• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva-žetva, 2011.-2012.-2013-2014

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
A ja sam lani bacao 15-icu i nije bila neka pšenica tak da sam to izbacio. Njoj je sad bitan dušik da što bolje busa, a valjda će od broja klasova biti i nešto prinosa.

Ma tako sam i ja radio,ali htio bi sad promijenit gnojidbu..

Kak izgleda iči ču s mješanjem NPK i KAN-a,nešto malo URE-e..
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
urea se baš ne preporučuje za 1. prihranu jer se sporije aktivira u odnosu na kan bolje je sa njom ići u 2. , možda još bolje kao folijarno
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ma tako sam i ja radio,ali htio bi sad promijenit gnojidbu..

Kak izgleda iči ču s mješanjem NPK i KAN-a,nešto malo URE-e..

Ste bacali štogod u jesen ?
Ako jeste onda sada u prihranu s KAN-om i nema greške, za cca 3 tjedna ponovit isto s KAN-om i poslije folijarno s ureom ( pripazit na koncentraciju otopine ) ili s nekim od folijarnih gnojiva u kombinaciji s zaštitom i to je to.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
E baš sam sad gledao dvotjednu prognozu i vele samo 1,7 litara tamo negdje oko 15. ovog mjeseca, ništa kiše

to je loše za prve prihrane
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Ste bacali štogod u jesen ?
Ako jeste onda sada u prihranu s KAN-om i nema greške, za cca 3 tjedna ponovit isto s KAN-om i poslije folijarno s ureom ( pripazit na koncentraciju otopine ) ili s nekim od folijarnih gnojiva u kombinaciji s zaštitom i to je to.

Jel moze neko da objasni ovo sa ureom:mrgreen:
Vidim ovdje mnogu preporucuju to kao folijalno.
Za psenicu i kukuruz.Koji omjer recimo na 100 litara vode.
Volio bi to probat ali ne znam koji omjer ide:madmana:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ste bacali štogod u jesen ?
Ako jeste onda sada u prihranu s KAN-om i nema greške, za cca 3 tjedna ponovit isto s KAN-om i poslije folijarno s ureom ( pripazit na koncentraciju otopine ) ili s nekim od folijarnih gnojiva u kombinaciji s zaštitom i to je to.

Ma ništa nije bacano u jesen,sve je sijano recesijski..

JOJ sad još i ovo vrijeme,neče bit kiše samo sušno razdoblje,i ako se prihrani sad a granule se ne otope u zemlju kak če to sve skupa utjecat na pšenicu?
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ljudi knjige u sake i neradite gluposti. Sada ako se ide sa jakom gnojidbom mozete samo izazvati polijeganje. Osnovna gnojidba ide u brazdu i kasnije samo prihrana dusikom te zastita od trava i bolesti. Sada ici sa jacom dozom 15ice ili slicno direktno se izlazete riziku polijeganja. Korijen nije dovoljno razvijen da bi podnio naglu gnojidbu zato je osnovna gnojidba najbolja u jesen. Imate upute na osijeckom institutu za svaku kulturu pa malo prostudirajte. Od kada tako radim polijeganja nema a prinosi su hmm.. blago receno zavidni za ovaj kraj.
Prihranjujem u dva puta po 100kg KANa po jutru. Lani probao sa nekakvim folijarnim nesjecam se naziva a koliko mu se sjecam naziva toliko je i valjao.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ovdje imaš tablicu s preporučenim koncentracijama:

http://www.petrokemija.hr/Default.aspx?tabid=78

Ono što su zaboravili, a važnije je od koncentracije je količina biureta. Za folijarnu primjenu kod žitarica količina biureta u UREI mora biti ispod 1% (čak i ispod 0,8%).
Ova od Petrokemije je u redu, ali treba paziti sa (jeftinijim) uvoznim UREA-ma. Inače, piše negdje na etiketi. Obavezno pročitati, da ne bi bilo nismo znali :shock:
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kad cete u zastitu psenice?
I sa cime?

Ja sam planirao sa filonom i logranom, samo ne znam jel to pametno.
Posto znam da ljudi sa tim spricaju u jesen.:scratch

ili herbaflex?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Jesenske prihrane nije bilo....15-tice vjerojatno nebude niti sad ili vrlo malo...samo KAN, a i to neznam u kojim količinama...
Razmišljam o folijarnoj s ureom...kakva su vaša iskustva, vaše preporuke za otopinu??...napominjem ne interesira me ovo kaj piše petrokemija i njima slični, nego iskustva ljudi.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Razmišljam o folijarnoj s ureom...kakva su vaša iskustva, vaše preporuke za otopinu??...napominjem ne interesira me ovo kaj piše petrokemija i njima slični, nego iskustva ljudi.

Naša iskustva su super odlična mislim da sam vec pisao mozda koju stranicu niže, Urea iz prskalice ju je baš digla iz mrtvih, sijali smo kukuruz i vec malo zaboravili na žito :mad:, isto smo probali prosle godine prvi puta, ali smo malo pretjerali sa količinom ubacili smo 120 kg u prskalicu od 380 litara pa je gledajući maseno omjer bio malo veći od preporučenih 30% :scratch a žito je malo požutilo nakon tjedan dana na mjestima gdje je dobilo duplo ili gdje se okretao traktor, ali nakon 2 tjedna je krenula baš super, bude onako tamna zelena boja baš se vidi da joj je puno pomoglo i prinos je bio solidan! U prskalicu smo još ubacili "Arteu" protiv bolesti i poprskali smo negdje sredinom 4 mj dok jos nisu nastale prevelike štete usljed gaženja usjeva odnosno svo se žito naknadno podiglo. Ove godine budemo primjenili istu metodu samo sa 80 kg uree u istoj količini vode, možda i ponoviti 2 puta u razmaku od 2-3 tjedna i mora biti svjetski! :gitarist:
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
prekjucer i jucer je prihranjena sva psenica osim ovih 3/4kj.
danas smo sijali zob a ovo je bilo usput pa smo na malog zakopcali rasipac.

07032012567kopiraj.jpg


07032012568kopiraj.jpg


zanimljiva stvar je da mali sa gotovo praznim rasipacem na istome mjestu tone vise nego mf sa sjetvenom linijom iza..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Uff...gadno, gadno...sječam se jedne godine kad sam na 565 zakapčio rasipač od nekih 700 kg s dvije glave...i zapeo sam u pol njive pa me ujak sa Sameom čupao van....sve smo izrovali...ccc
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
druge psenice su bile suhe. jedino ova. inace su tu izvori neki pa malo zafrkava ali nista strasno..
da se i tu prihranjivalo sa velikim kao i ostala polja nebi bilo problema.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
ja sam prosle godine,,sijao u proljece crnu zob 1,5h,,posto bilo susno isao sa folijarnom,na nagovor trgovca i mogu rec da je uspjelo,,bio sam zadovoljan,,nije polegla niti malo,,zrna takodje bilo,,a i prvi put to radio,,,ako se sjecam dobro mislim da mi je rekao 18kila po sprici,,maximalno 20kila,uree:p:p,,moram jos provjerit,,heheh,mislim da cu to ponovo radit,,jel je to najeftinija gnojidba,,,
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
zbog toga ja volim prihraniti dok je smrznuto, kada otpusti ni nevidi se da je prošao traktor po njoj, a još i bolje dok ima malo snijega, da se topi sa KAN-om.....
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh