• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kod mene osobno sa tim gnojivima je slaba informiranost i nedostatak tehnike ,osobno sam vidio prije dve godine susjed je stavljao za kukuruz u Bekericu neku takvu vrstu gnojiva u kutije za pesticide i bio je kukuruz ok:partyman:
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Mi smo danas nekih 5 jutara spremili i posijali. Siju se Fiesta i Gabi.

DSC01548Kopiraj.jpg


DSC01551Kopiraj.jpg
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
i mi danas posijali 4 rali ,sve proteklo ok i na kraju gumidefekt na Sonaliki dobila prednja guma nešto ,vidječemo u ponedeljak šta se našlo u njoj,nabacio sam par slikica ,bila je gužva pred golom ,

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.usdošao red da masni isproba tanjuraču je stara Leskovačka al služi narodu

Uploaded with ImageShack.us:axe:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
to je 24diska ili 28 sta si spominjao? kako si zadovoljan masnim za sada?
ima li koja slika cijelog traktora za mf temu?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
e sad kad se pripravilo trebalo je dovući tešku mehanizaciju za sjetvu i prateču logistiku

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us mašinka je tu

Uploaded with ImageShack.us uz brijeg 9 na sat niz 11 i samo daj

Uploaded with ImageShack.us tu je i gospodična Renan iz porodice RWA

Uploaded with ImageShack.us Sonalika se zagrijala za drljaču i nakon 2,5 rali počela puštati guma pa je morala napustiti mjesto događanja,sutra bude DE lux završio a ona mora kod šustera

Uploaded with ImageShack.us:axe:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa malo se mučim sa brzinama,jer onaj stari imao mjenjač sa strane,ferko ima svoj ,sonalika isto sa strane,ovaj po sredini ali savladaću ja to a bude morao kad završi posao majstoru radi kardanai da vidimo zašto malo trese hidraulik kada se podiže,budem promijenio filter hidraulike pa čemo vidjeti da nije možda on krivac:madmana:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ah zaboravih ova ti je najnoviji model 27 diskova ,zadnjeg desnog sam pokrljao prije 10 dana,bude morala baterija dolje pa Vuku po novi disk:rolleyess:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Vidim da je sjetva ozimina u punom jeku.
A kada smo već kod gnojidbe, nitko ne spominje primjenu tzv. startnih gnojiva.
Radi se o mikrogranuliranim gnojivima, sa visokim sadržajem fosfora (40 do 50), te dodatkom mikroelemenata, uglavnom cinka (Zn) ali ostalih.
Primjena je samo u zonu sjemena (mikrodeponatorom ali može se mješati sa sjemenom u rezervoaru sijačice).
Efekt je neupitan (bolji start biljčica i jači bus prije zimske hladnoće).
Ide 30-50 kg/ha, a cijena VPC je bila 700-800 kn/20-25 kg vreća (ovisno o proizvođaču; ima ih više, pa neću reklamirati).

Ono što me zanima je razlog zašto se ne koriste, iako je učinkovitost neupitna.

Razlog?
Cijena.
Nedostupnost na tržištu.
Nova tehnologija.
Ili nešto treće?

8)

Ja bih rekao cijena. Pšenica će na godinu opet ispod kune u prodaju sudeći po tome koliko je se sije, a na kunu se teško pokriti i sa običnom gnojivima. Ja sam bacio 400 kg 0-20-30 i 175 kg urea gnojiva po hektaru i već računam kak ću lagano u minus na kraju, a gdje još onda da je ovaj fini mikrogranulat.
Smatram da ako se posije u optimalnom roku, pšenica će se i onako razviti do optimalne faze da dočeka zimu, a ako ne onda će se isforsirati dušik u dva-tri navrata u proljeće i bit će dobro8)
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Ja sam krenuo ujutro od 8 h, a oni su došli oko 10 h. To je zadnja njiva zasijana.

Prek kraj mi još JD počeo crkivat. Voda u gorivu, ispustio na filteru pričekao tj. najeo se i teraj dalje. :)

DSC01564Kopiraj.jpg


DSC01565Kopiraj.jpg


DSC01566Kopiraj.jpg


DSC01568Kopiraj.jpg


DSC01570Kopiraj.jpg
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
Ja sam krenuo ujutro od 8 h, a oni su došli oko 10 h. To je zadnja njiva zasijana.

Prek kraj mi još JD počeo crkivat. Voda u gorivu, ispustio na filteru pričekao tj. najeo se i teraj dalje. :)


pa to je problem kod večine JD-a jer je kodnas kvaliteta goriva hmm ni za k.... :finga::finga:
zašto nemetneš sijačicu na rotodrljacu pa sve zajedno mažeš sa JD-om
:scratch
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Preteška je sijačica, a i nepaše mi. Rotodrljača je 2.90, a sijačica 3.20 m
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ljudi pozdrav,

lani je u dalamtinskoj zagori podbacila psenica skroz!
Bilo je puno vode i hladno i kazu ljudi da se jednostavno zrno iz kojeg zivi dok korijen ne razvije izmorilo...
Kako se agrotehnicki tome problemu prilazi...?
pomaze li sta dublja sjetva, izbor sjemena ili sl?
ili nije moguce protiv takvih vremenskih uvijta...
Jos nisam kupio sjeme, psenica mi treba za domaci kruh...3000m2
Hvala
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
ljudi pozdrav,

lani je u dalamtinskoj zagori podbacila psenica skroz!
Bilo je puno vode i hladno i kazu ljudi da se jednostavno zrno iz kojeg zivi dok korijen ne razvije izmorilo...
Kako se agrotehnicki tome problemu prilazi...?
pomaze li sta dublja sjetva, izbor sjemena ili sl?
ili nije moguce protiv takvih vremenskih uvijta...
Jos nisam kupio sjeme, psenica mi treba za domaci kruh...3000m2
Hvala

Nemoj se kockat,bolje uzmi od nekog iz unutrasnjosti i miran si.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
pa to je problem kod večine JD-a jer je kodnas kvaliteta goriva hmm ni za k.... :finga::finga:
zašto nemetneš sijačicu na rotodrljacu pa sve zajedno mažeš sa JD-om
:scratch



a zašto tebi trokira kombajn? :partyman::finga:
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
danas posijao oko 18 000m2
6000m2 ječam a ostalo tritikale hm... vidjet cemo ovo je prvi put da sijem tritikale:roll::roll: posto se ovdije sjemenski ne moze naci posija sam "konzumni"...
ispalo je još i dobro jer se na toj parceli nije sijalo 4 god. i bilo puno trave izorao dvaput u dva mijeseca hm... nisam uspio niti jednu sliku napraviti nije bilo vremena
i još mi se skoro traktor zapalio neki osigurac počeo da iskri vidjet cemo sutra:cry::cry:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nastavljam priču o tzv. startnim gnojivima.
U prijašnjem postu sam spomenuo neke od proizvoda, pa sam se malo raspitao što i gdje ima i evo odgovora:
Za sada na HRV tržištu ima raspoloživo dva proizvoda; Microphos i Umostart Super Zn.

Evo i slika i poneki info:

Gnojivo: Microphos
Proizvođač: Agrofill, Italija
Distiributer:
Veličina pakiranja: 15 kg

Doza primjene: 25-35 kg/ha (optimalno 2 vreće/ha)
Sastav: 10% N, 46% P2O5 (100% vodotopiv), 1,8% Zn, 0,002% Mo



Uploaded with ImageShack.us

Gnojivo: Umostart Super Zn
Proizvođač: Agroqualita, Italija
Distributer:
Veličina pakiranja: 10 kg

Doza primjene: 20-40 kg/ha (optimalno 3 vreće)
Sastav: 11% N, 50% P2O5 (100% topiv u vodi), 1% Zn



Uploaded with ImageShack.us

Preporuka:
Gnojiva gotovo istog sastava, te stoga preporučam ono niže cijene. Razlika od skoro 7,00 kn/kg je ipak prevelika :scratch, te stoga sve preporuke za Microphos. Molibden u Microphos-u je ipak malo marketinga; količina od 0,002% je gotovo zanemariva.

p.s. Iako je za sjetvu ozimina prekasno, vrijedilo bi razmisliti za sjetvu jarih kultura (poglavito šečerne repe i kukuruza). :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I zadnji, najvažniji dio priče, zbog čega je primjena posebno formuliranih (fosfornih) gnojiva učinkovita u sjetvi ozimih kultura.
Slika govori više od riječi.


Slika 1. Ponašanje molekule fosfora u tlu (standardno gnojivo; 46% superfosfat i sl.)








Slika 2. Ponašanje molekule fosfora u tlu (posebno formulirana "startna" gnojiva)




U čemu je glavna razlika:
Primjenom 10X manje količine gnojiva (startna gnojiva u odnosu na standardna) zbog izrazitog gubitka (vezivanje, imobilizacija, stvaranje netopivh fosfata i dr.) krajnji učinak je 10X veći. Kod startnih gnojiva iskoristivost je gotovo 100% dok je kod standardnih iskoristivost oko 1% (svi znanstvenici se slažu u ovoj konstataciji, osim trgovaca gnojiva :mad:)

Tri negativna čimbenika na dostupnost fosfora u tlu su:
1. Količina slobodnog Ca2+ (alkalna tla) odnosno Fe2+/Al2+ (kisela tla)
2. Na temp. tla nižoj od 13 C fosfor u tlu je nepokretan
3. Da bi korijen biljke (u ovom slučaju korijen mlade biljčice ozimine koji tek počinje rasti) usvojio molekulu fosfora mora biti na razmaku manjem od 1 mm (za dušik je max. razmak 20 mm, a za kalij 7,5 mm)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh