemenska to kod mene nebi bilo moguce nabaviti

sijem drugi dan poslije oranja da se ne izgubi vlaga u povrsinskom sloju zemlje sijem rasipacom za umijetno i poslije samo drljača...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Uzeo sam danas nesto sitno Srpanjke 75kg,za oko 4000m2 mi treba.
U srijedu cu potanjurat i posijat i proc drljacom.

Ta je parcela orana u 9om mjesecu jer je rauola dobro narasla i tad smo je zaorali i odlicno se razgradila.
Planiram uzet jos i 15-15-15 50kg za bacit po njivi.
A u proljece cu dva puta sa po 50kg KAN-a proci.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo da pitam i ja nesta. Jutrnos smo posijali psenicu. Preorana i predrljana zemlja, psenica je rucno bacena i zatim je zemlja prefrezana kultivatorom.


E sad pitanje...da li postoji nekakva zastita da ptice ne jedu sjeme?
 

Matej936

Član
Tu od
15 Ožu 2009
Poruka
268
danas tanjurano 1.5 h se sprema za sjetvu, bacano gnojivo... Imt 533 baco gnojivo, dok je Zetor 6211 tanjuro.. Nisam nista sliko, zurilo mi se, ali eto, da i ja malo sta napisem ovdje :)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja bacio gnojivo, potanjurao i podrljao.....čeka se sijanje, a treba i sjeme kupiti.......koje se najviše isplati kupiti.....????
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
125kg 15-15-15 na jutro i 75kg urea.......mislim da je dovoljno.....možda i previše
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh