• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Danas srpanjka posijana.
Rasipacem "sijano",i zatim predeno brnacama.
Bacen samo 15-15-15 bez uree.
Sad se ceka kisa,pa kak joj bu.
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Evo da pitam i ja nesta. Jutrnos smo posijali psenicu. Preorana i predrljana zemlja, psenica je rucno bacena i zatim je zemlja prefrezana kultivatorom.


E sad pitanje...da li postoji nekakva zastita da ptice ne jedu sjeme?
:scratch "prefrezana kultivatorom"....:scratch........
Kad si je ručno bacio,bilo bi ti bolje da si ju jednom podrljao.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Danas srpanjka posijana.
Rasipacem "sijano",i zatim predeno brnacama.
Bacen samo 15-15-15 bez uree.
Sad se ceka kisa,pa kak joj bu.


ja sam također sijao SRPANJKU
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
posijano 3 rali Renan,poslje ovog osvježenja još 4 rali iste sorte,gnojidba mizerna50 kg Uree pod plug i 80 kg 15 pod tanjuraču,a nemožeš više jer sam kupio novo sjeme a bude urea razgradila veliku količinu kukuruznih ostataka,na prolječe obavezno ide 150 kg kana i prihrana pred cvatnju preko lista:partyman:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ajkula, koliki je planiran urod po jutru ili hektaru uz toliki ulog???? ako je godina OK
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Lijepo pada ova kisica cijeli dan,bas dobro za psenicu.
Tko je posijao nije se zeznuo.
A i tko ima namjeru posijat bit ce lakse uci u njive.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Kišica ljepo pada. Sljedeći tjedan bi trebali krenuti oranje i ne ovaj nego onaj idući vikend bi trebali posijati oko 12 ha. Vidjet ćemo dalje.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ako ne bude leda i obavezna zaštita klasa od bolesti od 3,5-4 t na ral bez greške:axe:
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
kod nas palo oko 5 litara po metru, probao orati i izbacuje buse kao kosarkaska lopta.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kod mene je sve izorano. sijem po soji, nije velika povrsina u pitanju. cca 8kj.
pola je posijano a druga polovica ce izgleda morat pricekati da se malo prosusi oranje..
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
Jučer posijano rasipačem 3jutra srpanjke( 1.reprodukcija sjemena,tretirano sa VITAVAX-om, 150g/230kg) 230kg/j..
na jedno jutro smo zatanjurali samo 50kg urea+50kg 15-15-15
a na druga 2jutra 200kg urea + 300kg 15-15-15...
bila je teška sjetva, rus t40 je itekako osjetio sušnu godinu,buse ko kamenje,nakon svakog jutra zatanjuravanja morao sam malo dotezati vijke po njemu :p i po tanjurači, ali sve u svemu zadovoljni smo.
taman kad smo zatanjuravali i ravnali sa zubačom krenila je kiša lagano...
:partyman:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
psenica posijana.

21102011444kopiraj.jpg


21102011447kopiraj.jpg


23102011452kopiraj.jpg


prve dvije slike su od petka, zadnja je danasnja. cak je bilo malo i prevlazno ali posijalo se. sijane su zitarka i matea..
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
budem u utorak probao zatanjurati 15 icu i posijati još malo ,danas je neki lik blizu mene mrcvario oranje sa rotaljkom ali sijanje mu išlo jako teško gadno se ljepila zemlja i ostaci na ulagače na amazonki:partyman:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
3080..
malo da je vjetar ispuhao tj isusio brazdu bilo bi i bolje ali s tim da stalno ova kisa visi u zraku, nismo htjeli cekat.
 

ZgeNbo

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
147
Ti nemaš frke sa ovom zemljom koliko vidim. tu nema šanse da voda uništi usjeve. ja bi tu roknio 3X15npk i ječma. a zemlja je urađena prva liga spram onoga kako sam ja posijao
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vidim da je sjetva ozimina u punom jeku.
A kada smo već kod gnojidbe, nitko ne spominje primjenu tzv. startnih gnojiva.
Radi se o mikrogranuliranim gnojivima, sa visokim sadržajem fosfora (40 do 50), te dodatkom mikroelemenata, uglavnom cinka (Zn) ali ostalih.
Primjena je samo u zonu sjemena (mikrodeponatorom ali može se mješati sa sjemenom u rezervoaru sijačice).
Efekt je neupitan (bolji start biljčica i jači bus prije zimske hladnoće).
Ide 30-50 kg/ha, a cijena VPC je bila 700-800 kn/20-25 kg vreća (ovisno o proizvođaču; ima ih više, pa neću reklamirati).

Ono što me zanima je razlog zašto se ne koriste, iako je učinkovitost neupitna.

Razlog?
Cijena.
Nedostupnost na tržištu.
Nova tehnologija.
Ili nešto treće?

8)
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Psenica posijana 15-og i vec je u fazi klijanja.Posijana Sana (Vinkovci)
3 diluma 100 kila psenice i 100 kila petnaeske.
Dali neko sije ovu sortu psenice ili ima kakva saznanja o njoj?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh